Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Πλυσιμο-κερωμα-γυαλισμα

  1. #1
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή Πλυσιμο-κερωμα-γυαλισμα

    Μερικες διευκρινησεις για το σωστο πλυσιμο σκουπισμα γυαλισμα κτλ
    Κατ αρχην για το σκουπισμα καλυτερα ειναι με δερμα η μια πετσετα-γαντι μικροινων κανει την δουλεια του??
    Τωρα για το κερωμα το να απλωσουμε το κερι το κανω με ενα βαμβακι. Αλλα πρεπει να χαλασω ολοκληρο πακετο με τι ειναι καλο να το απλωνεις - σκουπιζεις και ποση ωρα το αφηνεις εχω ενα μαρκας sonax ειναι καλο ??
    Και το γυαλισμα γινεται μετα απο πλυσιμο και κερωμα η δεν ειναι απαραιτητο το κερωμα και παλι ποια κρεμα ειναι καλη και με τι το απλωνω σκουπιζω ??

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Για το στεγνωμα πετσετα.

    Για τα αλλα που αναφέρεις δε χρειάζεσαι βαμβακι, καλά πανιά μικροινών τα οποία τα πλένεις στο πλυντήριο με αραιωμένο πράσινι σαπούνι αρκάδι σε σκόνη. Το οποίο το βάζεις κατ'ευθειαν στον κάδο.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με απλη πετσετα το σκουπισα την αλλη φορα οχι μιρκοινων και μολις στεγνωσε εγινε κ@λ@ς! Για αυτο ρωταω απλη η με μικροινες ειναι σαν να σκουπιζεις με δερμα?? Δεν το εχω δοκιμασει ποτε.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κάνε ένα search σε αυτή την ενότητα, θα βρείς threads που είναι αναλυτικότατα από τους χρήστες monsta και driver M. Υπάρχουν απαντήσεις σε όλα αυτά που ρωτάς αλλά και πολλά άλλα περί car care.

  5. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    Ptboul (27-04-11)

  6. #5
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οκ

  7. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    λοιποοοοον επειτα απο 3 μερες σκληρης δουλειας τελειωσα το γυαλισμα του αυτοκινητου μου το οποιο ηταν μαυρο χαλι απο καποια μλκια που εκανα εγω μαλλον και εκανα ολο το αμαξι λες και το εβαλα σε συρματοβουρτσα!!!τελος καλο ολα καλα λοιπον αλλα εχω ενα ερωτημα!! δεν θυμαμαι καλα αμπορει να κανω και λαθος,αλλα νομιζω οτι το ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να περναμε 2-3 χερια κερι το αμαξι!! και ερχομαι και ρωταω εγω τωρα!!!! εφοσων το αυτοκινητο ειναι κερωμενο αν περασω και αλλο χερι κερι αλλαζι κατι?βοηθαει στην διαρκεια του?η τζαμπα κοπος χρονος και χρημα?

  8. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιποοοοον επειτα απο 3 μερες σκληρης δουλειας τελειωσα το γυαλισμα του αυτοκινητου μου το οποιο ηταν μαυρο χαλι απο καποια μλκια που εκανα εγω μαλλον και εκανα ολο το αμαξι λες και το εβαλα σε συρματοβουρτσα!!!τελος καλο ολα καλα λοιπον αλλα εχω ενα ερωτημα!! δεν θυμαμαι καλα αμπορει να κανω και λαθος,αλλα νομιζω οτι το ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να περναμε 2-3 χερια κερι το αμαξι!! και ερχομαι και ρωταω εγω τωρα!!!! εφοσων το αυτοκινητο ειναι κερωμενο αν περασω και αλλο χερι κερι αλλαζι κατι?βοηθαει στην διαρκεια του?η τζαμπα κοπος χρονος και χρημα?
    καμια απαντηση για εδω???

  9. #8
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

  10. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιποοοοον επειτα απο 3 μερες σκληρης δουλειας τελειωσα το γυαλισμα του αυτοκινητου μου το οποιο ηταν μαυρο χαλι απο καποια μλκια που εκανα εγω μαλλον και εκανα ολο το αμαξι λες και το εβαλα σε συρματοβουρτσα!!!τελος καλο ολα καλα λοιπον αλλα εχω ενα ερωτημα!! δεν θυμαμαι καλα αμπορει να κανω και λαθος,αλλα νομιζω οτι το ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να περναμε 2-3 χερια κερι το αμαξι!! και ερχομαι και ρωταω εγω τωρα!!!! εφοσων το αυτοκινητο ειναι κερωμενο αν περασω και αλλο χερι κερι αλλαζι κατι?βοηθαει στην διαρκεια του?η τζαμπα κοπος χρονος και χρημα?
    Έστω και καθυστερημένα, το κερί καλό είναι να περνιέται δύο χέρια.

    Αυτό συμβαίνει πρώτον, γιατί έτσι διασφαλίζουμε πως δεν έχουμε ξεχάσει κάποιο μικρό σημείο που δεν κερώθηκε (αφού μπορεί στο πρώτο χέρι να το παραλείψαμε καταλάθος) και δεύτερον, γιατί εξασφαλίζεται ομοιόμορφο πάχος κεριού σε όλο το αυτοκίνητο (αφού με το πρώτο χέρι ενδέχεται σε κάποιο σημείο να βάλαμε πολύ λίγο κερί και σε άλλο περισσότερο).

    Γενικά, το βερνίκι του αυτοκινήτου μπορεί να αντέξει μέχρι ένα συγκεκριμένο layer (στρώμα) κεριού, οπότε και 10 χέρια να βάλουμε δεν πρόκειται να έχει διαφορά από τα 2, απλά το υπόλοιπο προϊόν θα μένει πάνω στο microfibre όταν το σκουπίζουμε.

    Κατά συνέπεια, προτείνω μέχρι 2 χέρια κερί, τα οποία διασφαλίζουν την ομοιόμορφη εφαρμογή του σε όλο το αμάξωμα και ενδέχεται να προσφέρουν και λίγη παραπάνω προστασία από το ένα χέρι.

    Σημαντικό όμως είναι να μην παραβιάζουμε το curing time (χρόνο επώασης) που χρειάζεται η κάθε στρώση και ανάλογα τα κεριά συνήθως ποικίλει.
    Ένα sealant (συνθετικό κερί) για παράδειγμα έχει μικρό curing time και μπορούμε συνήθως μετά από 30-40 λεπτά να περάσουμε και δεύτερο χέρι.
    Ένα φυσικό κερί όμως χρειάζεται περισσότερη ώρα και το ιδανικό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να περνάμε το δεύτερο χέρι την επόμενη μέρα, ιδίως για ακριβά κεριά με πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε carnauba.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  11. The Following 4 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    120ie87 (03-05-11), bill_m3 (02-05-11), gyiama (02-05-11), m-power_01 (02-05-11)

  12. #10
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστω και καθυστερημένα, το κερί καλό είναι να περνιέται δύο χέρια.

    Αυτό συμβαίνει πρώτον, γιατί έτσι διασφαλίζουμε πως δεν έχουμε ξεχάσει κάποιο μικρό σημείο που δεν κερώθηκε (αφού μπορεί στο πρώτο χέρι να το παραλείψαμε καταλάθος) και δεύτερον, γιατί εξασφαλίζεται ομοιόμορφο πάχος κεριού σε όλο το αυτοκίνητο (αφού με το πρώτο χέρι ενδέχεται σε κάποιο σημείο να βάλαμε πολύ λίγο κερί και σε άλλο περισσότερο).

    Γενικά, το βερνίκι του αυτοκινήτου μπορεί να αντέξει μέχρι ένα συγκεκριμένο layer (στρώμα) κεριού, οπότε και 10 χέρια να βάλουμε δεν πρόκειται να έχει διαφορά από τα 2, απλά το υπόλοιπο προϊόν θα μένει πάνω στο microfibre όταν το σκουπίζουμε.

    Κατά συνέπεια, προτείνω μέχρι 2 χέρια κερί, τα οποία διασφαλίζουν την ομοιόμορφη εφαρμογή του σε όλο το αμάξωμα και ενδέχεται να προσφέρουν και λίγη παραπάνω προστασία από το ένα χέρι.

    Σημαντικό όμως είναι να μην παραβιάζουμε το curing time (χρόνο επώασης) που χρειάζεται η κάθε στρώση και ανάλογα τα κεριά συνήθως ποικίλει.
    Ένα sealant (συνθετικό κερί) για παράδειγμα έχει μικρό curing time και μπορούμε συνήθως μετά από 30-40 λεπτά να περάσουμε και δεύτερο χέρι.
    Ένα φυσικό κερί όμως χρειάζεται περισσότερη ώρα και το ιδανικό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να περνάμε το δεύτερο χέρι την επόμενη μέρα, ιδίως για ακριβά κεριά με πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε carnauba.
    long time, no hear ! welcome back !

  13. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    Driver M (01-05-11)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP