Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: PARTICULATE FILTER (DPF) [E90 320 DIESEL]

  1. #1
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή PARTICULATE FILTER (DPF) [E90 320 DIESEL]

    Προχτες πηγα στον Αδαμιδη (Θεσ/κη) το αυτοκινητο για εναν πληρη ελεγχο. Η διαγνωση εβγαλε δυο βλαβες, αισθητηρας προαναφλεξης και δευτερεουσα αντλια νερου, μικρες βλαβες, 310 ευρω συνολο.
    Ο υπευθυνος του συνεργειου ομως (απο τους λιγους γνωστες που εχω δει σε αυτη την θεση) μου ειπε για αυτο που με περιμενει στα 200.000 χλμ δηλ. σε 40.000 χλμ απο τωρα. Πρεπει να αλλαξω λεει το φιλτρο παρακρατησης σωματιδιων που βρισκεται καπου στην εξατμιση και ειναι 'υπευθυνο' για την ετικετα euro4 το οποιο κοστιζει 2.100 ευρω!!!
    Αν δεν το κανω λεει το αυτοκινητο θα μπει μονο του σε safe mode, θα απομονωσει την τουρμπινα και θα πηγαινει με 30χλμ/ωρα μεχρι να αντικατασταθει. Εχουν αλλαξει δυο φορες με μεταχειρισμενο με λιγα χλμ αλλα ο εγκεφαλος δεν το αναγνωριζει και συνεχιζει τα δικα του. Οπως και να εχει το διχιλιαρο δεν το γλυτωνω σε 2-3 χρονια. Αυτο το εχουν ολοι οι diesel κινητηρες euro4 και μετα.
    Και ρωτω. Συμφερει τελικα ο diesel, αφου στην ουσια οτι γλυτωσεις απο καυσιμα θα το δωσεις γι'αυτο το φιλτρο στα 200.000 χλμ;;; Τι ξερετε εσεις για το φιλτρο αυτο;
    Οσο αφορα τις δυο μικροτερες βλαβες, ξεχασα να τον ρωτησω, υπαρχει περιπτωση να εβγαλε απλα την βλαβη και τα εξερτηματα αυτα να δουλευουν κανονικα; Πως θα το τσεκαρω αυτο;

    ps. αψογη εξυπηρετηση στο εν λογω συνεργειο, μια μικρη παρατηρηση: Μου εβγαλαν το πλαισιο bmwfans και μου περασαν το δικο τους χωρις να με ρωτησουν, απο τα σκουπιδια το μαζεψα!!!
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχτες πηγα στον Αδαμιδη (Θεσ/κη) το αυτοκινητο για εναν πληρη ελεγχο. Η διαγνωση εβγαλε δυο βλαβες, αισθητηρας προαναφλεξης και δευτερεουσα αντλια νερου, μικρες βλαβες, 310 ευρω συνολο.
    Ο υπευθυνος του συνεργειου ομως (απο τους λιγους γνωστες που εχω δει σε αυτη την θεση) μου ειπε για αυτο που με περιμενει στα 200.000 χλμ δηλ. σε 40.000 χλμ απο τωρα. Πρεπει να αλλαξω λεει το φιλτρο παρακρατησης σωματιδιων που βρισκεται καπου στην εξατμιση και ειναι 'υπευθυνο' για την ετικετα euro4 το οποιο κοστιζει 2.100 ευρω!!!
    Αν δεν το κανω λεει το αυτοκινητο θα μπει μονο του σε safe mode, θα απομονωσει την τουρμπινα και θα πηγαινει με 30χλμ/ωρα μεχρι να αντικατασταθει. Εχουν αλλαξει δυο φορες με μεταχειρισμενο με λιγα χλμ αλλα ο εγκεφαλος δεν το αναγνωριζει και συνεχιζει τα δικα του. Οπως και να εχει το διχιλιαρο δεν το γλυτωνω σε 2-3 χρονια. Αυτο το εχουν ολοι οι diesel κινητηρες euro4 και μετα.
    Και ρωτω. Συμφερει τελικα ο diesel, αφου στην ουσια οτι γλυτωσεις απο καυσιμα θα το δωσεις γι'αυτο το φιλτρο στα 200.000 χλμ;;; Τι ξερετε εσεις για το φιλτρο αυτο;
    Οσο αφορα τις δυο μικροτερες βλαβες, ξεχασα να τον ρωτησω, υπαρχει περιπτωση να εβγαλε απλα την βλαβη και τα εξερτηματα αυτα να δουλευουν κανονικα; Πως θα το τσεκαρω αυτο;

    ps. αψογη εξυπηρετηση στο εν λογω συνεργειο, μια μικρη παρατηρηση: Μου εβγαλαν το πλαισιο bmwfans και μου περασαν το δικο τους χωρις να με ρωτησουν, απο τα σκουπιδια το μαζεψα!!!

    Πας σε εναν προγραματιστη....οπως αυτους που βαζουν πραγραμματα σε turbo (Μ3est)....και του ζητας να σου λυσει το θεμα με τον εγκεφαλο.....
    Δηλαδη πως ανεβαζουν πιεση στα τουρμπο και απο 170 αλογα το αμαξι το κανουν 200++...παλι φευγει αμεσως απο euro4 λογο καυσαεριων...απλα κανουν καποια παρακαμψη στον εγκεφαλο και δεν διαβαζει κατι.....για κοιτα το....σιγα μην δωσει τοσα λεφτα τετοια εποχη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  3. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    strof (03-11-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οσοι έχουν corsa diesel να δεις τι τραβάνε με τα φίλτρα !!! Υπάρχει κάποιος στον Λαγκαδά Θεσ/νικης που τα "πλένει".Κάνε μια αναζητηση στο car και θα τον βρείς.

  5. #4
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τον ρωτησα αν μπορω να το βγαλω τελειως, αφου μερικα φορανε τον ιδιο κινητηρα χωρις αυτο επανω με μονη διαφορα την νορμα καυσαεριων. Μου ειπε πως δεν θα δουλεψει, αλλα αυτο που λες εχει μια βαση. Θα ρωτησω ποσο αναιμακτο θα ειναι αυτο για την αξιοπιστια του κινητηρα μετα γιατι αυτος μου τα παρουσιασε λιγο δραματικα. Βεβαια μου ειπε για μια γενναιοδωρη εκπτωση που υπαρχει περιπτωση να μας κανει η μαμα bmw αν δωσουμε τον αριθμο πλαισιου και η τιμη μπορει να πεσει μεχρι και 1.000 ευρω. οπως και να εχει αργει ακομα αυτο, σε 2-3 χρονια που θα το χρειαστω μπορει να εχουν πεσει ουτως ή αλλως οι τιμες οπως μου ανεφερε ο μηχανικος.
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  6. #5
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσοι έχουν corsa diesel να δεις τι τραβάνε με τα φίλτρα !!! Υπάρχει κάποιος στον Λαγκαδά Θεσ/νικης που τα "πλένει".Κάνε μια αναζητηση στο car και θα τον βρείς.
    Τι αλλο θα ακουσουμε εδω στην Ελλαδα! Η πατεντα του Ελληνα δεν εχει πλεον ορια!!
    Θα ψαξω να τον βρω παντως να δω τι θα μου πει. Thanks γιατι μου τελειωσαν!
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  7. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εχεις Πμ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  8. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι αλλο θα ακουσουμε εδω στην Ελλαδα! Η πατεντα του Ελληνα δεν εχει πλεον ορια!!
    Θα ψαξω να τον βρω παντως να δω τι θα μου πει. Thanks γιατι μου τελειωσαν!
    Δεν είναι πατέντα γιατι και στις αντιπροσωπίες κατι αντιστοιχο κάνουν οταν
    δεν δικαιολογήται η αλλαγή βαση χιλιομέτρων.Αλλα και καινουργιο να βάλεις
    μπορεί να ξαναβουλώσει λογο της ποιότητας των πετρελαίων μας

  9. #8
    Εγγραφή
    03-01-11
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    47
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσοι έχουν corsa diesel να δεις τι τραβάνε με τα φίλτρα !!! Υπάρχει κάποιος στον Λαγκαδά Θεσ/νικης που τα "πλένει".Κάνε μια αναζητηση στο car και θα τον βρείς.
    Δωσε μου λίγες πληροφορίες, γιατι προς corsa diesel προσανατολίζομαι?


    Αγορά εννοώ

  10. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sv2qo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δωσε μου λίγες πληροφορίες, γιατι προς corsa diesel προσανατολίζομαι?


    Αγορά εννοώ
    Αυτα που γνωρίζω απο γνωστούς και φίλους !! Προβλημα με τα Dpf έχουν τα
    περισσότερα πετρελαιοκίνητα στην ελλαδα λογο κακής ποιοτητας πετρελαιου.
    Τα corsa τα καινουργια έχουν ολα dpf 1.3 και 1.7 . Τα παλαιότερα έχουν μόνο
    τα 1.7 ,τα 1.3 είχαν μόνο κατα παραγγελία (μιλάμε πάντα για corsa D).
    Ξερω περιπτώσεις που τους άναψε η λυχνία του φίλτρου στα 3.000 χλμ.Το μάνιουαλ
    λέει για "πλάκωμα" για κάποια χλμ εως ότου καθαρίσει το φίλτρο και μάλιστα
    πρέπει να γίνει όταν ανάψει η λυχνία !! Το γμτο της υπόθεσης είναι οτι π.χ
    μπορεί να πάς στο σπίτι σου στις 1 ωρα το βραδυ και να σου ανάψει την ωρα
    που παρκάρεις και να πρεπει να ξεπαρκάρεις και να πας για ένα πατηματάκι.
    Αν κινήσαι σε ανοιχτούς δρόμους δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αλλα σε πόλη..
    Κατα τα άλλα δεν έχω ακούσει ασχημα λόγια για τα συγκεκριμένα !!

  11. #10
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φιλε stof εχω στειλει ηδη 2-3 αμαξια στον εν λογο κυριο τα δυο ηταν ταξι.
    Μερικα dpf ειναι ενσωματωμενα στον καταλυτη αλλα ξεχωριστα αμα το καταργησεις δεν θα δουλευει το αμαξι το εχουν προσπαθησει 2 επαγγελματιες οδηγοι για να μην πληρωσουν αλλα το αμαξι δεν δουλευε καθολου.
    Μπορει να το καθαρισει μεχρι 99% πας σε ενα εξατμισα το βγαζει του το στελνεις και σε 2 μερες το εχεις πισω .
    Μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει παραπονα για την ποιοτητα καθαρισμου που κανει α και δεν αναφερω το ονομα του μην θεωρηθει διαφημηση.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP