Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 91

Θέμα: Βενζινες.....!

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xxxvagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις δικιο φιλε αλλα λαβε υποψιν σου και την διαφορα θερμοκρασιας (ασταθμιτος παραγοντας ) οποτε ο μοτζουλειτορ του αυτοκινητου σου ειναι κατα προσεγγιση σωστος..κατα προσεγγιση υπολογιζεις και με το μυαλο..
    Οκ να το δεχτώ, αλλά διαφορά θερμοκρασίας με απόκλιση από 0 ως 6 λίτρα στα 50 ....ανάλογα το βενζινάδικο?

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-10
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    153
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ να το δεχτώ, αλλά διαφορά θερμοκρασίας με απόκλιση από 0 ως 6 λίτρα στα 50 ....ανάλογα το βενζινάδικο?
    στα 50 λιτρα αν εχει πολυ κρυο εξω (0-5 κελσιου) γυρω στα 2-3 λιτρα ειναι ενταξει να ξερεις...

    επισης το αντιθετο συμβαινει το καλοκαιρι...αλλα τοτε ειναι που κλεβει παραπανω ο βενζινας..και την απατη του την ψιλοαντισταθμιζει η ανεβασμενη θερμοκρασια (30-40 κελσιου)..να ξερεις αλλη φορα..και αν εισαι σιγουρος οτι σε εκλεψε καντον ρομπα..

  3. #3
    Εγγραφή
    01-07-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    43
    Thanked
    10
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά να συμπληρώσω ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην ποιότητα, είναι και στην ποσότητα. Εγώ έχω μετρητή λίτρων (ACM module - έξτρα εξάρτημα της BMW) και έχω διαπιστώσει ότι τα βενζινάδικα που βάζουν τη "σωστή" ποσότητα είναι ελάχιστα, και δεν μιλάω για 1 λίτρο σε κάθε γέμισμα..
    DLD METRAS TA OKTANIA....?

  4. #4
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    297
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ετσι ειναι περιπου 3 λιτρα στο 20ευρω
    Ε36 mpack

  5. #5
    Εγγραφή
    05-01-10
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    153
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    παιδες εγω παντα βαζω απλη...και δεν εχει σημασια η μαρκα..ολοι μα ολοι φορτωνουν απο τα ιδια 4-5 διυλιστηρια στην ελλαδα..και αυτα που ακουγονται για βενζινες απο το εξωτερικο κτλ κτλ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΑΤΖΕΣ

    καποια στιγμη σε καποιο αλλο θεντ που θα ανοιξετε θα σας πω 2-3 πραγματα που ξερω αν θελετε

  6. #6
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    297
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xxxvagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδες εγω παντα βαζω απλη...και δεν εχει σημασια η μαρκα..ολοι μα ολοι φορτωνουν απο τα ιδια 4-5 διυλιστηρια στην ελλαδα..και αυτα που ακουγονται για βενζινες απο το εξωτερικο κτλ κτλ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΑΤΖΕΣ

    καποια στιγμη σε καποιο αλλο θεντ που θα ανοιξετε θα σας πω 2-3 πραγματα που ξερω αν θελετε
    +10000
    Ε36 mpack

  7. #7
    Εγγραφή
    05-01-10
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    153
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GregE36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +10000
    και για την σουπερ αμολυβδη ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ

  8. #8

    Προεπιλογή

    Λογω συνθηκων ,ταξιδευω συχνα, αρα δεν μπορω να βαζω απο ενα πρατηριο! Δεν μπορω να πω με σιγουρια αν βλεπω διαφορα...η διαφορα ειναι οση και απο μια καλη βενζινη σε μια σκαρτη! Και εδω συμφωνω με τον Αντωνη που ειπε οτι δεν ξερει αν η ποιοτητα ανταποκρινεται στην τιμη...
    Αφου το εφερε ομως η κουβεντα να σας πω την εμπειρια μου.Το αυτοκινητο το αγορασα καινουριο...Εβαζα αποκλειστικα σουπερ και παντα απο ενα των δυο μεγαλων εταιριων.Πρωτο σερβις στα 20.000 χιλιομετρα, ειμαι μπροστα σε ολη την διαρκεια ,και βλεπω με τα ματια μου την αλλαγη φιλτρου (εγινε περιπου στους 9 μηνες) .Δευτερο σερβις στα 40.000χλμ εγινε στους 19 μηνες ,σε συνεργειο BMW πολυ καλου μου φιλου, κατεβαζει το φιλτρο και το βαζει στην μεγγενη και με ενα πριονακι το κοβει...ηταν γεματο αμμο...μαυρο χαλικακι! Μεχρι τοτε εβαζα μονο σουπερ...σε αυτοκινητο με 40.000 χλμ 19μηνων και ηταν ετσι ...τι να πω...Απο τοτε βαζω απλη και σουπερ μια στο τοσο...

  9. #9
    Εγγραφή
    22-01-10
    Μηνύματα
    56
    Thanked
    31
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατεβαζει το φιλτρο και το βαζει στην μεγγενη και με ενα πριονακι το κοβει...ηταν γεματο αμμο...μαυρο χαλικακι! Μεχρι τοτε εβαζα μονο σουπερ.
    Το πιθανότερο είναι ότι τα μαύρα υπολείμματα προέρχονται από βαρύτερα κλάσματα πετρελαίου (νοθευμένη βενζίνη, αν και πιστεύω ότι ρόλο παίζει και η συντήρηση των δεξαμενών στην ποιότητα της βενζίνης). Συνηθως τη super αμόλυβδη τη νοθεύουν κυρίως με απλή αμόλυβδη.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βάζω ΕΚΟ απλή από έμπιστο βενζινάδικο και το αυτοκίνητο πάει μια χαρά. Παλαιότερα έβαζα σούπερ, αλλά επειδή βαρέθηκα να πληρώνω τα κερ@τι@τικα ξεκίνησα να χρησιμοποιώ απλή. Καμία διαφορά σε απόδοση, ούτε σε κατανάλωση. Αρκεί να είναι καθαρή. Πραγματικά μετανιώνω τα τόσα περισσότερα χρήματα που έδινα τόσο καιρό για σούπερ, αφού στο αμάξι μου τουλάχιστον δεν προσέφερε τίποτε παραπάνω.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP