Σελίδα 7 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 5678917 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 182

Θέμα: Κιτρινη φυλη

  1. #61
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΦΛΙΚΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ
    ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ...
    Πολύ σωστό αυτό.
    Αλλά μεγαλύτεροι τσιφληκάδες και επικίνδυνοι για τους συμπολίτες μας από αυτούς που κυβερνούν δεν υπάρχουν.

    Και επαναλαμβάνω, αν οι κύριοι του ΠΑΣΟΚ ήταν σοβαροί, θα έκαναν πράξη όσα είχαν συμφωνήσει ήδη με τους ταξιτζήδες και όχι όσα του ήρθαν του Ραγκούση και του κάθε Ραγκούση μες το κατακαλόκαιρο.

    Και φυσικά, το κλείσιμο αεροδρομίων, λιμανιών κλπ είναι λάθος, αλλά αυτό έγινε την πρώτη μέρα και ο κλάδος υποσχέθηκε πως δεν θα ξανασυμβεί.
    Αν τηρήθεί λοιπόν αυτό και γενικά δεν εμποδιστεί το κοινωνικό σύνολο με κλείσιμο κεντρικών δρόμων κλπ, τότε καλά κάνουν και απεργούν οι ταξιτζήδες και όποιος άλλος θέλει, μιας και όπως σωστά ειπώθηκε το δικαίωμα στην απεργία είναι αναφαίρετο.

    Υπό άλλες συνθήκες, ενδέχεται να ήμουν εντελώς αντίθετος στην απεργία των ταξιτζήδων για το συγκεκριμένο θέμα, αν και επαναλαμβάνω πως κάποια όρια πρέπει να μπουν ώστε να μην πήξουμε στα ταξί και επιδεινωθεί σοβαρά το κυκλοφοριακό.
    Το ταξί άλλωστε είναι κατά κάποιο τρόπο δημόσιο μέσο μεταφοράς, δεν είναι καφετέριες να ανοίγουν όσες να'ναι.
    Υπό το υπάρχον καθεστώς όμως και λαμβάνοντας υπόψιν την ασχετοσύνη και την επικινδυνότητα αυτών που κυβερνούν, τα βάζω πρώτα με το κράτος και τους χειρισμούς του και μετά με όλους τους άλλους.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  2. #62
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις βρισιες εχεις δικιο, οταν το εγραφα ενιωθα τοση οργη που βουλιαζουν κι αλλο τη χωρα μας.. δεν μπορω να στη περιγραψω με λογια. Θα μου πεις - και πολυ σωστα - φορουμ ειναι, ξαναδιαβασε το και πατα submit.
    Εγινε αντιληπτο αυτο μια και πλεον γνωριζομαστε καλα μεταξυ μας. Αλλα σκεφτείτε πριν ποσταρετε καθως τα γραπτα μενουν και τι θα σκεφτοταν ενα πχ νεο μελος οταν διαβαζει....

  3. The Following 4 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    A8hnaios (21-07-11), deepBLUE (20-07-11), fanisk (20-07-11), m-power_01 (20-07-11)

  4. #63
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Γιατι θα πηξουμε στα ταξι Αρη? Σιγουρα οι Ελληνες θα πεσουν σαν τα κορακια γιατι οπου υπαρχει γρηγορο/ευκολο χρημα ο καθενας ορμαει.. αλλα αν σκεφτεις οτι την ιδια ιδεα με σενα θα εχουν αλλες τοσες χιλιαδες ατομα, θα υπαρχει υπερπροσφορα και λιγη ζητηση.

  5. #64
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστό αυτό.
    Αλλά μεγαλύτεροι τσιφληκάδες και επικίνδυνοι για τους συμπολίτες μας από αυτούς που κυβερνούν δεν υπάρχουν.

    Και επαναλαμβάνω, αν οι κύριοι του ΠΑΣΟΚ ήταν σοβαροί, θα έκαναν πράξη όσα είχαν συμφωνήσει ήδη με τους ταξιτζήδες και όχι όσα του ήρθαν του Ραγκούση και του κάθε Ραγκούση μες το κατακαλόκαιρο.

    Και φυσικά, το κλείσιμο αεροδρομίων, λιμανιών κλπ είναι λάθος, αλλά αυτό έγινε την πρώτη μέρα και ο κλάδος υποσχέθηκε πως δεν θα ξανασυμβεί.
    Αν τηρήθεί λοιπόν αυτό και γενικά δεν εμποδιστεί το κοινωνικό σύνολο με κλείσιμο κεντρικών δρόμων κλπ, τότε καλά κάνουν και απεργούν οι ταξιτζήδες και όποιος άλλος θέλει, μιας και όπως σωστά ειπώθηκε το δικαίωμα στην απεργία είναι αναφαίρετο.

    Υπό άλλες συνθήκες, ενδέχεται να ήμουν εντελώς αντίθετος στην απεργία των ταξιτζήδων για το συγκεκριμένο θέμα, αν και επαναλαμβάνω πως κάποια όρια πρέπει να μπουν ώστε να μην πήξουμε στα ταξί και επιδεινωθεί σοβαρά το κυκλοφοριακό.
    Το ταξί άλλωστε είναι κατά κάποιο τρόπο δημόσιο μέσο μεταφοράς, δεν είναι καφετέριες να ανοίγουν όσες να'ναι.
    Υπό το υπάρχον καθεστώς όμως και λαμβάνοντας υπόψιν την ασχετοσύνη και την επικινδυνότητα αυτών που κυβερνούν, τα βάζω πρώτα με το κράτος και τους χειρισμούς του και μετά με όλους τους άλλους.
    δεν υπάρχει αλλά άρη...οι πολιτικοί είναι αυτοί που είναι, και δεν νομίζω να έχουμε
    διαφορετική γνώμη για την πάρτη τους. οι άνθρωποι είναι για σκότωμα.
    αυτό δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που κάνουν οι ταξιτζήδες και ο κάθε απεργός,
    που έχει σκοπό του την αγανάκτηση του συμπολίτη του...
    τι φταίνε οι μαγαζάτορες του πειραιά πχ, που περιμένουν να βγάλουν κάνα μεροκάματο
    οι άνθρωποι, επειδή ο μ@λ@κ@ς ο ραγκούσης και ο κάθε ραγκούσης βγήκε να τα
    βάλει με έναν ολόκληρο κλάδο.
    καμμία μα καμμία ελάφρυνση στους ταξιτζήδες για αυτό που έκαναν. να πάνε έξω απο
    το γραφέιο και απο το σπίτι του κάθε υπουργού πλυ τα έβαλε μαζί τους.
    όχι έξω απο τα μαγαζιά και τον δρόμο του κοσμάκι.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. #65
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    151
    Thanked
    297
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν δινεις 100000 για να φτιαξεις καφενειο πας για 70 ευρω μεροκαματο με δωδεκα ωρες εργασια τη μερα;
    Επειδη αδελφε μου ΔΕΝ καταλαβα τι εννοεις ..... Πες μου σε παρακαλώ ..... Πιστευεις εσυ οτι υπαρχει ταξιτζης που εδωσε 100κ-200κ-300κ για να βγαζει 70 και 80 ευρω την ημερα ? Αυτο θελεις να πεις ?

    Θελεις καποια στιγμη να κανουμε παρεα μια βολτίτσα στα δικα μου μερη , ( βορεια προαστεια μενω ) να σε παω σε γνωστους μου με καφε που εριξαν και 100 και 200κ και ΔΕΝ βγαζουν 70 ευρω την ημερα αλλα λιγοτερα ?Ο λογος δεν με ενδιαφερει ποιος ειναι ? Μπορει να ειναι μαλ@@ες και να μην δουλευουν σωστα οποτε και την πατησαν ... Σωστα ? Ετσι την πατησε και ο ταριφας .
    Υπαρχουν και μαγαζια αλλου ειδους που εχουν ριξει 100-200 μπορει και παραπάνω χρηματα και ΔΕΝ βγαζουν 70 ευρω την ημερα . Επίσης ο λογος δεν με ενδιαφερει ποιος ειναι ? Μπορει να ειναι μαλ@@ες και να μην δουλευουν σωστα οποτε και την πατησαν ... Σωστα ? Ετσι την πατησε και ο ταριφας .
    Τι θα πρεπει δηλαδη τωρα να γινει ? Να μαζευτουν ολοι μαζι , αλλος με το καφε του αλλος με το μινι μαρκετ και αλλος με οτι εχει και να ζητανε τα λεφτα τους πισω απο το κρατος που πληρωνουν σε ΦΠΑ σε εκτακτες εισφορες , σε συναφιες κτλ επειδη δεν εχουν δουλεια ?

    Αν λοιπον πιστευεις πως υπαρχει ταριφας που συνειδητα εδωσε 100 και 200 ευρω για να βγαζει ΜΟΝΟ 70 και 80 ευρω την ημερα ....Πλανασαι οικτρα φιλε μου και συγνωμη που στο λεω . Κανε μια βολτα απο τον σταθμο του ΗΣΑΠ στην Κηφισια και μπες σε ενα ταξι που ειναι αραγμενο απέξω και πες του ..... Γαλατσι ..... Ξερεις τι θα σου απαντησει ???? " Το αλλο με τον Τοτό το ξερεις ??" και φυσικα ΔΕΝ θα σε παει γιατι σε 3 λεπτα που θα σκασει το επομενο τραιο θα παρει εναν τυπακο για Νεα Ερυθραια = 4 ευρω μια κυρια για λιγο παραπάνω = άλλα 4,50 ευρω , εναν αλλο για Δροσια ( ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΡΣΑ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ??? ) = 6 ευρω και εναν για πριν τα φαναρια του Αγιου Στεφανου = άλλα 8 ευρω ..... Χοντρικα λοιπον σε 20 λεπτακια τσεπωσε 22 ευρω και επιστρεφει στην βαση του για την επομενη κουρσα .... Δεν σου λεω πολλες ... 2 τετοιες κουρσες την ωρα = 40 ευρω χ 5 ωρες ( γιατι που να δουλεψουν τα παλικαρια φουλ οχταωρο ) = 200 ευρω χαβαλε ... Και μετα ....Εχουν και νοικιασμενη και την αλλη βαρδια και τσιμπανε και ενα 2000ρο απο ενα αλλο κακομοιρη που οντως τραβαει τον διαολο του να βγαλει ΜΟΝΟ 70 ευρω .Συμφωνεις ??? Οχι θα μου πεις γιατι αυτο γινεται ΜΟΝΟ στην Κηφισια ...Οχι ομως , δεν γινεται ΜΟΝΟ στην Κηφισια ... Γινεται σε καθε σταθμο που αραζουν ταξι απέξω .
    Δεν σου εχει τυχει ποτε να μπεις σε ταξι με αλλους 2- 3 αγνωστους μαζι ? Θα μου πεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ .....Οι περισσότεροι ομως ειναι αδελφε μου . Κανε μια βολτα απο τις 13,30 και μετα στην πλατεια Τσαχπινη στην Ερυθραια και μετρα ποσα ταξι υπαρχουν .... Τουλαχιστον 10 στο λεω εγω ...Και δεν περιμενουν να παρουν κουρσα ....Απλα σταλίζουν σαν τα παλιαλογα και καμακωνου οποια γυναικα περναει ....
    Ανεβα μετα μια στην πλατεια της Πολιτειας , διπλα στο μοναδικο περιπτερο ..... Αλλα 10 ταξι ειναι αραγμενα εκει και πραττουν τα ιδια με τους παραπάνω .... Τι διάολο ...Αυτοι δεν εχουν αναγκη απο το μεροκαματο ?Εχουν θα σου απαντησω εγω αλλα το εβγαλαν απο το πρωι στον σταθμο της Κηφισιας και τωρα κανουν πλακιτσα μεταξυ τους μεχρι να ερθει ο οδηγος να παρει την επομενη βαρδια .

    Το βραδυ στο τελεφερικ απέξω στην Παρνηθα αν κανεις και πλησιασεις ταξι νομιζοντας πως θα σε παει εκει που θες , εισαι γελασμενος .... Οι 8 στους 10 που ειναι αραγμενοι εκει απλα "εξυπηρετουν" με μετρητα οσους καμμενους με τον τζογο ξεμειναν απο χρημα και τυχαια πανω τους εχουν μπλοκ επιταγων , χρυσαφικα κτλ . Ποσες φορες εχεις ακουσει στις ειδησεις για ταξιτζη που πηρε απο τουριστα για κουρσα Ελ.Βενιζελος - Ομονοια 300 ευρω ? Πολλές να υποθεσω εεε ? Δεν λενε ψεματα οι δημοσιογραφοι στις περιπτωσεις αυτες , απλα δημοσιοποιουν το αστυνικο δελτιο οταν ο αγανακτησμενος τουριστας κανει μυνηση .

    Ελπιζω να μην πηρα την γη κατω απο τα ποδια συ με οσα γραφω ΑΛΛΑ ακομα και ετσι να ειναι , οποτε θελεις ελα να παμε σε κατι γνωστους μου πρωτα που εχουν καφε της ταξεως των 150κ και δεν βγαζουν 100 ευρω την μερα , να πιουμε παρεουλα ενα καφεδακι ( να τους κανουμε και τζιρο ) και μετα να σε γυρισω στα μερη που σου γραφω παραπάνω , ετσι ωστε να σε αποτρεψω απο το να με πεις υπερβολικο και προκατηλημενο .

    Τωρα τα υπολοιπα που λενε πως δηλαδη καταστρεφονται και αλλα τετοια ομορφα , ας τα πουνε οι ταξιτζηδες στην κορη μου που μπορει να κλαψει ακουγοντας δραματικα ψεματα . Το ξερετε πως αν και ελευθερωθηκε το επαγγελμα ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ( λεμε τωρα ) να γινω ταξιτζης ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ? Ξερετε γιατι ? γιατι οι αλλες 5000 αδειες που θα δωθουν στην Αθηνα , θα δωθουν ΜΟΝΟ σε ατομα που ΣΗΜΕΡΑ , και θα αποδειξουν με τις εισφορες τους στο ταμειο των αυτοκινητιστων και καποια αλλα δικαιολογητικα , ειναι ταξιτζηδες .... Δηλαδη μονο οι πραγματικα μεροκαματιαρηδες οδηγοι ΑΛΛΑ και οι ηδη ιδιοκτητες ταξι εχουν δικαιωμα να ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΝ αδεια . Για ρωτηστε να το μαθετε και αυτο γιατι ετσι ειναι . Ετσι λοιπον , ποιος θυγεται απο την απελευθερωση των ταξι ??? ΜΟΝΟ οι μεγαλοιδιοκτητες που εχουν στην κατοχη τους 2-3-5-10 ταξι και τα νοικιαζουν σε οδηγους , θυγονται γιατι οι οδηγοι θα θελησουν να γινουν ιδιοκτητες και φυσικα θα χασουν και τα 100κ που θα πουλουσαν την αδεια .
    Ετσι λοιπον , λυπαμαι αλλα δεν θα κλαψω για κανεναν τους . Εγω ο μαλ@@@ας πληρωσα κανονικα τους φορους μου , αποδεχτηκα πως ειμαι κλεφτης κατα του κρατους και πληρωσα περαιωση ( αυτο σημαινει η περαιωση , σου λεει το κρατος , ξερω πως με κλεβεις οποτε δως μου και μενα μιζα για να μην σε ψαξω , πληρωνω τον ΟΑΕΕ μου αλλιως δεν θα εχω ιατροφαρμακευτικη βοηθεια αλλα και δεν θα μπορεσω να παρω οτιδηποτε χαρτι μου χρειαστει απο την εφορια , κοβω αποδειξεις για οτι πουλαω γιατι εχω τον φοβο να με πιασοει η εφορια και για ενα μπουκαλακι νερο να με σκισουν ΚΑ ΝΟ ΝΙ ΚΑ και τελος ψαχνω τον πελατη με το δικανο. Αυριο μπορει να κλεισω και εγω και αλλα μαγαζια στη γειτονια μου . Εγω δεν εχω δικαιωμα ομως να κλεισω το λιμανι και το αεροδρομιο γιατι θα με λιανιζουν στο ξυλο και θα εχουν δικιο.
    Οχι ρε φιλε λοιπον στους ταριφες . Αν ημουν κρατος θα τους ειχα λιανιζει εγω στο ξυλο και θα τους ειχα μαζεψει τα αυτοκινητα απο την Αττικη οδο και το λιμανι στο αψε σβησε . ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ .... Κρατος εν κρατη.

    Για μενα λοιπον ....Ολα τα υπολοιπα ειναι..... ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΓΑΜΙ@@@ΣΤΕ .... Αγαπιωμαστε ηθελα να γραψω αλλά ...άλλα κανουμε τωρα τελευταια .

    Υ.Γ Φιλε kplc16 προς θεου και σε καμμια περιπτωση δεν τα εχω με σενα και ουτε στην λεω , μην το παρεις ετσι και στραβα . Απλα πιαστηκα απο την φραση σου ωστε να βγαλω καπως τα εσωψυχα μου

    Φιλικα

    Κ.
    Μνημόσυνο με ΞΕΝΑ κόλυβα ....

  7. The Following 7 Users Say Thank You to E39COMP For This Useful Post:

    A8hnaios (20-07-11), Dioskouroi (24-07-11), gnx (21-07-11), nikos1400 (21-07-11), oldcarskickass (20-07-11), pilot (21-07-11), strof (21-07-11)

  8. #66
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι θα πηξουμε στα ταξι Αρη? Σιγουρα οι Ελληνες θα πεσουν σαν τα κορακια γιατι οπου υπαρχει γρηγορο/ευκολο χρημα ο καθενας ορμαει.. αλλα αν σκεφτεις οτι την ιδια ιδεα με σενα θα εχουν αλλες τοσες χιλιαδες ατομα, θα υπαρχει υπερπροσφορα και λιγη ζητηση.
    Μακάρι να μη συμβεί, αν και τόσο μεγάλη που είναι η ανεργία παίζει να ελπίσουν όλοι πως με ένα ταξί θα βγάλουν ένα, φτωχό έστω, μεροκάματο και εκτός του ότι θα πεθάνουν της πείνας αφού ο κόσμος πλέον δεν έχει ούτε για εισιτήρια, όχι για να πάρει ταξί, θα πήξουμε και στο κυκλοφοριακό.

    Άσε που αν μπουν και 2-3 μεγάλες εταιρείες στο χώρο με σοβαρά κεφάλαια και αγοράσουν ένα κάρο ταξί τότε υπάρχει σοβαρός κίνδυνος δημιουργίας καρτέλ και ολιγοπωλίων.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  9. #67
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    off topic

    καποτε η γυναικα μου(τωρα εμαθε τι θα πει internet) με ρωτησε γιατι καποιοι γραφουν συνεχεια @@@ κι αλλα τετοια.

  10. The Following User Says Thank You to kplc16 For This Useful Post:

    Dioskouroi (24-07-11)

  11. #68
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι θα πηξουμε στα ταξι Αρη? Σιγουρα οι Ελληνες θα πεσουν σαν τα κορακια γιατι οπου υπαρχει γρηγορο/ευκολο χρημα ο καθενας ορμαει.. αλλα αν σκεφτεις οτι την ιδια ιδεα με σενα θα εχουν αλλες τοσες χιλιαδες ατομα, θα υπαρχει υπερπροσφορα και λιγη ζητηση.
    αμ δεν φοβουνται αυτο... φοβουνται την fanis&nino ltd cab corp που θα δημιουργηθει με 500 αυτοκινητα και θα ερχεται με ενα τηλεφωνο στο χωρο σου ( καπως ακουστηκε τωρα αυτο χαχα) χωρις επιβαρυνση, που θα κανει deals με αεροδρομια λιμανια τουριστικα γραφεια και θα προσφερει υπηρεσιες τουλαχιστο στην αρχη , φθηνοτερες και καλυτερες.
    Κατι οπως τοτε που ξεκινησαν τα πρωτα super market και αρχισαν σιγα σιγα να πεθαινουν τα μπακαλικα!!!

  12. The Following 4 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    Dimzan (20-07-11), Driver M (20-07-11), gkaras (21-07-11), joseph (21-07-11)

  13. #69
    Εγγραφή
    22-02-11
    Περιοχή
    underworld
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5.475
    Thanked
    15081
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Την γνώμη μου για το θέμα δεν θα ήθελα να την εκθεσω αλλα αυτο που διαπιστονω είναι ότι οι ΚΥΡΙΟΙ έχουν πετύχει το σχεδιο τους να στραφούμε η μια επαγγελματική η κοινωνική ομάδα έναντιον της άλλης και να αποπροσανατολιστουμε απο τους πραγματικούς υπευθυνους της δεινης θέσης που βρισκομαστε ως χώρα και ως μονάδες ξεχωριστά .Μάλλον είναι η μοναδική δουλειά που ξέρουν να κάνουν καλα να χαλιναγωγουν την ορθή σκέψη και κρίση
    αντε γεια...

  14. The Following 5 Users Say Thank You to hades7 For This Useful Post:

    Andreas_E92 (21-07-11), gkaras (21-07-11), nikos1400 (21-07-11), Nino (21-07-11), Κωνσταντίνος (21-07-11)

  15. #70
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμ δεν φοβουνται αυτο... φοβουνται την fanis&nino ltd cab corp που θα δημιουργηθει με 500 αυτοκινητα και θα ερχεται με ενα τηλεφωνο στο χωρο σου ( καπως ακουστηκε τωρα αυτο χαχα) χωρις επιβαρυνση, που θα κανει deals με αεροδρομια λιμανια τουριστικα γραφεια και θα προσφερει υπηρεσιες τουλαχιστο στην αρχη , φθηνοτερες και καλυτερες.
    Κατι οπως τοτε που ξεκινησαν τα πρωτα super market και αρχισαν σιγα σιγα να πεθαινουν τα μπακαλικα!!!
    Γιαννη δεν φοβουνται αυτο, φοβουνται μη γινουμε Αγγλια που οι εταιριες προσλαμβανουν οδηγους (οπως τωρα οι μεγαλοιδιοκτητες τους μεροκαματιαρηδες οδηγους), δινουν εξετασεις να ξερουν ολο το πχ. Λονδινο απ'εξω, ειναι ντυμενοι οπως πρεπει και οχι με τη σαγιοναρα, δεν καπνιζουν σαν φουγαρα, και το ταξι ειναι ΤΑΞΙ και οχι ενα χαρβαλο με χιλιοραμμενα καθισματα και λεκεδες που τριζει και λες τωρα θα σκορπισει..

    Να γινει καρτελ? Ε και? Μηπως τωρα η ταριφα και σημαια ειναι φτηνη? Μηπως η διαδρομη ειναι φτηνη? Μηπως η υπηρεσια που σου παρεχεται αξιζει το αντιτιμο της? Θα βρεις 1 οδηγο καλο που θα ειναι σωστος, τιμιος και θα γουσταρεις τη κουβεντα και τη συμπεριφορα του, και αλλους 9 που με τις εταιριες θα μεινουν ανεργοι γιατι πολυ απλα δεν κανουν για αυτη τη δουλεια.

    Και ο ΟΤΕ μονος του επαιζε, ηρθαν HOL, TELLAS, VIVODI, και ενα σωρο αλλες και λογω ανταγωνισμου υπαρχουν καλυτερες τιμες και φθηνοτερες (οχι παντα καλυτερες ομως) υπηρεσιες.

    Το μπακαλικο ειναι μπακαλικο. Αλλοι ρυθμοι ζωης τοτε. Το S/M σου προσφερει την ευκολια να βρεις περισσοτερα ειδη στον ιδιο χωρο χωρις να χρειαζεται να τρεχεις σε 5 διαφορετικα καταστηματα. Αν ο μπακαλης εξελισσοταν θα κρατουσε τους πελατες του, δεν εξελιχθηκε ομως (ειτε γιατι βαριοταν και αραξε ειτε γιατι οντως δεν μπορουσε). Ο πελατης δεν θα εχει παντα το χρονο να γυρνα μαναβη/χασαπη/παντοπωλη/χαρτικα κ.α ομως..

    Το "Πλαισιο" καποτε ξεκινησε ως τεχνολογικο μαγαζακι στα Εξαρχεια. Τωρα εκτος απο τα γνωστα ειδη και τα οσα καταστηματα, εχει βαλει μεσα απο φριτεζες και τοστιερες μεχρι ειδη camping - ποιο? το πλαισιο!-, και ποσα θα βαλει ακομα.. γιατι ξερει οτι αν μεινει στασιμος θα χασει εσοδα απο αλλους.

    Εξελιξη.. ο καλος θα επιβιωσει.

Σελίδα 7 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 5678917 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP