PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικαιρότητα και προβληματισμοί Ver. 7.5.1



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

spar@
08-05-12, 21:55
εγω εχω μια απορια φετος...
Μυκονο ή Σαντορινη?

Kostas_1
08-05-12, 21:55
Μυκονο ρε, ουτε συζητηση.

spar@
08-05-12, 22:09
Kωστα και εγω για Μυκονο λεω γιατι εχει λιγο πιο φαρδυα δρομακια, και την αλλη βδομαδα θα παρω το καινουριο οχημα!

Stamatis
08-05-12, 23:16
Με τη βέσπα θα πας στη Φολέγανδρο και άμα σου αρέσει.

PANOS-E60
09-05-12, 07:35
με όσο πιό απλά λόγια γίνεται.


Η κρατικοποίηση των τραπεζών και η ανακεφαλαιοποίηση του κλάδου με κοινές μετά ψήφου μετοχές θα οδηγήσει το ελληνικό τραπεζικό σύστημα σε κατάρρευση.

Οι θέσεις, οι επίσημες θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ ως κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης είναι ότι οι ελληνικές τράπεζες πρέπει να κρατικοποιηθούν.
Τι σημαίνει όμως κρατικοποίηση; Ότι το κράτος ως μέτοχος και manager θα διοικεί και θα καθορίζει τους τρόπους ενίσχυσης της πραγματικής οικονομίας.
Τι σημαίνει όμως πραγματική οικονομία για το εκάστοτε κράτος ανεξαρτήτως μπλε, πράσινων ή κόκκινων αποχρώσεων;
Σημαίνουν οι επιχειρήσεις με αναπτυξιακή προοπτική ή οι επιχειρήσεις των «φίλων και γνωστών» ;
Το κρατικό πείραμα ανά τον κόσμο απέτυχε.
Ειδικά στην Ελλάδα ο κρατισμός αποτελεί ιστορικά αποτυχημένη στρατηγική δημιουργεί ελλείμματα και αυξάνει την αστάθεια, ενώ αποκόπτεται από την αγορά.
Αν οι τράπεζες στην Ελλάδα κρατικοποιηθούν, με μαθηματική ακρίβεια θα καταρρεύσουν.
Ο ΣΥΡΙΖΑ μιλάει για ανακεφαλαιοποίηση αλλά το ερώτημα είναι αν καταργήσει το μνημόνιο η Τρόικα θα σταματήσει να δίνει κεφάλαια στην Ελλάδα άρα δεν θα υπάρχουν κεφάλαια και για τις τράπεζες.
Ποιος λοιπόν θα ανακεφαλαιοποιήσει τις ελληνικές τράπεζες;
Το ελληνικό κράτος είναι χρεοκοπημένο.
Από την άλλη το επιχείρημα της φορολόγησης των πλουσίων θα οδηγήσει επίσης με μαθηματική ακρίβεια σε εκροή καταθέσεων στην ήδη καταρρέουσα καταθετική βάση των τραπεζών.
Το αριστερό μοντέλο για τις τράπεζες οδηγεί την Ελλάδα στην καταστροφή.
Μαζί με τις τράπεζες θα κινδυνεύσουν και οι καταθέσεις;
Αν οι τράπεζες κρατικοποιηθούν είναι πιθανός ο κίνδυνος ακόμη και για τις καταθέσεις υπό την έννοια ότι οι τράπεζες θα είναι χρεοκοπημένες και δεν θα μπορούν να εγγυηθούν τις καταθέσεις.
Επίσης το κράτος δεν θα μπορεί να εγγυηθεί τις καταθέσεις των πολιτών καθώς το ΤΕΚΕ έχει σχεδόν αποδεκατιστεί κεφαλαιακά.
Στην περίπτωση που υπάρξει κρατικοποίηση οι πολίτες θα πρέπει να αρχίσουν να σκέπτονται ως εναλλακτική λύση ή την έξοδο των χρημάτων τους από την Ελλάδα ή την μετατροπή τους σε άλλο νόμισμα.
Οι καταθέσεις θα κινδυνέψουν αν οι τράπεζες κρατικοποιηθούν.
Ήδη ο ΣΥΡΙΖΑ μίλησε για έλεγχο των μεγάλων καταθέσεων.
Όσοι στηρίζονται στην εσφαλμένη αντίληψη ότι το κράτος λειτουργεί ως εγγυητής θα διαψευσθούν παταγωδώς και κυρίως θα τα χάσουν σχεδόν όλα

www.bankingnews.gr

Ptboul
09-05-12, 07:52
https://www.lifo.gr/now/world/9727

Kostas_1
09-05-12, 07:55
https://www.lifo.gr/now/world/9727

Το ειπαμε ηδη φιλος.

Ptboul
09-05-12, 07:58
Το ειπαμε ηδη φιλος.

μα ανοίγω και από 2 σελίδες που ήΣαντο εχθές βλέπω 26 :eek:

Kostas_1
09-05-12, 08:04
μα ανοίγω και από 2 σελίδες που ήΣαντο εχθές βλέπω 26 :eek:

Ε, και? Να κατσεις να μελετησεις τις αποψεις των συμφορουμιτων σου, να εισαι μεΣα στα πΡαγΜατα βρε αδερφε. Πως θα αποφασισεις οταν θα κληθείς να επιΛεξεΙς?

EDIT: Ή μπορεις να διαβασεις μονο τα δικα μου :D

Ptboul
09-05-12, 08:24
Ε, και? Να κατσεις να μελετησεις τις αποψεις των συμφορουμιτων σου, να εισαι μεΣα στα πΡαγΜατα βρε αδερφε. Πως θα αποφασισεις οταν θα κληθείς να επιΛεξεΙς?

Υπάρχουν επιλογές και δεν τις βλέπω ή από τον ποιο γεΛοίο πρέπει να επιλέξω τον λιγότερο γελοίο.

Ωραία η δημοκρατία, μεγάλο δώρο το δικαίωμα ψήφου, που το θεωρούμε και δεδομένο, αλλά όλα είναι φαύλος κύκλος. Έχω αποφασίσει ότι κανένα σοβαρό άτομο δεν ασχολείται με την πολιτική άμα έχει ζωή.

Όποιος ασχολείται με την πολιτική (κομματική) το κάνει για ίδιον όφελος, επειδή είναι συμπλεγματικός κ θέλει να ανελιχθεί κοινωνικά και οικονομικά με τον ελάχιστο μόχθο ή είναι πολιτικό τζάκι και πρέπει να συνεχίσει την 'οικογενειακή επιχείρηση'.

Δεν έχω δει μεροκαμματιάρη να ασχολείται.

Συνεπώς κανείς δεν έχει να μου πει τίποτα.

(ούτε φαντάροι δεν έχουν πάει)

PANOS-E60
09-05-12, 09:35
Απόδειξη των λεγομένων του Πανούλη είναι ότι ο πρόεδρός μας δεν κατεβαίνει στις εθνικές εκλογές, εκεί κατεβαίνουν μόνο ανεπάγγελτοι.

S8N
09-05-12, 09:41
Ο Πάνος (Ε60) μου επεσήμανε το σημερινό άρθρο του Στούπα. Νομίζω ότι και ο πλέον ανίδεος μπορεί να καταλάβει, αρκεί να χαρακτηρίζεται από στοιχειώδη λογική:

https://www.capital.gr/stoupas/?i=i09052012

Κάνω quote στην 3η παράγραφο:



3) Περί αναγκαστικής χρήσης καταθέσεων για ανάπτυξη...

Ερώτηση: Κύριε Στούπα. Πως ερμηνεύετε το ρεπορτάζ που ακολουθεί:

«Εγγυόμαστε τις καταθέσεις των πολιτών και θα τις χρησιμοποιήσουμε για την ανάπτυξη και παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας», δήλωσε το στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ, Δημήτρης Στρατούλης απαντώτας σε ερώτηση εάν θα δεσμευθούν... οι καταθέσεις των πολιτών.

Ο κ. Στρατούλης, μιλώντας στον ΒΗΜΑ Fm, τόνισε ότι οι τράπεζες πρέπει να λειτουργήσουν με δημόσιο έλεγχο, προκειμένου να προχωρήσουν δημόσιες και ιδιωτικές επενδύσεις και να δοθεί ρευστότητα στην αγορά.

Ειδικότερα, σε ερώτηση για το τι θα γίνει με τις τράπεζες εφόσον δεν προχωρήσει η ανακεφαλαιοποίησή τους, δεδομένου ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει ταχθεί υπέρ της καταγγελίας του μνημονίου και της δανειακής σύμβασης, είπε ότι υπάρχουν 165 δισ. ευρώ στις τράπεζες με τη μορφή καταθέσεων.

Ανέφερε ότι έως «σήμερα τα χρήματα των πολιτών χρησιμοποιούνταν για τα κέρδη των μετόχων τους» και αναρωτήθηκε: «Δεν πρέπει να δοθεί ρευστότητα στην αγορά; Να δοθούν δάνεια στις επιχειρήσεις, στο λαό;».

Παράλληλα, επισήμανε ότι οι τράπεζες θα λειτουργήσουνε με τους ίδιους δείκτες κεφαλαιακής επάρκειας και υπογράμμισε ότι οι τράπεζες θα λειτουργούν υπό δημόσιο έλεγχο, με αναπτυξιακό κοινωνικό χαρακτήρα. Τέλος, επανέλαβε τις τέσσερις βασικές θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ:
- Δημόσιες και ιδιωτικές επενδύσεις υπέρ της ανάπτυξης
- Αποκατάσταση μισθών και συντάξεων
- Κούρεμα ή διαγραφή δανείων
- Στήριξη μικρομεσαίων επιχειρήσεων»
Περιμένω απάντηση..
ΚΚ

Απάντηση: Κρατικοποίηση των τραπεζών σημαίνει διορισμός διοικήσεων από στελέχη του κομματικού μηχανισμού.

Χρηματοδότηση της ανάπτυξης με τις καταθέσεις, βάσει κρατικού σχεδιασμού με κομματικά στελέχη σαν αξιολογητές σημαίνει με απλά λόγια: "Σας φάγαμε τις συντάξεις, σας φορτώσαμε μέχρι τα δισέγγονα με χρέη τώρα θα βάλουμε χέρι και στις καταθέσεις".

Η χρηματοδότηση της ανάπτυξης μέσω και καταθέσεων γίνεται ούτως ή άλλως. Αυτός είναι ο ρόλος της τράπεζας: Να μαζεύει καταθέσεις και να τις δανείζει με τόκο.

Η διαφορά έγκειται στο ποιος κάνει τη δουλειά και με ποια κριτήρια. Μια ιδιωτική τράπεζα το κάνει για το κέρδος στα πλαίσια του ανταγωνισμού. Επενδύσεις με κοινωνικά αναπτυξιακά κριτήρια σημαίνει επενδύσεις όχι αναγκαστικά αποδοτικές. Μη αποδοτικές επενδύσεις σημαίνει αδυναμία επιστροφής των δανεικών. Στην περίπτωση αυτή κάποιος θα πρέπει να πληρώσει και αυτός είναι ο καταθέτης. Ένας διορισμένος γραφειοκράτης δεν χάνει ο ίδιος και ενίοτε από αυτά που θα χάσει η τράπεζα θα τα κερδίζει ο ίδιος. Αυτή είναι η εμπειρία μας από τις κρατικές τράπεζες τις προηγούμενες δεκαετίες.

Κρατικοποιημένες τράπεζες εντός ευρώ σημαίνει ουσιαστικά τράπεζες χωρίς ευρώ... Αυτός είναι ο λόγος που αυτές οι λογικές οδηγούν μαθηματικά εκτός του Ευρώ.

Κρατικοποιημένες τράπεζες με εθνικό νόμισμα σημαίνει πως μοιράζουν κατά το δοκούν το νόμισμα για επενδύσεις κεντρικά σχεδιασμένες με κριτήρια περισσότερο πολιτικά και λιγότερο οικονομικά. Όποιος έχει πάει στην Κούβα, ή τη «σοβιετία» τα έχει δει τα αποτελέσματα. Με παρόμοιο τρόπο λειτουργούσε και το μετεμφυλιακό κράτος όπου οι κρατικές τράπεζες ανάλογα με το ποιον «φίλο» του πολιτικού συστήματος χρηματοδοτούσαν, δημιουργούσαν επιχειρηματίες χωρίς ανταγωνισμό.

Θα χρησιμοποιήσουμε τις καταθέσεις για ανάπτυξη σε κάποιον που καταλαβαίνει στοιχειώδη οικονομικά λοιπόν σημαίνει: Όπως ο δικομματισμός σας έχει αδειάσει τα ταμεία των ασφαλιστικών ταμείων και σας έχει φορτώσει με δημόσιο χρέος για τα ρουσφέτια, έτσι και ο τρικομματισμός θα σας αδειάσει τα βιβλιάρια των καταθέσεων για να πετύχει στην Ελλάδα αυτό που απέτυχε στην Βουλγαρία και τη Ρουμανία.

Δημόσιες και ιδιωτικές επενδύσεις για ανάπτυξη χρειάζονται κεφάλαια. Κεφάλαια σε μια χώρα εκτός αγορών δεν υπάρχουν. Οι καταθέσεις των 165 δισ. ευρώ έχουν υπόσταση όσο τις αναγνωρίζει η ΕΚΤ. Αλλιώς το διαθέσιμο ποσό είναι αυτό που βρίσκεται στα ταμεία υπό φυσική μορφή χαρτονομίσματος. Ήτοι πολύ λίγα... και οσονούπω, αν συνεχίσει η πολυφωνία, ελάχιστα.

Αποκατάσταση μισθών και συντάξεων χωρίς αποκατάσταση ανταγωνιστικότητας και αύξησης σε μια χώρα με άδεια ταμεία είναι «σαπουνόφουσκες».

Κούρεμα ή διαγραφή των χρεών σημαίνει επίσης πως οι καταθέσεις κάποιων άλλων πρέπει να "κουρευτούν".

Στήριξη μικρομεσαίων... Συνήθως τονίζουν την λέξη μικρομεσαίους γιατί είναι πολλοί στον αριθμό και άρα και στις ψήφους.

Εγγύηση καταθέσεων χωρίς εγγύηση της αξίας τους, είναι κενό γράμμα.

Σε γενικές γραμμές ο «σύντροφος» που έκανε αυτές τις δηλώσεις χθες δεν πρέπει να ήταν καλός μαθητής στην επαναστατική θεωρία και πρακτική του μαρξισμού-λενινισμού μικρός. Το να προαναγγέλλεις ουσιαστικά δήμευση καταθέσεων πριν μπορέσεις να κλείσεις τις τράπεζες, είναι σαν να προαναγγέλλεις πραξικόπημα (επανάσταση) δημοσιοποιώντας την ώρα και το τόπο που θα τελεστεί.

Αν συνεχίσουν έτσι, πριν παραδώσουν την διερευνητική δεν θα υπάρχουν ούτε οι μεντεσέδες στις πόρτες των τραπεζών...


Πηγή:www.capital.gr

Κοινώς, με τις μαλακίες τους μόλις έκαναν φτερά και οι τελευταίες καταθέσεις από τη χώρα μας.

Ptboul
09-05-12, 09:45
Απόδειξη των λεγομένων του Πανούλη είναι ότι ο πρόεδρός μας δεν κατεβαίνει στις εθνικές εκλογές, εκεί κατεβαίνουν μόνο ανεπάγγελτοι.

Χωρίς πλάκα, αν έβαζε υποψηφιότητα ο Πρόεδρος θα τον ψήφιζα με όποια παράταξη και αν κατέβαινε. Εκεί θα ψήφιζα το πρόσωπο και όχι το κόμμα. Από τους λίγους κούκους που θα έφερναν την άνοιξη

https://www.streetpoems.gr/wp-content/uploads/yapb_cache/enaskoukos.7ve0oa56x3c4kg0sg44k8wgg8.6ylu316ao144c 8c4woosog48w.th.jpeg


Ποιός όμως καταξιωμένος στον χώρο του, εργατικός, έξυπνος και με γνώσεις έχει όρεξη να πέσει στον λάκκο των λεόντων;

Με τα αποτελέσματα των εκλογών και με όλα αυτά που έχουν γίνει τα τελευταία 3 χρόνια, μου δίνουν όλοι την εντύπωση ότι το κοκό τελείωσε και επειδή χρειάζεται κότσια από εδώ και πέρα, κανείς δεν θέλει πραγματικά να αναλάβει την ηλεκτρική καρέκλα.

hades7
09-05-12, 09:53
Χωρίς πλάκα, αν έβαζε υποψηφιότητα ο Πρόεδρος θα τον ψήφιζα με όποια παράταξη και αν κατέβαινε. Εκεί θα ψήφιζα το πρόσωπο και όχι το κόμμα. Από τους λίγους κούκους που θα έφερναν την άνοιξη

https://www.streetpoems.gr/wp-content/uploads/yapb_cache/enaskoukos.7ve0oa56x3c4kg0sg44k8wgg8.6ylu316ao144c 8c4woosog48w.th.jpeg


Ποιός όμως καταξιωμένος στον χώρο του, εργατικός, έξυπνος και με γνώσεις έχει όρεξη να πέσει στον λάκκο των λεόντων;

Με τα αποτελέσματα των εκλογών και με όλα αυτά που έχουν γίνει τα τελευταία 3 χρόνια, μου δίνουν όλοι την εντύπωση ότι το κοκό τελείωσε και επειδή χρειάζεται κότσια από εδώ και πέρα, κανείς δεν θέλει πραγματικά να αναλάβει την ηλεκτρική καρέκλα.

τυπε οντως μοιαζει τιμιος και γω θα τον ψηφιζα.. :original:

https://www.youtube.com/watch?v=7iGk45qHtWg&feature=player_embedded

PANOS-E60
09-05-12, 11:03
Δήλωση του Αλέξη Μητρόπουλου σε κατ' ιδίαν συζήτηση με τον Νικήτα Κακλαμάνη : "Νικήτα μπλέξαμε !" :th_Laie_67-1:

ps Δεν πρόκειται γιά ράδιο αρβύλα.

ntinos
09-05-12, 11:10
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=13344&stc=1&d=1336554605

ntinos
09-05-12, 11:11
https://eseioanninon.squat.gr/files/2012/05/xatipom.pdf

ghost-rider
09-05-12, 11:21
Λοιπον θα μαζευτουμε να κατεβουμε?
Φιλελευθερη οικονομικα παραταξη με σεβασμο στην εργατικη ταξη ομως κ αυστηρη με τη λαθρομεταναστευση. Οι λογαριασμοι μας κ οι αποδοχες μας θα ειναι διαθεσιμα προς ελεγχο πριν, κατα τη διαρκεια κ μετα.
Θα ηγηθει ο σταματης? Εχει κ ο γιωργης καλες ιδεες.

Stathis
09-05-12, 11:56
Απόδειξη των λεγομένων του Πανούλη είναι ότι ο πρόεδρός μας δεν κατεβαίνει στις εθνικές εκλογές, εκεί κατεβαίνουν μόνο ανεπάγγελτοι.

σας εκμυστηρεύομαι οτι μετα τα τελευταια γεγονοτα, ο προεδρος σκεφτεται σοβαρα να κατεβει....

PANOS-E60
09-05-12, 11:58
σας εκμυστηρεύομαι οτι μετα τα τελευταια γεγονοτα, ο προεδρος σκεφτεται σοβαρα να κατεβει....

ειδοποίησε εγκαίρως Στάθη να σηκωθούμε ΟΛΟΙ όρθιοι !

Samaro
09-05-12, 12:02
Δήλωση του Αλέξη Μητρόπουλου σε κατ' ιδίαν συζήτηση με τον Νικήτα Κακλαμάνη : "Νικήτα μπλέξαμε !" :th_Laie_67-1:

ps Δεν πρόκειται γιά ράδιο αρβύλα.

"Τραβάτε με κι ας κλαίω" ! :original:

m-power_01
09-05-12, 12:46
Δήλωση του Αλέξη Μητρόπουλου σε κατ' ιδίαν συζήτηση με τον Νικήτα Κακλαμάνη : "Νικήτα μπλέξαμε !" :th_Laie_67-1:

ps Δεν πρόκειται γιά ράδιο αρβύλα.

Δεν ήταν κατ ιδιαν συζήτηση , ήταν εκπομπή που συμμετείχαν
Μιας και είδα την εκπομπή που ειπώθηκε αυτό...
Είναι αλήθεια ότι το είπε , αλλά δεν το είπε γενικά και αόριστα. Το είπε πολυ συγκεκριμένα και αναφερόταν στις διερευνητικές εντολές. Ότι δηλαδή δεν θα καταφέρει να συνεννοηθεί με τους υπόλοιπους.

PANOS-E60
09-05-12, 12:49
Δεν ήταν κατ ιδιαν συζήτηση , ήταν εκπομπή που συμμετείχαν
Μιας και είδα την εκπομπή που ειπώθηκε αυτό...
Είναι αλήθεια ότι το είπε , αλλά δεν το είπε γενικά και αόριστα. Το είπε πολυ συγκεκριμένα και αναφερόταν στις διερευνητικές εντολές. Ότι δηλαδή δεν θα καταφέρει να συνεννοηθεί με τους υπόλοιπους.

εγώ το άκουσα από διήγηση του Κακλαμάνη στον Χατζηνικολάου στο ραδιόφωνο. Μάλλον το παραποίησε λίγο το περιστατικό ... thumb

Nino
09-05-12, 12:49
Ο Πάνος (Ε60) μου επεσήμανε το σημερινό άρθρο του Στούπα. Νομίζω ότι και ο πλέον ανίδεος μπορεί να καταλάβει, αρκεί να χαρακτηρίζεται από στοιχειώδη λογική:

https://www.capital.gr/stoupas/?i=i09052012

Κάνω quote στην 3η παράγραφο:



Κοινώς, με τις μαλακίες τους μόλις έκαναν φτερά και οι τελευταίες καταθέσεις από τη χώρα μας.


Κοινώς με τις μακακιες τους , την απειρία και το γνωστό θέλει η π...... Να κρυφτεί και δεν την αφήνει η χαρα της, μόλις έχασαν τις επαναληπτικές εκλογές αν γίνουν.

Samaro
09-05-12, 12:52
εγώ το άκουσα από διήγηση του Κακλαμάνη στον Χατζηνικολάου στο ραδιόφωνο. Μάλλον το παραποίησε λίγο το περιστατικό ... thumb
Κι εγώ στον Χ''νικολάου το άκουσα !

m-power_01
09-05-12, 12:55
εγώ το άκουσα από διήγηση του Κακλαμάνη στον Χατζηνικολάου στο ραδιόφωνο. Μάλλον το παραποίησε λίγο το περιστατικό ... thumb

Α μάλιστα ...καλά η παραποίηση ξεκίνησε την ίδια ακριβώς στιγμή! Με το που το είπε , κανένας δεν περίμενε να ολοκληρώσει την φράση... Όλοι επαναλάμβαναν "μπλεξαμε" και γελουσαν κλπ. Ενώ ο άνθρωπος προσπαθούσε να τους εξηγήσει πως το μπλεξιμο αφορά όλους τους ,καθότι αναφερόταν στο τραπέζι ,ως προς τον σχηματισμό κυβέρνησης

m-power_01
09-05-12, 12:58
Κι εγώ στον Χ''νικολάου το άκουσα !

Και όμως ήταν σε εκπομπή χθες το μεσημέρι αν δεν κάνω λάθος. Ίσως στο κανάλι 9. Δεν θυμάμαι γιατι εκανα ζαπινγκ καθώς έτρωγα. Αλλά πάντως δεν ήταν σε πρωτοκλασατο τραπέζι γιατι δεν θυμάμαι τον δημοσιογράφο

Driver M
09-05-12, 13:04
Kαι μόνο που βλέπω τους τραπεζικούς κύκλους, την Κάπιταλ και τους παρατρεχάμενους να βγάζουν φλύκταινες και να μιλούν περί συντέλειας, καταστροφής, δευτέρας παρουσίας, αν γίνει αυτό που λέει ο Στρατούλης (ενώ όταν το κράτος έδινε και ξανάδινε δις για τη στήριξή τους από χρήματα του ελληνικού λαού και στα πετσοκομμένα ταμεία δεν έδιναν τίποτα μιλώντας μονάχα για περικοπές, έκαναν την πάπια), ειλικρινά χαίρομαι για τον σεισμό που έχει προκληθεί στο κατεστημένο της χώρας, ακόμα και τίποτα απ'όσα λέγονται να μη γίνουν.

Κάποιοι θα χάσουν τη βόλεψή τους, αυτό είναι σίγουρο.
Και αυτοί θα είναι οι πλέον κερδισμένοι των τελευταίων ετών με κυρίαρχο το τραπεζικό σύστημα (φυσικά και δε μιλάω για εργαζομένους σε αυτό, αυτοί δε φέρουν καμία ευθύνη ούτε θα έχουν κάποιο πρόβλημα, αλλά για μεγαλομετόχους και λοιπούς).
Όποιος θέλει να βγάλει τις καταθέσεις στο εξωτερικό μπορεί να το κάνει (αν και οι περισσότεροι μεγαλοκαρχαρίες και πολιτικοί το έχουν κάνει ήδη πριν τις τελευταίες εκλογές) όμως αν οργανωθεί το κράτος σωστά, και θα βρεθούν οι καταθέσεις αυτές, και θα διασταυρωθεί το κατά πόσο δικαιολογούνται και το κράτος θα εισπράξει όσα του οφείλονται.

Κατά συνέπεια, κάποιοι λαδιάρηδες που έτρωγαν με χρυσά κουτάλια με την ανοχή του κράτους τόσα χρόνια, απ'όπου κι αν προέρχονται, θα πληρώσουν ό,τι τους αναλογεί.
Η ανοχή και τα "στραβά μάτια" ήρθε η ώρα να τελειώσουν μια για πάντα.

spar@
09-05-12, 13:06
Και όμως ήταν σε εκπομπή χθες το μεσημέρι αν δεν κάνω λάθος. Ίσως στο κανάλι 9. Δεν θυμάμαι γιατι εκανα ζαπινγκ καθώς έτρωγα. Αλλά πάντως δεν ήταν σε πρωτοκλασατο τραπέζι γιατι δεν θυμάμαι τον δημοσιογράφο

εχεις ακομα τηλεοραση και ρευμα και φαι???κλεισε τα παραθυρα μην βγει η μυρωδια και πλακωσουν απο κατω ζομπι!

S8N
09-05-12, 13:09
Κοινώς με τις μακακιες τους , την απειρία και το γνωστό θέλει η π...... Να κρυφτεί και δεν την αφήνει η χαρα της, μόλις έχασαν τις επαναληπτικές εκλογές αν γίνουν.

Γιατί, πίστεψε κανείς πως στα θυσαυροφυλάκια των τραπεζών υπάρχουν σάκκοι με 167 δις ευρώ? Εδώ μιλάμε για την Εθνική, την Alpha, τη Eurobank και την Πειραιώς, όχι για τον Σκρουτζ και τον Ρόμπαξ...

Driver M
09-05-12, 13:09
«Υποστηρίζω με όλες μου τις δυνάμεις την προσπάθεια του Αλέξη Τσίπρα να σχηματίσει μία κυβέρνηση που θα καταγγείλει το μνημόνιο και θα επιδιώξει την ανάκτηση της εθνικής κυριαρχίας της πατρίδας μας.
Καλώ όλους τους πατριώτες και δημιουργικούς Έλληνες να βοηθήσουν ώστε να οδηγηθεί η Ελλάδα στο δρόμο της αυτοδυναμίας, της προόδου και της αναγέννησης.
Μίκης Θεοδωράκης, Αθήνα 08-05-2012»

m-power_01
09-05-12, 13:11
εχεις ακομα τηλεοραση και ρευμα και φαι???κλεισε τα παραθυρα μην βγει η μυρωδια και πλακωσουν απο κατω ζομπι!

Το ότι μιλάμε Ίντερνετικα... Δεν σημαίνει ότι έχω πισι, φως ,τηλέφωνο;
Το ότι όταν βρισκόμαστε κλάνω βρωμερά δεν σημαίνει ότι κάτι τρώω;
Έπρεπε να στο πω για να το καταλάβεις ;

S8N
09-05-12, 13:13
Και όμως ήταν σε εκπομπή χθες το μεσημέρι αν δεν κάνω λάθος. Ίσως στο κανάλι 9. Δεν θυμάμαι γιατι εκανα ζαπινγκ καθώς έτρωγα. Αλλά πάντως δεν ήταν σε πρωτοκλασατο τραπέζι γιατι δεν θυμάμαι τον δημοσιογράφο

Έλα ρε, πως το 'παθες? Πάντως πρέπει να 'χεις ταινία, δεν εξηγείται αλλιώς.

Stathis
09-05-12, 13:13
η https://personal.pblogs.gr/files/120005-mother-child.jpg του φευhttps://www.ant1online.gr/resources/images/1f9fe01b-7310-485f-8846-78a7fd43b52e.jpg δεν https://www.babybaby.gr/user_images/crybaby.jpg πhttps://www.netweek.gr/files/_data/Logos2/thumbs/ote_177x.jpg

thumb

spar@
09-05-12, 13:15
εγω φιλε βρισκομαι σε δημοσιο υπολογιστη αυτη την στιγμη....
δεν εχω ρευμα δεν εχω φαι δεν εχω τπτ.... (φοραω καπαρντινα και απο κατω ειμαι γυμνος διπλα απ το φορουμ παιζει πορνο για να καλυψω και καποιες φυσικες μου αναγκες)
το οτι κλανεις βρωμερα νομιζα οτι σε ειχε πειραξει κατι απ το συσσιτιο του δημου...

m-power_01
09-05-12, 13:15
Αχχαχαχα η μάνα του φευγάτου δεν έκλαψε ποτέ! Αχαχαχα

Κωνσταντίνος
09-05-12, 14:30
Ύστερα απ΄όλα που ακούμε και διαβάζουμε, το ενδεχόμενο να κυβερνήσει ο Τσίπρας την χώρα, φαντάζει ακόμα πιο εφιαλτικό απ΄ότι να κυβερνούσαν ο Α.Παπανδρέου, ο Γ.Παπανδρέου και ο Κ.Καραμανλής μαζί.

Monsta
09-05-12, 14:38
Ύστερα απ΄όλα που ακούμε και διαβάζουμε, το ενδεχόμενο να κυβερνήσει ο Τσίπρας την χώρα, φαντάζει ακόμα πιο εφιαλτικό απ΄ότι να κυβερνούσαν ο Α.Παπανδρέου, ο Γ.Παπανδρέου και ο Κ.Καραμανλής μαζί.



https://www.youtube.com/watch?v=umDr0mPuyQc

Nino
09-05-12, 14:46
Γιατί, πίστεψε κανείς πως στα θυσαυροφυλάκια των τραπεζών υπάρχουν σάκκοι με 167 δις ευρώ? Εδώ μιλάμε για την Εθνική, την Alpha, τη Eurobank και την Πειραιώς, όχι για τον Σκρουτζ και τον Ρόμπαξ...

Αρη δεν ειιναι το θεμα τι πιστευει καποιος και μαλιστα μονο ενας παντελως ασχετος θα μπορουσε να φανταστει εστω αυτο το πραγμα.
Οπως βεβαια ακριβως το ιδιο συμβαινει και με το χρεος, αφορα αριθμους χωρις πραγματικο αντικρυσμα.
Το θεμα ειναι οτι ειτε "παγιδευτηκαν" ειτε ειναι και οι πραγματικες τους προθεσεις,την πατατα την εκαναν και σιγουρα απο εδω και εμπρος ακομα και ο αγανακτισμενος θα τους δει με αλλο ματι.
Κοινως η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι "καηκαν".

Kostas_1
09-05-12, 14:49
Kαι μόνο που βλέπω τους τραπεζικούς κύκλους, την Κάπιταλ και τους παρατρεχάμενους να βγάζουν φλύκταινες και να μιλούν περί συντέλειας, καταστροφής, δευτέρας παρουσίας, αν γίνει αυτό που λέει ο Στρατούλης (ενώ όταν το κράτος έδινε και ξανάδινε δις για τη στήριξή τους από χρήματα του ελληνικού λαού και στα πετσοκομμένα ταμεία δεν έδιναν τίποτα μιλώντας μονάχα για περικοπές, έκαναν την πάπια), ειλικρινά χαίρομαι για τον σεισμό που έχει προκληθεί στο κατεστημένο της χώρας, ακόμα και τίποτα απ'όσα λέγονται να μη γίνουν.

Κάποιοι θα χάσουν τη βόλεψή τους, αυτό είναι σίγουρο.
Και αυτοί θα είναι οι πλέον κερδισμένοι των τελευταίων ετών με κυρίαρχο το τραπεζικό σύστημα (φυσικά και δε μιλάω για εργαζομένους σε αυτό, αυτοί δε φέρουν καμία ευθύνη ούτε θα έχουν κάποιο πρόβλημα, αλλά για μεγαλομετόχους και λοιπούς).
Όποιος θέλει να βγάλει τις καταθέσεις στο εξωτερικό μπορεί να το κάνει (αν και οι περισσότεροι μεγαλοκαρχαρίες και πολιτικοί το έχουν κάνει ήδη πριν τις τελευταίες εκλογές) όμως αν οργανωθεί το κράτος σωστά, και θα βρεθούν οι καταθέσεις αυτές, και θα διασταυρωθεί το κατά πόσο δικαιολογούνται και το κράτος θα εισπράξει όσα του οφείλονται.

Κατά συνέπεια, κάποιοι λαδιάρηδες που έτρωγαν με χρυσά κουτάλια με την ανοχή του κράτους τόσα χρόνια, απ'όπου κι αν προέρχονται, θα πληρώσουν ό,τι τους αναλογεί.
Η ανοχή και τα "στραβά μάτια" ήρθε η ώρα να τελειώσουν μια για πάντα.
Αρη δεν είναι τοσο απλά τα πράγματα. Μην σκέφτεσαι σαν αγνος επαναστάτης. Δες λιγο ιστορικά τι έχει συμβει.

Σε πληροφορω το κατεστημενο που αναφερεσαι δεν εχει κανενα σεισμο. Ακομη κιαν αλλάξουν τα δεδομενα, εχει εξασφαλιστει πλήρως και δεν προκειται να υποστει τπτ.

Αυτοι που θα την πληρωσουν θα εναι τα μεσαια και μικρα στελεχη (κοινως οι υπαλληλοι) που εργάζονται εκει. Σιγα μη πληρωσουν οι λαδιαρηδες…Πότε την πλήρωσαν για να ξαναγινει?

Ή θα είναι οι πρωτοι που θα (ξανα)βολευτούν ή απλά θα φύγουν στο εξωτερικό να συνεχισουν τις επιχειρήσεις τους εκει και απλά θα χασουν τις δουλειες τους οι εργαζομενοι εδώ.

Αντε το πολύ πολύ να εμφανιστούν καινουργια τζακια να φανε και αυτά.

Το «συστημα» ουδεποτε πρόδωσε αυτους που του εχουν φερθει σωστα, και θα τους καλύψει ακομη μια φορα. Όσους «εδωσε» ήταν απλα για την εκαστοτε εσωτερική κατανάλωση, ή φαγωμενοι ήδη ή ειχαν ξεφυγει ή δεν ειχαν τι άλλο να προσφερουν. Τα «καλα παιδια» μια χαρα περνούν και στη συνεχεια.


Ελπίζω να μη γινει τπτ που να φέρει την παραπανω κατασταση. Γιατί ουτε τους «μεγαλους» χαλάει (για τους λογους που προανέφερα) ενώ η χώρα θα απομονωθεί και εμείς θα καταστραφουμε.

Kostas_1
09-05-12, 14:53
Αρη δεν ειιναι το θεμα τι πιστευει καποιος και μαλιστα μονο ενας παντελως ασχετος θα μπορουσε να φανταστει εστω αυτο το πραγμα.
Οπως βεβαια ακριβως το ιδιο συμβαινει και με το χρεος, αφορα αριθμους χωρις πραγματικο αντικρυσμα.
Το θεμα ειναι οτι ειτε "παγιδευτηκαν" ειτε ειναι και οι πραγματικες τους προθεσεις,την πατατα την εκαναν και σιγουρα απο εδω και εμπρος ακομα και ο αγανακτισμενος θα τους δει με αλλο ματι.
Κοινως η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι "καηκαν".


Ειναι απλά η φαση που περναμε....

Λιγο διαμαρτυρια, λίγο ευχαριστηση από το "δηθεν" χτυπημα που δωσαμε (και καλα), "καίγονται" όπως ειπες λόγω απειρίας - παγιδας κλπ κλπ και μετα οι τρομαγμενοι αποδεχονται....Τα κεφαλια μεσα το διαλλειμα τελειωσε

m-power_01
09-05-12, 14:55
Επειδή ούτε Θεός δεν μας σώζει... Ας μας λυπηθεί τουλάχιστον ο Πρόεδρος και ας κατέβει στις επόμενες εκλογές !

Nino
09-05-12, 15:47
Επειδή ούτε Θεός δεν μας σώζει... Ας μας λυπηθεί τουλάχιστον ο Πρόεδρος και ας κατέβει στις επόμενες εκλογές !

οσο εχω διαβασει στο παραλληλο συμπαν κατι τετοιο δεν θα συμβει αμεσα αλλα μετα τη καταστροφη του 2012 (ημερολογιο μαγια) θα παιξει σημαντικο ρολο στην αναγεννηση του πλανητη!!

Monsta
09-05-12, 16:12
:hystericalbs1:



Δευτέρα 14/5. Ο Υπουργός Εθνικής Οικονομίας κ. Στρατούλης ξεκινάει το σαφάρι των καταθέσεων για την Ανάπτυξη από την Eurobank:

Στρατούλης: "Γειά σου Σύντροφε Νανόπουλε. Βάσει της εγκυκλίου που σου στείλαμε, διορίστηκες πλέον Γενικός Γραμματέας της Ευρωπαικής Λαϊκής Τραπεζικής Κοοπερατίβας."

Νανόπουλος: "Καλημέρα σας Σύντροφε Υπουργέ. Πως μπορώ να φανώ χρήσιμος στον Αγώνα σας?"

Στρατούλης: "Οδήγησέ με αμέσως στο Κεντρικό Θησαυροφυλάκιο. Ο Λαός χρειάζεται 2 δισ. ευρώ την άλλη εβδομάδα για να ξεκινήσει η ανάπτυξη."

Νανόπουλος: "Ποιό Θησαυροφυλάκιο σύντροφε Υπουργέ? Εμείς εδώ κρατάμε μόνο 10 εκατομμύρια για έκτακτες περιστάσεις".

Στρατούλης: "Άσε τα αστεία Νανόπουλε. Σας μάθαμε εσάς και το συνάφι σας. Αφού σας δώσαμε 200 δισ από τον πλούτο του λαού."

Νανόπουλος: "Υπουργέ μου κάτι εγγυήσεις μας δώσατε. Επίσης μας δώσατε κάτι χαρτιά τα οποία μας τα κουρέψατε 75%"

Στρατούλης: "Για αυτά θα λογοδοτήσεις άλλη ώρα. Εδώ μου γράφει ο Σύντροφος Δραγασάκης ότι έχεις 32 δισ καταθέσεις. Τρέχα αμέσως να μου φέρεις 2,5 δις από αυτές, γιατί έχω και να προσλάβω τη μηνιαία ποσόστωση ανέργων του ένδοξου πενταετούς μας πλάνου"

Νανόπουλος: "Τί εννοείτε υπουργέ να σας φέρω από τις καταθέσεις?"

Στρατούλης: "ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ. Αυτά που κλωσσάς εδώ και χρόνια μαζί με τα αφεντικά σου και τους πλουτοκράτες. Η ΚΕ του ΣΥΡΙΖΑ αποφάσισε να τα ρίξει στην ανάπτυξη κατ'επιταγήν ΤΟΥ ΛΑΟΥ!"

Νανόπουλος: "Μα τι εννοείτε, οι καταθέσεις δεν κάθονται σε κανένα θησαυροφυλάκιο. Τις δανείσαμε ακριβώς για να υπάρξει ανάπτυξη"

Στρατούλης: "ΤΙΙΙΙΙ??? Άθλιε γραφειοκράτη, υπηρέτη του κεφαλαίου. Έδωσες τα λεφτά του λαού στους κολλητούς σου πλουτοκράτες? Στο Γουδί έχουμε χώρο και για σένα δίπλα στον Σημίτη και τον Αλογοσκούφη."

Νανόπουλος: "Εδώ μας αδικείτε Υπουργέ μου. Εμείς αναλογικά δώσαμε τα πιό πολλά στον κόσμο για στεγαστικά και καταναλωτικά από όλους τους ανταγωνιστές. Μήν ανησυχείτε όμως, μόλις κατορθώσουμε να απομοχλεύσουμε την τράπεζα με το κόψιμο των πιστωτικών καρτών και την αποπληρωμή των καταναλωτικών, θα επενδύσουμε και πάλι στην εξωστρεφή οικονομία"

Στρατούλης: " ΤΙ ΛΕΣ ΒΡΕ ΚΑΘΑΡΜΑ ΑΝΤΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ? Εμείς ήρθαμε εδώ για να ΚΟΥΡΕΨΟΥΜΕ το χρέος του κοσμάκη όχι για να τα φάτε εσείς οι αετονύχηδες. Τί άλλο τα έκανες τα λεφτά ελβετόψυχε?"

Νανόπουλος: "Τί άλλο? Ομόλογα, Έντοκα, Δάνεια σε ΟΣΕ, ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΤΙΤΑΝ, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ..."

Στρατούλης: "ΧΑ! Στο χαλάσαμε εεε?"

Νανόπουλος: "Μπορώ να φανώ χρήσιμος κάπως αλλιώς."

Στρατούλης: "Τί να σου πώ!!! Θα σας στέλναμε όλους στο κορυδαλλό, αλλά ο Δραγασάκης ακόμα εκπαιδεύεται στο Altamira. Αύριο θα έρθουν 10 σύντροφοι και συντρόφισσες από την Ομάδα Ρόζα για να αναλάβουν καθήκοντα. Φρόντισε τουλάχιστον να έχουν καλή αντιμετώπιση γιατί δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα ανέχονται στο Συνέδριο των Συνιστωσών την ήπια στάση του Προέδρου μας για την μετάβαση στην αυτοδιαχειριστική οικονομία."

Νανόπουλος: "Νόμιζα ότι θα κέρδιζε κάτι παραπάνω ο Σύντροφος Πρόεδρος από τους Γερμανούς."

Στρατούλης: "Κι εμείς, αλλά από τότε που έχασε η Μέρκελ τις εκλογές, ο νέος Καγκελάριος Σύντροφος Λαφονταίν αποχώρησε από το Ευρώ και προσκολλήθηκε στην Κινέζικη Ρεβιζιονιστική Φράξια. Μας το δήλωσε ξεκάθαρα: "Οι σύντροφοι της Νότιας Φράξιας όπως έστρωσαν έτσι να κοιμηθούν. Και το βερεσέ έχει τα όριά του!"

S8N
09-05-12, 16:12
Ο Βύρων Πολύδωρας ανέφερε ότι είναι σε εξέλιξη ένα σχέδιο «αραβικής άνοιξης», που έχει ξεκινήσει από το 2008. Πρόσθεσε ότι αυτό το σχέδιο είναι που υλοποιεί τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ και ότι σε αυτό αναφερόταν τότε, όταν είχε μιλήσει για «ασύμμετρες απειλές».

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/check.gif

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/jerkoffhand-2.gif

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/sniffingjr0-1.jpg

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/n545347434_1341794_7689-1.jpg

Driver M
09-05-12, 16:12
Κοινως η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι "καηκαν".
Γιατί Γιάννη?
Επειδή λένε και τώρα ότι έλεγαν προεκλογικά και ο κόσμος τους έφερε στη δεύτερη θέση?
Έπρεπε άλλα να λένε και άλλα να κάνουν σαν τον ΓΑΠ και τον Αντώνη?
Εγώ όχι μόνο δε θεωρώ ότι "κάηκαν", αυτό που βλέπω και από όποια ενημέρωση έχω με απλό κόσμο που μιλάω είναι ότι στις επόμενες εκλογές ενωμένη αριστερά (συριζα-δημαρ και όποιος άλλος πάει μαζί τους) και Καμμένος θα ξεπεράσουν μαζί το 60%.
Εδώ είμαστε και θα το δούμε.

Και το ποιος είναι άσχετος με τα οικονομικά θα το δούμε στην πράξη.
Γιατί οι "σχετικοί" μας έφεραν εδώ που μας έφεραν.
Πάντως άτομα σαν τον Δραγασάκη και τον Τσακαλώτο δεν θα θεωρώ άσχετα.
Είναι από τους πλέον καταξιωμένους οικονομολόγους στην Ελλάδα


Kώστα, κάνεις ένα λάθος.
Θεωρείς το σύστημα πιο δυνατό απ'ότι πραγματικά είναι.
Όχι, κανείς δεν είναι στο απυρόβλητο, ούτε τα τζάκια, ούτε οι αυλοκόλακες, ούτε οι λαδιάρηδες.
Και προφανώς και δεν κινδυνεύει ο υπάλληλος αν τα χρήματα των καταθέσεων αντί να τα διαχειρίζονται προς αποκλειστικό όφελος των μετόχων και των επιχειρηματιών τα διαχειρίζονται υπέρ του απλού πολίτη και των αναγκών του.
Και οι υπάλληλοι απλοί πολίτες είναι με μισθό πείνας, από που κι ως που να θιχτούν αν κάποιοι δισεκατομμυριούχοι χάσουν μερικά από τα κεφάλαιά τους?

Τέλος πάντων, εδώ είμαστε και θα τα δούμε στην πράξη όλα αυτά.
Πάντως τη δόση που θα παίρναμε αύριο μεθαύριο και τα κοράκια έλεγαν ότι δεν θα μας τη δώσουν αφού δε βγήκε μνημονιακή κυβέρνηση και άλλα τέτοια "χαριτωμένα", θα την πάρουμε κανονικά.
Αρχίζει σιγά σιγά να φαίνεται πόσο κατευθυνόμενη και αβάσιμη είναι η τρομοκρατία που ασκείται από κάποιους κύκλους.

Monsta
09-05-12, 16:14
https://www.youtube.com/watch?v=o1pjyh-Cm1M

gnx
09-05-12, 16:19
PUT THE KOTT DOWN SLOWLY

m-power_01
09-05-12, 16:28
Αφού κλείνει ο κύκλος με τα κόμματα εντός και εκτός βουλής, ζήτησε να συναντηθεί με τους συνδικαλιστές (!!!!) τώρα ζητάει να συναντηθεί με τον Ολάντ. Του έχει μείνει και άλλο εικοσιτετράωρο, πολλοί λένε ότι στο τελευταίο εικοσιτετράωρο θα ζητήσει να δει: τους Πομάκους, την ένωση Αρκτούρος και το «Πάμε στοίχημα»!

m-power_01
09-05-12, 16:32
 
Subject: FW: Tsipras chain letter

Επιστολή Τσίπρα προς την Τρόικα:

Dear Troika,

Samaras and Benny sign mnemonium, and dont take the sign back.
So, now you have mnemonium sign, all OK, no problem.
Please send 18 Billion to Greek bank so we "guarantee" them, give hair cut and shower, to stop look like hippies....
Next month I need 10 billion for salary. Better send money in suitcase.
Not safe use bank.

P.S. Copy this letter in 10 copies and send it to another 10 international organizations (like IMF and ECB) and you will see great luck in your life with lots of happiness.
G.A.P. did and he won billions in the CDR's. His family were millionaires now they are billionaires.
If you dont send the 10 copies you will have bad luck for the next 5 financial quarters. Akis Ts. did not send it, and he end up in jail.
His wife stop eating and bank accounts frozen.




**************************************

Stathis
09-05-12, 16:33
PUT THE KOTT DOWN SLOWLY

alexis & efi for eurovision!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


https://www.youtube.com/watch?v=BwUX3cCiRto&feature=related

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Stamatis
09-05-12, 16:45
Ο τσίπρας που εχει εργαστεί μέχρι σήμερα; (θέση και τομέας)

Ο Κοντογιαννίδης και ο Χαϊκάλης βγήκαν τελικά βουλευτές;

m-power_01
09-05-12, 16:52
Ο τσίπρας που εχει εργαστεί μέχρι σήμερα; (θέση και τομέας)

Ο Κοντογιαννίδης και ο Χαϊκάλης βγήκαν τελικά βουλευτές;

Το να ρωτάς εσύ, ένας πρόεδρος, αν έχει εργαστεί αρχηγός κόμματος είναι τουλάχιστον αγένεια.

Την ίδια απορία έχω και εγώ για τον Τάσο τον Μητρόπουλο, και για τον Πυρρο Δήμα!

Παντού χλαπατσα είναι... Δεν ξέρεις από που να το πιάσεις

Driver M
09-05-12, 16:53
Ο τσίπρας που εχει εργαστεί μέχρι σήμερα; (θέση και τομέας)

Ο Κοντογιαννίδης και ο Χαϊκάλης βγήκαν τελικά βουλευτές;
Πολιτικός μηχανικός είναι και έχει εργαστεί στον κατασκευαστικό κλάδο.

Βγήκαν και οι 2.

Ο Αντώνης και ο Βαγγέλης που έχουν εργαστεί (καθαρά από περιέργεια ρωτάω, όχι ειρωνικά)?
Ο Μιχαλολιάκος ξέρω, πρώην πράκτορας ΚΥΠ και τα τελευταία χρόνια διατηρεί ροζ ξενοδοχείο με τη γυναίκα του.

Stamatis
09-05-12, 16:55
Το να ρωτάς εσύ, ένας πρόεδρος, αν έχει εργαστεί αρχηγός κόμματος είναι τουλάχιστον αγένεια.

Την ίδια απορία έχω και εγώ για τον Τάσο τον Μητρόπουλο, και για τον Πυρρο Δήμα!

Παντού χλαπατσα είναι... Δεν ξέρεις από που να το πιάσεις

δεν το είπα για να μειώσω κανέναν.
μια ερώτηση έκανα απο καθαρή απορία.

PANOS-E60
09-05-12, 16:57
οφ τοπικ.

δώσε στον Ελληνα πολιτική και ποδοσφαιρική συζήτηση και πάρτου και το σώβρακο ! :th_Laie_67-1: Τρομεροί είμαστε ρε γμτ !


γουστάρω ! συνεχίζουμε :original::original:

S8N
09-05-12, 16:59
Τον Τσίπρα τον θυμάμαι στα φοιτητικά μου χρόνια στο ΕΜΠ. Αν και μεγαλύτερος, ήταν 2-3 έτη πίσω. Πολιτικοποιημένος με τον "Εγκέλαδο" και πρόεδρος κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλά. Αν έχει κάνει έστω και μισή στατική μελέτη στη ζωή του, θα κάτσω να μου σκίσετε το γκροβεράκι.

Τώρα το πήρα πρέφα: Πολιτικός μηχανικός και πολιτικοποιημένος με μια παράταξη που ονομάζεται 'Εγκέλάδος'...

Stamatis
09-05-12, 17:00
Πολιτικός μηχανικός είναι και έχει εργαστεί στον κατασκευαστικό κλάδο.

Βγήκαν και οι 2.

Ο Αντώνης και ο Βαγγέλης που έχουν εργαστεί (καθαρά από περιέργεια ρωτάω, όχι ειρωνικά)?
Ο Μιχαλολιάκος ξέρω, πρώην πράκτορας ΚΥΠ και τα τελευταία χρόνια διατηρεί ροζ ξενοδοχείο με τη γυναίκα του.

Αιγαίρθοιτυ ρε που θα μου πεις για τον Μιχαλολιάκο.

Με προβληματίζει πάντως το θέμα των Ηθοποιών που εκλέγονται γενικά.
Τους διαλέγουν μάλλον λόγω αναγνωρισιμότητας...

m-power_01
09-05-12, 17:01
δεν το είπα για να μειώσω κανέναν.
μια ερώτηση έκανα απο καθαρή απορία.

Δεν είναι ανάγκη να μειώσεις εσύ ή εγώ... Μερικές καταστάσεις μιλάνε μόνες τους!
No offence...

Stamatis
09-05-12, 17:02
Τον Τσίπρα τον θυμάμαι στα φοιτητικά μου χρόνια στο ΕΜΠ. Αν και μεγαλύτερος, ήταν 2-3 έτη πίσω. Πολιτικοποιημένος με τον εγκέλαδο και πρόεδρος κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλά. Αν έχει κάνει έστω και μισή στατική μελέτη στη ζωή του, θα κάτσω να μου σκίσετε το γκροβεράκι.

μου έχει χτίσει το εξοχικό.
Πλύσου...

(μονο που λέγεται Δημήτρης Τσίπρας) :hystericalbs1:


δεν κρατάω τα μάτια μου ανοιχτά.
πάω για νανι.
τα λέμε το βράδυ.

m-power_01
09-05-12, 17:06
Με προβληματίζει πάντως το θέμα των Ηθοποιών που εκλέγονται γενικά.
Τους διαλέγουν μάλλον λόγω αναγνωρισιμότητας...

Α γεια σου! Εκεί πήγαινε το σχόλιο μου!
Ο ένας χαικαλη , κοντογιανιδη. Ο άλλος Τασο Μητρόπουλο, ο άλλος Πυρρο Δήμα και ο Λαος τον Ανατολάκη!

Το χειρότερο δε είναι με τον Δήμα που τον έβαλαν επικράτειας

S8N
09-05-12, 17:08
Το Πρωτόκολλο δεν προβλέπει συνάντηση του Προέδρου με αρχηγούς κομμάτων, η απάντηση της Γαλλικής Προεδρίας στον ΣΥΡΙΖΑ.



«Η καγκελάριος συναντάται με αρχηγούς κρατών και κυβερνήσεων» απαντά ο εκπρόσωπος της καγκελαρίας στα περί συνάντησης Μέρκελ-Τσίπρα.



Ο εκπρόσωπος της Μέρκελ δηλώνει πως αν ο Αλέξης Τσίπρας ζητούσε συνάντηση μαζί της η καγκελάριος δεν θα τον δεχόταν.



Ο Μπαρόζο επαναλαμβάνει: δεν θα γίνει αναδιαπραγμάτευση του Δημοσιονομικού Συμφώνου.



Απορρίπτει η Μέρκελ τη χαλάρωση των προγραμμάτων προσαρμογής



Χωρίς μνημόνιο, η Ελλάδα βγαίνει από το ευρώ απειλεί ο Γ.Άσμουσεν


Άρχισαν ήδη να φαίνονται τα πρώτα θετικά αποτελέσματα. Οι κουτόφραγκοι χέστηκαν πάνω τους!

m-power_01
09-05-12, 17:13
Δύναμη μας ο κόσμος
Βαγγέλης Μαρινάκης

Αχαχαχαχαχα

Driver M
09-05-12, 17:21
Πολύ εύκολα πάντως θα μας βγάλουν απ'το ευρώ.
Το ότι δεν υπάρχει πουθενά συνθήκη που να προβλέπει κάτι τέτοιο μάλλον δεν παίζει κανένα ρόλο.

Πόσο εκβιασμό ποια μπορεί να αντέξει ένας σκεφτόμενος άνθρωπος?
Ο Καμμένος το είπε σήμερα ξεκάθαρα, όσο πιο πολύ απειλείτε τον κόσμο τόσο πιο πολύ στρέφετε τον κόσμο κατά του μνημονίου.
Και αυτό βλέπω κι εγώ.

Οπότε σε μερικές μέρες που πρασινομπλε δεν θα υπάρχουν στον χάρτη, θα δούμε αν οι απειλές και οι εκβιασμοί θα αποδειχτούν πραγματικοί ή πυροτεχνήματα.
Γιατί υπάρχουν σαφή επιχειρήματα υπέρ και των 2 καταλήξεων.
Πάντως κανείς δεν μπορεί να προκαταβάλλει το αποτέλεσμα και όποιος το κάνει είναι ή παπαγάλος ή φανατικός, σε όποια πλευρά κι αν ανήκει.

Driver M
09-05-12, 17:31
Το φάντασμα του Τσίπρα

Ένα φάντασμα πλανιέται πάνω απΆ την Ευρώπη. Δεν είναι το φάντασμα που περιγράφεται στο κομμουνιστικό μανιφέστο. Είναι το φάντασμα του Τσίπρα. Για όσους δεν καταλάβατε ακόμη, η Ευρώπη ολόκληρη- η Ελλάδα σίγουρα- κινδυνεύει από την πιθανότητα ανάληψης της εξουσίας από τον αρχηγό του ΣΥΡΙΖΑ.

Ό,τι έφτιαξαν με επιμέλεια τόσα χρόνια οι κυβερνήσεις της Ελλάδας πάει κατά διαόλου. Η χώρα δεν θα είναι η ίδια. Το τιμόνι της δεν θα είναι στα στιβαρά χέρια της Τόνιας Αντωνίου, της Μαριλίζας Ξενογιαννακοπούλου, του καπετάνιου του Τιτανικού Γιώργου Παπακωνσταντίνου. Η καρέκλα της εξουσίας δεν θα τρίζει πια, κάτω από το πολιτικό βάρος του Ευάγγελου Βενιζέλου και ο Άκης δεν μπορεί πια να βοηθήσει γιατί είναι φυλακή. Η ευρωπαϊκή προοπτική του Σαμαρά που ατένιζε την Ευρώπη στα προεκλογικά σποτ από τα παράθυρα της Αγιά Σοφιάς απειλείται να ακυρωθεί. Ο δε Καραμανλής, δεν θα μπορεί να αρθρώσει στο μέλλον ούτε τις 15 λέξεις που είπε μέσα σε 3 χρόνια. Ακέραιοι άνθρωποι όπως ο Παυλίδης, ο Μπασιάκος, ο Δούκας, κάτι κουμπάροι μετά του Παναγιώτη Ψωμιάδη, δεν θα μπορούν πια να προσφέρουν. Όλα θα παραδοθούν στο χάος.

Ποιο είναι το χάος; Φαντάζομαι οι άνθρωποι θα έχουν μισθούς πείνας, οι συντάξεις δεν θα υπάρχουν, οι νέοι θα είναι άνεργοι, οι τράπεζες θα παίρνουν τα σπίτια, δεν θα υπάρχει όραμα και προοπτική, η χώρα θα καταρρεύσει.

Ας σοβαρευτούμε λοιπόν τώρα. Το χάος είναι εδώ. Τρία χρόνια τώρα. Με τα μνημόνια και τις πολιτικές που εφαρμόζουν. Μπροστά δεν υπάρχει τίποτα. Μόνο χάος. Σε λίγο θα βγάλουμε τα κονσερβοκούτια (αυτά που δεν έβγαλαν οι κομμουνιστές της ψυχροπολεμικής προπαγάνδας) και θα σφαζόμαστε μεταξύ μας για να μοιράσουμε τα λίγα που έχουν απομείνει. Τα μνημόνια ρίχνουν την χώρα στην ύφεση και στη συνέχεια η ύφεση χρησιμοποιείται για να παρθούν άλλα μέτρα. Γιατί το κάνουν αφού δεν βγάζει πουθενά; Δεν γίνεται αλλιώς θα πουν οι αυτοαποκαλούμενοι «ευρωπαϊστές».

Θέλω να δείξουν τα πρακτικά ενός μόνο υπουργικού συμβουλίου στο οποίο πραγματικά εξέτασαν μια άλλη πρόταση για την Οικονομία εκτός από την Τρόικα και τα επιχειρήματα με τα οποία την απέρριψαν ως μη πραγματοποιήσιμη. Μία μόνο. Δεν υπάρχει γιατί δεν εξέτασαν ποτέ καμιά άλλη πρόταση. Μας έβαλαν στο ΔΝΤ γιατί έτσι ήθελαν.

Υποστήριξαν με κάθε τρόπο, πως αυτό είναι το καλύτερο για την Ελλάδα και δεν υπήρχε άλλη δυνατότητα διαπραγμάτευσης. Ν, όμως που στις πρώτες τους μετεκλογικές δηλώσεις Σαμαράς και Βενιζέλος, για να αποφύγουν τον «σκόπελο Τσίπρα» υποστήριξαν πως πρέπει να κάνουμε επαναδιαπραγμάτευση. Μια επαναδιαπραγμάτευση που πριν από τη απειλή των εκλογικών αποτελεσμάτων, υποστήριζαν πως δεν μπορεί να γίνει.

Ουρλιάζουν στα κανάλια πως απειλούνται οι Τράπεζες και η ρευστότητα. Πως ο Στρατούλης θα εθνικοποιήσει τις καταθέσεις .Ποιά ρευστότητα και αποθεματικά των Τραπεζών; Ποτέ δεν υπήρξαν. Οι Τράπεζες χωρίς κανένα θεσμικό έλεγχο, έπαιρναν τις καταθέσεις των καταθετών, (αυτές που θα πάρει ο Στρατούλης) και με αυτές έδιναν δάνεια στους ανθρώπους τους και σε δικές τους Offshore εταιρείες, οι οποίες μετά εμφανίζονταν να κάνουν αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της Τράπεζας. Δεκάρα τσακιστή δεν έβαλαν ποτέ. Καταχράστηκαν χωρίς έλεγχο τις καταθέσεις του κόσμου.

Δεν θέλω να επιχειρηματολογήσω υπέρ του Τσίπρα, του Κουβέλη ή του Καμμένου. Απλώς θεωρώ κατάντια για την Δημοκρατία να γυρνάμε στην δεκαετία του 50,όταν ο φόβος μην μας πάρουν οι κομμουνιστές τις περιουσίες και τις γυναίκες μας, χρησιμοποιήθηκε για να δημιουργηθεί το παρακράτος και να γίνουν οι άνθρωποι υποχείρια. Αυτή η «Δημοκρατία» των εκβιασμών, δημιούργησε το πελατειακό κράτος, τη διαφθορά και τους «εθνικούς» κλέφτες. Αυτές οι τεχνητές απειλές δημιούργησαν την Ελλάδα της υποτέλειας, της Ψωροκώσταινας και τελικώς της αναξιοπρέπειας.

Δεν ξέρω αν ο Τσίπρας μπορεί και πώς, να κυβερνήσει, αλλά ξέρω καλά, όπως όλη η χώρα ποιοι μας κυβέρνησαν και πώς. Κυβέρνησε ο Άκης, ο Τσουκάτος, ο Ρουσόπουλος με τις ευλογίες του Εφραίμ και το απολυτήριο εξαταξίου Γυμνασίου και δεν μπορεί ο Τσίπρας ή ο Παπαδημούλης; Φοβόμαστε μήπως μας ρίξουν στο χάος; Και το λένε την ίδια ώρα που χάρισαν δισεκατομμύρια στους Γερμανούς των υποβρυχίων και στη SIEMENS;

Να σας το πω χοντρά; Κυβέρνησαν πρωθυπουργοί που έπαιζαν playstation στου Μαξίμου και φόραγαν βραχιολάκια ισορροπίας Power Balance και δεν μπορούν αυτοί που έχουν ένα άλλο προβληματισμό; Μπορούσαν υπουργοί που έκαναν τους νόμους περί ευθύνης υπουργών, τους εκλογικούς νόμους, τους νόμους που αμνηστεύουν κλέφτες, υπουργοί που ήταν οι ίδιοι κλέφτες και δεν μπορούν άλλοι;

Γιατί; Γιατί δεν είναι όσο “ευρωπαϊστές” όσο θέλουν τα κανάλια και τα εκδοτικά συγκροτήματα; Απέναντι στα φαντάσματα που επικαλούνται ως επικίνδυνα, προτιμώ την πραγματικότητα που είναι ξεκάθαρη. Μπορούσαν όλοι αυτοί τόσα χρόνια και δεν μπορούν οι άλλοι; Ας απαντήσει ο καθένας μόνος του.

koutipandoras.gr / Συντάκτης: Κώστας Βαξεβάνης

Lambros46
09-05-12, 18:26
Αιγαίρθοιτυ ρε που θα μου πεις για τον Μιχαλολιάκο.

Με προβληματίζει πάντως το θέμα των Ηθοποιών που εκλέγονται γενικά.
Τους διαλέγουν μάλλον λόγω αναγνωρισιμότητας...

Θυμάσαι και τον Βασιλείου???-κατά κόσμον Αστυνόμο Θεοχάρη στο "Καλημέρα Ζωή"???Μεγάλη προσωπικότητα :hystericalbs1::hystericalbs1:

ghost-rider
09-05-12, 18:30
Πολιτικός μηχανικός είναι και έχει εργαστεί στον κατασκευαστικό κλάδο.

Βγήκαν και οι 2.

Ο Αντώνης και ο Βαγγέλης που έχουν εργαστεί (καθαρά από περιέργεια ρωτάω, όχι ειρωνικά)?
Ο Μιχαλολιάκος ξέρω, πρώην πράκτορας ΚΥΠ και τα τελευταία χρόνια διατηρεί ροζ ξενοδοχείο με τη γυναίκα του.

Σωστος!
Απ οσο ξερω διατηρει κατασκευαστικη εταιρεια.
Να το τσεκαρω βεβαια.

Καταγεται απο τα μερη μου. Ο πατερας του ηταν γνωστος στην περιοχη.

Εχω ακουσει οτι δραστηριοποιουνται γυρω απο την αττικη.
Δεν ειναι καμια μεγαλη εταιρεια ειχα ακουσει.
Δε θα χουν πολιτικα κονε:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

m-power_01
09-05-12, 18:34
Το βράδυ στις 12.00 έχει στον alpha συνέντευξη ο Σρόιτερ σε δύο βουλευτές πλέον τις ΧΑ.
Ενδιαφέρον θα ήταν να το δούμε, απαραίτητο όμως είναι να το δουν οι ψηφοφόροι τους.

Monsta
09-05-12, 18:35
Πάντως έχω να πω πως ο αντίλογος από τον Άρη (driverM), αλλά και από ορισμένα άρθρα είναι πολύ πετυχημένος και με επιχειρήματα.

Αν εξαιρέσουμε ορισμένες βλακείες που έχουν πει ορισμένοι (όχι από εδώ) του στυλ κατάσχεση καταθέσεων άνω 20κ και αν υπήρχε κάτι πειστικό για το που θα βρεθούν τα χρήματα, ο μέσος Έλληνας (δλδ άνω του 90% του πληθυσμού) δεν έχει κάτι να χάσει ψηφίζοντας κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά. Τσακώνομαι ας πούμε με το πεθερό κ τη πεθερά μου που μας την είπαν εμένα και τη γυναίκα μου που δε ψηφίσαμε ΝΔ. Χα χα ας γελάσω.

Φυσικά και έχω πολλές απορίες για την εξυγίανση της χώρας και τόσα άλλα θέματα που χρειάζονται άμεσες αλλαγές, αλλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τα εκ των έσω, άρα ΔΕ πιστεύω και τους άλλους αληταράδες που μας έφεραν ως εδώ. Επίσης πέρα της πλάκας και του χαβαλέ που κάνουμε, δε βρίσκω κανέναν αξιόλογο που θα μπορέσει να πάρει το πηδάλιο στο χέρι και θα μας βγάλει από το βούρκο. Όλοι τους το ίδιο γελοίοι και άσχετοι είναι.

Μάλιστα ο Άρης από το τρομερό excitement που έχει αυτές τις μέρες, αλλά και το άγχος να απαντήσει σε όλους, τον έπιασα να κάνει ένα ορθογραφικό λάθος σε ένα από τα τελευταία του ποστ. Είναι και ένας «εναντίον» δέκα. :p

Επίσης πολύ πετυχημένο και το ποστ του Μπούλη from earlier today. thumb


Παρακολουθώ την όμορφη συζήτηση με μεγάλο ενδιαφέρον. :) Για να δούμε τι θα γίνει...

ghost-rider
09-05-12, 18:37
Το βράδυ στις 12.00 έχει στον alpha συνέντευξη ο Σρόιτερ σε δύο βουλευτές πλέον τις ΧΑ.
Ενδιαφέρον θα ήταν να το δούμε, απαραίτητο όμως είναι να το δουν οι ψηφοφόροι τους.

Ορθιος θα τους την παρει τη συνεντευξη??

Z4 DCT
09-05-12, 18:38
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:
Ορθιος θα τους την παρει τη συνεντευξη??

nikos1400
09-05-12, 18:39
Το βράδυ στις 12.00 έχει στον alpha συνέντευξη ο Σρόιτερ σε δύο βουλευτές πλέον τις ΧΑ.
Ενδιαφέρον θα ήταν να το δούμε, απαραίτητο όμως είναι να το δουν οι ψηφοφόροι τους.

παντως θα χτυπησει μεγαλα νουμερα τηλεθεασης
thumb

m-power_01
09-05-12, 18:40
Επειδή έδειξε μόλις ένα μικρό απόσπασμα στο δελτίο ειδήσεων , θα έλεγα ότι αξίζει να το δείτε.

Monsta
09-05-12, 18:43
Great f'ing douple post a$$phone.

m-power_01
09-05-12, 18:45
Great f'ing douple post a$$phone.

Μου φαίνεται ότι θα επιβληθεί στρατιωτικός νόμος και δια την απαγόρευση της αγγλικής!
Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν τα καταλαβαίνω και μπορεί να βριζεις

ghost-rider
09-05-12, 18:46
Επειδή έδειξε μόλις ένα μικρό απόσπασμα στο δελτίο ειδήσεων , θα έλεγα ότι αξίζει να το δείτε.

Αμερικαν μπαρ το στουντιο?

m-power_01
09-05-12, 18:47
Αμερικαν μπαρ το στουντιο?

Δεν μπορώ να εκφραστώ εδώ... Πάρε με τηλ!

PANOS-E60
09-05-12, 18:49
@ Μονστα.

Ο driver M είναι μόνος γιατί δεν τον υποστηρίζουν οι ομοιδεάτες του στο φόρουμ. Είναι γνωστό ότι η αριστερά είναι πολυδιασπασμένη :th_Laie_67-1:

ενώ η δεξιά πολυκατοικία είναι κραταιά και συμπαγής ! Πρόσεξες ότι έχουμε εναν τουλάχιστον εκπρόσωπο διαρκώς on line ? Με βάρδιες τη βγάζουμε. :th_Laie_67-1:




Αλλο θέμα. Μπορώ όταν συμφωνώ με μισό ποστ να βάζω μισό thanks ? :hystericalbs1:

nikos1400
09-05-12, 18:50
νομιζω πρεπει να αλλαξει το ονομα του φορουμ απο το bmwfans.gr που ειναι σημερα.

πρεπει να ειναι τα μεγαλυτερα θρεντ σε εμφανισεις και ισως απαντησεις το
"επικαιροτητα-προβληματισμοι", μαζι με το "αγγελιες απο το νετ" βεβαια.
:th_Laie_67-1:

gnx
09-05-12, 19:07
O stamatis πηγε να τη πέσει στις 6 η ωρα; Καθημερινή;

Με καμιά βίζιτα θα πηγε

m-power_01
09-05-12, 19:15
O stamatis πηγε να τη πέσει στις 6 η ωρα; Καθημερινή;

Με καμιά βίζιτα θα πηγε

Ο Πρόεδρος έχει τα αλλερργικά του! Μην σπιλώνεις το όνομα του!

Kostas_1
09-05-12, 19:27
.....

Και το ποιος είναι άσχετος με τα οικονομικά θα το δούμε στην πράξη.
Γιατί οι "σχετικοί" μας έφεραν εδώ που μας έφεραν.
Πάντως άτομα σαν τον Δραγασάκη και τον Τσακαλώτο δεν θα θεωρώ άσχετα.
Είναι από τους πλέον καταξιωμένους οικονομολόγους στην Ελλάδα


Kώστα, κάνεις ένα λάθος.
Θεωρείς το σύστημα πιο δυνατό απ'ότι πραγματικά είναι.
Όχι, κανείς δεν είναι στο απυρόβλητο, ούτε τα τζάκια, ούτε οι αυλοκόλακες, ούτε οι λαδιάρηδες.
Και προφανώς και δεν κινδυνεύει ο υπάλληλος αν τα χρήματα των καταθέσεων αντί να τα διαχειρίζονται προς αποκλειστικό όφελος των μετόχων και των επιχειρηματιών τα διαχειρίζονται υπέρ του απλού πολίτη και των αναγκών του.
Και οι υπάλληλοι απλοί πολίτες είναι με μισθό πείνας, από που κι ως που να θιχτούν αν κάποιοι δισεκατομμυριούχοι χάσουν μερικά από τα κεφάλαιά τους?

Τέλος πάντων, εδώ είμαστε και θα τα δούμε στην πράξη όλα αυτά.
Πάντως τη δόση που θα παίρναμε αύριο μεθαύριο και τα κοράκια έλεγαν ότι δεν θα μας τη δώσουν αφού δε βγήκε μνημονιακή κυβέρνηση και άλλα τέτοια "χαριτωμένα", θα την πάρουμε κανονικά.
Αρχίζει σιγά σιγά να φαίνεται πόσο κατευθυνόμενη και αβάσιμη είναι η τρομοκρατία που ασκείται από κάποιους κύκλους.

- Ασχετοι δεν ειναι, αλλα πρεπει να αρχισουν να σκεφτονται πιο σοβαρα. να μην αφηνουν να λενε οτι ναναι οι αλλοι...

- Ρε συ δες λιγο στο παρελθον ακομη και σε ολοκληρωτικα καθεστωτα τι εγινε...

Οσο για τους υπαλληλους, δεν μιλαω για τις καταθεσεις. για την εργασια τους μιλαω που θα χαθει αν τα μαζεψει και φυγει το αφεντικο. Διαβασε λιγο τα τελευταια απο τον Μυτιληναιο και θα καταλαβεις το κλιμα....

- Α, οσο για τη δοση που παιρνουμε ειχε ηδη ρυθμισει ο παπαδημος. αν την παρουμε....

S8N
09-05-12, 19:31
Επειδή έδειξε μόλις ένα μικρό απόσπασμα στο δελτίο ειδήσεων , θα έλεγα ότι αξίζει να το δείτε.


https://www.youtube.com/watch?v=hP0zI_wA0bw

m-power_01
09-05-12, 19:33
Αυτό ακριβώς Άρη! Μπράβο!
Αφενός είμαι με το iPhone , αφετέρου δεν φαντάστηκα ότι ανέβηκε ήδη

S8N
09-05-12, 19:36
- Α, οσο για τη δοση που παιρνουμε ειχε ηδη ρυθμισει ο παπαδημος.

Ας είναι καλά ο άνθρωπος. Αρνήθηκε τον μισθό του αλλά δεν το δημοσιοποίησε. Πηγαινοερχόταν στις Βρυξέλλες με δικά του έξοδα. Μας έδωσε κρυφά και μια τελευταία ανάσα με τη δόση Μαϊου, έχοντας προβλέψει το πολιτικό αδιέξοδο. Δυστυχώς εγκαταλείπει την Ελλάδα μετά από πιέσεις της συζύγου του. Μακράν ο καλύτερος πρωθυπουργός των τελευταίων δεκαετιών.

Kostas_1
09-05-12, 19:41
αν την παρουμε τελικα....


Νέα δεδομένα δημιουργούνται στις προσπάθειες για συγκρότηση κυβέρνησης στη χώρα μας, καθώς αναμένονται σημαντικές εξελίξεις από τις Βρυξέλλες αφού σύμφωνα με πληροφορίες δεν εκταμιεύεται πιθανότατα η δόση των 5,2 δισ ευρώ που ήταν να εκταμιευτεί αύριο.

Εάν οι πληροφορίες επιβεβαιωθούν τόσο η εντολή που θα δοθεί αύριο στον Ευάγγελο Βενιζέλο, όσο κυρίως η συνάντηση με τους πολιτικούς αρχηγούς που θα προκαλέσει αμέσως μετά ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, αποκτούν ιδιαίτερο ενδιαφέρον…

https://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=145200&catID=11

hades7
09-05-12, 19:42
Ας είναι καλά ο άνθρωπος. Αρνήθηκε τον μισθό του αλλά δεν το δημοσιοποίησε. Πηγαινοερχόταν στις Βρυξέλλες με δικά του έξοδα. Μας έδωσε κρυφά και μια τελευταία ανάσα με τη δόση Μαϊου, έχοντας προβλέψει το πολιτικό αδιέξοδο. Δυστυχώς εγκαταλείπει την Ελλάδα μετά από πιέσεις της συζύγου του. Μακράν ο καλύτερος πρωθυπουργός των τελευταίων δεκαετιών.

https://diaforos.blogspot.com/2012/04/223848409.html

PANOS-E60
09-05-12, 19:49
https://diaforos.blogspot.com/2012/04/223848409.html

Δηλαδή τι θέλουνε να πούνε με αυτό ? Οτι θα πρεπε ο Παπαδήμος να αλλάξει το φορολογικό καθεστώς γιά τους υπαλλήλους και τα στελέχη των Ευρωπαικών Κοινοτητων ? Αυτό το καθεστώς ισχύει από καταβολής ΕΟΚ.

Λαικισμών συνέχεια ...

Stamatis
09-05-12, 19:52
αυτοτελώς φορολογούμενα ποσά είναι αυτά τα ποσά που έχουν φορολογηθεί στην πηγή τους και έχουν αποδωθεί μετά την παρακράτηση του φόρου.

Ακριβώς όπως τα λεφτά των ποδοσφαιριστών, οδηγών ταξί, οδηγών φορτηγών, τελωνειακών κτλ.

δεν αφηνετε εναν ανθρωπο να ηρεμησει με την αλλεργια του.

Stamatis
09-05-12, 19:53
Με τη λογική που λέτε, πρέπει για τις καταθέσεις σας που παίρνουν τόκο και έχουν φόρο 10% στην πηγή τους, να πληρώνετε ακόμα 50% επειδή προσαυξάνουν το εισόδημά σας.

(που θα το πάθετε και αυτό αλλά λέμε τώρα)

gnx
09-05-12, 19:55
Μισό λεπτό ρε Άρη γιατι θα τρελαθουμε εδω μέσα.

ΟΤΑΝ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΕ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΕ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ, ΔΕΝ ΔΙΠΛΟ-ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΔΩ.

gnx
09-05-12, 19:55
Ελα αγορι μου, ξύπνησες;

ΦΡΕΣΚΑΔΟΥΡΑ!!!!!!!

Stamatis
09-05-12, 19:56
Ελα αγορι μου, ξύπνησες;

ΦΡΕΣΚΑΔΟΥΡΑ!!!!!!!

Ενα μόνο θα σας πω.

ενα σιρόπι που το λένε rondec....

ΑΛΑΡΓΑ, πολύ ΑΛΑΡΓΑ.

ακόμα είμαι σαν μαστουρωμένος.

gnx
09-05-12, 19:57
Ο Παπαδήμος κόσμησε την πολιτική μας ζωή...Εχετε δει γυναικα αλλου πρωθυπουργού να κατεβαινει routinely στην αγορά πεζή και μόνη;

gnx
09-05-12, 19:58
https://www.rxlist.com/rondec-drug.htm

m-power_01
09-05-12, 19:59
Ενα μόνο θα σας πω.

ενα σιρόπι που το λένε rondec....

ΑΛΑΡΓΑ, πολύ ΑΛΑΡΓΑ.

ακόμα είμαι σαν μαστουρωμένος.

Πρόεδρε κράτα καμια τζουρα να πάρουμε το Σάββατο !

Kostas_1
09-05-12, 19:59
Ενα μόνο θα σας πω.

ενα σιρόπι που το λένε rondec....

ΑΛΑΡΓΑ, πολύ ΑΛΑΡΓΑ.

ακόμα είμαι σαν μαστουρωμένος.

προχωρα. εισαι σε καλο δρομο....

Δεν θα χαλιεσαι και με την καθημερινοτητα...

Πως το ειπες ακριβως? Θελει συνταγη γιατρου ή παω ετσι απλα? :hystericalbs1:

m-power_01
09-05-12, 20:01
https://www.rxlist.com/rondec-drug.htm

Α μπράβο ρε Γιώργο ,αυτο το dymethil πρέπει να τον έφτιαξε !
Αχαχχαχαχαχαχα ρε τι ψάχνει ο άνθρωπος

gnx
09-05-12, 20:03
Πρόεδρε κράτα καμια τζουρα να πάρουμε το Σάββατο !

Σπύρο, τι εχει το Σαββατο; Θα με κανετε και μενα παρεα;

Monsta
09-05-12, 20:03
Ο Παπαδήμος κόσμησε την πολιτική μας ζωή...Εχετε δει γυναικα αλλου πρωθυπουργού να κατεβαινει routinely στην αγορά πεζή και μόνη;


She's just a rookie dude. Relax.

Stamatis
09-05-12, 20:03
προχωρα. εισαι σε καλο δρομο....

Δεν θα χαλιεσαι και με την καθημερινοτητα...

Πως το ειπες ακριβως? Θελει συνταγη γιατρου ή παω ετσι απλα? :hystericalbs1:

απο το φαρμακείο μου το έφερε η Μαριέττα.
για να μην εχω νευρα λέει, που έχω αλεργία.

Παραλίγο να μου πάρει μέτρα ο Spar@.

έβλεπα κοράκια στον ύπνο μου.

Driver M
09-05-12, 20:06
Ας είναι καλά ο άνθρωπος. Αρνήθηκε τον μισθό του αλλά δεν το δημοσιοποίησε. Πηγαινοερχόταν στις Βρυξέλλες με δικά του έξοδα. Μας έδωσε κρυφά και μια τελευταία ανάσα με τη δόση Μαϊου, έχοντας προβλέψει το πολιτικό αδιέξοδο. Δυστυχώς εγκαταλείπει την Ελλάδα μετά από πιέσεις της συζύγου του. Μακράν ο καλύτερος πρωθυπουργός των τελευταίων δεκαετιών.
Το εννοείς αυτό?
Γιατί εδώ μιλάμε για μαριονέτα, όχι για πρωθυπουργό.

Αν και τώρα που σκέφτομαι ποιοι ήταν οι υπόλοιποι (τρελοΓΑΠ, ps gamer, Κινέζος, βρυκόλακας, λαοπλάνος, ΕΡΕ), μπορεί και να μην έχεις και τόσο άδικο.

Και μετά αναρωτιόμαστε πως φτάσαμε στα σημερινά χάλια.
Και μετά φοβόμαστε τον Τσίπρα και τον Καμμένο.
:hystericalbs1:

hades7
09-05-12, 20:07
Ο Παπαδήμος κόσμησε την πολιτική μας ζωή...Εχετε δει γυναικα αλλου πρωθυπουργού να κατεβαινει routinely στην παραλια χοντρη και μόνη;

ναι ρε εχω δει https://xrysesgnorimies.files.wordpress.com/2009/10/dimitra-liani-animation.gif :original:

gnx
09-05-12, 20:12
Γιατι ηταν μαριονεττα ο Παπαδημος;

Επειδη δε χρησιμποποίησε γλώσσα που καταλαβαίνεις εσύ ειδικα;

Ξερεις ΠΟΣΗ υπομονή εχει κανει το φορουμ μαζι σου; Κυριε τιμητη των πάντων;

Ενα πραγμα με παρηγορεί με αυτο που βλέπω να έρχεται: Ότι όταν κάτι τύποι σαν και σενα δεν θα εχουν ΝΑ ΦΑΝΕ, στη κυριολεξία, θα πρεπει να "καταπιείς το κοράκι"

Πολίτη του κόσμου...

PANOS-E60
09-05-12, 20:16
Αρη (d.m.) να το δούμε το θέμα Παπαδήμου στις σωστές του διαστάσεις ?

Είναι ένας πρωθυπουργός περιορισμένης εντολής. Το καλέσανε να κάνει 5 συγκεκριμένες δουλειές και του φορτώσανε 49 άχρηστους υπουργούς. Εφερε σε πέρας τις 4,5 από τις 5. Η 5η (η ανακεφαλαίωση των Τραπεζών) δεν ολοκληρώθηκε διότι λύσσαξε ο Σαμαράς να οριστεί ημερομηνία εκλογών. Μπορούσε να το κλεισει και αυτό αν ον άφηναν.

Εκανε το PSI που αποτελεί παγκόσμια πρωτοπορία, γλιτώσαμε τη δραχμή προς το παρόν, υπέγραψε τη νέα δανειακή, αποκατεστησε την επικοινωνία με την τροικα μετά το ναυάγιο ή μάλλον φιάσκο των Καννών. Ξέρω ότι εσύ όλα αυτά τα θεωρείς τραγικά λάθη, αλλά εμείς τον κρίνουμε με βάση αυτά που πιστεύουμε σαν ορθά.

Ούτε πολιτικός είναι, ούτε ρήτορας. Τον θέλουμε γιατί πιάνει ποντίκια. Αυτός είναι ο άνθρωπος που θέλει η πεσμένη στο καναβάτσο οικονομία μας. Οι πολιτικοί με όραμα ας περιμένουν λίγο να σηκωθεί η χώρα από το πάτωμα και μετά μας ξαναδίνουν το "όραμά" τους. Μακάρι να μας έκανε τη χάρη να παραμείνει τουλάχιστον 2 - 3 χρόνια ακόμα.

hades7
09-05-12, 20:17
ελα ρε παιδια τωρα το κερατο μου θα χαλαστουμε μεταξυ μας για τα πολιτικα ?ο καθενας εχει την γνωμη του και την πολιτικη του τοποθετηση θα ψυχραθουμε τωρα με μλκιες

Driver M
09-05-12, 20:19
Γιατι ηταν μαριονεττα ο Παπαδημος;

Επειδη δε χρησιμποποίησε γλώσσα που καταλαβαίνεις εσύ ειδικα;

Ξερεις ΠΟΣΗ υπομονή εχει κανει το φορουμ μαζι σου; Κυριε τιμητη των πάντων;

Ενα πραγμα με παρηγορεί με αυτο που βλέπω να έρχεται: Ότι όταν κάτι τύποι σαν και σενα δεν θα εχουν ΝΑ ΦΑΝΕ, στη κυριολεξία, θα πρεπει να "καταπιείς το κοράκι"

Πολίτη του κόσμου...
Kι εσύ ποιος είσαι, ο εκπρόσωπος του φόρουμ?
Η ο γιος του Παπαδήμου και θίγεσαι?
Η δεν σου αρέσουν αυτά που λέω και έχεις αρχίσει να τα χάνεις με τις αλλαγές που θα συμβούν τις επόμενες μέρες στη χώρα?

Το αν θα΄χω να φάω θα φανεί.
Πάντως εγώ δεν αγχώνομαι τόσο σε αντίθεση με κάποιους σαν εσένα.
Μάλλον λοιπόν εσύ δεν θα'χεις να φας, τουλάχιστον όσο έτρωγες.

Ξύδι λοιπόν και ηρεμιστικά.

gnx
09-05-12, 20:20
ελα ρε παιδια τωρα το κερατο μου θα χαλαστουμε μεταξυ μας για τα πολιτικα ?ο καθενας εχει την γνωμη του και την πολιτικη του τοποθετηση θα ψυχραθουμε τωρα με μλκιες

Ακου Χαντε...η λογικη του επειδη εγω δεν εχω, να μην εχει κανεις, γιατι αυτη ειναι η λογικη των ψηφοφορων του συριζα, ελα παραδεξου το και εσυ αυτο ψηφισες :th_Laie_67-1:, διεγείρει τετοιες αντιδράσεις και πολυ λογικα μαλιστα.

gnx
09-05-12, 20:22
Προς μεγάλη σου λύπη, εξακολουθω και τρώω με ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ.

Driver M
09-05-12, 20:24
Ακου Χαντε...η λογικη του επειδη εγω δεν εχω, να μην εχει κανεις, γιατι αυτη ειναι η λογικη των ψηφοφορων του συριζα, ελα παραδεξου το και εσυ αυτο ψηφισες :th_Laie_67-1:, διεγείρει τετοιες αντιδράσεις και πολυ λογικα μαλιστα.
Σου απαντώ ξανά γιατί είσαι και συκοφάντης.

Εγώ μια χαρά έχω.
Δανεικά δε σου ζήτησα, ούτε θα σου ζητήσω μην ανησυχείς.

Κι επειδή δεν έχω κλέψει ούτε δεκάρα, μια χαρά θα ζήσω και μετά.
Όσοι έκλεψαν και έφαγαν με χρυσά κουτάλια, ναι αυτοί θα πεινάσουν όπως θα έπρεπε να'χουν κάνει εδώ και πολλά χρόνια.

Αν λοιπόν είσαι σωστός, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Γιατί αγχώνεσαι τόσο όμως δεν καταλαβαίνω...

PANOS-E60
09-05-12, 20:26
παιδιά, αν δεν μπορούμε να συζητησουμε ήρεμα, δεν έχει νόημα νομίζω.
Θα μας το κλειδωσει ο Στάθης και θα έχει δίκιο.
Αν αυτο θέλετε, τι να πω ...

Thomelef
09-05-12, 20:26
ειλικρινά δεν βλέπω κανέναν λόγο για να πανυγηρίζουμε πλέον. οκ έπεσε ο δικομματισμός αλλά απ'ότι βλέπουμε όλοι, μυαλό δεν βάζουν οι μλκς. η πτώση του δικομματισμού απλά θα ήταν μια ευκαιρία να συσπηρωθούν οι αρχηγοί αφού πλέον καταλάβουν ότι τα ψέματα στον λαό τελείωσαν, και να πάρουν τις ευθύνες που πρέπει να πάρουν πλέον.
δυστηχώς ούτε αυτό έγινε, και ειλικρινά δεν βλέπω κανένα μα κανένα λόγο για να ζαιρόμαστε.
έγινε το πιο ακραίο πράγμα με το αποτέλεσμα των εκλογών, και η κατάσταση δείχνει να χειροτερεύει.
τρέμω στην ιδέα να γίνει ανακοίνωση τον άλλο μήνα περί στάσης πληρωμών, μιάς και τα ταμεία είναι μείον.
περί δήμευσης περιουσιών κτλ, είναι ότι πιο γελοίο έχει αναφέρει ποτέ κάποιος. με τι κρητήρια ρε κολοκύθα θα δημεύσεις καταθέσεις???εκτός και αν μιλάμε για τους οφειλέτες που συνήθισαν να μην πληρώνουν ποτέ.

gnx
09-05-12, 20:28
Γιατι Αρη εαν θυμοσουν το 1984 και 1985 με τις δυο υποτιμησεις και την ταχεια διολίσθηση όπου οι τιμες στο σουπερμαρκετ ανεβαιναν καθε εβδομαδα, όταν η βενζινη πηγε απο 40 δραχμες το λιτρο 70 δραχμές, (όχι λογω αύξησης των φόρων) αλλά λόγω της μείωσης της αξιας της δραχμής σε σχεση με το δολλαριο θα σου ελεγα εγω.

aristent
09-05-12, 20:30
Σταθης:

"παιδια παιχτηκε μλκια,ο DriverM μπορει να ειναι με την κυβερνηση"

γι'αυτο ησυχαστε τωρα!!!

:thumbsup:

hades7
09-05-12, 20:31
Ακου Χαντε...η λογικη του επειδη εγω δεν εχω, να μην εχει κανεις, γιατι αυτη ειναι η λογικη των ψηφοφορων του συριζα, ελα παραδεξου το και εσυ αυτο ψηφισες :th_Laie_67-1:, διεγείρει τετοιες αντιδράσεις και πολυ λογικα μαλιστα.

ρε γιωργο ρε φιλε εισαι λαθος εδω το παιδι δεν τον γνωριζω απο τα γραφωμενα του μονο ,διαφωνει με τους παντες και τα παντα δικαιωμα του ομως ειναι δεν εχει επιτεθει σε κανενα φραστικα εχει καποια πιστευω και τα υπερασπιζεται που ειναι το λαθος? απο την στιγμη που το κανει κοσμια μπορει να γραφει οτι νομιζει και εμεις οι υπολοιποι να παραθετουμε τα δικα μας επιχειρηματα για να του αποδειξουμε οτι κανει λαθος οπου το κανει.εγω ξαναριξα βεργη ρε ειμαι πολιτικα αναπηρος :th_Laie_67-1:

gnx
09-05-12, 20:34
Α, θυμηθηκα και κατι άλλο: μιλατε για τοκογλυφια, τροικα κλπ.

Ξερεις πως ειναι αγορι μου να εχεις στεγαστικό απο την Κτηματικη Τραπεζα με 27% ΕΙΚΟΣΙΕΦΤΑ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ετησιο επιτοκιο;

m-power_01
09-05-12, 20:40
Ηρεμία... Το θρεντ σε γενικές γραμμές κυλάει ομαλά. Δεν θα ήταν κρίμα να κλείσει και μάλιστα για τον Παπαδήμο;
Αποφύγετε όσο μπορείτε τις προσωπικές επιθέσεις. Δεν βάζουμε κανένα στην γωνία! Όποιος δεν μπορεί να συγκρατήσει τον εαυτό του ας μην συμμετάσχει σε αυτό το νήμα.
Θερμοπαρακαλώ όλους σας να δείξετε κατανόηση.
Σε αυτα τα θρεντ πέρα από τα μαργαριτάρια του Θωμά , έχουν γραφτεί πολύ ωραίες απόψεις, σοβαρά επιχειρήματα και γεγονότα του παρελθόντος. Εγώ όπως και άλλοι φαντάζομαι , που δεν έχουν ιδιαίτερη ενασχόληση με τα κοινά , αλλά και λόγω του νεαρού της ηλικίας , μάθαμε μέσα από εδώ , αναπτύξαμε σκέψεις , υιοθετήσαμε λογικές κλπ
Σεβαστείτε τον χώρο που βρίσκεστε , τον συνομιλητή σας και αυτούς που σας διαβάζουν

Driver M
09-05-12, 20:40
παιδιά, αν δεν μπορούμε να συζητησουμε ήρεμα, δεν έχει νόημα νομίζω.
Θα μας το κλειδωσει ο Στάθης και θα έχει δίκιο.
Αν αυτο θέλετε, τι να πω ...
Ασ'το Πάνο, δεν θέλω να κλειδωθεί κανένα τόπικ και γι'αυτό αποχωρώ.
Όπως και ο ίδιος είπες πριν άλλωστε, εκπροσωπώ μια άποψη (η οποία όμως είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι είναι πλέον η πλειοψηφική στην κοινωνία και θα φανεί ξεκάθαρα τις επόμενες μέρες) αντίθετη απ'την πλειοψηφία εδώ, τουλάχιστον όσων συμμετέχουν ενεργά.

Τουλάχιστον, πίστευα ότι μπορεί να γίνει διάλογος με επιχειρήματα.
Αλλά κάποιοι είναι τόσο πανικόβλητοι που ούτε αυτό δε μπορούν να κάνουν.

Η πολυφωνία είναι καλό πράγμα σ'ένα χώρο, άσχετα αν αφορά μια ακριβή μάρκα σαν τη bmw, και καλό είναι να ακούγονται πολλές και διαφορετικές απόψεις.
Απ'ότι φαίνεται όμως κάποια πράγματα ενοχλούν πολύ και εγείρουν αγενείς, τουλάχιστον, αντιδράσεις.

Χαίρομαι που οι περισσότεροι, ανεξαρτήτως απόψεων, κρατούν ένα υψηλό επίπεδο.
Λυπάμαι όμως που σ'ένα τόσο μεγάλο φόρουμ οι απόψεις που ακούγονται περιστρέφονται κατά συντριπτική πλειοψηφία γύρω από μια συγκεκριμένη θεώρηση των πραγμάτων.

Θα συνεχίσω στα φόρουμ που είναι πιο κοντά στις απόψεις μου και είναι πολλά.
Στο τόπικ αυτό δεν θα ξαναγράψω, παρά μόνο εάν προκληθώ και πάλι προσωπικά, γιατί η ψυχραιμία μου με συμπεριφορές σαν την προηγούμενη φτάνει στα όριά της και δεν θέλω να ξεφύγω, γιατί σέβομαι τους υπόλοιπους.
Θα τα πούμε πιθανόν στα υπόλοιπα τοπικς.


BB επικαιρότητα και προβληματισμοί..,:original:

z3 2.2
09-05-12, 20:55
προς DriverM και gnx.....
ΨΗΦΙΣΑ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

gnx
09-05-12, 20:58
Μητσάρα μου sorry, αλλά δεν νομιζω οτι μπορούν να δώσουν λύση σε κανένα απο τα προβληματα που αντιμετωπίζουμε τελευταια.

z3 2.2
09-05-12, 21:05
ελα ρε Γιωργη,πλακα κανω να χαλαρωσουν τα πνευματα!!!!

gnx
09-05-12, 21:07
Α ειπα και εγω αφου και εσυ εισαι ερωτιαρης, δεν εισαι για καδρονια κλπ

Kostas_1
09-05-12, 21:57
Ασ'το Πάνο, δεν θέλω να κλειδωθεί κανένα τόπικ και γι'αυτό αποχωρώ.
Όπως και ο ίδιος είπες πριν άλλωστε, εκπροσωπώ μια άποψη (η οποία όμως είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι είναι πλέον η πλειοψηφική στην κοινωνία και θα φανεί ξεκάθαρα τις επόμενες μέρες) αντίθετη απ'την πλειοψηφία εδώ, τουλάχιστον όσων συμμετέχουν ενεργά.

Τουλάχιστον, πίστευα ότι μπορεί να γίνει διάλογος με επιχειρήματα.
Αλλά κάποιοι είναι τόσο πανικόβλητοι που ούτε αυτό δε μπορούν να κάνουν.

Η πολυφωνία είναι καλό πράγμα σ'ένα χώρο, άσχετα αν αφορά μια ακριβή μάρκα σαν τη bmw, και καλό είναι να ακούγονται πολλές και διαφορετικές απόψεις.
Απ'ότι φαίνεται όμως κάποια πράγματα ενοχλούν πολύ και εγείρουν αγενείς, τουλάχιστον, αντιδράσεις.

Χαίρομαι που οι περισσότεροι, ανεξαρτήτως απόψεων, κρατούν ένα υψηλό επίπεδο.
Λυπάμαι όμως που σ'ένα τόσο μεγάλο φόρουμ οι απόψεις που ακούγονται περιστρέφονται κατά συντριπτική πλειοψηφία γύρω από μια συγκεκριμένη θεώρηση των πραγμάτων.*

Θα συνεχίσω στα φόρουμ που είναι πιο κοντά στις απόψεις μου και είναι πολλά.
Στο τόπικ αυτό δεν θα ξαναγράψω, παρά μόνο εάν προκληθώ και πάλι προσωπικά, γιατί η ψυχραιμία μου με συμπεριφορές σαν την προηγούμενη φτάνει στα όριά της και δεν θέλω να ξεφύγω, γιατί σέβομαι τους υπόλοιπους.
Θα τα πούμε πιθανόν στα υπόλοιπα τοπικς.


BB επικαιρότητα και προβληματισμοί..,:original:

Θα μου λειψεις παντως.

* Μην εισαι τοσο σιγουρος. Απλα εσυ εχεις καλο λόγο....

Προσωπικα μου αρεσει να σε "τριγκαρω" :original:. Οι αντιστοιχες συζητησεις που κανω με το γυιο μου ειναι ισοδυναμες, ατελειωτες και πολυ ευχαριστες.

Kostas_1
09-05-12, 22:02
Οριστε και δεν πρόλαβα να θεσω την πιο σημαντικη ερωτηση-διλλημα (εστω υποθετικο) στον Αρη για να ακουσω τη γνωμη του...

Monsta
09-05-12, 22:05
Αν κάνω μια 'καλή' ενημέρωση στο θρεντ 'Dat Azz' & 'Epic Racks' θα είστε καλά παιδιά ?

PANOS-E60
09-05-12, 22:09
Θα μου λειψεις παντως.

* Μην εισαι τοσο σιγουρος. Απλα εσυ εχεις καλο λόγο....

Προσωπικα μου αρεσει να σε "τριγκαρω" :original:. Οι αντιστοιχες συζητησεις που κανω με το γυιο μου ειναι ισοδυναμες, ατελειωτες και πολυ ευχαριστες.

Αμάν ! Μπήκε το "μίασμα" σπίτι σου ? :th_Laie_67-1:


πλάκα κάνω ρε !


Οριστε και δεν πρόλαβα να θεσω την πιο σημαντικη ερωτηση-διλλημα (εστω υποθετικο) στον Αρη για να ακουσω τη γνωμη του...

κάντην την ερώτηση Κώστα, πιστεύω ο Αρης δεν θα μας αφήσει να φαγωνόμαστε μόνοι μας μέσα στην πολυκατοικία. Καλύτερα να τα βάζουμε με το γείτονα, παρά μεταξύ μας ... :thumbsup:

Panos 316T
09-05-12, 22:20
Για αυτο δεν προκειται να παει η κοινωνια μας μπροστα,
το να επιδιωκουμε φιμωση και προσβολη προσωπικοτητων και ποσο μαλλον νεων ανθρωπων που εχουν επαρση,οραμα,μια διαφορετικη ματια στο κοσμο,που ειναι "δροσεροι" γεματοι με ορεξη και διαθεση , με νεες ιδεες,το μονο που καταφερνουμε ειναι να πλεουμε σε λιμναζοντα νερα.

Το μονο που επιδιωκουμε ειναι τους γεμιζουμε απαισιοδοξια και απαγοητευση.

"Δεν συμφωνω ουτε με μια λεξη απο οσα λες αλλα θα υπερασπιζομαι με το τιμημα της ζωης μου....."
Βολταιρος


υγ:μην το παρετε προσωπικα,αφορμη για να εκφρασω μια γνωμη ηταν

Kostas_1
09-05-12, 22:31
Αμάν ! Μπήκε το "μίασμα" σπίτι σου ? :th_Laie_67-1:
πλάκα κάνω ρε !

κάντην την ερώτηση Κώστα, πιστεύω ο Αρης δεν θα μας αφήσει να φαγωνόμαστε μόνοι μας μέσα στην πολυκατοικία. Καλύτερα να τα βάζουμε με το γείτονα, παρά μεταξύ μας ... :thumbsup:

Οχι και μιασμα ρε Πανο. Δεν με ξερεις τοσο καλα, μην νομιζεις οτι δεν προβληματιζομαι και πολυ μαλιστα. Αν δεν ειχαν στον ΣΥΡΙΖΑ ακραιες αποψεις (κατα τη γνωμη μου) σε ορισμενα πραγματα, ισως θα ηταν μια διεξοδος να ξεφυγουμε απο τα 2 κομματα που μας οδηγησαν εδω...

Ασε που ισως καμμια φορα οι νεοι που δεν φοβουνται το αγνωστο, βλεπουν καλυτερα....

spar@
09-05-12, 22:32
σαν μικρος θα πω και γω την γνωμη μου και καντε την περα...
ο καθενας εχει την δικη του γνωμη ειναι σεβαστη, επειδη εχω τσακωθει πολυ αυτες τις μερες για τα κωλοπολιτικα και εχω κουραστει....
ο καθενας εχει διαφορετικους φοβους και πιστευω...αλλοι φοβουνται να χασουν τις καταθεσεις τους γιατι ειναι πολλες και λογικο γιατι τα λεφτα ειναι δικα τους, αλλοι στα ******* τους γιατι δεν εχουν πανω απο 100ευρο, οποτε μονο καλο μπορει να τους κανει...
αλλοι φοβουνται να βγουν απ τα σπιτια τους και τα κωλοπαιδα τους καθαρισαν το σπιτι, και μπορουν να κυκλοφορησουν πραγμα που επρεπε να κανει το κρατος αλλα στα ******* του, και ψηφιζουν τα κωλοπαιδα...
αλλοι γουσταραν το πασοκ γιατι μασουλαγαν...
αλλοι γουσταρουν την αλεκα γιατι εχουν ***** με την βορεια Κορεα....
ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ....οπως εχει πει και ο θειος μου...
επειδη εισαστε ολοι δημοκρατικοι ανθρωποι, αυτο ηθελε η πλειοψηφια... μεχρι χθες η πλειοψηφια ηθελε Μπενι, δικτατορα αλλα δημοκρατικα!
εγω δεν εχω να χασω τπτ πια, ειμαι 22 χρονων με ανυπαρκτο μελλον, την Κυριακη μπηκα στην καλπη και παραλιγο απ τα οσα ψηφοδελτια ειχε να μην μεινει τπτ, ξερετε γιατι?
Γιατι ολοι ειναι ΓΙΑ ΤΟΝ ****** και κανεις δεν μου δινει φαι!
κουραστηκα να εξηγω και γιατι ψηφισα και οτι ψηφισα.... απλα σταματηστε να μαλωνετε, ειναι *******

PANOS-E60
09-05-12, 22:35
Οχι και μιασμα ρε Πανο. Δεν με ξερεις τοσο καλα, μην νομιζεις οτι δεν προβληματιζομαι και πολυ μαλιστα. Αν δεν ειχαν στον ΣΥΡΙΖΑ ακραιες αποψεις (κατα τη γνωμη μου) σε ορισμενα πραγματα, ισως θα ηταν μια διεξοδος να ξεφυγουμε απο τα 2 κομματα που μας οδηγησαν εδω...

Ασε που ισως καμμια φορα οι νεοι που δεν φοβουνται το αγνωστο, βλεπουν καλυτερα....

ναι ρε συ, εντάξει, λες να διαφωνώ ? Πλάκα έκανα. Τα χουμε πει εκατό φορές εμείς, είμαι εγώ δογματικός ?

gnx
09-05-12, 22:36
σαν μικρος θα πω και γω την γνωμη μου και καντε την περα...
ο καθενας εχει την δικη του γνωμη ειναι σεβαστη, επειδη εχω τσακωθει πολυ αυτες τις μερες για τα κωλοπολιτικα και εχω κουραστει....
ο καθενας εχει διαφορετικους φοβους και πιστευω...αλλοι φοβουνται να χασουν τις καταθεσεις τους γιατι ειναι πολλες και λογικο γιατι τα λεφτα ειναι δικα τους, αλλοι στα @@ τους γιατι δεν εχουν πανω απο 100ευρο, οποτε μονο καλο μπορει να τους κανει...
αλλοι φοβουνται να βγουν απ τα σπιτια τους και τα κωλοπαιδα τους καθαρισαν το σπιτι, και μπορουν να κυκλοφορησουν πραγμα που επρεπε να κανει το κρατος αλλα στα @@ του, και ψηφιζουν τα κωλοπαιδα...
αλλοι γουσταραν το πασοκ γιατι μασουλαγαν...
αλλοι γουσταρουν την αλεκα γιατι εχουν κ..λα με την βορεια Κορεα....
ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ....οπως εχει πει και ο θειος μου...
επειδη εισαστε ολοι δημοκρατικοι ανθρωποι, αυτο ηθελε η πλειοψηφια... μεχρι χθες η πλειοψηφια ηθελε Μπενι, δικτατορα αλλα δημοκρατικα!
εγω δεν εχω να χασω τπτ πια, ειμαι 22 χρονων με ανυπαρκτο μελλον, την Κυριακη μπηκα στην καλπη και παραλιγο απ τα οσα ψηφοδελτια ειχε να μην μεινει τπτ, ξερετε γιατι?
Γιατι ολοι ειναι ΓΙΑ ΤΟΝ Π..τσο, και κανεις δεν μου δινει φαι!
κουραστηκα να εξηγω και γιατι ψηφισα και οτι ψηφισα.... απλα σταματηστε να μαλωνετε, ειναι μλκια!

Εσύ να μη μιλάς καθόλου, όταν τελειώσεις θα σε αναλάβει η θεια απο τη Νεα Υερσέη

Stathis
09-05-12, 22:37
Πολύ εύκολα πάντως θα μας βγάλουν απ'το ευρώ.
Το ότι δεν υπάρχει πουθενά συνθήκη που να προβλέπει κάτι τέτοιο μάλλον δεν παίζει κανένα ρόλο.
δεν χρειαζεται αγαπητε φιλε να μας βγαλει κανεις απο το ευρω.
θα αποχωρησουμε οταν θα σταματησουν τα δανεικα και δεν θα υπαρχει ουτε σεντ στα ταμια, θα αναγκαστει εκ των πραγματων να εκδοσει εθνικο νομισμα.


Άρχισαν ήδη να φαίνονται τα πρώτα θετικά αποτελέσματα. Οι κουτόφραγκοι χέστηκαν πάνω τους!
ναι κατι σαν την ξερα που τρεμει μην πεσει κανενα βαρκακι πανω της... χαχαχαχ



Μπορούσαν όλοι αυτοί τόσα χρόνια και δεν μπορούν οι άλλοι; Ας απαντήσει ο καθένας μόνος του.
Κώστας Βαξεβάνης
παιδαριωδης η αναλυση σας κυριε βαξεβανη μου.


αν υπήρχε κάτι πειστικό για το που θα βρεθούν τα χρήματα, ο μέσος Έλληνας (δλδ άνω του 90% του πληθυσμού) δεν έχει κάτι να χάσει ψηφίζοντας κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά.
αυτη ακριβως ειναι και η δικη μου ενσταση με το συριζα και τα λοιπα αντιμνημονιακα κομματα (πλην κκε).
δεν εχουν ολοκληρωμενη προταση.
δεν θελω πια να ακουσω το "τι", θελω να ακουσω το "πως".
οταν ακουω καποιον που απλα μου χαϊδευει τα αυτια και μου λεει ωραια πραγματα, χωρις ομως να αναφερει καν τον τροπο που θα τα κανει, αρχιζω και εκνευριζομαι.
και εκνευριζομαι διοτι τοσα χρονια χορτασαμε αερολογιες.
θελω να ακουσω πως με τι τροπο ο τσιμπλας και ο καθε τσιμπλας θα πετυχει αυτα που λεει.
προς το παρον εχουν ειπωθει μονο γελοιοτητες.
μονο το κκε εχει ξεκαθαρο προγραμμα.
το διαβαζεις και ή συμφωνεις ή οχι.
ο τσιμπλας, ο καμμενος, ο κουβελης και οι λοιποι που υφαρπαξαν τους ψηφους του κοσμου λεγοντας αυτο ακριβως που θα ηθελε να ακουσει δεν με πειθουν γιατι δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι πως θα γινουν αυτα που υποσχονται.
ο λογος τους ειναι προσαρμοσμενος στο γεγονος οτι ποτε δεν θα χρειαστει τα λογια να γινουν πραξεις.
να λοιπον που η ωρα αυτη ισως ηρθε.
προσωπικα ψηφισα μικρο κομμα το οποιο ομως εξηγησε ακριβως τι θα κανει και πως.
αν ο συριζα εκανε το ιδιο σαφως και θα ηταν στις επιλογες μου. απο τη στιγμη μαλιστα που αυτα που προτεινει ειναι ευχαριστα για μενα τον πολιτη και δυσαρεστα για τους αλλους, γιατι να μην τον προτιμησω?
οταν ομως δεν εχει καμια ιδεα πως θα γινουν αυτα που λεει (το ξανατονιζω) πραγμα που φαινεται πεντακαθαρα απο τις γκαφες των ανθρωπων του και τη δικη του σιωπη για το "δια ταυτα", μου δινει την εντυπωση οτι ειναι απλα ενας ακομα πολιτικος απατεωνας απολυτως ομοιος με αυτους που μας κυβερνησαν εως τωρα.
αρα για ποιο λογο να ρισκαρω σε ενα τοσο σοβαρο θεμα οπως ειναι το μελον της χωρας.
ας μας εξηγησει ενδελεχως ΠΩΣ θα κανει ολα αυτα που λεει με σοβαροτητα και εδω ειμαστε.
μακαρι να αποδειχθει ο νεος ηγετης που χρειαζεται η χωρα, πραγμα που αξιολογωντας την εως τωρα παρουσια του, αμφιβαλω στο μεγιστο βαθμο.:original:


Αρη (d.m.) να το δούμε το θέμα Παπαδήμου στις σωστές του διαστάσεις ?
Το καλέσανε να κάνει 5 συγκεκριμένες δουλειές και του φορτώσανε 49 άχρηστους υπουργούς. Εφερε σε πέρας τις 4,5 από τις 5. Η 5η (η ανακεφαλαίωση των Τραπεζών) δεν ολοκληρώθηκε διότι λύσσαξε ο Σαμαράς να οριστεί ημερομηνία εκλογών. Μπορούσε να το κλεισει και αυτό αν ον άφηναν.

Ούτε πολιτικός είναι, ούτε ρήτορας.
οπως τα λεει ο πανος.
αγαπητε αρη, ο παπαδημος δεν μπορει να κριθει με πολιτικα κριτηρια.
δεν μπηκε για να σχεδιασει και να ασκησει ο ιδιος πολιτικη συμφωνα με αυτα που θα ειχε κατα νου.
μπηκε για να εκτελεσει συγκεκριμενες εντολες.
τις εφερε εις περας με απολυτη επιτυχια και τελος.
ειναι ενας τεχνοκρατης, δεν γεννα πολιτικη, εφαρμοζει αυτα που του ζητανε.
κατα τη γνωμη μου στα καθηκοντα αυτα ηταν αριστος.




Θα μας το κλειδωσει ο Στάθης και θα έχει δίκιο.

μου χαλας το προφιλ μου πανο.
αδικο θα εχω, οπως παντα αλλωστε... χεχεχεχε



εκπροσωπώ μια άποψη (η οποία όμως είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι είναι πλέον η πλειοψηφική στην κοινωνία
αυτο που το ειδες εσυ ρε φιλε?
χαχαχαχα
35% ηταν η αποχη,"πρωτο κομμα".
ο συριζα αν υπολογιστει και η αποχη πηρε το 11% του συνολου του σωματος.
ή 17 οσων ψηφισαν.
απο ποτε αυτο ειναι πλειοψηφια...?

Nino
09-05-12, 22:44
Άρη μου προσωπική εκτίμηση εκανα, μπορει να αποδειχθεί λανθασμένη,μπορει και οχι θα δούμε.
Μάλιστα πιστεύω πως την επόμενη φορα και η χα δεν θα έχει ούτε τα μισά.
Η χώρα είχε μια μοναδική ευκαιρεια είτε με ψήφο εμπιστοσύνης είτε με ψήφο ανοχής να σχημΤισει μια κυβέρνηση με την δυνατή συμμετοχή του ΣΥΡΙΖΑ και να πορευτούν σε αναθεωρήσεις πολιτικών που μόνο τον λαό εβλαψαν.
Να υπάρχει η δαμοκλειος σπαθη της απόσυρσης της εμπιστοσύνης και να μην μπορούν κάποιοι να είναι μαριονέτες των "σωτηρων" μας.
Ναι πρέπει να γίνουν μεταρυθμισεις, να γίνουν θεσμικές αλλαγές να αλλάξουμε ίσως σαν λαός, αλλα πρέπει και να προστατευτούν άνθρωποι και ιδέες
Να διασφαλιστουν οι συνθήκες εργασίας και όχι να γυρίσουμε στη δουλεια ( ο τόνος στο Γιώτα γράφω απο μήλο).
Τρομολαγνεια, ευχολόγια, κατάρες και ψευτομαγκιες πάντα έμειναν μόνο στα λόγια απο το 1981 και μετα που τουλάχιστον εγω παρακολούθησα, όμως πάντα κατάφερναν να επηρεάζουν το αποτέλεσμα ( έξω απο ΕΟΚ ΝΑΤΟ και βάσεις του θανάτου)
αν γίνουν εκλογές ας αποφασίσει ο λαός και το τι θέλει, αυτη είναι η μαγεία της Δημοκρατίας μόνο που χρειάζεται ώριμη σκέψη και όχι ανόητοι παρορμητισμοι γιατί μετα τις συνέπειες τις πληρώνουν άλλοι. Όπως ΕΣΥ πληρώνεις τα λάθη της προηγούμενης γενιάς .

Kostas_1
09-05-12, 22:48
+1000 και σε Σταθη και σε Νινο.

Αν ψηφιζαν ολοι ετσι....

bakalos
09-05-12, 22:51
Ασ'το Πάνο, δεν θέλω να κλειδωθεί κανένα τόπικ και γι'αυτό αποχωρώ.
Όπως και ο ίδιος είπες πριν άλλωστε, εκπροσωπώ μια άποψη (η οποία όμως είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι είναι πλέον η πλειοψηφική στην κοινωνία και θα φανεί ξεκάθαρα τις επόμενες μέρες) αντίθετη απ'την πλειοψηφία εδώ, τουλάχιστον όσων συμμετέχουν ενεργά.

Τουλάχιστον, πίστευα ότι μπορεί να γίνει διάλογος με επιχειρήματα.
Αλλά κάποιοι είναι τόσο πανικόβλητοι που ούτε αυτό δε μπορούν να κάνουν.

Η πολυφωνία είναι καλό πράγμα σ'ένα χώρο, άσχετα αν αφορά μια ακριβή μάρκα σαν τη bmw, και καλό είναι να ακούγονται πολλές και διαφορετικές απόψεις.
Απ'ότι φαίνεται όμως κάποια πράγματα ενοχλούν πολύ και εγείρουν αγενείς, τουλάχιστον, αντιδράσεις.

Χαίρομαι που οι περισσότεροι, ανεξαρτήτως απόψεων, κρατούν ένα υψηλό επίπεδο.
Λυπάμαι όμως που σ'ένα τόσο μεγάλο φόρουμ οι απόψεις που ακούγονται περιστρέφονται κατά συντριπτική πλειοψηφία γύρω από μια συγκεκριμένη θεώρηση των πραγμάτων.

Θα συνεχίσω στα φόρουμ που είναι πιο κοντά στις απόψεις μου και είναι πολλά.
Στο τόπικ αυτό δεν θα ξαναγράψω, παρά μόνο εάν προκληθώ και πάλι προσωπικά, γιατί η ψυχραιμία μου με συμπεριφορές σαν την προηγούμενη φτάνει στα όριά της και δεν θέλω να ξεφύγω, γιατί σέβομαι τους υπόλοιπους.
Θα τα πούμε πιθανόν στα υπόλοιπα τοπικς.


BB επικαιρότητα και προβληματισμοί..,:original:

Άμα αποχωρήσεις τότε θα πρέπει να κλειδωθεί το thread ή τουλάχιστον να μετονομαστεί.
Ποιό το νόημα να υπάρχει αν δεν ακούγονται όλες οι απόψεις.
Και προς GNX, δεν ήταν ωραία η απάντηση σου. Τα περί υπομονής που λες δεν ισχύουν και δεν πρέπει να ισχύουν. Παρακολουθω τόσο καιρό αυτό το thread και ο DriverM έιναι ωραίος αντίλογος. Είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει.

Δεν ξέρω κανέναν από τους 2 σας και δεν παίρνω κανενός το μέρος, αλλά θα απογοητευτώ πολύ αν ο DriverM αποχωρήσει.

spar@
09-05-12, 22:53
Εσύ να μη μιλάς καθόλου, όταν τελειώσεις θα σε αναλάβει η θεια απο τη Νεα Υερσέη

οταν θα τελειωσω το πολυ πολυ να ριχνω κανα σοβαντισμα σε κανα ερειπιο....
αυτο μπορεις να το παρεις και μεταφορικα αλλα και κυριολεκτικα!

οσο για το 35% αποχη που ειπε ο Σταθης, αυτο το 35% που ηταν?μπας και τα θελει λιγο και η λαρα μας?
να σας πω και ενα αστειο με την αποχη... κυριακη στην εφορευτικη ηταν ενας φιλος και ειχα παει λιγο!
500 ατομα κατασταση, στις 7 ποσοι περασαν? 300πχ, δικαστικος καλα θα το δουμε μετα γιατι πολλοι απο αυτους εχουν πεθανει...

m-power_01
09-05-12, 22:53
+1000 σε μένα! Τα λέω πολύ καλά!

Stathis
09-05-12, 23:00
Για αυτο δεν προκειται να παει η κοινωνια μας μπροστα,
το να επιδιωκουμε φιμωση και προσβολη προσωπικοτητων και ποσο μαλλον νεων ανθρωπων που εχουν επαρση,οραμα,μια διαφορετικη ματια στο κοσμο,που ειναι "δροσεροι" γεματοι με ορεξη και διαθεση , με νεες ιδεες,το μονο που καταφερνουμε ειναι να πλεουμε σε λιμναζοντα νερα.

Το μονο που επιδιωκουμε ειναι τους γεμιζουμε απαισιοδοξια και απαγοητευση.

"Δεν συμφωνω ουτε με μια λεξη απο οσα λες αλλα θα υπερασπιζομαι με το τιμημα της ζωης μου....."
Βολταιρος


υγ:μην το παρετε προσωπικα,αφορμη για να εκφρασω μια γνωμη ηταν

θα συμφωνησω σχεδον σε ολα σε αυτο το ποστ, εκτος απο τη λεξη "επαρση" η οποια μπηκε εικαζω κατα λαθος, διοτι η επαρση απο οπου και αν προερχεται ειναι κακο πραγμα.
ισως να εννοουσε μαχητικοτητα, με την οποια συμφωνω και χαιρομαι να βλεπω μαχητες στη δουλεια και στη ζωη (οχι μονο στα λογια δηλαδη).

επισης χαιρομαι και για το οτι η "προσβολη προσωπικοτητων" αποδοκιμαζεται για μια φορα ακομα, ας το θυμομαστε στο μελλον (σε ολες τις περιπτωσεις και οχι μονο εκει που μας συμφερει ή μας ενοχλει) ολοι...
(και οταν λεω ολοι, εννοω οοοοοολοι...thumb)

Driver M
09-05-12, 23:00
αυτο που το ειδες εσυ ρε φιλε?
χαχαχαχα
35% ηταν η αποχη,"πρωτο κομμα".
ο συριζα αν υπολογιστει και η αποχη πηρε το 11% του συνολου του σωματος.
ή 17 οσων ψηφισαν.
απο ποτε αυτο ειναι πλειοψηφια...?
Επειδή είπα πως δεν ξαναγράφω εδώ φίλε Στάθη, θα παρακαλούσα να γίνει σεβαστό και να μη γίνονται ερωτήματα στα οποία η μη απάντησή μου μπορεί να θεωρηθεί ως έλλειψη θέσης ή επιχειρημάτων.

Στο ερώτημά σου θα πω απλά πως δεν αναφερόμουν μόνο στο ΣΥΡΙΖΑ αλλά σε όλες τις αντιμνημονιακές παρατάξεις που ξεπερνούσαν συνολικά το 50% του εκλογικού σώματος (περίπου 60% ήταν αθροιστικά οι δυνάμεις τους) στις τελευταίες εκλογές και αυτό ξεκάθαρα δείχνει πολλά.
Όπως και η εκτίμησή μου (η οποία φυσικά δεν είναι αβάσιμη αλλά μένει να φανεί και στην πράξη γιατί ουδείς "άσφαλτος" κατά τη λαϊκή αοιδό) ότι στις ερχόμενες εκλογές τα ποσοστά αυτά θα είναι ακόμα μεγαλύτερα και θα υπάρξει είτε αυτοδύναμη αντιμνημονιακή κυβέρνηση, είτε συνασπισμός (πιο πιθανό) αντιμνημονιακών δυνάμεων.
Ως προς την αποχή, δεν θα την καταμετρήσω ούτε υπέρ ούτε κατά του μνημονίου αφού δεν υπάρχει ξεκάθαρη ένδειξη προς τα που πρόσκειται το μεγαλύτερο μέρος των απόντων.

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός και να γίνει σεβαστή η επιθυμία μου να μην ξανασυμμετάσχω στο τόπικ αυτό, οπότε και να μην μου τίθενται ερωτήματα δημόσια.
Υπάρχουν και τα πμ άλλωστε για τον σκοπό αυτό.

:thanks:

S8N
09-05-12, 23:00
https://www.inews.gr/225/sto-25-to-meteklogiko-pososto-tou-syriza.htm

Ο δικομματισμός πέθανε. Ζητώ ο λαϊκισμός.

spar@
09-05-12, 23:00
-1000 σε μένα! Τα λέω πολύ καλά!

εσυ εισαι ενας ******* της σειρας.... πραγματικα....
οταν θα μου πεις πως θες να ειναι η Ελλαδα αυριο ξαναμιλαμε....
γιατι θες να μεινουμε στην Ευρωπη να μην εχουμε φορους, να εχουμε νομισμα λιρα για να ψωνιζεις πολυ φθηνα απο ebay, να μην υπαρχουν μεταναστες πουθενα, εγκληματικοτητα μηδεν, αλλα να αγαπαμε και τους ξενους γιατι ειναι ανθρωποι, να εχουμε και λιγο μνημονιο αλλα οχι πολυ, να μην κυβερναει το πασοκ και η Νδ αλλα και ο Βενιζελος καλα τα ελεγε, να υπαρχουν δουλειες αλλα δεν θα παω να δουλεψω λατζερης, ααα ξεχασα και αμα δεν γινουν ολα αυτα σε περιμενουν παντου στο εξωτερικο....
την πληρωνεις εσυ αλλα εισαι ο μεσος Ελληνας ******* που τα θελει ολα και τα Κραζει ολα!

hades7
09-05-12, 23:02
+1000 σε μένα! Τα λέω πολύ καλά!

Όντως ρε φίλε καλα τα λες αλλα αυτο που έκανες να κολλησεις γραμματόσημα στον φάκελο για τα ψηφοδέλτια πριν το ρήξεις στην κάλπη ήταν λίγο μλκια...

S8N
09-05-12, 23:07
Απ' οτι φαίνεται Άρη, πέφτεις μέσα στις προβλέψεις σου για την επομενη εκλογική αναμέτρηση!

m-power_01
09-05-12, 23:08
@ Χαντέ εγραψες

@ spar@ βγήκα για ένα φαγητό, παγωτό, ποτό κλπ και ξεκίνησες να βριζεις! Θα σας μαλωσω όλους έναν έναν μόλις γυρίσω

spar@
09-05-12, 23:08
Όντως ρε φίλε καλα τα λες αλλα αυτο που έκανες να κολλησεις γραμματόσημα στον φάκελο για τα ψηφοδέλτια πριν το ρήξεις στην κάλπη ήταν λίγο μλκια...

Αρη θα συμπληρωνα οτι καλα τα λες αλλα αντε γ..σου!

https://www.youtube.com/watch?v=KUexoTNdio0

spar@
09-05-12, 23:09
@ Χαντέ εγραψες

@ spar@ βγήκα για ένα φαγητό, παγωτό, ποτό κλπ και ξεκίνησες να βριζεις! Θα σας μαλωσω όλους έναν έναν μόλις γυρίσω


https://www.youtube.com/watch?v=YPDqbHrlrsw

m-power_01
09-05-12, 23:10
Μικρέ ξεφεύγεις!

katsaraios
09-05-12, 23:10
Παντως γελαω με πολλους που διαμαρτυρονται και καλα αλλα δεν συμφωνουν στην ουσια σε ΤΟΜΕΣ-ΑΛΛΑΓΕΣ παρα μονο σκιαζονται την ακυβερνησια....
Τοσο γελοιο λακεδικο πολιτικαντικο φερσιμο σαν του αιωνιου καρεκλοκενταυρου πρασινοφρουρου δεν πιστευα να ζησω..στα 4 πεσμενος και να ζηταει συμπραξη (στα κρυφα φυσικα) για το καλο της πατριδας που δεν εχει χρονο ...ΟΥΣΤ ΡΕΕΕΕΕ

Stathis
09-05-12, 23:11
Επειδή είπα πως δεν ξαναγράφω εδώ φίλε Στάθη, θα παρακαλούσα να γίνει σεβαστό και να μη γίνονται ερωτήματα στα οποία η μη απάντησή μου μπορεί να θεωρηθεί ως έλλειψη θέσης ή επιχειρημάτων.

αγαπητε φιλε, δε νομιζω κανεις να σε κατηγορησει για ελλειψη θεσεων, ουτε εχει νοημα πιστευω να σταματησει η συμμετοχη σου στο θεμα.
αλλωστε τα φορουμς τροφοδοτουνται απο τις αντιθετες αποψεις, αν συμφωνουσαμε σε ολα, το θεμα θα ηταν στη δευτερη σελιδα.
βεβαια η καθε αποφαση ειναι σεβαστη και ο καθενας μπορει να επιλεγει ελευθερα που και πως θα συμμετεχει...thumb


edit: επισης οσον αφορα την εκτιμηση σου για το οτι το ποσοστο του συριζα θα ανεβει στις επομενες εκλογες, μεχρι χθες συμφωνουσα και το εγραψα κιολας.
μετα ομως απο τις εξελιξεις που μεσολαβησαν, αμφιβαλω εντονα αν θα μπορεσει καν να ξαναπιασει το ποσοστο που επιασε.
πιστευω στις επομενες εκλογες ο κοσμος θα επιλεξει με μεγαλυτερη σοβαροτητα.
ετσι οποιος επιδειξει τωρα μια σοβαρη σταση θα ειναι κερδισμενος.
ο συριζα εως τωρα κανει το ακριβως αντιθετο.
ετσι ειναι οι ευκαιριες, δεν ερχονται συνεχως, αν τις χασεις, εχασες...

m-power_01
09-05-12, 23:11
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Άρης έχει δίκιο !

Panos 316T
09-05-12, 23:11
@ Χαντέ εγραψες

@ spar@ βγήκα για ένα φαγητό, παγωτό, ποτό κλπ και ξεκίνησες να βριζεις! Θα σας μαλωσω όλους έναν έναν μόλις γυρίσω

Αρχιζω και βλεπω αστερακια αχαχαχαχα

gant
09-05-12, 23:18
Υπάρχουν άραγε μεγαλύτεροι λαικιστές απ τον Μπένυ και τον Σαμαρά?
Πολλά τα παπαγαλάκια και οι κεφαλαιοδημοσιογράφοι του καπιταλισμού και νεοφιλευθερισμού που προσπαθούν να σπείρουν τον πανικό.
Μερικοί την τρώνε την φόλα ακόμη αλλά γεγονός είναι ότι οι περισσότεροι ξύπνησαν και αυτό είναι το καλό.

Stathis
09-05-12, 23:19
Υπάρχουν άραγε μεγαλύτεροι λαικιστές απ τον Μπένυ και τον Σαμαρά?


αμε.
τσιμπλας, ταγμενος, χερι-χερι, ντορα, θελεις κι αλλους...?:original:

gant
09-05-12, 23:26
αμε.
τσιμπλας, ταγμενος, χερι-χερι, ντορα, θελεις κι αλλους...?:original:

Αυτοί είναι μικρότεροι, οι δυό που ανέφερα κορυφαίοι. :whistle:
Ο δε Μπένυ, μέσα σε πασοκικούς κύκλους εδώ στη Σαλονίκη, φέρει και το ψευδώνυμο Τσαουσέσκου. :th_Laie_67-1:

Nino
09-05-12, 23:33
Ααα να κάνω και μια παρατήρηση...
Απο τη πλήρη απαξίωση του συστήματος και των πολιτικών, που δεν τολμούσαν να κυκλοφορήσουν, με αυτα και με αυτα θα θριαμβευσει η πολιτική θα συσπειρωθούν οι ψηφοφόροι και θα επιστρέψουμε στους οπαδούς.
Ίσως να γίνουν και καναδυο εκλογικές αναμετρήσεις με μόνο πληγωμένο την οικονομία
Τα πάντα θέμα τακτικής και πολιτικού παχνιδιου

m-power_01
09-05-12, 23:35
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Άρης έχει δίκιο !

Είδατε τι ήθος έχουν ο Driver M ,o s8n και ο hades ? κανένας δεν το πήρε πάνω του! Μετριοφροσύνη στο μεγαλείο της!

Αρχιζω και βλεπω αστερακια αχαχαχαχα

Να δεις ο μικρός τι αστερακια θα δει απ΄τις σφαλιάρες !

aristent
09-05-12, 23:36
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Άρης έχει δίκιο !

...ναι,+ 1,000 ποστ μεχρι τη Δευτερα και παμε για Ver.14.5.1 !!!:thumbsup:

katsaraios
09-05-12, 23:38
Ααα να κάνω και μια παρατήρηση...
Απο τη πλήρη απαξίωση του συστήματος και των πολιτικών, που δεν τολμούσαν να κυκλοφορήσουν, με αυτα και με αυτα θα θριαμβευσει η πολιτική θα συσπειρωθούν οι ψηφοφόροι και θα επιστρέψουμε στους οπαδούς.
Ίσως να γίνουν και καναδυο εκλογικές αναμετρήσεις με μόνο πληγωμένο την οικονομία
Τα πάντα θέμα τακτικής και πολιτικού παχνιδιου
και για αυτα

m-power_01
09-05-12, 23:39
...ναι,+ 1,000 ποστ μεχρι τη Δευτερα και παμε για Ver.14.5.1 !!!:thumbsup:

Και έλεγα δεν θα βρεθεί κανένας καβαλημενος να νομίζει ότι το είπα για κείνον ;αχαψαχαχαχα :hystericalbs1:

aristent
09-05-12, 23:41
Και έλεγα δεν θα βρεθεί κανένας καβαλημενος να νομίζει ότι το είπα για κείνον ;αχαψαχαχαχα :hystericalbs1:

:thefinger: ....******* μπαουερ .......βαζω μονος μου τα αστερακια!!!!:thumbsup: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

m-power_01
09-05-12, 23:42
Πεθαινω!!!!

spar@
09-05-12, 23:48
Είδατε τι ήθος έχουν ο Driver M ,o s8n και ο hades ? κανένας δεν το πήρε πάνω του! Μετριοφροσύνη στο μεγαλείο της!


Να δεις ο μικρός τι αστερακια θα δει απ΄τις σφαλιάρες !

δεν σε αδικω γιατι εισαι εξω αλλα οταν γυρισεις δες το βιντεακι με τον γυφτο η απαντηση ειναι μεσα....

Thomelef
10-05-12, 00:02
Πεθαινω!!!!

ψόφα...

Nino
10-05-12, 00:03
και για αυτα

αυτα παντα ηταν ,παντα θα ειναι, προς στιγμην ομως πηγαν να χασουν το μπουσουλα...

hades7
10-05-12, 00:14
Πεθαινω!!!!

Έλα πες την αλήθεια μας έχεις πεθάνει στο τρολ.έχεις δώσει ραντεβού με ρωσσιδι απο το mamba στο hondos στη Γλυφάδα σου πε θα ρθει στις 11 έχεις κάψει 20 ευρω βενζίνη να δουλεύει το κλίματιστικο στο αμάξι έχεις πιει 9 μπύρες απ το περίπτερο και χεις κάνει το τιμόνι μες το λάδι απ τα πατατάκια. Η ώρα πήγε δώδεκα το γκομενακι που είχες δει στην φωτο δεν υπάρχει περίπτωση να είναι το ίδιο με την φώκεια που πλησιάζει στο αμάξι σου. Την φορτωνεις αναγκαστικά πάτε μπιφτεκουπολη γιατί το βόδι πεινασε καταριεσαι την τύχη σου βριζεις θεούς δεμονες απο μεσα σου τον Τσίπρα,τον βαζελο , το γείτονα σου τον γκευ. Έχεις πάρει το μιλοφωνο στα χέρια λες στην φώκεια ότι βλέπεις spot τιμής χρυσού στην νέα Υόρκη (ενώ ΕΣΥ γράφεις ****** στο φόρουμ) το βοδι τρώει τελικά το ξενερωμα που δεν της δίνεις σημασία και τελικά πετυχαινεις τον στόχο σου να πείτε το στερνο σας το αντίο .αξία φόρουμ ανεκτίμητη, τα δικα μας νεύρα; Τσαταλια

m-power_01
10-05-12, 00:14
ψόφα...

Για να σε αφήσω να αλωνιζεις στα θρεντ... Βρε δεν σου κάνω την χάρη! Θα υποφέρεις!

Thomelef
10-05-12, 00:16
Για να σε αφήσω να αλωνιζεις στα θρεντ... Βρε δεν σου κάνω την χάρη! Θα υποφέρεις!

πάρε τα ****** μου. χωρίς δουλειά θα μείνεις...μπήκα στον ίσιο δρόμο, και δεν βρίζω άλλο.

spar@
10-05-12, 00:17
ή εχει παρει τραβελι για να του τραβηξει κανα μανικι, και του βγηκε μικροτσουτσου και εχει ξενερωσει..... φαντασου τον μπαουερ ντογκι σταιλ να γραφει στο φορουμ!!!!!!!!!!

m-power_01
10-05-12, 00:17
Έλα πες την αλήθεια μας έχεις πεθάνει στο τρολ.έχεις δώσει ραντεβού με ρωσσιδι απο το mamba στο hondos στη Γλυφάδα σου πε θα ρθει στις 11 έχεις κάψει 20 ευρω βενζίνη να δουλεύει το κλίματιστικο στο αμάξι έχεις πιει 9 μπύρες απ το περίπτερο και χεις κάνει το τιμόνι μες το λάδι απ τα πατατάκια. Η ώρα πήγε δώδεκα το γκομενακι που είχες δει στην φωτο δεν υπάρχει περίπτωση να είναι το ίδιο με την φώκεια που πλησιάζει στο αμάξι σου. Την φορτωνεις αναγκαστικά πάτε μπιφτεκουπολη γιατί το βόδι πεινασε καταριεσαι την τύχη σου βριζεις θεούς δεμονες απο μεσα σου τον Τσίπρα,τον βαζελο , το γείτονα σου τον γκευ. Έχεις πάρει το μιλοφωνο στα χέρια λες στην φώκεια ότι βλέπεις spot τιμής χρυσού στην νέα Υόρκη (ενώ ΕΣΥ γράφεις ****** στο φόρουμ) το βοδι τρώει τελικά το ξενερωμα που δεν της δίνεις σημασία και τελικά πετυχαινεις τον στόχο σου να πείτε το στερνο σας το αντίο .αξία φόρουμ ανεκτίμητη, τα δικα μας νεύρα; Τσαταλια

Κουρτίνες έχεις στο μαγαζί για να την ντυσω;

m-power_01
10-05-12, 00:19
Τώρα ξεκινά στον άλφα η συνέντευξη των ΧΑ

spar@
10-05-12, 00:21
αρα μας δουλευεις οτι εισαι εξω??

katsaraios
10-05-12, 00:23
αρα μας δουλευεις οτι εισαι εξω??

παρε 2 βρωμικα και ανεβα κηφισια εχουμε παρτυ

m-power_01
10-05-12, 00:29
αρα μας δουλευεις οτι εισαι εξω??

Γύρισα αγαπητέ μου! Ολονυχτία θα εκανα έξω;

spar@
10-05-12, 00:36
ωραια το ειδαμε!!!

gant
10-05-12, 00:42
Όσο το σκέφτομαι....κατά βάθος αρχίζω και συμπαθώ τον Σαμαρά.
Κατάφερε το '89 να ρίξει τον γκατέμη, μετά από πολλά χρόνια να αναλάβει την ηγεσία της ΝΔούλας, να πετάξει έξω την Ντόρα,την Κυριακή να μην την βγάλει ούτε βουλευτή και τέλος να διαλύσει το κόμμα. :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

spar@
10-05-12, 02:09
εχω να σχολιασω τα ρουχα τους... δεν φορας γαλαζιο πουκαμισο μπροστα σε μπλε σημαια, και ο αλλος ο αξυριστος χαλια και το μουστακι αθλιο καθολου της μοδας...
για σενα αξιζουν αυτοι οι ανθρωποι την φηφο σου?

m-power_01
10-05-12, 02:19
Όχι φίλε μου. Άνθρωπος που έχει ασπαστεί τον Χιτλερ δεν μπορώ να τον ψηφίσω. Μάλλον έχουμε ξεχάσει τα καλάβρυτα, το δίστομο, το κομμένο κλπ...
Αλλά ακόμα πιο απαράδεκτοι είναι οι κάτοικοι του Πειραιά! Που ένας στους δέκα έδειξε με την ψήφο του ότι δεν έχει ιδέα για το μπλόκο της κοκκινιας. Ούτε για την πλατεία , ούτε για την μάντρα, αλλά φυσικά και ούτε για το Χαϊδάρι. 70 χρόνια πίσω και όμως τόσο μακρυά!

spar@
10-05-12, 02:52
Όχι φίλε μου. Άνθρωπος που έχει ασπαστεί τον Χιτλερ δεν μπορώ να τον ψηφίσω. Μάλλον έχουμε ξεχάσει τα καλάβρυτα, το δίστομο, το κομμένο κλπ...
Αλλά ακόμα πιο απαράδεκτοι είναι οι κάτοικοι του Πειραιά! Που ένας στους δέκα έδειξε με την ψήφο του ότι δεν έχει ιδέα για το μπλόκο της κοκκινιας. Ούτε για την πλατεία , ούτε για την μάντρα, αλλά φυσικά και ούτε για το Χαϊδάρι. 70 χρόνια πίσω και όμως τόσο μακρυά!

εισαι εθνικιστης??? τι ειναι αυτα που λες?>??
λοιπον θα σου πω κατι πηγαινε να ρωτησεις την γρια που τους ψηφιζει η οποια εχει περασει και απο Χουντα και απο μπλοκα Γερμανων...
φαντασου τι σκατα περναει τωρα και τους ψηφιζει!
Ντροπη τους και μονο που με τετοιες ιδεες και τετοιες θεσεις βρισκονται αυτη την στιγμη στο κοινοβουλιο....
1) Να πεθαινουν ανθρωπινες ζωες στα νοσοκομεια και να μην τους παρεχονται πρωτες βοηθειες και περιθαλψη επειδη ειναι παρανομοι σε μια χωρα
2)Να κλεισουν τα συνορα και να ενεργοποιηθουν ναρκες οπως εχουν οι φασιστες ναζιστες****Γερμανοι και οι Ιταλοι
3) Να τραμπουκιζουν μεσα στην βουλη και να αναφερουν οτι θα τιμωρηθουν οσοι βουλευτες-υπουργοι εφαγαν
4) οι βουλευτες να παιρνουν μισθο δημοσιου υπαλληλου
...
και ποσες αλλες********! ΟΥΣΤ ΒΡΩΜΙΑΡΗΔΕΣ ΜΑΦΙΟΖΟΙ!

m-power_01
10-05-12, 03:02
εισαι εθνικιστης??? τι ειναι αυτα που λες?>??
λοιπον θα σου πω κατι πηγαινε να ρωτησεις την γρια που τους ψηφιζει η οποια εχει περασει και απο Χουντα και απο μπλοκα Γερμανων...
φαντασου τι σκατα περναει τωρα και τους ψηφιζει!
Ντροπη τους και μονο που με τετοιες ιδεες και τετοιες θεσεις βρισκονται αυτη την στιγμη στο κοινοβουλιο....
1) Να πεθαινουν ανθρωπινες ζωες στα νοσοκομεια και να μην τους παρεχονται πρωτες βοηθειες και περιθαλψη επειδη ειναι παρανομοι σε μια χωρα
2)Να κλεισουν τα συνορα και να ενεργοποιηθουν ναρκες οπως εχουν οι φασιστες ναζιστες ***Γερμανοι και οι Ιταλοι
3) Να τραμπουκιζουν μεσα στην βουλη και να αναφερουν οτι θα τιμωρηθουν οσοι βουλευτες-υπουργοι εφαγαν
4) οι βουλευτες να παιρνουν μισθο δημοσιου υπαλληλου
...
και ποσες αλλες********! ΟΥΣΤ ΒΡΩΜΙΑΡΗΔΕΣ ΜΑΦΙΟΖΟΙ!

Ρε Σπύρο και τον Δουρή τον παιδοκτόνο οι βαρυποινητες στην φυλακή "τον αυτοκτόνησαν", έπρεπε να τους δώσουμε παράσημο και να τους βγάλουμε έξω;

spar@
10-05-12, 03:04
οχι επρεπε να τους φορτωσουμε στο πουλμαν να τους κατεβασουμε στην Νομικη, να τους βαλουμε να κανουν απεργια πεινας σε νεοκλασσικο μετα και να τους βγαλουμε δικηγορους....
(Κλεινω ματι με νοημα)
οκ??

m-power_01
10-05-12, 03:15
Όσο και να με φορτώσεις δεν θα σε βρίσω. Θα κρατήσουμε επίπεδο

Skyline_IS
10-05-12, 07:45
Και καπως ετσι ξεχαστηκε το θεμα του Ακη...
Αθάνατη Ελλας

gnx
10-05-12, 08:06
Κατά τη γνώμη σου, τι αλλο θα επρεπε να πουμε για τον Ακη;

Να πουμε ότι η επισπευση της διαδικασιας ηταν "δωρο" του επικεφαλής του ψηφοδελτίου επικρατείας της ΝΔ στον αρχηγό του;

Εδώ βάλανε μέσα και την κόρη του που μεγαλώνει 3 ανήλικα παιδιά, σαν συνεργό σε σπειρα, λες και ειχε αυτη ανάμειξη στις λαμογιες που εκανε ο Ακης.

Νομιζω οτι αρκετα εχουμε δει μεχρι τωρα.

Skyline_IS
10-05-12, 08:12
Κατά τη γνώμη σου, τι αλλο θα επρεπε να πουμε για τον Ακη;

Δεν νομιζω οτι μονο ο ακης ηταν τοσο μαγκας να καταχραστει μονος του τοσα χρηματα.Και αλλοι βαλανε το χερι τους στο μελι αλλα ακομα και τωρα δεν εχει ακουστει κατι..

Και επιτελους ας περιελθει η περιουσια του ακη η οποια δεν μπορει να δικαιολογηθει στα ταμεια του κρατους.

gnx
10-05-12, 08:14
Για να γίνουν αυτά θα περασει χρόνος. Αλλο το αστικο, άλλο το ποινικό. Θα γινουν και αυτα.

Θυμιζω οτι δικη δεν εχει γινει ακομη, ειναι ολοι προφυλακισμενοι ως υποπτοι φυγης.

Z4 DCT
10-05-12, 08:17
Κατά τη γνώμη σου, τι αλλο θα επρεπε να πουμε για τον Ακη;

Να πουμε ότι η επισπευση της διαδικασιας ηταν "δωρο" του επικεφαλής του ψηφοδελτίου επικρατείας της ΝΔ στον αρχηγό του;

Εδώ βάλανε μέσα και την κόρη του που μεγαλώνει 3 ανήλικα παιδιά, σαν συνεργό σε σπειρα, λες και ειχε αυτη ανάμειξη στις λαμογιες που εκανε ο Ακης.

Νομιζω οτι αρκετα εχουμε δει μεχρι τωρα.

thumb

Monsta
10-05-12, 09:40
Πάμε άλλη μία μήπως και το χωνέψουνε.



Του Γιώργου Καισάριου

Όταν άκουσα προχτές τις δηλώσεις του κ. Στρατούλη, δεν μπορούσα να πιστέψω ότι είναι δυνατόν να έχει γίνει μια τέτοια δήλωση. Η δε δήλωση του κ. Γλέζου, περί κατάσχεσης κεφαλαίων άνω των 20.000 ευρώ ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

Το εντυπωσιακό είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει καλύψει πλήρως τον κύριο Στρατούλη και δεν είναι απλά προσωπικές του απόψεις (που θεωρητικά θα μπορούσε να μειώσει τη βαρύτητα των δηλώσεων αυτών). Πως είναι δυνατόν (αναρωτήθηκα) να έχουν γίνει τέτοιες δηλώσεις από το οποιοδήποτε κόμμα και ο λαός να μην έχει ξεσηκωθεί να τους πάρει με τις πέτρες;

Μου είναι δύσκολο να περιγράψω τα αισθήματα που είχα από αυτές τις δηλώσεις του κ. Στρατούλη. Ό,τι και να πω, δεν θα καταφέρω να αποτυπώσω σωστά τις σκέψεις μου σε γραπτό κείμενο.

Λοιπόν έχω νέα για τον κ. Στρατούλη.

Η απάντηση είναι ότι όχι, δεν θα καταφέρει να κάνει ανάπτυξη με τα 165 δισ. που νομίζει ότι υπάρχουν σε καταθέσεις στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα.

ΚατΆ αρχάς τον πρώτο λόγο τον έχουμε πει. Απλά σπαταλώντας λεφτά δεν θα καταφέρεις τίποτα, διότι κάποτε αυτά τα λεφτά θα τελειώσουν και στη συνέχεια θα σου μείνει το χρέος (όπως έχουμε κάνει τόσα χρόνια). Ο μοναδικός τρόπος να πιάσουν τόπο οι όποιες δημόσιες επενδύσεις, είναι αν αυξάνουν την παραγωγικότητα περισσότερο από το κόστος απόκτησης αυτών των κεφαλαίων.

Αλλά αυτό προϋποθέτει κανείς να πιστεύει στην ελεύθερη οικονομία, κάτι που σαφώς ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πιστεύει.

Το αποτέλεσμα απλά θα είναι να ξοδευτούν τα λεφτά των Ελλήνων καταθετών, στο όνομα της ανάπτυξης και απλά αυτά τα χρήματα να χαθούν από προσώπου γης.

Το δεύτερο πιο σημαντικό θέμα είναι ότι αυτές οι καταθέσεις των 165 δισ. ευρώ δεν υπάρχουν.

Για πρακτικούς λόγους, αυτά τα λεφτά δεν είναι τίποτα άλλο από λεφτά που χρωστά το τραπεζικό σύστημα στους Έλληνες καταθέτες. Αυτά τα λεφτά όμως οι τράπεζες τα έχουν δανείσει, ή τα αγόρασαν ομόλογα. Αυτά τα λεφτά έχουν δοθεί σε στεγαστικά δάνεια, σε καταναλωτικά δάνεια και οι τράπεζες είναι να τα λαμβάνουν... δεν τα έχουν.

Επιπλέον, το ελληνικό τραπεζικό σύστημα χρωστά 100 δισ. ευρώ στο Eurosystem. Και ο μοναδικός λόγος που οι τράπεζες (έστω και πεθαμένες) θεωρητικά δείχνουν αυτά τα λεφτά σαν καταθέσεις των πολιτών της Ελλάδος, είναι διότι ακριβώς είμαστε ακόμα μέσα στο Eurosystem. Σε περίπτωση που μας πετάξουν έξω (αν και δύσκολο), οι νομισματικές μονάδες που θα καταγράφονται στους υπολογιστές των τραπεζών δεν θα αξίζουν σχεδόν τίποτα.

Που σημαίνει ότι τα λεφτά που νομίζει ο κύριος Στρατούλης ότι υπάρχουν, δεν υπάρχουν, διότι δεν είναι τίποτα άλλο από απαιτήσεις. Απαιτήσεις που όμως δεν μπορούν να εισπραχτούν από το τραπεζικό σύστημα σήμερα ως έχει, με αποτέλεσμα να μην είναι τωρινά διαθέσιμες.

Και ο μοναδικός τρόπος να διαφυλαχτούν αυτές οι καταθέσεις είναι να παραμείνουμε στην Ευρώπη, να προσπαθήσουμε να συμμορφωθούμε με τα συμφωνηθέντα, μπας και μας λυπηθούν και μας δώσουν κάποιο είδος πακέτου βοηθείας και βάλουμε κάποιο πάτο στην αγορά. Επίσης θα πρέπει αυτό να συνοδεύετε με διαρθρωτικές αλλαγές.

Αλλά λαμβάνοντας υπόψη ότι η επόμενη κυβέρνηση ίσως πράγματι να είναι ο ΣΥΡΙΖΑ (διότι θα είναι αδύνατον να μην παραλάβει την κυβέρνηση, έστω αν δεν το θέλει), δεν βλέπω απολύτως τίποτα να γίνεται όσον αφορά αυτές τις διαρθρωτικές αλλαγές, διότι το κόμμα στην εξουσία δεν θεωρεί ότι θα πρέπει να γίνουν.

Η κατάληξη είναι ότι λεφτά δεν υπάρχουν. Τα λεφτά αυτά είναι απαιτήσεις του τραπεζικού συστήματος και τίποτα παραπάνω. Αυτές οι απαιτήσεις όμως για να μπορούν να εισπραχτούν (και άρα να αποτελούν καταθέσεις), θα πρέπει να αναρρώσει αυτή η οικονομία και θα πρέπει να γίνουν ριζικές αλλαγές και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με την βοήθεια της Ευρώπης.

Όποτε, παρακαλώ το οικονομικό επιτελείο του ΣΥΡΙΖΑ να ανασκευάσει την πρόταση του, διότι εκτός του ότι λεφτά στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν, δεν μπορείς να προεισπράξεις απαιτήσεις επί των απαιτήσεων.

Εκτός βέβαια αν θέλουν να γίνουμε Βόρεια Κορέα (που μάλλον θέλουν) όποτε εκεί πάω πάσο.

Διότι πράγματι σε αυτή την περίπτωση (που γίνουμε Βόρεια Κορέα) λεφτά θα υπάρχουν, απλά θα είναι σε κάποιο άλλο νόμισμα που δεν θα μπορείς να αγοράσεις τίποτα.


Πηγή:www.capital.gr

ntinos
10-05-12, 10:00
Δεν ξερω αν το εχει βαλει ηδη καποιος....



Εμπλοκή σε τυχόν νέα προσφυγή στις κάλπες από την... ΕΛΣΤΑΤ

Τυχόν νέα προσφυγή στις κάλπες εκτιμάται ότι θα περάσει μέσα από τις συμπληγάδες των συνταγματικών δεσμεύσεων μετά την αδυναμία ουσιαστικά της Ελληνικής Στατιστικής Υπηρεσίας να προετοιμάσει και να δημοσιεύσει έγκαιρα στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως τη νέα απογραφή του νόμιμου πληθυσμού της χώρας που αποτελεί προϋπόθεση για την κατανομή των νέων βουλευτικών εδρών.

Ο υπουργός Εσωτερικών κ. Τάσος Γιαννίτσης, μιλώντας το μεσημέρι της Τετάρτης στον Real FM, αρνήθηκε να επεκταθεί στο θέμα, αν και παραδέχθηκε ωστόσο ότι «τα στοιχεία της απογραφής του 2011 δεν υπάρχουν ακόμα». Ο κ. Γιαννίτσης έκανε ακόμη γνωστό ότι για το θέμα έχει ενημερώσει και τον πρωθυπουργό κ. Λουκά Παπαδήμο με τον οποίο, από κοινού, αναζητείται λύση ώστε να ξεπεραστεί το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί.

«Είναι ένα θέμα που το εξετάζουμε, έχω ενημερώσει τον Πρωθυπουργό για το ζήτημα και για πολλές πτυχές του», είπε ο κ. Γιαννίτσης. «Είναι ένα ευαίσθητο θέμα, πριν οριστικοποιήσω την άποψή μου δε θα ήθελα να μιλήσω δημόσια γι΄ αυτό. Καταλαβαίνω ότι είναι ένα θέμα που θα απασχολήσει έντονα στην περίπτωση άμεσης προκήρυξης εκλογών».
Σύμφωνα με το Σύνταγμα οι προσεχείς εκλογές, στην περίπτωση που διεξαχθούν μετά από ένα έτος από την απογραφή, θα πρέπει να διενεργηθούν με βάση τα στοιχεία τα οποία προέκυψαν από αυτήν. Η τελευταία απογραφή διεξήχθη, ως γνωστόν, στις 24 Μαϊου 2011, γεγονός που σημαίνει ότι στην περίπτωση που οι εκλογές προκηρυχθούν για τον Ιούνιο, θα πρέπει τα στοιχεία της απογραφής να ληφθούν υπόψη για τον καθορισμό των βουλευτικών εδρών.

Τα στοιχεία της απογραφής, όμως, δεν έχουν ακόμη δημοσιευτεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ενώ, το κυριότερο, παραμένει άγνωστο, αν η ΕΛΣΤΑΤ θα κατορθώσει τελικά να τα έχει επεξεργαστεί ως την ημέρα της υπογραφής του Προεδρικού Διατάγματος για την νέα προσφυγή στις κάλπες. Το θέμα είναι ιδιαίτερα κρίσιμης σημασίας, καθώς τυχόν προσφυγή στις κάλπες με τα στοιχεία της απογραφής του 2001, εκτός του ότι συνιστά κατάφωρη παραβίαση του Συντάγματος, θα άνοιγε και την κερκόπορτα για μαζικές προσφυγές κατά της εγκυρότητας της εκλογικής διαδικασίας.

Οι προσεχείς εκλογές, όμως, αναμένεται να διενεργηθούν και με τους νέους εκλογικούς καταλόγους που θα προκύψουν από την τελευταία αναθεώρησή τους. Ηδη, το υπουργείο Εσωτερικών με επείγουσα εγκύκλιό του ζητεί από τις υπηρεσίες να επισπεύσουν τη σχετικές διαδικασίες, έτσι ώστε να προλάβουν τις ημερομηνίες που προβλέπονται από την εκλογική νομοθεσία.

«Λόγω της διαμορφωθείσας μετά τις βουλευτικές εκλογές της 6ης Μαρτίου, πολιτικής κατάστασης, και με ενδεχόμενο να προκηρυχθούν νέες εκλογές σύντομα», αναφέρεται στην εγκύκλιο του υπουργείου Εσωτερικών, «και με γνώμονα την εξυπηρέτηση των πολιτών στους οποίους προέκυψαν προβλήματα στους εκλογικούς καταλόγους κατά την ψηφοφορία, η αναφερόμενη στο ανωτέρω σχετικό προθεσμία αποστολής της Β' Αναθεώρησης 2012, μεταφέρεται από τις 25 Μαΐου 2012, στις 18 Μαΐου 2012 αυστηρά. Παράταση δεν πρόκειται να δοθεί, και όσοι αποστείλουν μετά την ημερομηνία αυτή το cd, δεν θα συμπεριληφθούν στην αναθεώρηση».

Η εν λόγω αναθεώρηση, όπως γίνεται σαφές στην εγκύκλιο, θα περιλαμβάνει τις μεταβολές που έγιναν στο δημοτολόγια των δήμων μέχρι 30/4/2012. Επιπλέον, στους νέους καταλόγους θα συμπεριληφθούν υποχρεωτικά όλοι οι «παραληφθέντες» των εκλογών της 6ης Μαΐου, καθώς και όλες οι διορθώσεις (ταυτοπροσωπίες, παραλήψεις εγγραφών, αλλαγές στοιχείων, λανθασμένες διαγραφές, λανθασμένες μεταδημοτεύσεις, κ.λ.π.) που διαπιστώθηκαν στις εν λόγω εκλογές.

https://www.tovima.gr/afieromata/elections2012/article/?aid=456875

BILL007
10-05-12, 10:14
Για να γίνουν αυτά θα περασει χρόνος. Αλλο το αστικο, άλλο το ποινικό

και το εθιμικό...thumbthumbthumb

PANOS-E60
10-05-12, 10:36
Το δικό μου "ρεπορτάζ" ( :hystericalbs1: ) λέει πως υπάρχει σενάριο με καλές πιθανότητες να βγει και να γλιτώσουμε τις εκλογές. Ανοίγω παρένθεση. Σοβαρότερο πρόβλημα είναι το κόστος των νέων εκλογών από την μη ενσωμάτωση των αποτελεσμάτων της πρόσφατης εθνικής απογραφής στους εκλογικούς καταλόγους του Υπ. Εσωτερικών. Η τρόϊκα είχε εγκρίνει με τα χίλια ζόρια 60 εκ. ευρώ γιά τη διενέργεια των εκλογών. Δαπανήθηκαν τα 56 εκ. Περισσεύουν 4 εκ. μόνο. Με 4 εκ. δεν γίνονται εκλογές. Κλείνει η παρένθεση.

Ο Κουβέλης είναι θετικός σε δημιουργία οικουμενικής, έστω χωρίς, κκε, χ.α. και καμμένο. Θα το προτείνει ο Παπούλιας το αργότερο μέσα στο σ/κ. παρασκηνιακά πιέζεται ο σύριζα να το δεχτεί, πασόκ και ν.δ. το έχουν ήδη δεχτεί, με πρωθυπουργό τον Κουβέλη. Οι πιέσεις απέξω αλλά και από μέσα είναι αφόρητες. Θα ζυγίσει ο τσίπρας τις πιθανότητες να κάνει κυβέρνηση αριστεράς μετά από νέες εκλογές και θα αποφασίσει τι θα απαντήσει ...

Υπάρχει λοιπόν ακόμα ελπίδα. Και το ΧΑΑ αυτό βλέπει σήμερα.

Kostas_1
10-05-12, 10:54
Το δικό μου "ρεπορτάζ" ( :hystericalbs1: ) λέει πως υπάρχει σενάριο με καλές πιθανότητες να βγει και να γλιτώσουμε τις εκλογές. Ανοίγω παρένθεση. Σοβαρότερο πρόβλημα είναι το κόστος των νέων εκλογών από την μη ενσωμάτωση των αποτελεσμάτων της πρόσφατης εθνικής απογραφής στους εκλογικούς καταλόγους του Υπ. Εσωτερικών. Η τρόϊκα είχε εγκρίνει με τα χίλια ζόρια 60 εκ. ευρώ γιά τη διενέργεια των εκλογών. Δαπανήθηκαν τα 56 εκ. Περισσεύουν 4 εκ. μόνο. Με 4 εκ. δεν γίνονται εκλογές. Κλείνει η παρένθεση.

Ο Κουβέλης είναι θετικός σε δημιουργία οικουμενικής, έστω χωρίς, κκε, χ.α. και καμμένο. Θα το προτείνει ο Παπούλιας το αργότερο μέσα στο σ/κ. παρασκηνιακά πιέζεται ο σύριζα να το δεχτεί, πασόκ και ν.δ. το έχουν ήδη δεχτεί, με πρωθυπουργό τον Κουβέλη. Οι πιέσεις απέξω αλλά και από μέσα είναι αφόρητες. Θα ζυγίσει ο τσίπρας τις πιθανότητες να κάνει κυβέρνηση αριστεράς μετά από νέες εκλογές και θα αποφασίσει τι θα απαντήσει ...

Υπάρχει λοιπόν ακόμα ελπίδα. Και το ΧΑΑ αυτό βλέπει σήμερα.

Ετσι ειναι, γιαυτο και πηραμε μειωμενη τη δοση.
Η αρχικη θεση τους ήταν να μην παρουμε καθολου τη δοση, να μην πληρωθουν μισθοι και συνταξεις.
Τελικα με την προαναφερθεισα ελπιδα συμφωνησαν για μειωμενη....

Για να δω πότε επιτελους οι πολιτικοι θα καταλαβουν ότι το θεμα πλεον δεν ειναι τι θα δειξουν στο γυαλι και τι λογια θα λενε στο ποπολο εντος συνορων.

Ειναι ενας απο τους λογους που φωναζω οτι πριν εμπλακει με τη πολιτικη ο οποιοσδηποτε θελει τουλαχιστον 15 χρονια προυπηρεισα σε εργασια με ευθυνες, διαπραγματευσεις με ξενους κλπ κλπ.

Οι μαγκιες και οι εξυπναδες δεν περνανε στην πραγματική δουλεια.

Thomelef
10-05-12, 12:29
πάντως αν λέγαμε οκ στην τελείως ηλίθια πρόταση του στρατούλη, δεν θα έπρεπε κανονικά να δίνουν και κάποιο αντίτιμο για τα λεφτά που προτείνουν να πάρουν???
πχ κάποιο ακίνητο απο τα χιλιάδες που βρίσκονται σε απραγία, ή τέλος πάντων κάτι που κάθεται και σαπίζει???
έτσι δεν θα ήταν πιο δίκαιη αυτή η προσέγγιση???

m-power_01
10-05-12, 12:53
https://img94.imageshack.us/img94/884/imagerpeg.jpg

ghost-rider
10-05-12, 12:58
https://img94.imageshack.us/img94/884/imagerpeg.jpg

Ρε****** δε βλεπεις που ειναι τα κεφαλια των υπολοιπων?
Δε μπορει να δει η γυναικα.
Σηκωνει τα χερια ψηλα, το τραβαει βιντεο με το αι φοουν και μετα βλεπει τι κατεγραψε η καμερα.
Αμεσως με την κακια στο στομα.

m-power_01
10-05-12, 13:02
https://img88.imageshack.us/img88/2035/imagempjj.jpg

spar@
10-05-12, 14:00
https://www.youtube.com/watch?v=m7yJ2uyWQXY
αφου περασαν οι εκλογες, το περασαμε και αυτο..... βαδιζουμε προς eurovision....

m-power_01
10-05-12, 14:07
Πάμε άλλες 50 σελίδες ,έτσι στο τσακ μπαμ ,και για αυτό τώρα!

spar@
10-05-12, 14:15
τι θα ψηφισεις?

m-power_01
10-05-12, 14:32
δεν έχω δει τις υποψηφιότητες...
έχεις κάτι να προτείνεις?

Monsta
10-05-12, 14:53
https://dethelontis-fotadistis.blogspot.com/2012/01/250104112011.html


https://www.epikaira.gr/content/files/Efarmostikos_nomos_sxolia1.pdf

Kostas_1
10-05-12, 14:59
https://dethelontis-fotadistis.blogspot.com/2012/01/250104112011.html

https://www.epikaira.gr/content/files/Efarmostikos_nomos_sxolia1.pdf

Κουταμαρες....

Το κρατος δεν μπορει να παραχωρησει τπτ ετσι κατ ευθειαν.
Η υπαρξη του ταμειου ειναι αναγκαια για την διαδικαστικη πλευρα.

https://www.hradf.com/gr

Μακαρι να καταφερουν να πετυχουν κατι. Αλλωστε τπτ δεν πωλειται, όλα μα ολα ειναι περιορισμενου χρονου είτε παραχωρησεις ή δικαιωματα εκμετάλευσης μονο.

spar@
10-05-12, 15:17
https://www.youtube.com/watch?v=1gCLxbBA6kg&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=CjWO8yG6StE

https://www.youtube.com/watch?v=vEe-FPOPnXY&feature=related
βρηκα το 35%

pilot
10-05-12, 15:18
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

m-power_01
10-05-12, 17:25
https://img62.imageshack.us/img62/204/52985810150850971057552.jpg

spar@
10-05-12, 17:41
https://www.youtube.com/watch?v=Uc1-BfZ7Jnc

οποιος βρει τον βουλευτη "καιαδα" δωρο 2 παγωτα ξυλακια magic!

Akis 330Ci
10-05-12, 18:25
H γατα μου, οταν ακουσε οτι ο Τsiπrας παιζει για prime μινιστερ....
https://www.youtube.com/watch?v=C_S5cXbXe-4

gant
10-05-12, 19:06
Για τον Αντωνάκη πως θα κανε άραγε? που το παιζε και σίγουρος? :original:

Thomelef
10-05-12, 20:23
https://www.youtube.com/watch?v=Uc1-BfZ7Jnc

οποιος βρει τον βουλευτη "καιαδα" δωρο 2 παγωτα ξυλακια magic!

ο χεντ μπάνγκερ μπασίστας με την παραλλαγή του χιονιού...
τα ξυλάκια τα χαρίζω στον φίλο μου τον σπύρο, που νομίζω τον στεναχώρεσα με το mail που του έστειλα...
σπάρα...μην ξεχαστείς έτσι???για τον σπύρο λέμε τα παγωτά, άρα με γεύση @@ να τα πάρεις...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Samaro
10-05-12, 20:32
Τσίπρας: Θα κάνω τα πάντα για να παραμείνει η Ελλάδα στο ευρώ

Την πρόθεσή του να κάνει ό,τι χρειαστεί για να κρατήσει την Ελλάδα στην Ευρωζώνη εξέφρασε στον CNBC, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας, παρά το γεγονός ότι νωρίτερα αυτή την εβδομάδα διεμήνυε ότι το μνημόνιο είναι άκυρο και κενό και πρέπει να εγκαταλειφθεί, σημειώνει το ειδησεογραφικό πρακτορείο.

Στη συνέντευξή του ο κ. Τσίπρας δήλωσε πρόθυμος να διαπραγματευτεί με την τρόικα για να μείνει η χώρα στο ευρώ καθώς, όπως είπε, η έξοδος θα ήταν «καταστροφική».

Ωστόσο η αντίθεσή του με τα μέτρα του μνημονίου θα τον φέρει σε ευθεία αντιπαράθεση με την τρόικα, λέει το CNBC. "Διαφωνώ πλήρως με τον πυρήνα του μνημονίου", δήλωσε ο Τσίπρας, προσθέτοντας ότι "τα πρόσθετα μέτρα λιτότητας θα μας κάνουν τριτοκοσμική χώρα μέσα στην Ε.Ε."


Πηγή:www.capital.gr

Stamatis
10-05-12, 20:35
Τον σχηματισμό οικουμενικής κυβέρνησης με πολιτικά φερέγγυα πρόσωπα που θα σέβεται το μήνυμα της λαϊκής ετυμηγορίας πρότεινε ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς, Φώτης Κουβέλης, αμέσως μετά τη συνάντησή του με τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, Ευάγγελο Βενιζέλο.

«Προτείνω συγκρότηση οικουμενικής κυβέρνησης με ισχυρή λαϊκή και κοινοβουλευτική στήριξη, η οποία θα κρατήσει την Ελλάδα ζωντανή στην Ευρώπη» είπε και κάλεσε όλες τις δυνάμεις να ανταποκριθούν με αίσθημα ευθύνης.

Τόνισε ότι η κυβέρνηση αυτή θα πρέπει να έχει δεσμευτικό πρόγραμμα και χρονικό ορίζοντα μέχρι τις ευρωεκλογές του 2014. Υπογράμμισε, ακόμη, ότι βασικοί της στόχοι θα πρέπει να είναι η παραμονή της Ελλάδας στο ευρώ και η σταδιακή απαγκίστρωση από το μνημόνιο.


το ΧΑΑ προεξόφλησε σήμερα αυτό το σενάριο με άνοδο.
Η ευρώπη επίσης έδειξε σημάδια "αποδοχής" μιας τέτοιας κυβέρνησης.


Δεν ωφελεί να τους αφήσουμε να χρεοκοπήσουν στο μέσο των εξελίξεων. Αυτό ήταν το νόημα χτες [σσ. Τετάρτη οπότε και συνεδρίασε το EFSF]: να δώσουμε αρκετά χρήματα για να μείνει όρθια και να μην φέρουμε χάος με απλήρωτους ανθρώπους αλλά να μην δώσουμε πέρα από το ελάχιστο που θα αποθάρρυνε τα κόμματα που λένε ότι ΅θα κάνουμε ό,τι θέλουμε και θα μας σώσουν γιατί είναι προς το συμφέρον της ΕΕΆ»

οπότε μένει η απάντηση Ν.Δ και Συνασπισμού.

προφανώς ο Συνασπισμός θα αρνηθεί καθώς οι δημοσκοπήσεις τον βγάζουν πρώτο κόμμα
https://static.doldigital.net/webstatic/AF2214867D0E2F690324E55A57766AB5.jpg

Οπότε με βάση την πρόθεση ψήφου, η κατανομή εδρών στη Βουλή είναι: ΣΥΡΙΖΑ 128 έδρες, ΝΔ 57, ΠΑΣΟΚ 36, Ανεξάρτητες Έλληνες 29 έδρες, ΚΚΕ 20, Χρυσή Αυγή 16 και Δημοκρατική Αριστερά 14 έδρες.

Αρα με 128 έδρες και τις "πιθανές" 50 του πριμ, ο Σύριζα θα βγάζει 178 έδρες, πράγμα που δινει καθολικη αυτοδυναμία.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι, ότι μέχρι την Κυριακή τα τρία κόμματα θα τα έχουν με κάποιο τρόπο "βρεί" προκειμένου να μην συμβεί το τελευταίο σενάριο.

αυτά.

m-power_01
10-05-12, 20:40
Άρε πως με σκέφτεται ο μπουρούχας... Δεν μπορεί να με βγάλει από το κεφάλι του!
Και όλοι ξέρουμε με ποιο κεφάλι σκέφτεται !

alexk
10-05-12, 20:42
Ο Στάθης κάτι έγραψε παραπάνω...

https://www.capital.gr/News.asp?id=1495465

PANOS-E60
10-05-12, 20:45
Νομίζω το πρόσωπο του πρωθυπουργού εκκρεμεί μόνο.

Δυστυχώς το όνομα του Παπαδήμου είναι πολύ απίθανο αυτή τη φορά.

m-power_01
10-05-12, 20:46
Ο Στάθης κάτι έγραψε παραπάνω...

https://www.capital.gr/News.asp?id=1495465

Δεν ξέρει ο Σταθης! Αχαχαχαχα

m-power_01
10-05-12, 20:47
Νομίζω το πρόσωπο του πρωθυπουργού εκκρεμεί μόνο.

Δυστυχώς το όνομα του Παπαδήμου είναι πολύ απίθανο αυτή τη φορά.

Υπάρχει κάποια εξέλιξη ;

PANOS-E60
10-05-12, 20:49
Υπάρχει κάποια εξέλιξη ;

βάλε Νετ και θα καταλάβεις ... ο Φελέκης ξερει πολλα.

Thomelef
10-05-12, 20:50
Άρε πως με σκέφτεται ο μπουρούχας... Δεν μπορεί να με βγάλει από το κεφάλι του!
Και όλοι ξέρουμε με ποιο κεφάλι σκέφτεται !

ναι ρε συ...έχω να ****** και 3 μέρες...:th_Laie_67-1:

άσε μην κουράζεσαι με τα αστεράκια, τα έβαλα μόνος μου...

Stamatis
10-05-12, 20:51
Νομίζω το πρόσωπο του πρωθυπουργού εκκρεμεί μόνο.

Δυστυχώς το όνομα του Παπαδήμου είναι πολύ απίθανο αυτή τη φορά.

Μαρκεζίνης παίζει εδώ και καιρό.
Αν δεν κάτσει η μπίλια, υπάρχει στην ουρά στέλεχος της ΝΔ που εδώ και μέρες έχει ξεραθει στα τηλέφωνα και σχεδόν παρακαλάει.

Φυσικα θα ειναι μια μεγαλη πικρα για τον Αντωνάκη.
Πάλι δεν τα κατάφερε...

κρίμα Αντωνάκη.
:hystericalbs1:

m-power_01
10-05-12, 20:51
Πάω να κλωτσήσω το τόπι! Θα διαβάσω τους σχολιασμους σας! Ή θα μου τα πεις αύριο ! Χοχοχο

Stamatis
10-05-12, 20:52
βάλε Νετ και θα καταλάβεις ... ο Φελέκης ξερει πολλα.

το φελέκι μου....

aristent
10-05-12, 20:54
Πάω να κλωτσήσω το τόπι! Θα διαβάσω τους σχολιασμους σας! Ή θα μου τα πεις αύριο ! Χοχοχο

...Α ωραια!!!...θα τα κανουμε ολα ******* εδω μεσα!!!

PANOS-E60
10-05-12, 20:56
...Α ωραια!!!...θα τα κανουμε ολα ******* εδω μεσα!!!

α, όχι τέτοια ... δεν θα ξενυχτήσει απόψε ο μπαουερ να βαζει αστεράκια, έχει διαγώνισμα αύριο όλη την ύλη ! :thumbsup:

aristent
10-05-12, 21:00
...για αυτο παει να παιξει το τοπι???

Z4 DCT
10-05-12, 21:06
...για αυτο παει να παιξει το τοπι???

Μήπως τόπι εννοεί το πλι....???? :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

PANOS-E60
10-05-12, 21:09
Μαρκεζίνης παίζει εδώ και καιρό.


Δεν το βλέπω γιά Μαρκεζίνη Σταμ.
Το επιστημονικό του κύρος και οι διεθνείς διασυνδέσεις του είναι πολύ πάνω από του Παπαδήμου. Δεν νομίζω να μπει στη φωτιά να καει ...

Χωρίς να ξέρω το παραμικρό ασφαλώς, το μυαλό μου γυρίζει γύρω από προσωπο με το προφίλ του Προβόπουλου πχ. Δεν αποκλείω και τον Κουβέλη, μιάς και μιλάμε γιά κυβέρνηση 3 - 4 μηνών. Παραπάνω δεν τραβάει, ο σύριζα θα σπάει και θα καίει, ότι σπάει και ότι καίγεται, από Δευτέρα. Θα ξαναγίνουν εκλογές λοιπόν.

Stathis
10-05-12, 21:20
το ΧΑΑ προεξόφλησε σήμερα αυτό το σενάριο με άνοδο.
Η ευρώπη επίσης έδειξε σημάδια "αποδοχής" μιας τέτοιας κυβέρνησης.



οπότε μένει η απάντηση Ν.Δ και Συνασπισμού.

προφανώς ο Συνασπισμός θα αρνηθεί καθώς οι δημοσκοπήσεις τον βγάζουν πρώτο κόμμα
https://static.doldigital.net/webstatic/AF2214867D0E2F690324E55A57766AB5.jpg

Οπότε με βάση την πρόθεση ψήφου, η κατανομή εδρών στη Βουλή είναι: ΣΥΡΙΖΑ 128 έδρες, ΝΔ 57, ΠΑΣΟΚ 36, Ανεξάρτητες Έλληνες 29 έδρες, ΚΚΕ 20, Χρυσή Αυγή 16 και Δημοκρατική Αριστερά 14 έδρες.

Αρα με 128 έδρες και τις "πιθανές" 50 του πριμ, ο Σύριζα θα βγάζει 178 έδρες, πράγμα που δινει καθολικη αυτοδυναμία.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι, ότι μέχρι την Κυριακή τα τρία κόμματα θα τα έχουν με κάποιο τρόπο "βρεί" προκειμένου να μην συμβεί το τελευταίο σενάριο.

αυτά.

κανεις ενα λαθακι προεδρακο μου...
οι 128 εδρες ειναι με το μπονους.

ακομα και ετσι ομως δυσκολα θα κανει κυβερνηση, αφου θα πρεπει να τα βρει με τον ταγμενο ή με οποιον παρει καμια 30αρια εδρες (ο κουβελης ειναι πιο κατω).

αρα παμε και παλι για εκλογες (Νο3). :original:

Stathis
10-05-12, 21:24
Ο Στάθης κάτι έγραψε παραπάνω...

https://www.capital.gr/News.asp?id=1495465

πολυ καλο το κειμενο του τυπου, αξιζει να διαβαστει.

βεβαια εχουν ειπωθει εδω αυτα πολλες φορες τα τελευταια 2 χρονια (απο την τρομολαγνεια του νινου), με μεγαλυτερη λεπτομερεια μαλιστα και οχι μονο απο εμενα αλλα και απο αλλους χρηστες με κοινη λογικη.

δυστυχως επιβεβαιωνομαστε...:thumbsdown:

gant
10-05-12, 21:38
"ΡΩΤΗΣΤΕ βρε ανόητοι τις χώρες των Βαλκανίων τι περάσανε."

Ενώ τώρα τρώνε με χρυσά κουτάλια!!
Προσωπικά για μένα, χοντράδες γράφει ο τύπος.

gnx
10-05-12, 21:46
"ΡΩΤΗΣΤΕ βρε ανόητοι τις χώρες των Βαλκανίων τι περάσανε."

Ενώ τώρα τρώνε με χρυσά κουτάλια!!
Προσωπικά για μένα, χοντράδες γράφει ο τύπος.

Γιώργο έχεις δίκιο, όντως γράφει "χοντρά" ο τύπος και καταγγελτικά.

Αλλά συγκρατείστε αυτό που λέει για την έλλειψη παραγωγικής βάσης και αναλογιστείτε αυτό που έχει αναφερθεί από πολλούς μας σχετικά με την έλλειψη παραγωγικής δυνατότητας σε τρόφιμα.

Stathis
10-05-12, 21:48
"ΡΩΤΗΣΤΕ βρε ανόητοι τις χώρες των Βαλκανίων τι περάσανε."
η παραπανω ατακα παντως "φωναζει" gnx... xaxaxaxaxa
αν και νομιζω οτι αντι της λεξης "ανοητοι" θα χρησιμοποιουσε τη λεξη "γιδια"...
ισως το εκανε για να μας μπερδεψει...:th_Laie_67-1:

Thomelef
10-05-12, 22:08
δυστηχώς ο κόσμος δεν λέει να καταλάβει ότι το πρόβλημα δεν είναι ούτε η ευρώπη, ούτε οι ξένοι, ούτε το μνημόνιο.
δυστηχώς ο κόσμος δεν μπορεί να ταυτίσει τον εαυτό του και το νοικοκυριό του με την κατάσταση της χώρας, έτσι ώστε να βγάλει κάποια απλά συμπεράσματα.
δυστηχώς ο κόσμος δεν μπρεί να καταλάβει ότι το πραγματικό πρόβλημα είναι εσωτερικό και μάλιστα απ'όλες τις πολιτικές κατευθήνσεις, χωρίς να υπάρχει ούτε ένα σημείο αισιοδοξίας...
βλέπουμε επί 4 ημέρες ένα γελοίο σόου απο τους πολιτικούς αρχηγούς των κομμάτων, η χώρα είναι σε πλήρη ακυβερνησία, ενώ οι αρχηγοί το μόνο που σκέφτονται είναι η αρπαγή της εξουσίας...
οι δυο πρώτοι δεν τα βρίσκουν γιατί καθένας νομίζει ότι στις επαναληπτικές θα βγεί πρώτος, ενώ ο τρίτος το παίζει καλός με όλους μπάς και ανεβάσει το συντετριμένο του πλέον ποσοστό.
ο τσίμπλας το παίζει πολύ καλά το παιχνίδι τελικά. αφού είδε ότι τόσο καιρό η στάση του (η οποία παρεπιπτόντως είχε την ουρά της έξω απο το παιχνίδι) τον εκτόξευσε, συνεχίζει με την ίδια λογική πιστεύοντας πως ο κόσμος τώρα που είδε τ'αποτελέσματα, θα πάει και θα του δώσει επιπλέον ψήφους για να βγεί πρώτος. και πιστέψτε με θα τα καταφέρει. με όλο αυτό τον πόλεμο που κάνουν τα μμε στην χ.α, θα τους φάει το μισό ποσοστό που μεταξύ μας δεν με χαλάει καθόλου.
επίσεις θα πάρει επιπλέον ψήφους απο το ποσοστό αποχής των προηγούμενων εκλογών της 6ης μαίου, ενώ κάποιοι που ψήφισαν τα πολύ μικρά κόμματα θα αλλάξουν πορεία για μια πιο και καλά ουσιώδες ψήφο αντί να την ρίξουν σε κόμματα που έτσι και αλλιώς δεν μπαίνουν στην βουλή. και όλα αυτά γιατί???γιατί λέει αυτά που θέλει να ακούσει ο κόσμος, και είναι πλέον ισχυρός και υπολογίσιμος.
και ωραία όλα αυτά. άντε και βγήκε. μετά τι γίνεται???
λοιπόν...επειδή έχουν ακουστεί ΟΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ πλέον σε αυτό το θρεντ, έχω να πώ ένα. όσοι χαίρονται με την κατάσταση δεν έχουν την παραμικρή ιδέα του τι συμβαίνει, και καλό θα ήταν να σταματήσουν να εκτείθονται. αν οι τρείς γελοίοι δεν τα βάλουν κάτω και να πούν ότι όλοι μας κάναμε λάθη και πρέπει πλέον να συνεργαστούμε με κοινό σκοπό, τα πράγματα είναι τελειωμένα. οι βλακείες που λέει ο τσίμπλας και οι άνθρωποι της παράταξης τους είναι τεράστιες και δεν έχουν καμμία βάση, όπως και το γεγονός ότι είναι παντελώς ανίκανοι στο να διαχειριστούν μια τέτοια κατάσταση. οι άλλοι δύο πρέπει επιτέλους να σταματήσουν τα ψέματα, και για πρώτη φορά να αγκαλιάσουν το πραγματικό πρόβλημα.
ήθελα να'ξερα αν θα είμαι ζωντανός να δώ την ημέρα που κάποιος μάγκας με μεγάλα και τριχωτά κοχόνες, θα μπεί και θα διαλύσει αυτά τα ρημαδοσωματεία και αυτά τα κωλοσυνδικάτα.
κάντε κάτι επιτέλους που να έχει ουσία για τον τόπο, και να αμοίβονται αυτοί που πρέπει.

katsaraios
10-05-12, 22:34
δυστηχώς ο κόσμος δεν λέει να καταλάβει ότι το πρόβλημα δεν είναι ούτε η ευρώπη, ούτε οι ξένοι, ούτε το μνημόνιο.
δυστηχώς ο κόσμος δεν μπορεί να ταυτίσει τον εαυτό του και το νοικοκυριό του με την κατάσταση της χώρας, έτσι ώστε να βγάλει κάποια απλά συμπεράσματα.
δυστηχώς ο κόσμος δεν μπρεί να καταλάβει ότι το πραγματικό πρόβλημα είναι εσωτερικό και μάλιστα απ'όλες τις πολιτικές κατευθήνσεις, χωρίς να υπάρχει ούτε ένα σημείο αισιοδοξίας...
βλέπουμε επί 4 ημέρες ένα γελοίο σόου απο τους πολιτικούς αρχηγούς των κομμάτων, η χώρα είναι σε πλήρη ακυβερνησία, ενώ οι αρχηγοί το μόνο που σκέφτονται είναι η αρπαγή της εξουσίας...
οι δυο πρώτοι δεν τα βρίσκουν γιατί καθένας νομίζει ότι στις επαναληπτικές θα βγεί πρώτος, ενώ ο τρίτος το παίζει καλός με όλους μπάς και ανεβάσει το συντετριμένο του πλέον ποσοστό.
ο τσίμπλας το παίζει πολύ καλά το παιχνίδι τελικά. αφού είδε ότι τόσο καιρό η στάση του (η οποία παρεπιπτόντως είχε την ουρά της έξω απο το παιχνίδι) τον εκτόξευσε, συνεχίζει με την ίδια λογική πιστεύοντας πως ο κόσμος τώρα που είδε τ'αποτελέσματα, θα πάει και θα του δώσει επιπλέον ψήφους για να βγεί πρώτος. και πιστέψτε με θα τα καταφέρει. με όλο αυτό τον πόλεμο που κάνουν τα μμε στην χ.α, θα τους φάει το μισό ποσοστό που μεταξύ μας δεν με χαλάει καθόλου.
επίσεις θα πάρει επιπλέον ψήφους απο το ποσοστό αποχής των προηγούμενων εκλογών της 6ης μαίου, ενώ κάποιοι που ψήφισαν τα πολύ μικρά κόμματα θα αλλάξουν πορεία για μια πιο και καλά ουσιώδες ψήφο αντί να την ρίξουν σε κόμματα που έτσι και αλλιώς δεν μπαίνουν στην βουλή. και όλα αυτά γιατί???γιατί λέει αυτά που θέλει να ακούσει ο κόσμος, και είναι πλέον ισχυρός και υπολογίσιμος.
και ωραία όλα αυτά. άντε και βγήκε. μετά τι γίνεται???
λοιπόν...επειδή έχουν ακουστεί ΟΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ πλέον σε αυτό το θρεντ, έχω να πώ ένα. όσοι χαίρονται με την κατάσταση δεν έχουν την παραμικρή ιδέα του τι συμβαίνει, και καλό θα ήταν να σταματήσουν να εκτείθονται. αν οι τρείς γελοίοι δεν τα βάλουν κάτω και να πούν ότι όλοι μας κάναμε λάθη και πρέπει πλέον να συνεργαστούμε με κοινό σκοπό, τα πράγματα είναι τελειωμένα. οι βλακείες που λέει ο τσίμπλας και οι άνθρωποι της παράταξης τους είναι τεράστιες και δεν έχουν καμμία βάση, όπως και το γεγονός ότι είναι παντελώς ανίκανοι στο να διαχειριστούν μια τέτοια κατάσταση. οι άλλοι δύο πρέπει επιτέλους να σταματήσουν τα ψέματα, και για πρώτη φορά να αγκαλιάσουν το πραγματικό πρόβλημα.
ήθελα να'ξερα αν θα είμαι ζωντανός να δώ την ημέρα που κάποιος μάγκας με μεγάλα και τριχωτά κοχόνες, θα μπεί και θα διαλύσει αυτά τα ρημαδοσωματεία και αυτά τα κωλοσυνδικάτα.
κάντε κάτι επιτέλους που να έχει ουσία για τον τόπο, και να αμοίβονται αυτοί που πρέπει.

Θλιψη φιλε....
Καταντησαμε να παρακαλαμε να παραδεχτουν τα λαθη τους οι τρισαθλιοι ξεπουλητες και προδοτες...
Λυπαμαι που αυτο το κλαψιαρικο παρακαλετο το εκφραζουν ολο και περισσοτεροι που φωναζαν ακομα και εδω μεσα ...
Μην το παρεις σαν αντιπαραθεση δεν εχουμε περιθωρια για τσακωμους μεταξυ μας ,αλλα στα αληθεια ειναι τραγικο μετα απο τοσα χοντρα παραδειγματα διαφθορας,σκανδαλα,μαχαιρω ματα συντροφικα για το υπουργικο αξιωμα ,ελπιζεις σε καλυτερευση απο δαυτους??
Σε 4 μηνες παλι θα ξαναλεμε τα ιδια δεν αλλαζουν αυτα τα κοματοσκυλα ,αλλα βεβαια το συστημα τους παρουσιαζει και σαν σωτηρες απο πανω ...
Θελω να γραψω και αλλα μα δεν χρειαζεται ,δεν προσπαθω να κανω τον εξυπνο η τον ξερολα ουτε φυσικα να στην πω απλα μην τα βλεπετε σαν μονοδρομο τα τερτιπια της οικουμενικης κυβερνησης για την σωτηρια...
Φιλικα και με καθε σεβασμο προς ολους !

Thomelef
10-05-12, 22:42
σιγά μην αρπαχτούμε ρε.
εγώ απλά είμαι της λογικής ότι 3 - 4 μυαλά, φέρνουν καλύτερα αποτελέσματα απ'το ένα.
κάθε μυαλό, κάπου θα είναι καλύτερο απο κάποιο άλλο, και αντίστροφα. με ένα κοινό στόχο και καθένας στο κομμάτι που μπορεί να αναλάβει, τα αποτελέσματα μπορεί να είναι εώς και θεαματικά.
απλά πρέπει τουλάχιστον τώρα, να σταματήσει όλο αυτό το καραγκιοζιλίκι για να γίνει αυτό που λέω.
αυτό μου ην δίνει τρελά. ότι όλοι θέλουν να επιβάλουν την γνώμη τους, χωρίς να σκέφτονται τι προσπαθεί να τους πεί ο άλλος.

PATSIMINI
11-05-12, 02:03
Συμφωνω με σταθη!

PATSIMINI
11-05-12, 02:04
Συμφωνω

Stathis
11-05-12, 10:00
Συμφωνω με σταθη!

κι εγω!!! :thumbsup:

Monsta
11-05-12, 11:39
Λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν.



Σωστά ομιλούν όλοι αυτοί που λένε ότι τους μειώθηκε ο μισθός από 1.300 ευρώ στα 700 ευρώ και δεν τα βγάζουν πέρα (στο ίδιο καράβι είμαστε όλοι).

Σωστά κάνουν όλοι αυτοί που έχουν σταματήσει να πληρώνουν το στεγαστικό τους δάνειο, σαν αποτελέσματα αυτής της μείωσης. Όταν έχεις να διαλέξεις μεταξύ ενός άδειου στομαχιού και της τράπεζας, το στομάχι κερδίζει χωρίς σύγκριση.

Επίσης θα δικαιολογήσω όλους αυτούς (κυρίως λόγω άγνοιας) που, παραπονιούνται ότι το κακό μνημόνιο είναι η αιτία της μείωσης των εισοδημάτων τους.

Άντε να δικαιολογήσω και όλους αυτούς που νομίζουν ότι αν ξαφνικά τυπώσουμε δραχμές, θα έχουμε περισσότερα χρήματα.

Όλα αυτά μπορώ να τα δικαιολογήσω έως ένα βαθμό. Όχι τόσο λόγω άγνοιας, αλλά κυρίως λόγω θυμού. Ο πολίτης έχει κάθε δικαίωμα να είναι θυμωμένος και έχει κάθε δικαίωμα να ξεσπά, ψηφίζοντας όλους αυτούς που του υπόσχονται μαγικές λύσεις, ενώ κατά βάθος ο λαός ξέρει πολύ καλά ότι λαϊκίζουν, ψεύδονται η απλά είναι άσχετοι.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι όλοι αυτοί που είναι θυμωμένοι (και έχουν κάθε δικαίωμα να είναι) είναι θυμωμένοι για τους λάθους λόγους.

Το μνημόνιο για όσους δεν το έχουν καταλάβει δεν είναι σύμβαση. Το λέει η ίδια η λέξη, είναι μνημόνιο κατανόησης (Memorandum Of Understanding). Αυτό μεταξύ άλλων σημαίνει ότι όποτε θες σταματάς την κατανόηση. Απλά αν σταματήσεις την κατανόηση, τότε θα σταματήσει και η χρηματοδότηση. Άρα αν εμείς εξασφαλίσουμε πόρους για να μην έαχουμε ανάγκη τους Ευρωπαίους, θα ήμουν και εγώ υπέρ στο να μην κάνουμε αυτό που έχουμε υπογράψει, διότι έτσι και αλλιώς δεν θα ήταν ανάγκη.

Η μείωση των μισθών δεν είναι αποτέλεσμα του μνημονίου, αλλά αποτέλεσμα του ότι δεν έχουμε πόρους τέτοιους ώστε να συνεχίσουμε να πληρώνουμε αυτούς τους μισθούς και τις συντάξεις, κυρίως στον δημόσιο τομέα. Το ποιος φταίει για αυτό είναι άλλο θέμα και δεν έχω κανένα πρόβλημα να δω τους υπαίτιους να μπαίνουν εφόρου ζωής φυλακή.

Αλλά άσχετα του ποιος φταίει, η σημερινή κατάσταση είναι αυτή που είναι. Ό,τι και να κάνουμε, πόρους για να επανέλθουν οι μισθοί στα προ της κρίσης επίπεδα, δεν θα βρεθούν.

Για να μειωθεί η ανεργία και να αυξηθούν οι μισθοί, θα πρέπει να γίνουν μια σειρά από αλλαγές που, σχετίζονται με την διευκόλυνση της αγοράς να επιχειρήσει, με σκοπό την αύξηση της οικονομικής δραστηριότητας, μέσα από την ομαλή λειτουργία της ελεύθερης οικονομίας (αγοράς).

Αυτό που θα πρέπει να γίνει είναι, να δημιουργηθούν οι συνθήκες τέτοιες, ώστε να επενδύσει ο ιδιωτικός τομέας στο επιχειρείν, με σκοπό το κέρδος.

Για να γίνει όμως αυτό (μεταξύ άλλων), θα πρέπει να μειωθεί η διαφθορά, το γραφειοκρατικό κόστος, να γίνει πιο ανταγωνιστικός ο δημόσιος και ιδιωτικός τομέας, σταθερό φορολογικό σύστημα, να ανακεφαλαιοποιηθεί σωστά το τραπεζικό σύστημα, να γίνει ένα δεύτερο κούρεμα και πάρα πολλά άλλα πράγματα που έχω τονίσει εκατοντάδες φορές (και εγώ και πολλοί άλλοι).

Πρώτα θα πρέπει να προηγηθούν οι διαρθρωτικές αλλαγές, η αναδιάρθρωση του κράτους κτλ. και μόνο όταν γίνουν όλα αυτά, μόνο τότε θα μπορεί να προσδοκά κανείς να δει αυξημένη οικονομική δραστηριότητα.

Να το πω πιο απλά. Πρώτα θα πρέπει να κάνεις κατάθεση των χρημάτων σου στην τράπεζα και μόνο στο πέρας της συμφωνίας αυτής μπορείς να εισπράξεις τον τόκο.

Δεν μπορεί να θέλεις να πάρεις τον τόκο σήμερα και να δώσεις τα λεφτά στην τράπεζα μετά από 12 μήνες. Δεν λειτουργεί έτσι το σύστημα.

Μόνο όταν θα αυξηθεί αυτή η οικονομική δραστηριότητα, θα μπορείς να προσδοκάς μείωση της ανεργίας και αύξηση μισθών.

Ας πούμε ότι έχουμε την εφημερίδα ΑΒΓ. Για να αυξηθούν τα έσοδα της εν λόγω εφημερίδας, θα πρέπει να αυξηθεί η κυκλοφορία της εφημερίδας και θα πρέπει να αυξηθεί η ζήτηση για αγγελίες. Αυτό με τη σειρά του θα φέρει ζήτηση για επιπλέον δημοσιογραφικό προσωπικό και αύξηση μισθών, διότι θα δημιουργηθεί και ανταγωνισμός μεταξύ εφημερίδων για το ποιος θα έχει υπό την εργοδοσία του τους καλούς δημοσιογράφους.

Για να δημιουργηθεί όμως αυτή η ζήτηση για αυξημένη κυκλοφορία, θα πρέπει κάποιος να αγοράσει περισσότερες εφημερίδες. Αλλά αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν αυξηθεί η οικονομική δραστηριότητα.

Με λίγα λόγια, μόνο όταν αυξηθούν τα φύλλα κυκλοφορίας της εφημερίδας, που θα είναι το αποτέλεσμα μιας αυξημένης οικονομικής δραστηριότητας, υπάρχει περίπτωση να προσληφθούν περισσότεροι εργαζόμενοι και να αυξηθούν οι μισθοί αυτών. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Και επειδή δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μειωθεί η ανεργία και να αυξηθούν οι μισθοί, δεν θα γίνει με άλλο τρόπο. Και μέχρι να γίνουν αυτές οι αλλαγές, που θα αποφέρουν αυξημένη οικονομική δραστηριότητα, δεν θα πάρουμε ανάσα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος!

Και όσο καθυστερούμε να κάνουμε αυτές τις αλλαγές, θα συνεχίσουμε να γινόμαστε πιο φτωχοί. Μέχρι πότε; Για πάντα, αν δεν αλλάξουμε μυαλά!!

Οι δημόσιες επενδύσεις σαφώς έχουν ρόλο σε αυτή την εξίσωση, καθώς η δημιουργική λογιστική που μόνο ο ανώτατος θεσμός της κεντρικής τράπεζες μπορεί να προσφέρει.

Αλλά όλα αυτά επίσης απαιτούν νομοθέτες και πολιτικό προσωπικό στην εκτελεστική εξουσία που κατέχουν το αντικείμενο. Και δυστυχώς για όλους μας, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, αυτοί δεν υπάρχουν.

Άρα όλοι αυτοί που είναι θυμωμένοι, διότι νομίζουν ότι το κακό μνημόνιο μας έφερε ως εδώ, καλό είναι να αναθεωρήσουν λίγο τις απόψεις τους, διότι το μνημόνιο είναι παράγωγο προϊόν, μιας ανεύθυνης οικονομικής πολιτικής πολλών ετών.

Και με το συμπάθιο, αλλά το τωρινό πολιτικό σχήμα που μόλις εκλέγει, δεν νομίζω να μας λύσει το πρόβλημα και κατ επέκταση, να μας απαλλάξει όλους από το κακό μνημόνιο.

george.kesarios@capital.gr


Πηγή:www.capital.gr

Monsta
11-05-12, 12:26
............


«Το θέατρο του παραλόγου που ξεκίνησε πριν από τις εκλογές, συνεχίζεται» εκτίμησε στην Πρώτη Γραμμή της τηλεόρασης του ΣΚΑΪ ο Θάνος Τζήμερος, πρόεδρος της παράταξης «Δημιουργία Ξανά».

Τόνισε ότι ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και Δημοκρατική Αριστερά πρέπει να σχηματίσουν κυβέρνηση, ενώ χαρακτήρισε τον ΣΥΡΙΖΑ «γραφική περίπτωση». Επεσήμανε πάντως, ότι το σχήμα αυτό δεν θα είναι ευσταθές, οι υπεύθυνοι «να βρουν τον τρόπο να αντέξει».

Είπε ακόμα ότι αν ήταν στη Βουλή «θα δίναμε ψήφο εμπιστοσύνης σε οποιοδήποτε συνασπισμό είχε ευρωπαϊκή προοπτική».

Σύμφωνα με τον κ. Τζήμερο, τα υψηλά ποσοστά που έπαιρναν στο παρελθόν τα κόμματα είχαν σχέση με το πελατειακό κράτος, αλλά τώρα έμειναν με τον σκληρό τους πυρήνα. Υπογράμμισε ότι τα κόμματα οφείλουν να προχωρούν στην κουλτούρα των συνεργασιών.

Παράλληλα, χαρακτήρισε τα υπάρχοντα κόμματα «απολίθωμα της πελατειακής τους εποχής» και ζήτησε να δημιουργηθούν κόμματα με ιδεολογική πρόταση και βουλευτές με ιδεολογική συνάφεια. Ακόμα, ζήτησε να αλλάξει η φορολογία για να ανοίξει η οικονομία.

Απαντώντας σε ερώτηση για το αν συμφωνεί με τις προτάσεις της ΝΔ για την επιχειρηματικότητα, είπε ότι «θα μετείχαμε σε αυτή αν ήταν ένα κόμμα που απελευθέρωνε την ελληνική επιχειρηματικότητα, αλλά η πρόταση της ΝΔ όπως είναι τώρα, δεν μας αφορά». Ζήτησε ακόμα, να κινηθεί η οικονομία, προκειμένου να μαζευτεί η απαραίτητη φορολογική ύλη.

Τέλος, δήλωσε ότι είναι απαραίτητο να καταπολεμηθεί η διαφθορά και η γραφειοκρατία για να ενισχυθεί επιχειρηματικότητα, ενώ εμφανίστηκε θετικός στη μείωση του δημοσίου.

gnx
11-05-12, 12:39
Λίγο πρίν γίνουν εκλογές, σύμφωνα με στοιχεία που είχε συλλέξει η ηγεσία του υπουργείου Υγείας το τελευταίο υπό εξέταση δωδεκάμηνο διαπιστώθηκε ότι σε συντάξεις, επιδόματα, νοσηλείες κλπ οι οποίες δεν ανταποκρίνονταν σε πραγματικά στοιχεία/ανάγκες σπαταλήθηκαν/πληρώθηκαν ενώ δεν θα έπρεπε ΟΚΤΑΚΟΣΙΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ.

Και αυτά ΜΟΝΟ για ενα χρόνο. Και αυτό ΜΟΝΟ απο το κράτος πρόνοιας

Ολα τα χρήματα αυτά πληρώνονται με υπογραφές στελεχών του κρατικού μηχανισμού.

Πιστεύετε ότι φταίνε οι υπουργοί, λόγου χάρη, για αυτό ή οι δημόσιοι υπάλληλοι που στήνουν αυτές τις μάσες;

Monsta
11-05-12, 12:49
Μια πυρηνική βόμβα πρέπει να πέσει για να ξεκινήσουμε από την αρχή με άλλα μυαλά. Είναι αηδιαστική όλη αυτή η σαπίλα πια.

gnx
11-05-12, 12:55
Αγοράζεις διαμερισμα. Το πραγματικό τίμημα δεν είναι ποτέ ισο με το τίμημα που αναγράφεται στο συμβόλαιο. Άρα σαν αγοραστής που πληρώνεις το φόρο, κλέβεις.

Κλέβεις; Όντως, κλέβεις. Αρα εισαι κλεφτης. είσαι. ΕΙΣΑΙ ΚΛΕΦΤΗΣ

hades7
11-05-12, 12:57
Είμαστε σαν τους Εβραίους φορτωμένοι στο τρένο για το Νταχάου.Για κάποιο λόγο το τρένο σταμάτησε κ υπάρχουν μαλάκες που ρωτάνε γιατι...
ωραιος οποιος το γραψε ετσι ακριβως αισθανομαι

S8N
11-05-12, 13:22
Μια πυρηνική βόμβα πρέπει να πέσει για να ξεκινήσουμε από την αρχή με άλλα μυαλά. Είναι αηδιαστική όλη αυτή η σαπίλα πια.

Μην ανησυχείς. Είναι σεταρισμένη και σκάει σε 10'' στη Λεωφ. Κηφισίας απέναντι από το Υγεία. 9... 8... 7... 6...

m-power_01
11-05-12, 13:24
Μην ανησυχείς. Είναι σεταρισμένη και σκάει σε 10'' στη Λεωφ. Κηφισίας απέναντι από το Υγεία. 9... 8... 7... 6...

Τόσο χάλια δουλειά σου έκανε;

S8N
11-05-12, 13:29
Έχουμε γίνει ρεζίλι διεθνώς.

Σε χθεσινό άρθρο του CNBC, διαβάστε την προτελευταία παράγραφο με τις δηλώσεις Στρατούλη περί εξόδου από το ευρώ:

https://www.cnbc.com/id/47383897

Όταν βγει ο Cheaper-Ass πρωθυπουργός, λέω να κάνει τον Στρατούλη υπουργό οικονομικών. Κι εκείνη τη μούμια τον Γλέζο υπουργό ανάπτυξης. Θα βουλιάξουμε που θα βουλιάξουμε, ας χαρίσουμε τουλάχιστον στους πρώην δανειστές μας μερικά χαμόγελα.

P.S. Τώρα που το σκέφτομαι, γιατί δεν κάνει και συνασπισμό με τη Χ.Α. υπό την προϋπόθεση να ορίσει τον Μιχαλολιάκο Υπουργό Εθνικής Άμυνας? Ωραία ιδέα έριξα ο φούστης.

S8N
11-05-12, 13:30
Τόσο χάλια δουλειά σου έκανε;

Όχι ρε. Μου σέρβιραν ζεστή μπύρα στο Beer Academy. Αλλά μαζί με τα ξερά...

Konstantinos E60
11-05-12, 13:38
Έχουμε γίνει ρεζίλι διεθνώς.

Σε χθεσινό άρθρο του CNBC, διαβάστε την προτελευταία παράγραφο με τις δηλώσεις Στρατούλη περί εξόδου από το ευρώ:

https://www.cnbc.com/id/47383897

Όταν βγει ο Cheaper-Ass πρωθυπουργός, λέω να κάνει τον Στρατούλη υπουργό οικονομικών. Κι εκείνη τη μούμια τον Γλέζο υπουργό ανάπτυξης. Θα βουλιάξουμε που θα βουλιάξουμε, ας χαρίσουμε τουλάχιστον στους πρώην δανειστές μας μερικά χαμόγελα.

P.S. Τώρα που το σκέφτομαι, γιατί δεν κάνει και συνασπισμό με τη Χ.Α. υπό την προϋπόθεση να ορίσει τον Μιχαλολιάκο Υπουργό Εθνικής Άμυνας? Ωραία ιδέα έριξα ο φούστης.

Σωστός !! Να στείλει και την Παπαρηγα στην Σιβηρία να δει τα γκούλακ μπας και καταλάβει οτι δεν είναι μόνο οι χρυσαυγίτες υποστηρικτές "φαντασμάτων" !!
:hystericalbs1:

Monsta
11-05-12, 13:42
Όταν βγει ο Cheaper-Ass πρωθυπουργός, λέω να κάνει τον Στρατούλη υπουργό οικονομικών. Κι εκείνη τη μούμια τον Γλέζο υπουργό ανάπτυξης. Θα βουλιάξουμε που θα βουλιάξουμε, ας χαρίσουμε τουλάχιστον στους πρώην δανειστές μας μερικά χαμόγελα.

P.S. Τώρα που το σκέφτομαι, γιατί δεν κάνει και συνασπισμό με τη Χ.Α. υπό την προϋπόθεση να ορίσει τον Μιχαλολιάκο Υπουργό Εθνικής Άμυνας? Ωραία ιδέα έριξα ο φούστης.


https://i.imgur.com/MFoF9.gif

Monsta
11-05-12, 14:41
GreeceΆs Tsipras: We Want Euro, but Not Austerity

The head of Greece's Radical Left Coalition, Alexis Tsipras, told CNBC Thursday that he will “go as far as I can” to keep Greece in the euro zone, despite declaring earlier this week that the Greek bailout agreement is “null and void” and should be abandoned.


Louisa Gouliamaki | AFP | Getty Images
Left Coalition Party Leader, Alexis Tsipras

Tsipras (pronounced SEE-Pras), who was unable to form a coalition government this week after his party came second in Sunday's election, said a Greek exit from the euro zone would be “disastrous.”

Tsipras said he is willing to negotiate with the so-called troika — the International Monetary Fund , the European Union, and the European Central Bank — to keep Greece in the euro zone.

But his opposition to the austerity measures — known in Greece as “the memorandum” — that are required for Greece to get further bailout money puts him in direct conflict with the troika.

“I fully disagree with what is at heart of the memorandum,” Tsipras said, adding that “further austerity will make us a third world country in the EU.”



Tsipras's views are significant because a new poll on Thursday put him in first place to win snap elections if they are held in June. The elections may be necessary if none of the winners of Sunday's elections are able to form a government so far.

In a letter Thursday sent to top European officials, Tsipras urged them to re-examine the countryΆs strict austerity program.

His argument stresses that the strong anti-austerity vote in SundayΆs election, which produced a hung parliament, stripped GreeceΆs bailout commitments of “political legitimacy.”


RELATED LINKS
S&P Could Cut Greece MoreEU Turns Screw on AthensGreek Leader Who Shook MarketsWhat Would Happen If Greece Left the Euro Zone?
Tsipras says the punishing cutbacks have failed to address the countryΆs problems, are destroying the recession-bound economy and threatening to create a Greek “humanitarian crisis.”

He urged top EU officials to “re-examine the entire framework of the current strategy.”

The letter was addressed to EU President Herman Van Rompuy, European Commission President Jose Manuel Barroso, and European Central Bank chief Mario Draghi.


—Reported by Michelle Caruso-Cabrera and written by Jennifer Parker. The Associated Press also contributed to this report.


https://www.cnbc.com/id/47371418




School prank on Tsipras...


https://i.imgur.com/VYtJ9.gif

Stamatis
11-05-12, 15:57
Αθήνα
Συνάντηση με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια έχει στο Προεδρικό Μέγαρο ο πρωθυπουργός Λουκάς Παπαδήμος.

«Ήρθα να σας ενημερώσω για τις εξελίξεις στην οικονομία, στο χρηματοπιστωτικό σύστημα και στις διεθνείς αγορές, καθώς και για ζητήματα οικονομικής και εξωτερικής πολιτικής, που απαιτούν άμεση αντιμετώπιση» ανέφερε ο πρωθυπουργός Λουκάς Παπαδήμος, κατά την είσοδό του στο γραφείο του Προέδρου της Δημοκρατίας.

Ο πρωθυπουργός, κατά τη χειραψία με τον κ. Παπούλια, τον ρώτησε: «Πώς είστε;» και ο κ. Παπούλιας απάντησε: «Των πραγμάτων δοθέντων...».

Ο κ. Παπαδήμος αναμένεται, σύμφωνα με πληροφορίες, να ενημερώσει τον κ. Παπούλια για τις εξελίξεις σχετικά με το ομόλογο που λήγει στις 15 Μαΐου, για τη Σύνοδο Κορυφής ΕΕ και ΝΑΤΟ και την εκπροσώπηση της Ελλάδας.

Επίσης, θα συζητήσουν και για το Συμβούλιο Πολιτικών Αρχηγών που θα συγκληθεί τις επόμενες ημέρες.

Ο κ. Παπαδήμος ενδέχεται να ενημερώσει τον Πρόεδρο για την απόφασή του να μην αναλάβει υπηρεσιακός πρωθυπουργός σε περίπτωση που προκηρυχθούν νέες εκλογές.


https://rlv.zcache.com/failboat_failboat_captain_hat-p148563109947350042enxqz_400.jpg

εγκαταλείψτε το πλοίο....