Σελίδα 5 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 129

Θέμα: Ε46 Μ3 ESS

  1. #41
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε ανιψιέ...
    σχετικά με τις επιδόσεις, η "πράξη" (δρόμος) σε σχέση με την "θεωρία" (υποσχέσεις) είναι ακριβώς ότι συμβαίνει και με επιδόσεις που ανακοινώνουν τα εργοστάσια. Είναι πολύ κοντά αλλά πολύ δύσκολα επιτευξιμες (ειδικά οι επιταχύνσεις απο στάση).
    Εγώ προσωπικά, στα κιλά που είμαι (τα "μαζευω σιγά-σιγά χεχε) δεν έχω καταφέρει να κατέβω κάτω απο 5" στο 0-100 ενώ θεωρητικά θα'πρεπε να'μαι στα 4,7.

    Μίσό λεπτό παρακαλώ.
    Στους Μ54Β30 που αναφέρεσαι, η ESS προσφέρει 4 στάδια: TS1, TS2, TS2+, TS3 και ΤS3.

    Το TS1 ξεχνάμε για Ελλάδα αλλά και την σύγκρισή του με την την απόδοση του S54.
    Mε το ΤS2 σε Ε46, πάς όπως με τον Μ3Ε46 (στα roll τα ESS είναι μπροστά)
    Mε TS2+ εισαι μπροστά απο Μ3Ε46 (απ'όπου...)
    Με ΤS3 είσαι πολύ μπροστά απο Μ3Ε46
    ρε θειε παλι τα ιδια εχουμε μου φαινεται...
    το τι κανει ο καθενας το αυτοκινητο του, γουστο του και καπελο του.
    καλα κανει και το χαιρεται οπως θελει και επιθυμει.

    αλλα...

    η πραγματικοτητα ειναι ενα τελειως αλλο πραγμα...

    πως θα εισαι εσυ στα 4,7 δευτερολεπτα ρε θειε οταν π.χ. το Z3 Μ roadster ειναι στα 5,5 (εργοστασιακη μετρηση...)????

    δεν γινονται ευκολα αυτα τα πραγματα. για να εισαι στα επιπεδα μιας Μ5 Ε60 που επισης κανει 4,7 θεωρητικα, (γιατι στην πραξη και λογω οδοστρωματος στην ελλαδα κανουν αρκετα πιο πανω) θελεις 3,6 κιλα ανα ιππο.
    με βαρος 1425 κιλα (τοσο βρηκα με μια προχειρη ευρεση στο ιντερνετ για το τριλιτρο Ζ3, δεν ξερω αν ισχυει), χρειαζεσαι 395 αλογα, αν υποθεταμε οτι σχεσεις, διαφορικα κλπ ειναι τα ιδια...
    αν εχεις 395 αλογα μοτερ, τοτε οκ ισως στη θεωρια να εισαι κοντα σε αυτο το νουμερο, διοτι στην πραξη θα εισαι σιγουρα πιο πανω αφου μια Μ5 εκτιμω οτι λογω προσφυσης και μεγαλυτερης ιπποδυναμης θα τα καταφερει σιγουρα καλυτερα.
    εχεις ανοιξει ποτε με νορμαλ Μ5 και αναφερεις αυτα τα νουμερα?

    οσον αφορα τα ανοιγματα με Μ3 στο εξης ενα που εγινε με το λευτερη, ησουν λιγο μπροστα οταν σε ευνοουσε το ρολλ απο χαμηλες στροφες, αλλα με ταση να σε μαζεψει οσο ανεβαιναν τα χιλιομετρα.
    στο ανοιγμα απο ψηλες στροφες, απλα δεν υπηρχε επαφη...
    ολα τα παραπανω συμφωνα με το φιλο μας τον λευτερη.

    τωρα το που ειναι τα ts2, 3, 4, 5, +-/, σε σχεση με Μ3, υπαρχουν ατομα και εντος και εκτος φορουμ να το διαπιστωσετε.
    ξερω οτι δεν σε απασχολει αυτο και τοσο και πιο πολυ φιλολογικη κουβεντα κανεις (και πολυ σωστα και συμφωνω), αλλα τα συμπερασματα που βγαζεις δεν ξερω πραγματικα που τα στηριζεις.
    διοτι στο δρομο το μονο πατημα που εγινε και ειναι γνωστο και δεν αμφισβητειται, ειναι το παραπανω που εγραψα, το οποιο εχει ξαναγραφτει φυσικα.

    προσωπικα, δεν εχω την ελαχιστη περιεργεια να δω τι κανει ενα Μ54 με ess σε σχεση με ενα s54, ομως απο αυτα που διαβαζω, θα μου επιτερψεις να σου πω οτι αυτα που γραφεις δεν αποδεικνυονται.

    αν θελεις να δεις που πραγματικα βρισκεται το αυτοκινητο σου, εκτος απο το dyno-day οπου θα εχουμε την ευκαιρια να μετρησουμε την ιδια μερα και στις ιδιες περιπου συνθηκες, βρες ενα Μ5 Ε60 και ενα Μ3 που να δηλωνει ιδια ιπποδυμανη με εσενα (δεν θυμαμαι ποσο εισαι) και δες που βρισκεσαι...
    εγω εκτιμω και χωρις να κατσω να υπολογισω, οτι η διαφορα απο Μ5 σε αριθμο καροτσας θα ειναι διψηφια...
    για το Μ3 αν εχουμε δυναμομετρησεις σχεσεις, διαφορικα, βαρη κλπ, μπορω να στο υπολογισω αν θελεις, αλλα μια δοκιμη ειναι νομιζω πιο ευκολο να γινει.
    και καλυτερα απο σταση, ωστε να υπαρχει ιδια συνθηκη και για τους δυο.

    σορρυ θειε μου, συνεχιζουμε την κουβεντα αργοτερα αν θελεις, παω να βγαλω βολτα τη γρια...!

  2. #42
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Για καποιον που εχει γραψει ωρες πισω απο το τιμονι μιας Μ3 ,ισως να αρχισει να του φαινεται λιγο αργη στην ευθεια..ενας απο αυτους ειμαι και εγω.

    Στη πιστα Σερρων ηρθε η αποδειξη οτι οντως ειναι λιγο αργη..(σπανια εως ποτε πιανω τα ορια του αυτοκινητου στο δρομο)..βεβαια οσα αλογα και να ΄χεις ποτε δε θα επαρκουν...τα συνηθιζεις και θες και αλλο, και αλλο..


    Ειμαι θετικος σε λυσεις κομπρεσσορα αλλα οχι ακροτητες. 100+ αλογα στο τροχο πιστευω ειναι μια οριακη βελτιωση του S54 ωστε να μην εχεις θεματα αξιοπιστιας.

    Αν ειχα καποιον να με οδηγησει (υπαρχουν μερικοι) ισως και να εβαζα κομπρεσσερ!

  3. The Following User Says Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    deepBLUE (13-02-10)

  4. #43
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι θετικος σε λυσεις κομπρεσσορα αλλα οχι ακροτητες. 100+ αλογα στο τροχο πιστευω ειναι μια οριακη βελτιωση του S54 ωστε να μην εχεις θεματα αξιοπιστιας.

    Αν ειχα καποιον να με οδηγησει (υπαρχουν μερικοι) ισως και να εβαζα κομπρεσσερ!
    Να τα μας ο Μανος...........

  5. #44
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Χριστοφορε ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ...

    Υπαρχει βαβαια και αλλη λυση, πιο οικονομικη...βασικα δε εχει κοστος..ισα ισα μπορει να σου φερει και χρηματα πισω...ΤΙ ΕΙΝΑΙ???

  6. #45
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε θειε παλι τα ιδια εχουμε μου φαινεται...
    είμαι έξω,πάω cinema, τα λέμε το απόγευμα με ανταπάντηση.
    Μέχρι τότε ξανατσέκαρε τί έχεις γράψει για το τί είπε ο Λευτέρης...

  7. #46
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χριστοφορε ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ...

    Υπαρχει βαβαια και αλλη λυση, πιο οικονομικη...βασικα δε εχει κοστος..ισα ισα μπορει να σου φερει και χρηματα πισω...ΤΙ ΕΙΝΑΙ???
    Δεν μπορω να ξερω ρε Μανο,αφου δεν νομιζω απενδυσεις σε αμαξια να φερνουν χρηματα πισω.

    Στην δική μου περιπτωση ομως αντι να δωσω 10 χιλιαδες για κομπρεσορα και αλλες 4-5 για αλλες βελτειωσεις, προτιμω να δωσω το Μ3 και 14 χιλιαδες απο πανω και να παρω ενα csl.
    Αυτη η λύση, μπορει καποτε να μου φερει και τα λεφτα μου πισω αν και δεν ειναι αυτος ο σκοπος...

  8. #47
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yodas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θωμά το σκέφτεσαι;
    ουτε για αστείο γιώργη μου!!!
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  9. #48
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    53
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να πω και γω κατι...

    επειδη έχω οδηγήσει το αυτοκινητο του sokin μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι έπρεπε να έχω ασχοληθεί με τα κιτάκια του κομπρέσορα απο την αρχή...

    ο λόγος....το αμάξι του νίκου είναι σαν μαμα ακριβως με την διαφορά οτι οταν πατάς το γκάζι χάνεις την μπάλα...δεν ξεσπάει πουθενά δεν μ@λακίζεται στον δρόμο κ είναι για μενα οτι πρέπει σε αυτήν την μορφή και για πίστα( με 2-3 πραγματάκια ακόμη σε συγκεκριμένους τομείς θα Γ@ΜΕΙ !!! )
    σε σύγκριση με το δικό μου...άστο καλύτερα...
    σε δύναμη δεν έχουμε μεγάλη διαφορά ούτε κ σε ροπή...
    στην οδήγηση όμως κλαίω...το δικό μου κάνει 2 ξεσπάσματα στο φάσμα των στροφών που δουλεύει κ αν δεν είσαι προέτοιμασμένος έχεις πρόβλημα...
    στο ρελάντί γίνεται λίγο της πόρνης με τον τρόπο που δουλεύει κ είναι αρκετα κουραστικό κ στην καθημερινή οδήγηση...δηλαδή ή πας ταξίδι με άδειο δρόμο ή πάς κ το σκίζεις ή δεν πας πουθενα απλά....

    για μένα που είμαι κ βλαμμένος η καλυτερη λυση θα ήταν σε συνεργασία με κάποιον οίκο στο εξωτερικό χαμήλωμα της συμπίεσης κ λίγο παραπάνω πίεση σε καλό κομπρεσέρ και that's it !!!! θα έχει κάποιος αμάξι να το χαίρεται διαρκώς και παντού.....
    Θεωρω Νικο οτι δεν εισαι βλαμενος απλα ισως να εμπλεξες

    και μιας τωρα εχουμε ξεμπλεξει δεν κανουμε κινηση να παραγγειλουμε 2 σαλιγκαρια απο το Αμερικα (hpf)?

    εγω παντως σημερα ετοιμασα και τα ζουμια μου

  10. #49
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλά ρε παιδιά δε θα τα χαλάσουμε επειδή κάνει 4.7 ή 5.2 τα 100. Αφού ξέρετε ότι σε τέτοιες μετρήσεις παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο οδηγός, η κατάσταση του αυτοκινήτου (λάστιχα, συμπλέκτης...τα πάντα).

    Το θέμα είναι η λύση που θα επιλεχθεί να ικανοποιεί τον ιδιοκτήτη, μέχρι βέβαια να το συνηθίσει και να αρχίσει να ψάχνεται για το επόμενο στάδιο....

    Έτσι αλλιώς πάντα θα βρεθεί κάποιος πιο γρήγορος από μας να μας κεράσει τσαγάκι.

    Σκεφθείτε δηλαδή το Μ3 με κομπρεσέρ να συναντήσει στο δρόμο ένα "ταπεινό" S3 με άλλη τουρμπίνα 450ΗΡ + 60 κάτι κιλά ροπής, τι έχει να γίνει....

  11. #50
    Εγγραφή
    25-12-09
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    529
    Thanked
    741
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ρε παιδιά δε θα τα χαλάσουμε επειδή κάνει 4.7 ή 5.2 τα 100. Αφού ξέρετε ότι σε τέτοιες μετρήσεις παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο οδηγός, η κατάσταση του αυτοκινήτου (λάστιχα, συμπλέκτης...τα πάντα).

    Το θέμα είναι η λύση που θα επιλεχθεί να ικανοποιεί τον ιδιοκτήτη, μέχρι βέβαια να το συνηθίσει και να αρχίσει να ψάχνεται για το επόμενο στάδιο....

    Έτσι αλλιώς πάντα θα βρεθεί κάποιος πιο γρήγορος από μας να μας κεράσει τσαγάκι.

    Σκεφθείτε δηλαδή το Μ3 με κομπρεσέρ να συναντήσει στο δρόμο ένα "ταπεινό" S3 με άλλη τουρμπίνα 450ΗΡ + 60 κάτι κιλά ροπής, τι έχει να γίνει....
    Μηπως ειδατε το S3 το μπλε στο POWER?Αν θυμαμαι καλα 800+ δεν σε σωζει τιποτα.


    www.speedandstyle.gr

    210 9850450
    697 9962302

Σελίδα 5 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP