Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Ερωτήσεις για ιδιοκτήτες Μ3 Ε46

  1. #1
    Εγγραφή
    20-01-23
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Question Ερωτήσεις για ιδιοκτήτες Μ3 Ε46

    Γειά σε όλους, είμαι νεός στο forum και γενικά στο community της BMW. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Μ3 Ε46 το οποίο ήθελα απο τα 12 μου και έχω καποιές ερωτήσεις:

    1) Είναι εύκολο να το συντηρήσει κάποιος με εισόδημα 1000 ευρώ;
    2) Πόσο είναι τα τέλη κυκλοφορίας;
    3) Πόσα χιλιόμετρα κρατάει ο κινητήρας;
    4) Μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως daily driver;

    Σας ευχαριστώ όσους κάνετε τον κόπο να με βοηθήσετε.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cubano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σε όλους, είμαι νεός στο forum και γενικά στο community της BMW. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Μ3 Ε46 το οποίο ήθελα απο τα 12 μου και έχω καποιές ερωτήσεις:

    1) Είναι εύκολο να το συντηρήσει κάποιος με εισόδημα 1000 ευρώ;
    2) Πόσο είναι τα τέλη κυκλοφορίας;
    3) Πόσα χιλιόμετρα κρατάει ο κινητήρας;
    4) Μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως daily driver;

    Σας ευχαριστώ όσους κάνετε τον κόπο να με βοηθήσετε.
    1. ΟΧΙ
    2. 1050€
    3. Όχι όσο ένα Toyota
    4. Everything is a daily driver if you are brave enough.

    Αγαπητέ, με εισόδημα 1000€ το μήνα δε συντηρείς παλιό BMW. Τώρα, αν βγάζεις 1000€ τη βδομάδα, είναι αρκετά διαφορετικό το ερώτημα, αλλά νομίζω ότι αναφέρεσαι σε μηνιάτικο. Σε κάθε περίπτωση, ένα 3λιτρο BMW, πόσο μάλλον ένα Μ3, είναι ακριβό σπορ. Δεν είναι ότι θέλω να σε αποθαρρύνω από το να εκπληρώσεις το παιδικό σου όνειρο, αλλά αξίζει να πεθάνεις φτωχός και μόνος? Γιατί το Μ3 δε θα σου αφήσει ούτε δολλάριο για οποιαδήποτε άλλη έκφανση της καθημερινότητας σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    1000 ευρω εδωσα μονο σε εκτατες βλαβες ουτε καν σε 1 χρονο και εχω νεοτερο αυτοκινητο απο εσενα και πολυ υποδεεστερο σαν μηχανημα..βαλε και την συνηθη συντηρηση,λαδια ξυδια ..ξε-φευγα το 1000ρικο

  4. #4
    Εγγραφή
    09-01-22
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν εχεις μηνιαιο εισοδημα 1000, αρχισε να ψαχνεις δευτερη δουλεια για να το συντηρεις, και παλι θα σε "τσουζει" να σου βγαινει η πιστη στη δουλεια για ενα αυτοκινητο, το οποιο δε θα το χαρεις ουτε λογω περιορισμενου ελευθερου χρονου, αλλα ουτε και λογω φοβου μη παθει κατι την ωρα που πας λιγο να το ευχαριστηθεις. Επισης πολυ βασικο, δες αν καλυπτεσαι φορολογικα, γιατι πολυ φοβαμαι οτι μαζι με τα τελη θα πληρωνεις και επιπροσθετα "μαμησιατικα".
    Καμια φορα παρασυρομαστε απο τα ονειρα μας και παραβλεπουμε πολυ σημαντικους παραγοντες που μπορει να σταθουν σοβαρο εμποδιο στη ζωη μας και ιδιαιτερα εν μεσω μιας απαιτητικης συμβιωσης οπως αυτη με το m3 ή με μια αχαριστη γυναικα... αν εχεις ζησει το δευτερο τοτε καταλαβαινεις τι εχεις να τραβηξεις.

  5. The Following User Says Thank You to jaws For This Useful Post:

    MixalhsGp (19-02-23)

  6. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Έχω ένα του 04 αγορασμενο το 14 και σε κυκλοφορία ακόμη το 23, έχοντας διανύσει 110,000 χλμ. Με το εισοδημα που αναφερεις, το πρότζεκτ δε βγαίνει.

  7. The Following 3 Users Say Thank You to gnx For This Useful Post:

    GiannisMRE (03-03-23), pilot (26-02-23), Ptboul (01-03-23)

  8. #6
    Εγγραφή
    04-08-14
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    4
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    1. Αν δεν έχεις να πληρώνεις ενοίκιο ή δάνειο κάθε μήνα, θεωρώ ότι βγαίνει. Βέβαια παίζει ρόλο και σε τι κατάσταση θα είναι το αυτοκίνητο. Σε κάθε περίπτωση, με το που θα το πάρεις, αν δεν έχει αλλάξει μέταλλα στα κουζινέτα του στροφάλου ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, πας κατευθείαν για αλλαγή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (με αυτό και μόνο θα σου φύγει ένα μηνιάτικο τουλάχιστον για να καταλάβεις). Αν αντικαταστήσεις κάποια πράγματα που είναι μέσα στο πρόγραμμα για ένα αυτοκίνητο + - 20 ετών, θα φτάσεις σε ένα σημείο που δεν θα "ζητάει" συνέχεια. Θέλω να πω ότι δεν έχει τη συντήρηση που έχει ένα evo. Μην περιμένεις όμως ότι θα αλλάζεις λάδια κάθε 15000 και βαλβολίνες - απλά συμπλήρωμα... Σπορ αμάξι είναι. Επίσης, αν το αμάξι που θα βρεις είναι με smg κιβώτιο, θα πρέπει να υπολογίσεις ένα επιπλέον κόστος για την συντήρησή του (ουσιαστικά πρόκειται για το ίδιο σασμάν με το manual, στο οποίο έχουν προσθέσει την αντλία του smg).
    2. 1.050 ευρώ.
    3. Εδώ συζητάμε για ώρες λειτουργίας. Τα μέταλλα που προανέφερα ας πούμε, ενδεχομένως να χρειάζονται άλλαγμα κάθε 80000 χιλιόμετρα (ανάλογα και με τη χρήση φαντάζομαι). Με λίγα λόγια, αν τον συντηρείς όπως προβλέπεται, δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.
    4. Αν είσαι προσεκτικός και δεν δουλεύεις στο κέντρο της Αθήνας, πιστεύω πως ναι. Τι εννοώ λέγοντας "προσεκτικός" ? Δεν θα περνάς ας πούμε πάνω από σαμαράκια αναβάζοντας στροφές στο μοτέρ. Σ΄ αυτές τις περιπτώσεις η μετάδοση τρώει ΤΑ κρουστικά φορτία της ζωής της. Όλα τα εξαρτήματα είναι πανάκριβα και η bmw δεν δίνει ανταλλακτικά (τα ημιαξόνια και το σασμάν για παράδειγμα, είναι δύσκολο να τα επισκευάσεις, ειδικά στην Ελλάδα).
    Αυτά εν ολίγοις. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος φίλος.

    Υ.Γ. Όταν λέμε ότι "βγαίνει", αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ζοριστείς. Θεωρώ όμως ότι αξίζει τον κόπο, ειδικά να πρόκειται για γνήσιο και καλοσυντηρημένο αυτοκίνητο.

  9. The Following User Says Thank You to DIM3000C6 For This Useful Post:

    Vassilis ///M (04-03-23)

  10. #7
    Εγγραφή
    11-12-21
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    42
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ θα έλεγα όχι με εισόδημα ~1000.
    (το νόημα είναι να το έχεις και να το χαίρεσαι, να μη το λυπάσαι)

    Εγώ ένα 318 με supercharger έχω και καίει κατά μέσο όρο 17l/100Km στην πόλη με κίνηση.
    Ταξίδι έχω δεί από 7l/100Km με σταθερά 80-90Km/h & 10l/100Km 5 άτομα με 120-130Km/h

    Αν μένεις Αθήνα και το θές για καθημερινό μεσα στην κίνηση κάνε ένα πρόχειρο υπολογισμό να δείς τι ζητάει σε καύσιμα.

  11. #8
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.697
    Thanked
    18799
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ξερεις τι λενε...

    Opinions are like a$$holes: Some stink more than others. Οπότε, άκου και τη δική μου γνώμη...

    Η Μ3 χρειάζεται διαρκή προληπτική συντήρηση. Δε μιλάμε μόνο για λάδια, φίλτρα, βαλβολίνες, μπουζί, ελαστικά, συμπλέκτη αλλά για φλάντζα στροφάλου, βίδες ARP, vanos, μέταλλα (ευτυχώς όχι τόσο συχνά όσο στα Ε92/93 και Ε60), πάτωμα, κλπ. Εάν είναι SMG, να είσαι προετοιμασμένος για αντλία.

    Έπειτα, είναι όλα τα μικροπράγματα που βγάζει κάθε παλιό BMW: Τσιμούχες, διάφορες διαρροές από φλάντζες, αντλίες νερού, θερμοστάτη, ψυγείο, σωληνώσεις, δυναμό, συμπιεστή, σινεμπλόκ, τμήματα της ανάρτησης, τζόγοι σε ημιαξόνια, τζόγος στο διαφορικό, άπειρα πλαστικά που πολυμερίζονται, κλπ.

    Όταν παρουσιάστηκε η Ε46 Μ3, κόστιζε 80Κ ευρώ -ίσως και παραπάνω-. Εξακολουθεί να έχει τη συντήρηση ενός αυτοκινήτου 80Κ ευρώ. Σε περίπτωση που σου συμβεί ένα τρακάρισμα, θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις? Εάν εξαφανιστεί και γίνει ανταλλακτικά, δεδομένου ότι τα Μ3 είναι πάντα στο στόχαστρο των κυκλωμάτων, θα μπορέσεις να το αντικαταστήσεις με την πενιχρή αποζημίωση της ασφαλιστικής?

    Η γνώμη μου, λοιπόν, είναι να μη μπλέξεις και να μη γίνεις σκλάβος ενός ποθητού υλικού αντικειμένου. Θα καταντήσεις δυστυχισμένος και θα φέρεις δυστυχία σε όσους ενδιαφέρονται για σένα. Πρέπει να είσαι νέος άνθρωπος, οπότε ζήσε αυτά που πρέπει να ζήσει ένας νέος άνθρωπος, κράτα ισορροπίες ανάμεσα στη δουλειά και την προσωπική σου ζωή, προσπάθησε να κάνεις έναν οικονομικό προγραμματισμό -ειδικά αυτή την εποχή όπου ο πληθωρισμός είναι στα ύψη- γιατί παρουσιάζονται ευκαιρίες που ίσως αλλάξουν τη ζωή σου και σε βγάλουν από το 1000άρικο κάθε μήνα.

    Σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν τρανταχτές περιπτώσεις ανθρώπων της μεσαίας τάξης με απίστευτα αυτοκίνητα που αγόραστηκαν σε χαμηλή τιμή. Οι περισσότεροι τα χάρηκαν γυαλίζοντάς τα, αφού δεν είχαν πινακίδες, προτού κάνουν μάγκα τον επόμενο. Για κάποιους άλλους, το πάθος μιας στιγμής έγινε το λάθος μιας ζωής.

    Δε θέλω να ακούγομαι ούτε σαν τον Pai Mei ούτε σαν αγaμητη κυράτσα ομάδας αλληλοϋποστήριξης, αλλά έτσι είναι τα πράγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S8N : 04-03-23 στις 19:06

  12. The Following 6 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    dark knight (05-03-23), isou (04-03-23), nikos valvetronic (12-03-23), PetrosD (05-03-23), pilot (05-03-23), Vassilis ///M (12-03-23)

  13. #9
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    θα συμφωνησω με τον Αρη.....μην ξεχναμε πως επαιζε στην κατηγορια της 911(οχι τουρμπο) οπως ολες οι Μ3. αν θες να εχεις ενα σωστο Μ3 θα πρεπει να εχεις καποια χρηματα στην ακρη για να το επαναφερεις σε αξιοπρεπη κατασταση.καθως οπως αναφερθηκε και παραπανω προκειται για ενα σπορ αυτοκινητο 20 ετων-90 χιλ που απευθυνεται σε ενθερμο κοινο και εχει αλλαξει και καμποσα χερια....

    αν εχεις σκοπο να επενδυσεις σε ενα ακριβο Μ3 που εχει κανει ολο τον προληπτικο κυκλο συντηρησης(κοινως εχει ξηλωθει ο προηγουμενος κατοχος) ισως να αξιζει η κατοχη και χρηση του για μια 2ετια, για να ζησεις την εμπειρια, απο την στιγμη που αποτελει το ονειρο σου.

    σε περιπτωση ομως που βρεις ενα βιασμενο κατ εξακολουθηση Μ3, οπως αυτα που πωλουνται και ειναι πενα με σκισμενο λεβιε και πολυμερισμενα πλαστικα φαναριων(φανταζεσαι στο μοτερ τι γινεται) τοτε ισως το ονειρο να γινει εφιαλτης.

  14. The Following User Says Thank You to dark knight For This Useful Post:

    Vassilis ///M (12-03-23)

  15. #10
    Εγγραφή
    13-09-21
    Περιοχή
    Thes/ki
    Μηνύματα
    126
    Thanked
    38
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Συντηρώ 1 αυτ. Με 5.600κ.ε.το 850CSİ ούτε με 1000€ το μήνα σημειωτέων ομως το ότι στο σπιτι κατω ειναι σαν συνεργείο ( μονο η ηλεκτρική ραμπα λείπη)
    Γι αυτο το λογο ειμαι της δουλειάς + διαθέτω και κονφλερ και μερος για βαφη ακόμη διαθέτω
    ΕΑΝ
    Δεν είσαι της δουλειάς γενικά του αυτ/του και δεν διαθερης και τα απαιτούμενα και χωρο με 1000€ συντήρηση του μ3 ,,,,,χμμμμμ παλι παίζετε αν συνδυάσεις η συνειδητοποιήσης το οτι πρέπει να κόψεις απ' αλλού να θυσιασεις για κει
    Αυτό εξαρτάται φυσικά μονο απο εσενα μη ξέροντας τις υποχρεώσεις..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP