Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 67

Θέμα: Project E39 money pit - Chapter 2: Ενδείξεις πίνακα οργάνων

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή Project E39 money pit - Chapter 2: Ενδείξεις πίνακα οργάνων

    Φίλοι και συνάδελφοι καλημέρα και πάλι.

    Δευτέρα 30 του μηνός Μαϊου σήμερα, και αφού πλήρωσα τον ΕΦΚΑ Απριλίου, με τα ρέστα έβαλα 2€ βενζίνη, ίσα ίσα για να πάρει μπροστά ο Μ54, να τον ακούσω, και να θυμηθώ τι είναι το επόμενο πράγμα που πρέπει να συμμαζέψω στο ρημάδι.

    Φίλοι και συνάδελφοι, αυτή τη φορά θα ασχοληθούμε με τον πίνακα οργάνων, στον οποίο δεν δουλεύουν σωστά ΜΟΝΟ το 40% των οργάνων. Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή, πιο αναλυτικά:

    ΌΡΓΑΝΟ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ:

    Σε συνθήκες ήπιας, φιλικής προς την τσέπη και το περιβάλλον, οδήγησης ο δείκτης δεν κουνιέται και γράφει μηδέν. Θα κουνηθεί λίγο στην εκκίνηση, άντε μέχρι το 6 ή 8, και μετά πάλι 0. Σε άγρια πράγματα, ανηφόρες, κλπ, θα δείξει κάπου μεταξύ 5 και 10. Σπάνια θα φτάσει στο 15. Η μέση κατανάλωση που έχω είναι γύρω στα 12 lt/100 km, καθώς κάνω πολλά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη. Άρα ο δείκτης δε δείχνει σωστά. Αυτό είναι φυσιολογικό; Τι μπορεί να φταίει;

    ΟΡΓΑΝΟ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΝΕΡΟΥ:

    Με το μοτέρ κρύο, όταν βάλεις μπροστά, ο δείκτης πάει με τη μία στο 1/4. Μετά πάει καρφί στο κόκκινο, σχετικά γρήγορα, και στη συνέχεια κατεβαίνει προς τη μέση, όπου και μένει σταθερά. Στο τοπικό συνεργείο στο οποίο είμαι μόνιμος θαμώνας, κάθε φορά που τους το λέω, ξύνουν νευρικά τα λερωμένα κούτελα τους, με τα ακόμα πιο λερωμένα χέρια τους, και μου λένε ότι δεν αξίζει να πετάξω άλλα λεφτά στο παλιόπραμμα. Βέβαια, ότι ξέρουν να επισκευάσουν αποτελεί μια επένδυση σε ένα εξαιρετικό σκαρί που θα αντέξει σίγουρα άλλα 20 χρόνια και θα εκπληρώσει όλα μου τα οδηγικά γούστα, εκτός ίσως από το σκληρό off roading.

    Αυτό που σκέφτηκα να κάνω, αλλά ακόμα δεν έχω πάρει τον κώλο μου, είναι να πριζάρω το αμάξι ένα πρωί, και με το ΙΝΡΑ να δω τι θερμοκρασίες γράφει μέχρι να ζεσταθεί. Αυτό φαντάζομαι θα μου δείξει αν είναι θέμα καντράν ή αισθητήρα;

    Καμιά ιδέα;

    Μόλις το λύσουμε αυτό και η σύντροφος ξεχάσει την καινούρια καραμέλα (θέλει καινούριες κουρτίνες στο σαλόνι), θα πάμε στο Chapter 3.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisRob : 30-05-22 στις 18:31

  2. The Following 4 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    BILL007 (30-05-22), nik200 (17-06-22), nikos valvetronic (01-06-22), S8N (01-06-22)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP