Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Πλύσιμο αυτοκινήτου

  1. #1
    Εγγραφή
    25-01-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    129
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή Πλύσιμο αυτοκινήτου

    Παιδιά πρόσφατα πήγα σε μέρος καθαρισμού αυτοκινήτων και είδα ότι μετά το ξέβγαλμα χρησιμοποιούσαν ένα πανί-πετσέτα καμμία σχέση με δέρματα και λαλακίες που υποτίθεται δεν αφήνουν στίγματα...

    Εσείς έχετε καμμία πρόταση? Ευχαριστώ...

  2. #2
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    256
    Thanked
    62
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    καλησπερα φιλε μου...ειναι πανι μικροινων ετσι λεγετε

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά.

    Για στέγνωμα χρησιμοποιούμε πανιά μικροϊνών και για να μη χρησιμοποιούμε πολλά, μια μεγάλη πετσέτα μικροϊνών είναι ό,τι πρέπει.
    Απορροφά πολύ νερό και πάνω απ'όλα δε δημιουργεί αράχνη στο χρώμα, όπως δέρματα, λεπίδες σιλικόνης κλπ, τα οποία πρέπει να αποφεύγονται.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    GIWRGOSPR (07-09-10), kplc16 (05-09-10)

  5. #4
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων

    λεπίδες σιλικόνης κλπ, τα οποία πρέπει να αποφεύγονται.
    Εδώ θα διαφωνήσω Άρη. Η λεπίδα σιλικόνης (και όχι η λαστιχένια που κάνει 5 ευρώ και γρατζουνάει) δεν πρόκειται ποτέ να κάνει ζημιά στο χρώμα του αυτοκινήτου. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Περιορίζει το χρόνο στεγνώματος στο 1/3 και δε πρόκειται ποτέ να προλάβουν να στεγνώσουν τα νερά πάνω στο αυτοκίνητο τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού μέχρι να το σκουπίσουμε εντελώς.

    Συνεχίσουμε με μία πετσέτα μικρο-ίνων όπως προαναφέρθηκε.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    bmwcompactjohn (05-09-10), GIWRGOSPR (07-09-10)

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ θα διαφωνήσω Άρη. Η λεπίδα σιλικόνης (και όχι η λαστιχένια που κάνει 5 ευρώ και γρατζουνάει) δεν πρόκειται ποτέ να κάνει ζημιά στο χρώμα του αυτοκινήτου. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Περιορίζει το χρόνο στεγνώματος στο 1/3 και δε πρόκειται ποτέ να προλάβουν να στεγνώσουν τα νερά πάνω στο αυτοκίνητο τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού μέχρι να το σκουπίσουμε εντελώς.

    Συνεχίσουμε με μία πετσέτα μικρο-ίνων όπως προαναφέρθηκε.
    Kώστα κι όμως, ακόμα και οι καλές λεπίδες όπως αυτή της autoglym, δημιουργούν ψιλή αράχνη στο χρώμα. Γι'αυτό δεν βγάζει καμία από τις μεγάλες εταιρείες πλην της autoglym.
    Αν ψάξεις στο detailing world που είναι το μεγαλύτερο φόρουμ του χώρου, υπάρχουν πολλοί detailers που το αναφέρουν και ελάχιστοι χρησιμοποιούν.
    Περισσότερα από το ελληνικό detailing forum: https://www.cardetailing.gr/phpBB3/v....php?f=24&t=91

    Άλλωστε, αν το αμάξι πλένεται στον ίσκιο όπως πρέπει, δεν πρόκειται να στεγνώσουν τα νερά πάνω. Πόσο μάλλον αν είναι και καλά κερωμένο, όπου το περισσότερο νερό έτσι κι αλλιώς φεύγει και μπορεί να σκουπιστεί πολύ γρηγορότερα.

    Σίγουρα η λεπίδα είναι πολύ πιο γρήγορη μέθπδος. Αλλά τα καλά miicrofibre παραμένουν ο πιο ακίνδυνος τρόπος στεγνώματος του αυτοκινήτου.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    GIWRGOSPR (07-09-10), kplc16 (05-09-10)

  9. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οπως και με την λεπιδα οτι πεσει πανω στο αμαξι οταν (οπως ο περισσοτερος)ο κοσμος πλενει εξω το αυτοκινητο του το σερνεισ σε ολαο το αυτοκινητο με κυνδινο να κανεις ζημια στο χρωμα

  10. #7
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων

    ελάχιστοι χρησιμοποιούν.
    Και εγώ είμαι ένας από αυτούς Άρη. Και επιμένω ότι ΔΕΝ δημιουργεί αράχνες.

    Επιπλέον αν ήταν να κάνει ζημιά, θα έκανε κάθετες γραμμές και όχι αράχνες μιας και δεν τη σέρνεις κυκλικά, απλά πηγαίνεις από πάνω προς τα κάτω απομακρύνοντας το νερό. Αράχνες δημιουργούν τα πανιά και γενικά η άτσαλη τριβή πάνω στο χρώμα. Επίσης, η χρήση λεπίδας μειώνει τη μετέπειτα τριβή (με πανιά) στο σκούπισμα, άρα και τις αράχνες.

    Έχω την ίδια λεπίδα εδώ και 6 χρόνια που λογικά θα έπρεπε να έχει και κάποια φθορά 'κόπωσης', παρόλα αυτά είναι ΣΑΝ καινούρια, ενώ δεν μου έχει δημιουργήσει ΠΟΤΕ πρόβλημα ούτε στα σκούρα χρώματα.

    Πίστεψέ με δεν έχω κανένα απολύτως όφελος που επιμένω. Ούτε πουλάω τις συγκεκριμένες, όπως και κανένα άλλο προϊόν περιποίησης.


  11. #8
    Εγγραφή
    25-01-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    129
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ από πού μπορώ να προμηθευτώ αυτή την πετσέτα μικροϊνών?

  12. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ είμαι ένας από αυτούς Άρη. Και επιμένω ότι ΔΕΝ δημιουργεί αράχνες.

    Επιπλέον αν ήταν να κάνει ζημιά, θα έκανε κάθετες γραμμές και όχι αράχνες μιας και δεν τη σέρνεις κυκλικά, απλά πηγαίνεις από πάνω προς τα κάτω απομακρύνοντας το νερό. Αράχνες δημιουργούν τα πανιά και γενικά η άτσαλη τριβή πάνω στο χρώμα. Επίσης, η χρήση λεπίδας μειώνει τη μετέπειτα τριβή (με πανιά) στο σκούπισμα, άρα και τις αράχνες.

    Έχω την ίδια λεπίδα εδώ και 6 χρόνια που λογικά θα έπρεπε να έχει και κάποια φθορά 'κόπωσης', παρόλα αυτά είναι ΣΑΝ καινούρια, ενώ δεν μου έχει δημιουργήσει ΠΟΤΕ πρόβλημα ούτε στα σκούρα χρώματα.

    Πίστεψέ με δεν έχω κανένα απολύτως όφελος που επιμένω. Ούτε πουλάω τις συγκεκριμένες, όπως και κανένα άλλο προϊόν περιποίησης.

    Δεν αμφισβητώ την προσωπική σου εμπειρία Κώστα.
    Μια δευκρίνιση όμως. Αράχνες δεν εννοώ απαραίτητα τις κυκλικές γραμμές αλλά και τις κάθετες, αφού ουσιαστικά η ζημιά στο χρώμα είναι παρόμοια. Το σχήμα αλλάζει μόνο.

    Απλά, αν ήταν τόσο ακίνδυνη η λεπίδα (τουλάχιστον σε σχέση με τα καλά microfibre), πιστεύω πως θα είχε πολύ πιο ευρεία αποδοχή στο χώρο του detailing, μιας και το κόστος της μπροστά σε ορισμένες καλές πετσέτες είναι μηδαμινό και απαιτεί πολύ λογότερο κόπο στο στέγνωμα.
    Επίσης, θα περίμενα να πουλούσαν κι άλλες εταιρείες και όχι μονο η AG.
    Για όλους αυτούς τους λόγους δε δούλεψα ποτέ με λεπίδα και κατέφευγα σε μεγάλες πετσέτες μικροϊνών με τις οποίες δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

    Όσον αφορά αυτό που λες qiyama (Παναγιώτης αν δεν κάνω λάθος?), είναι μεγάλη αλήθεια και ισχύει ακόμα περισσότερο με τα πετσιά. Αν τύχει να πέσει κάτι πάνω στο χρώμα και μετά περάσουμε λεπίδα ή πετσί, τότε αυτόματα το σέρνουμε σε όλη την επιφάνεια. Αντίθετα, με μια παχιά πετσέτα ο κίνδυνος είναι μικρότερος (όχι ανύπαρκτος βέβαια), γιατί μπορεί να απορροφήσει ένα μέρος αυτού που θα πέσει.
    Γι'αυτό, όποιος χρησιμοποιεί λεπίδα σε ανοιχτό χώρο πρέπει να προσέχει ιδιαίτερα ώστε το αμάξωμα να είναι απολύτως καθαρό.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  13. #10
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zeovani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ από πού μπορώ να προμηθευτώ αυτή την πετσέτα μικροϊνών?
    πετσέτες μικροϊνών πουλάνε μαγαζιά με είδη αυτοκινήτου, αλλά θα τις βρεις ακόμα και στα σουπερμάρκετ.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP