Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αντι-βακτηριδιακό...

  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-14
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αντι-βακτηριδιακό...

    Είμαι κάτοχος ενός 116d και όπως οι περισσότεροι κάτοχοι diesel,
    αγχώνομαι για την πιθανότητα να δημιουργηθούν προβλήματα
    από τη δημιουργία βακτηριδίων λόγω bio-diesel;μετά απο τηλεφωνική
    επικοινωνία με εξουσιοδοτημένο Bmw ήταν υπέρ της χρήσης Αντι-βακτηριδιακού.
    Εσείς θα βάζατε στο καύσιμο κάποιο πρόσθετο;

  2. #2
    Εγγραφή
    30-12-14
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κάτοχος 116d επίσης. Του έχω κάνει 21.200 κμ. Στην αρχή φοβισμένος από διάφορους που έλεγαν περί σάπιου ελληνικού ντίζελ έβαλα αντι-βακτυριακό ίσως μεταξύ 4000 - 5000 κμ.
    Μετά είδα τη προσφορά της shell με το vpower diesel μια φορα την εβδομαδα και απο τότε βάζω αυτή από συγκεκριμένο πρατήριο και δε ξαναασχολήθηκα.
    Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα αν και να πω την αλήθεια μου δε ξέρω και τι πρόβλημα να περιμένω :Ρ

  3. #3
    Εγγραφή
    24-10-12
    Μηνύματα
    396
    Thanked
    496
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eru657 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτοχος 116d επίσης. Του έχω κάνει 21.200 κμ. Στην αρχή φοβισμένος από διάφορους που έλεγαν περί σάπιου ελληνικού ντίζελ έβαλα αντι-βακτυριακό ίσως μεταξύ 4000 - 5000 κμ.
    Μετά είδα τη προσφορά της shell με το vpower diesel μια φορα την εβδομαδα και απο τότε βάζω αυτή από συγκεκριμένο πρατήριο και δε ξαναασχολήθηκα.
    Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα αν και να πω την αλήθεια μου δε ξέρω και τι πρόβλημα να περιμένω :Ρ
    Βασικα,να περιμενεις μια αλλαγη dpf(diesel particulate filter) καπου κοντα στα 100.000χλμ προληπτικα.Εξαρταται απο την χρηση του αυτοκινητου μιας και σε μικρες αποστασεις δεν ξεμπουκωνει αυτοματα,με λιγα λογια μια βολτα στην εθνικη που και που βοηθαει.Αλλα ολα αυτα πριν χτυπησει το καμπανακι του.

    Για αντι-βακτυριακο δεν εχω ακουσει κατι,παραπανω για αντιμυκητιακα,αλλα πραγματικα οταν εχεις την ιδια τιμη vpower diesel(καθε Τεταρτη ή Πεμπτη)με την κανονικη τιμη τοτε ποιος ο λογος;

    Επισης κατοχος 116ed F20 με 55156 χλμ...

  4. The Following User Says Thank You to freddys For This Useful Post:

    eru657 (14-07-15)

  5. #4
    Εγγραφή
    30-12-14
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    βγαίνω λίγο εκτός θέματος αλλά πιστεύω θα ενδιαφέρει τους κατόχους diesel... όταν χρειαστεί αλλαγή ο dpf γνωρίζεις άμα βγάζει καμία ένδειξη στο καντράν?

  6. The Following 2 Users Say Thank You to eru657 For This Useful Post:

    BILL007 (14-07-15), freddys (14-07-15)

  7. #5
    Εγγραφή
    07-07-14
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σήμερα ρώτησα σε πρατήριο shell εταιρικό και μου είπαν ότι και το vpower diesel έχει
    ποσοστό bio diesel οπότε υπάρχει ή πιθανότητα δημιουργίας μύκητα και κατά συνέπεια
    δημιουργίας μακροχρόνια προβλήματος σε φιλτρο,μπέκ και αντλίας υψηλής.
    Μετά και από αρκετή μελέτη σε ξένα site αυτό που κατάλαβα είναι ότι ή χρήση anti-bacterial
    προσφέρει προστασία και δε δημιουργεί πρόβλημα στον κινητήρα. Όσο για το dpf και για αυτό γίνεται καθαρισμός και το καθαρίζει με όχι ιδιαίτερα μεγάλο κόστος.

  8. #6
    Εγγραφή
    24-10-12
    Μηνύματα
    396
    Thanked
    496
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fidelios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ρώτησα σε πρατήριο shell εταιρικό και μου είπαν ότι και το vpower diesel έχει
    ποσοστό bio diesel οπότε υπάρχει ή πιθανότητα δημιουργίας μύκητα και κατά συνέπεια
    δημιουργίας μακροχρόνια προβλήματος σε φιλτρο,μπέκ και αντλίας υψηλής.
    Μετά και από αρκετή μελέτη σε ξένα site αυτό που κατάλαβα είναι ότι ή χρήση anti-bacterial
    προσφέρει προστασία και δε δημιουργεί πρόβλημα στον κινητήρα. Όσο για το dpf και για αυτό γίνεται καθαρισμός και το καθαρίζει με όχι ιδιαίτερα μεγάλο κόστος.
    Αν και εχει ξανα συζητηθει το θεμα για τον καθαρισμο dpf στο φορουμ,τι εννοεις οχι ιδιαιτερα μεγαλο κοστος;
    Απο την αναζητηση σου,σε γενικες γραμμες ανα ποσα χλμ χρειαζεται καθαριστικο;
    Επισης θα πρεπει να γνωριζεις οτι ολα τα diesel εχουν bio diesel ειναι ευρωπαικη οδηγια.Τωρα το ποσοστο αλλαζει αναλογα την εταιρια και τον τυπο καυσιμου.
    Ακομα να καταλαβω γιατι καποιος χρειαζεται ενα καθαριστικο...Μου φαινεται σαν τα booster που ειχαν στην βενζινη πριν λιγο καιρο...

  9. #7
    Εγγραφή
    07-07-14
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καθαρισμος dpf με προσθηκη χημικου στο ρεζερβουαρ υπαρχουν αρκετες εταιριες
    αλλιως με 50 ευρω το καθαριζουν με χημικο με συσκευη βγαζουν το φιλτρο και το πλενουν
    Αφου πρωτα το καθαρισουν με χημικο.
    Το αντι-βακτηριακο εκτος απο την εξαλειψη των μυκητων αφαιρει και την υγρασια απο το καυσιμο
    Εγω εχω σκοπο να βαζω καθε 6 μηνες στο ρεζερβουαρ,αλλοι λενε καθε 10.000 χλμ.

  10. #8
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κατοχος f21 diesel 2013 με 37000χλμ βαζω μονο vpower και οσες φορες δοκιμασα αλλες μαλλον εκαψα περισσοτερο ... μια φορα εβαλα αυτο που λες στις 20000 μετα απο συσταση της αντιπροσωπειας αλλα δεν ξερω αν εκανα καλο η οχι. ολα καλα και συνεχιζουμε

  11. #9
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βάζε κάθε εβδομάδα από την προσφορά της Shell, το V-Power Diesel και θα είσαι μια χαρά.....

    Επίσης, να προσθέτεις σε κάθε γέμισμα και 50ml από αυτό και τίποτα μη φοβάσαι....

    ΥΓ: Εδώ και 65.000 ΚΜ αυτά κάνω και το αμάξι της υπογραφής φυσάει.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 14-07-15 στις 21:58
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  12. #10
    Εγγραφή
    19-07-14
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    403
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ολες οι μηχανες ντιζελ, ειδικα αν δεν πολυ-χρησιμοποιουνται, εχουν θεματα λογω βιοντιζελ..τα ειδικα χημικα μαλλον οπως φαινεται βοηθουν την κατασταση αρκετα.
    E90 N46B20 montego blue

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP