Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Απόκτηση μεταχειρισμένου ε46 cabrio

  1. #1
    Εγγραφή
    24-05-21
    Μηνύματα
    2
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Question Απόκτηση μεταχειρισμένου ε46 cabrio

    Καλημέρα στο forum!!!!
    Μετά από μία 10ετία αποχής, ήρθε ο καιρός να πάρω ξανά ένα bmw.

    Έχω βρει ένα 3.20 ε46 cabrio valvetronic του 2004.
    Η τιμή του είναι 8.000€ και είναι το πιο καθαρό που έχω βρει έως τώρα.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να προσέξω πριν προχωρήσω και πως θα μπορούσα να ελέγξω την κουκούλα.
    Μαζί μου θα είναι και κάποιος φίλος μηχανικός χωρίς όμως εξειδίκευση στα bmw.

    Τέλος, μένω στο κέντρο της Αθήνα και ψάχνω να βρω ένα καλό συνεργείο για bmw.
    Δε με ενοχλεί η απόσταση, με ενδιαφέρει μόνο να είναι γνώστης και να μην ζητάει 'τον ουρανό με τα άστρα'.

    Μετά το e36 3.18 is coupe που είχα, ανυπομονώ να επιστρέψω !!!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

  2. The Following User Says Thank You to ThanosRust For This Useful Post:

    BILL007 (24-05-21)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλωσήρθες στην παρέα μας και με το καλό να το πάρεις!
    Τώρα για συνεργεία υπάρχουν πολλά καλά. Αν σε ενδιαφέρει έχω να σου προτείνω ένα στα νότια προάστια στην περιοχή της Ηλιούπολης, που είχα προσωπική εμπειρία.



  4. #3
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή


  5. #4
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πρώτον έλεγξε πίσω πάτωμα. . . Σήκωσε για αρχή τη μοκέτα του πορτ-μπαγκάζ για να δεις για ρωγμές στο σασί. . .
    Λίγο σπάνιο σε cabrio αμάξωμα λόγο πιο ενισχυμένου σασί σε σχέση με τα coupe. . .
    Δεύτερον οπωσδήποτε βιβλίο servise για να έχεις μία σειρά πραγμάτων της συντήρησης του αυτοκινήτου. . .
    Τρίτον αυτοί συνήθως οι κινητήρες έπασχαν από τσίμπημα λαδιού μετά από κάποια χλμ και αυτό οφείλονταν κατά μεγάλο βαθμό στα τσιμουχάκια βαλβίδων οπότε ρώτησε τον άνθρωπο αν έχει κάνει τέτοιου είδους εργασία. . .

    Για να ελέγξεις την κουκούλα στο άνοιξε-κλείσε δες από την εσωτερική μεριά αν είναι όλα τα σχοινιά της πιασμένα και όχι κομμένα. . . δες επίσης και πίσω στο χώρο του πορτ-μπαγκάζ εσωτερικά της επένδυσης από τη πλευρά του οδηγού αν έχει λάδι το δοχείο της κουκούλας γιατί είναι ηλεκτρουδραυλική. . .

    Τέλος έλεγξε ανοίγοντας το καπό εμπρός τους θόλους αν έχουν σχιστεί ή φουσκώσει, σύνηθες πρόβλημα σε όλα τα 46αρια...

    Καλή αγορά !!!!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Vassilis ///M For This Useful Post:

    BILL007 (07-06-21), nikos valvetronic (30-05-21)

  7. #5
    Εγγραφή
    24-05-21
    Μηνύματα
    2
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους!!
    Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας!
    Το αυτοκίνητο εκ πρώτης άποψης φαίνεται τέλειο.
    Το είδαμε με τον φίλο μου μηχανικό σήμερα και μου είπε και ο ίδιος πως του άρεσε πολύ.
    Μέσα στην εβδομάδα θα πάμε να το δούμε και στο συνεργείο του σε ράμπα - διαγνωστικό.

    Υπάρχει ένα πρόβλημα μόνο που καταλαβαίνω πως δεν είναι μικρό.
    Η κουκούλα ακριβώς πάνω από τον συνοδηγό έχει μια μικρή τρύπα.
    Σκέφτηκα να ψάξω για ένα hardtop μέχρι να χαλάσει τελείως και να χρειαστεί αλλαγή ή να ψάξω απ' ευθείας για επισκευή μέρους της κουκούλας ή ολόκληρης.

    Αύριο θα πάρω κάποια τηλέφωνα να δω κόστος και εν συνεχεία να μιλήσω με τον ιδιοκτήτη που πουλάει το αυτοκίνητο να τον ενημερώσω για το πρόβλημα και το κόστος ώστε να ρίξει την τιμή.
    Πολύ κακώς που και ο ίδιος δεν με ενημέρωσε γι αυτό. Ελπίζω να μην το έχει δει (δύσκολο) και να μην ήταν αυτή η πρόθεσή του

    Αν κάποιος έχει κάποια λύση να μου προτείνει είμαι όλος αυτία και τον ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP