Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 60

Θέμα: Inspection

  1. #41
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπυρο , ναι μεν ειναι πιο φτηνα οπως τα λες στο μαγαζι που αναφερεις , ειναι ολα ομως γνησια BMW ανταλλακτικα??? Ειδικα τα τακακια και τα μπουζι?? Η θα εβαζε τιποτα aftermarket?
    Οποτε μπορεις κοιτα λιγο το τιμολογιο να μου πεις τι μαρκα και τυπο μπουζι σου εβαλε και τι τακακια!!
    Λοιπον Σταθη τα τακακια ειναι aftermarket (Remsa) αλλα κι αυτα που εβαλα δεν ειναι της ΒΜW αλλα αυτα που μου προτεινε το εξειδικευμενο (Textra) τα οποια ειναι αρκετα πιο φθηνα αλλά σχεδον ιδια με της BMW
    Για τα μπουζι κι αυτα ειναι aftermarket (Bosch) αλλα κι αυτα που μου εβαλε δεν ξερω σιγουρα αν ειναι της BMW (πιθανως να ειναι γιατι ο κωδικος ειναι Ε90 Σ1 Χ3).

  2. #42
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο A8hnaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    To μαγαζί με τα ανταλλακτικά πολλά σου πήρε Στείλε μου p m με το τηλέφωνο σου αν είσαι Αθήνα να σε πάω κάπου να συγκρίνεις τιμές
    thanks αλλα απο το μαγαζι πηρα μονο τιμες . Για την ωρα δεν χρειαζομαι κατι αφου το σερβις εγινε. στο μελλον ομως θα επικοινωνησουμε.

  3. #43
    Εγγραφή
    23-02-11
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    ετοιμάζομαι για το inspection 2 σε X3 του 2008. Μοιραία θα γίνει στη Θεσσαλονίκη... το αστείο της υπόθεσης είναι ότι σε ερώτηση για κόστος και τί περιλαμβάνει στην επίσημη αντιπροσωπεία (Τρικαλιώτης), πήρα 2 διαφορετικές απαντήσεις, ενώ η τιμή εκτιμάται στα 330¤.
    Σε μία απάντηση συμπεριέλαβε: λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρα και μπουζί
    Στη 2η απάντηση: λάδια, φίλτρο λαδιού, μπουζί και υγρά φρένων
    και στις 2 περιπτώσεις, το κοστολόγιο ανταλλακτικών δεν είναι πάνω από 120-130 ευρώ εκτιμώ: 200 ¤ για εργασία??

    Βασικά ερωτήματα:

    (1) Γιατί να αλλάξουν υγρά φρένων? εγώ ξέρω ότι μόνον συμπληρώνουμε...

    (2) Λάδια άλλαξα πριν 10.000χλμ λόγω επικείμενου ταξιδιού μεγάλων αποστάσεων, το οποίο δεν έγινε τελικά. Κακώς βέβαια τα άλλαξα, γιατί απ' ότι διαβάζω στα forum τα λάδια πρέπει να κάνουν τον "κύκλο" τους μέσα στον κινητήρα: αλλιώς αφήνουν κατάλοιπα/ υπολείμματα. Και δεν νομίζω να είναι χαζή η BMW που δίνει κάθε 20-25.000χλμ.

    (3) Σύμφωνα με το inspection check list που βρήκα στο net, μάλλον προβλέπονται και άλλες εργασίες, που δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τις κάνουν στην Ελλάδα.

    Κάποιος να με διαφωτίσει? και κάποια πρόταση για αξιόπιστο service στην συμπρωτεύουσα?


    Παραθέτω την inspection check list:

    BMW MAINTANENCE: INSPECTION II
    Date:
    Mileage:

    Inspection I

    1. Undercarriage

     Change oil and oil filter
     Check transmission for leaks
     Check rear axle for leaks
     Visually check fuel tank, lines and connections for leaks
     Check condition, position, and mounting of exhaust system. Exam for leaks.
     Check power steering for leaks. Check fluid level, add if necessary.
     Check steering for absence of play, condition of suspension track rods, front axle joints, steering linkage and joint disc.
     Check overall thickness of front and rear disc brake pads using special tool. If replacement is necessary: Examine brake disk surfaces. Clean brake pad contact points in calipers. Grease wheel-centering hubs. Check thickness of parking brake linings only when replacing rear brake pads.
     Check brake system connections and lines for leaks, damage and incorrect positioning.
     Check for free movement of the parking brake cables. Adjust if necessary.
     Check all tire pressures (include spare). Correct if necessary. Check condition of tires (outer surface (left/right)), tread wear and pattern; in case of uneven tread wear, readjust wheel alignment if requested.

    2. Engine Compartment

     Read out diagnostic system.
     Check engine cooling system/heater hose connections for leaks. Check coolant level and antifreeze protection level. Add coolant if required.
     Check level of brake/clutch fluid in reservoir. Add fluid if required.
     Check windshield washer fluid level and antifreeze protections. Fill up and/or correct if required.
     Check air conditioner for operation.
     Reset service indicator.

    3. Body/Electrical

     Check battery electrolyte level and add distilled water if required.
     Perform battery load test.
     Check lighting system, i.e.: headlights, foglights, parking, back-up, license plate, interior (including map reading lights), glove box, flashlight, illuminated makeup mirrors, luggage compartment/area lights.
     Check instrument panel and dashboard illumination.
     Check all warning/indicator lights, check control.
     Check turn signals, hazard warning flashers, brake lights, horns, headlight dimmer and flasher switch.
     Check wipers and washer system(s); wiper blades, washer jet positions.
     Check condition and function of safety belts.
     Visually examine the SRS airbag units (Driver and front p***enger) for torn cover, obvious damage or attachment of decals, decorations or accessories.
     Check central locking/double lock.
     Replace batteries for alarm remote controls in all master keys.
     Oil hood, trunk and door hinges. Grease hood, trunk/tailgate and door latches. Check operation of all latches.
     Replace microfilter. (Note: Reduce replacement interval in dusty operating conditions).
     Check heater/air conditioner blower, rear window defogger.
     Check rear view mirrors.

    4. Final Inspection

     Road test with check of brakes, suspension, steering, clutch/manual transmission or automatic transmission.

    Inspection II

    1. Undercarriage

     Half-shafts: Check for leaks at flexible boots.
     Inspect entire body according to terms of rust perforation limited warranty. (Must be performed at least every two years).

    2. Engine Compartment

     Replace spark plugs.
     Replace air cleaner element. (Note: reduce replacement interval in dusty operating conditions).

    3. At Every Second Inspection II

     Change oil in manual transmission while at normal operating temperature.
     Change oil in rear axle while at normal operating temperature.
     Check clutch disc for wear.

    4. Brake Fluid Service (Replace brake fluid every 2 years (time interval begins from the vehicles production date)

    5. Cooling System Service (Replace coolant every 3 years (time interval begins from the vehicles production date)

    6. Oxygen Sensor Service (Replace Oxygen Sensor every 100,000 miles)

  4. #44
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στο inspection 1 εχει και αλλαγη φιλτρου καμπινας, για μπουζι δεν νομιζω, τα υγρα φρενα στη bmw αλλαζουν καθε δυο χρονια!
    Δεν εκανες μια αλλαγη υγρων φρενων 2 χρονια μετα που πηρες το αμαξι?
    το κοστολογιο που λες δεν ειναι ετσι και εξαρταται απο που θα παρεις τα ανταλλακτικα!

  5. #45
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο inspection 1 εχει και αλλαγη φιλτρου καμπινας, για μπουζι δεν νομιζω, τα υγρα φρενα στη bmw αλλαζουν καθε δυο χρονια!
    Δεν εκανες μια αλλαγη υγρων φρενων 2 χρονια μετα που πηρες το αμαξι?
    το κοστολογιο που λες δεν ειναι ετσι και εξαρταται απο που θα παρεις τα ανταλλακτικα!
    sorry τωρα το προσεξα οτι ειναι inspection 2 αρα παιζουν και μπουζι!

  6. #46
    Εγγραφή
    23-02-11
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    sorry τωρα το προσεξα οτι ειναι inspection 2 αρα παιζουν και μπουζι!
    πόσο δλδ θα υπολόγιζες ότι κάνουν 5lt λάδι (65 ευρώ max?), 4 μπουζί (40 ευρώ), 2 φίλτρα (λαδιού- αέρος) (20¤), και τα υγρά φρένων (10¤)?!? άντε να τους δώσω και pourboir 35 ευρώ= 170 ευρώ: μέχρι τα 330 είναι 160¤. Για πόση δουλειά δλδ? Θέλει πάνω από 20-30 λεπτά της ώρας να σηκώσεις το αυτοκίνητο στη ράμπα και να αλλάξεις τα παραπάνω? άντε 1 ώρα: πόσο κάνει αυτή η εργατο-ώρα?

    να μην αναφέρω ότι ποτέ δεν κοιτάξαν τα υγρά φρένων, ούτε τα αλλάξαν... το ελληνικό manual δεν το αναφέρει μάλλον...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pomolo : 15-03-13 στις 02:01

  7. #47
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Πόμολε, το θέμα με τα λάδια έχει πιά "δαρθεί μέχρι θανάτου" που λένε και οι Αγγλοσάξονες.

    Εγώ δεν θα άλλαζα λάδια κάθε 25000 χιλιόμετρα με τίποτα. Η αύξηση των προτεινόμενων διαστημάτων αλλαγής λαδιών είναι απόρροια της μείωσης της ωφέλιμης διάρκειας ζωής των αυτοκινήτων και της ανάπτυξης της ανακύκλωσης.

    Εσύ δεν είχες βάλει γκάζι στο Χ3;

  8. The Following 2 Users Say Thank You to gnx For This Useful Post:

    Nino (15-03-13), Ptboul (15-03-13)

  9. #48
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    εχουν παρεξηγηθει γενικα πολλα "θεματα" στη συντηρηση... και αυτο που βλεπω ειναι οτι η πλειοψηφια κοιταει τους αριθμους των ευρο... και οχι τα ανταλλακτικα και τις υπηρεσιες...
    ολα τα λαδια δεν ειναι ιδια, ολα τα φιλτρα δεν ειναι ιδια, ολα τα μπουζι δεν ειναι ιδια...και ολες οι δουλειες δεν ειναι ιδιες....
    αφου μπορειτε παρτε ενα γρυλακι και αλλαχτε τα λαδια ή βρειτε εναν "μαστορα" τον πιο φθηνο να σας μετατρεψει την αγαπημενη σας bmw σε ενα ωραιοτατο παρταλι....

    κατι τελευταιο που εχω απορια... εγω εχω π.χ συνεργειο, εχουμε 2 x3 το ενα με inspection 1 με οδηγο που κανει κμ μεσα στην πολη και παταει φουλ φρενο, και ενα x3 με inspection 2 που ειναι ολα μονο σε ταξιδια....
    αλλαζω τακακια στον 1ο γιατι σε 3κ κμ θα αρχιζουν να τρωνε δισκο, για να μην τον ξαναφερνω εδω σε 2 βδομαδες, και στον 2ο δεν αλλαζω...
    ειμαι κλεφτης ή οχι?

  10. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    Ptboul (15-03-13)

  11. #49
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pomolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    πόσο δλδ θα υπολόγιζες ότι κάνουν 5lt λάδι (65 ευρώ max?), 4 μπουζί (40 ευρώ), 2 φίλτρα (λαδιού- αέρος) (20¤), και τα υγρά φρένων (10¤)?!? άντε να τους δώσω και pourboir 35 ευρώ= 170 ευρώ: μέχρι τα 330 είναι 160¤. Για πόση δουλειά δλδ? Θέλει πάνω από 20-30 λεπτά της ώρας να σηκώσεις το αυτοκίνητο στη ράμπα και να αλλάξεις τα παραπάνω? άντε 1 ώρα: πόσο κάνει αυτή η εργατο-ώρα?

    να μην αναφέρω ότι ποτέ δεν κοιτάξαν τα υγρά φρένων, ούτε τα αλλάξαν... το ελληνικό manual δεν το αναφέρει μάλλον...
    ενα ενα...
    η τιμη λιτρου στο λαδι διαφοροποιειται αναλογα το μερος που το αγορασεις, ετσι αν πας σε μεγαλη αντιπροσωπεια bmw θα πληρωσεις 18 + ευρω το λιτρο.
    Συμπερασματικα 5 λιτρα χ 18 ευρω = 90 ευρω χωρις την εργασια...
    Αλλου ειναι ποιο φθηνα.
    Το ιδιο συμβαινει και για τα φιλτρα και για τα μπουζι
    Η αλλαγη υγρων φρενων ειναι μια διαδικασι που παιρνει λιγη ωριτσα (εξαρταται με ποιο τροπο γινεται) και κοστιζει στα εξειδικευμενα 40 ευρω εργασια και υγρα.
    Στα εξουσιοδοτημενα υπολογισε περισσοτερο.
    Ενδειξη αλλαγης υγρων φρενων στο καντραν 4 χρονια τωρα δεν σου εβγαλε?
    ενα ρολογακι?
    Η εργατωρα της bmw αναφερει ο s&n καπου οτι κανει περιπου 95 ευρω!!

    υγ. αν εχει κατεβει η σταθμη στα υγρα φρενων ελεγχουμε πρωτα τα τακακια...οχι στα τυφλα να συμπληρωσουμε!!!

  12. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    Kostas_1 (15-03-13)

  13. #50
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχουν παρεξηγηθει γενικα πολλα "θεματα" στη συντηρηση... και αυτο που βλεπω ειναι οτι η πλειοψηφια κοιταει τους αριθμους των ευρο... και οχι τα ανταλλακτικα και τις υπηρεσιες...
    ολα τα λαδια δεν ειναι ιδια, ολα τα φιλτρα δεν ειναι ιδια, ολα τα μπουζι δεν ειναι ιδια...και ολες οι δουλειες δεν ειναι ιδιες....
    αφου μπορειτε παρτε ενα γρυλακι και αλλαχτε τα λαδια ή βρειτε εναν "μαστορα" τον πιο φθηνο να σας μετατρεψει την αγαπημενη σας bmw σε ενα ωραιοτατο παρταλι....

    κατι τελευταιο που εχω απορια... εγω εχω π.χ συνεργειο, εχουμε 2 x3 το ενα με inspection 1 με οδηγο που κανει κμ μεσα στην πολη και παταει φουλ φρενο, και ενα x3 με inspection 2 που ειναι ολα μονο σε ταξιδια....
    αλλαζω τακακια στον 1ο γιατι σε 3κ κμ θα αρχιζουν να τρωνε δισκο, για να μην τον ξαναφερνω εδω σε 2 βδομαδες, και στον 2ο δεν αλλαζω...
    ειμαι κλεφτης ή οχι?
    Εάν ενημερώσεις τον πελάτη, δεν είσαι, η επιλογή είναι δική του. Εμένα στα 70κάτι χιλιάδες μου ειπαν ότι έχουν ακόμη 2000χλμ ζωή, με ρώτησαν εάν θέλω να τα αλλάξουν και τους ειπα ναι.

    Επίσης κάθε 4 χρόνια θέλει αλλαγή το υγρό στο κύκλωμα ψύξης.

    Για τα μπουζί, εάν έχω δίκιο ότι το αμάξι αυτό είναι με αέριο, καλό είναι να τοποθετηθούν κατάλληλα μπουζί ανεξάρτητα από τα ινσπέκτιον.

  14. The Following 3 Users Say Thank You to gnx For This Useful Post:

    Kostas_1 (15-03-13), Ptboul (15-03-13), spar@ (15-03-13)

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP