Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: διαροη λαδιου αναζητηση

  1. #1
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    555
    Rides
    0

    Προεπιλογή διαροη λαδιου αναζητηση

    το Ε 87 1600 μου εχει διαροη.2 εβδομαδες μετα την αλλαγη λαδιων βλεπω το βραδυ με τα φωτα κατω στον δρομο καθως ξεπαρκαρα ενα λεκε σκουρο.λεω αλλουνου θα ειναι..επειδη ειχα μια εμπειρια περσυ αν θυμαστε που ο εφυης υπαλληλος,αλλος οχι ο ιδιος,ειχε ξεχασει να βαλει ροδελλα στην ταπα και ετρεχαν λαδια,υποψιασμενος λοιπον οταν πηγα σπιτι απο φοβο και μονο του δαιμονα,ανοιγω το καπω και κοιταω ..και βλεπω απο το φιλτρο λαδιου σε υψος και απεναντι στον πρωτο κυλινδρο το καπακι μεχρι κατω στην ποδια ειχε λαδια.οχι πολλα αλλα εσταζε αργα.πηγα στον υπαλληλο που εκανε την αλλαγη να δουμε αν εκανε κατι λαθος ,δεν φανηκε τιποτα.

    μετα πηγα συνεργειο.καθαρισαμε με σπρευ φρενων και μετα νερο την ποδια καθως και την βαση του φιλτρου απεξω γιατι ειχε και εκει λιγα λαδιακια και ξανακαναμε μια διαδρομη ,το πιεσαμε και τελικα ειπε ο τεχνικος οτι πρεπει να ειναι η φλαντζα της βασης λαδιου.εστιασε εκει λογω οτι ετρεχε απο εκεινο το υψος.βασικα ετρεχε απο πιο ψηλα απο το καπακι του φιλτρου αλλα αφου αλλαξαμε την βαση σταματησε εκει. η νοοτροπια που εχουν οι τεχνικοι μου ειπε ειναι να κοιτανε απο ψηλα προς χαμηλα οταν εχει διαροη απο ψηλα.ε, απο που θα κοιτανε ,λεω και εγω? λογικο μου φαινεται.αλλα επειδη δνε ηταν σιγουροι επρεπε να αλλαξουμε το εξαρτημα που ειχε εκει ενδειξεις οτι εκει ψηλα δημιουργησε το προβλημα.αντε 30 ευρω ειναι αυτα 4 μερες βενζινη λεω ,ας παει στο καλο ..το αλλαξαμε το φλαντζακι.ξερω οτι ειναι φτηνο το φλαντζακι αλλα εργασια πληρωσα ..αμα δεν ασχολεισαι,το πολυ αλλου κανα 10ευρω να κερδιζα.

    παω σπιτι ,λεω ας ξαναριξω μια ματια.βλεπω ξανα ξανα λαδια κατω στην ποδια.φευγω πισω στο συνεργειο και το ανεβαζει ραμπα και βγαζει την ποδια.και εκει φανηκε οτι εχει διαροη φλαντζα καρτερ.οκ,το ειδα ,δεχομαι.277 τελικη ολα μαζι και εργατικα.πολλα ειναι,μαλλον θα παω αλλου.

    επανερχομαι ομως στην αρχικη μου διαπιστωση με βαση την διαγνωση που εγινε.
    στο καπω ειχε ψιλο-λιγο σπρευ απο λαδια ,πανω απο το φιλτρο λαδιου.το φιλτρο λαδιου ειχε απο την μεσα πλευρα που βλεπει στον κυλινδρο και ειχε και ο κυλινδρος.στο καπακι της μηχανης ειχε κανα 2-3 σταγονες ψεκασμενες.πισω στο φιλτρο στην βαση ειχε λαδακια.αυτο το σπρευ δημιουργηθηκε απο την φλαντζα της βασης λαδιου και πεταχτηκε ψηλα στο φιλτρο και μετα απεναντι στον κυλινδρο και μετα στο καπακι μηχανης και μετα καπω? ειναι δυνατον? γιατι απο κατω απο την φλαντζα καρτερ δεν μπορει να πηγε πανω ψηλα μεχρι το καπω το λαδακι που διερεε σε μορφη σπρευ,σωστα? ειναι δυνατον? τελικα ειναι δυνατον να ειχε ταυτοχρονα 2 φλαντζες σε 2 διαφορετικα σημεια χαλασμενες? πως πηγα και απο τι ζημια το σπρευ τοσο ψηλα αν δεν ειναι κατι απο τα 2?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ειναι σιγουρα μηχανολαδο και οχι κανα υδραυλικο απο το τιμονι πχ;
    Ειχα ενα σκασιμο στο σωληνακι του υδραυλικου στο Ε82 και με ειχε στειλει ψυχιατρειο μεχρι να βρεθει.
    Ετσι πιτσιλιες εκανε…

  3. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    dreamer (14-04-22)

  4. #3
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εμένα πάντως είχε μια μικρή διαρροή παραφλου από τον θερμοστάτη και η υδραργυρική φάνα τα είχε σκορπίσει τόσο μέσα που άνοιγες το καπώ και έβλεπες σπλατεριά.

    Δες αυτό που σου λέει ο Σταμάτης, μήπως είναι κανένα μαρκουτσι υδραυλικου που είναι όλα μπουρδέλα.

  5. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    dreamer (14-04-22)

  6. #4
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    555
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι σιγουρα μηχανολαδο και οχι κανα υδραυλικο απο το τιμονι πχ;
    Ειχα ενα σκασιμο στο σωληνακι του υδραυλικου στο Ε82 και με ειχε στειλει ψυχιατρειο μεχρι να βρεθει.
    Ετσι πιτσιλιες εκανε…
    καταλαβα ,στις διαροες αν δεν ειναι εμφανες το προβλημα,μπορει να φας χρημα και χρονο αλλαζοντας ανταλλακτικα μηπως βρεις τι φταιει,δεν βρισκονται αλλιως...ε λοιπον για καποιον περιεργο λογο και εμενα εκει πηγε ο νους μου και κυριως γιατι μετρωντας ηλεκτρονικα το λαδι με τοση διαροη,δεν εχασε καθολου,οποτε..αλλα με την σιγουρια που ειχαν οι μηχανικοι οτι ειναι το οφθαλμοφανες ,διστασα να το εκφρασω..θα το θεσω αυριο.σας ευχαριστω για τις αποψεις σας.

  7. #5
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτό με το μαρκούτσι του υδραυλικού το βίωσα και γω.

    Πάντως, αι βουλαί του αέρα είναι περίεργαι εντός του μηχανοστασίου και μπορεί να βρείς πολλά παντού. Η βαρύτητα δεν είναι πάντα θέσφατο (για τις διαρροές).

    Αυτό που είναι νομοτέλεια είναι η διαρροή, (που γράφεται με δύο Ρ) αυτή καθ' αυτή. Πήρατε πενβέ κύριε? Θα χάνει λάδια και ζουμιά από παντού.

  8. The Following User Says Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    S8N (16-04-22)

  9. #6
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    555
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ειπα και εγω δεν θα βρεθει καποιος να διορθωσει το διπλο ρ να μην το γραφω εγω? ε ,φυσικα θα χανει το πενβε λαδια και θα γινεται το πανηγυρι της φλαντζας αλλα αυτα δεν τα λεγατε οταν μου το πουλουσατε σαν ντι μπεστ κουαλιτατ! δεν ειναι και φαουβε,τουλαχιστον εκεινα τα καινε, ξερουμε που πανε, δεν το κατουρανε και ψαχνουνε αλλαζοντας το μισο αμαξι να βρουνε απο που! εγω παλι που ειχα 2 ιταλικα ,μπορει να αλλαξα ολα τα ηλεκρικα καθε μηνα,πολλα κομματια που σκουριασαν αλλα η μηχανη περα απο συντηρηση ενα αισθητηρα λ εβγαλε που δεν ειναι και αφυσικο. μαυτο εχω αλλαξει ηδη 3 φλαντζες.καλα ειναι δεν παραπονιεμαι!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 15-04-22 στις 21:54

  10. #7
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δε γνωρίζω για τα δικά σας αλλά το δικό μου χάνει αυτά που δεν προλαβαίνει να κάψει.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    GiannisRob (16-04-22), nikos valvetronic (18-04-22)

  12. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γνωρίζω για τα δικά σας αλλά το δικό μου χάνει αυτά που δεν προλαβαίνει να κάψει.
    Εμενα καινε μονο τα καινουργια. Απο το παλιο δεν εχω παραπονο. Το εκαψε ολο μια και καλη και τελος.
    Attached Images Attached Images

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    nikos valvetronic (18-04-22), Ptboul (19-04-22), S8N (20-04-22)

  14. #9
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    555
    Rides
    0

    Προεπιλογή





    οταν σας ξαναπει τεχνικος συμβουλος ξανα οτι ειναι λαιφταιμ δειξτε του τα βιντεακια με το υπεροχο χρωμα απο τα υγρα να βγαινουν.

    επειδη εχω μια υποψια οτι μπορει να μπηκε περισοτερο λαδι γιατι με ολη αυτη την διαροη ,βλεπω στον δεικτη οτι ειναι φουλ,
    , διαβασα οτι μπορει αν βαλει καποιος περισοτερο λαδι ,οι παλιες ηδη φλαντζες να μην αντεξουν και να το αφησουν να περασει ,δλδ διαροη. αν υπηρξε μια στο εκατομυριο να εκανε τετοια μα..κια ο υπαλληλος που εβαλε λαδι μπορει αυτες οι διαρροες(με 2 Ρ) να ειναι αποτελεσμα αυτης της πραξης? επισης αν υπηρξε τετοια περιπτωση οβρεφιλινγ ,θα εβγαζε λαδι απο το καπακι του φιλτρου η' το καπακι του λαδιου πληρωσης? αν ας πουμε αντι για 4.250 εβαλε 4.500 ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 16-04-22 στις 17:28

  15. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βγαζει ασπρο καπνο απο την εξατμιση?

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP