PDA

Επιστροφή στο Forum : μπαταρια Ε46- κουμπι πορτμπαγκαζ



gyiama
22-04-12, 16:43
λοιποοοον εχουμε και λεμε. εδω και κανενα 3μηνο 4μηνο με αφηνε παο μπαταρια το αμαξι. βεβαια το εβαζα μπρος 1 φορα στις 2-3 εβδομαδες. οκ λεω τα εφτυσε η μπαταρια η οποια πραγματικα μια μερα τα επαιξε τελειως και δεν φορτιζε καν(μαλλον εκαψε στοιχειο)την αλλαζω λοιπον με μια καινουρια 75αρα(η προηγουμενη ηταν 55αρα και οι 2 μπαταριαες γνησιες)την αλλαξα την μεγαλη εβδομαδα. προχθες το αυτοκινητο εμεινε παλι απο μπαταρια.(σε 9 μερες για την ακριβεια)την καινουρια οταν την εβαλα στο αυτοκινητο αμεσως την συνδεσα στον φορτιστη οπου και φορτιστηκε εντελως. τωρα την εχω 3η μερα σημερα στον φορτιστη και δεν εχει φορτισει!!! παιζει να εχει ελατωμα η μπαταρια?η ακπου αλλου ειναι το θεμα?μεχρι σημερα την ειχα με τους πολους συνδεμενους στο αυτοκινητο πριν απο λιγο την αποσυνδεσα τελειως για να δω τι θα γινει. αν εχω διαρροη εχουμε τπτ συγκεκριμενο για αρχη να κοιταξω?η απλα ψαχνουμε στα τυφλα?

προβλημα 2: εδω και λιγο καιρο εχει σταματισει (η αλλες φορες σταματαει και αλλες δουλευει κανονικα) το κουμπι που ανοιγουμε το πορτμπαγκαζ. μονο το κουμπι του προτμπαγκαζ. απ το κουμπι μεσα στο αμαξι η απ το κλειδι ανοιγει κανονικα. εψαξα για κομμενο καλωδιο μεσα στην φυσουνα του πορμπαγκαζ αλλα τπτ ολα ειναι μια χαρα.αλλαξα διακοπτη πισω αλλα το θεμα συνεχιζει να υπαρχει

ερχομαι τωρα και ενωνω τα 2 παραπανω θεματα και λεω: υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο θεμα το κουμπι με την μπαταρια?δλδ να υπαρχει θεμα διαρροης απ αυτο το προβλημα????


κανονιστε να μου απαντησετε ολοι και γρηγορα να μην τα παρω ετσι?με τις κλικες σας εδω περα αντε........:thumbsup:

Kostas_1
22-04-12, 17:06
1. Οπως ειπες, την αποσυνδεεις απο το αμαξι και την φορτιζεις. Αν δεν φορτιζει, τοτε ναι εχει θεμα. Αν φορτιζει και μετα οταν την συνδεεις στο αμαξι ξεφορτιζει τοσο γρηγορα, τοτε θελει ψαξιμο....

Παντως καλο ειναι να κανεις καμμια βολτα (μεγαλη) για να φορτισει απο το αυτοκινητο. Οι φορτιστες δεν την φορτιζουν και πολυ καλα.

2. δεν ξερω...

oldcarskickass
22-04-12, 17:39
Το ίδιο θέμα είχα με του πατέρα μου το Ε36 και προέρχονταν από το πορτ μπαγκάζ.

Επειδή εμείς δεν είμαστε καπιτάλες σαν του λόγου σου να έχουμε Ε46 με κουμπιά και αυτοματισμούς για το φορτ μπαγκάζ, το πρόβλημα ήταν ο διακόπτης που ανοιγοκλείνει το φως του φορτ μπαγκάζ, ο οποίος άφηνε το λαμπάκι μονίμως ανοικτό.

Φορτιστής και δεν σου την φόρτισε; Μήπως είναι συντηρητής; Γιατί και εγώ έχω φορτιστή μπαταρίας και όσες μπαταρίες είχα τις φόρτιζε μια χαρά. Ή έχει χαλάσει ο φορτιστής ή είναι μικρός για την μπαταρία και θέλει μέρες για να φορτίσει;

Από την άλλη παίζει να έπεσες σε ελαττωματική μπαταρία, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν θα κράταγε - πιστεύω - ούτε 9 μέρες, άντε κανά δυο μιζιές. Έτσι τουλάχιστον είχε γίνει σε μία δική μου, η οποία και αντικαταστάθηκε στην εγγύησή της.

Αυτό με το πορτ μπαγκάζ δεν ξέρω να σου πω (δεν ξέρω αν έχει και ξεχωριστή ασφάλεια το πορτ μπαγκάζ, φτωχολογιά είπαμε λολ), αλλά πάρε ένα πολύμετρο και βρες τα καλώδια που πάνε στο πορτ μπαγκάζ μήπως δίνει συνεχώς ρεύμα ή κάτι τέτοιο.

gyiama
22-04-12, 18:01
χαχαχ λοιπον. η μπαταρια την πρωτη μερα που την αγορασα φορτισε κανονικα με τον ιδιο φορτιστη. τωρα γιατι δεν φορτιζει?λεω ειτε οτι εχει καποια μεγαλλη διαρροη το αυτοκινητο οποτε καταναλωνει μεγαλη ενεργεια και δεν προλαβαινει να την φορτισει(πραγμα που ομως εκανε με την προηγουμενη μπαταρια την 55αρα δλδ την φορτιζε κανονικα πανω στο αυτοκινητο)ειτε η μπαταρια εχει καποιο θεμα.το θεμα ειναι οτι με το που την εβαλα την μπαταρια εβαλα μπρος εκεινη την ωρα και μετα απο 2-3 μερες παλι και μετα δεν το ξαναδοκιμασα. θελω να πω οτι δεν ξερω ποτε εμεινε απο μπαταρια μπορει να εμεινε και μετα απο 3-4 μερες.δεν ειναι απο σφαλεια ρε Λευτερη γιατι αλλιως δεν θα ανοιγε καθολου με τους αλλους 2 τροπους!!(καλα ναι τα Ε46 μονο κλανωντας που δεν ανοιγει το πορτμπαγκαζ δλδ ελεος. απο πισω απο μεσα απο το κλειδι απ την κλειδαρια και προαιρετικα και μεσα απ το πορτμπαγκαζ δλδ ελεος). το καλωδιο του διακοπτη το εχω μετρησει και δεν μου δειχνει κομμενο. ξερεις τι γινεται?ειναι περιεργο το ανοιγμα. δεν εχει ενα καλωδιο που παει κι ερχεται. στην ουσια με το πατημα του μπουτον βραχυκυκλωνεις το ρευμα με την γειωση και ετσι απασφαλιζει. οποτε δεν μπορω να να βρω ουτε ταση ουτε τπτ. ειναι πολυ περιεργο.

oldcarskickass
22-04-12, 18:08
Όταν λες το κουμπί του πορτ μπαγκάζ, εννοείς αυτό που είναι πάνω στην πόρτα; Γιατί στης μητέρας μου το Ε46 (pre facelift) δε θυμάμαι να έχει κάποιο κουμπί (ούτε μέσα στο αμάξι, δεν ξέρω αν είναι θέμα έκδοσης βέβαια, γιατί δεν έχει τπτ από έξτρα), απλά γυρνάς το κλειδί προς κάποια πλευρά και απασφαλίζει.

Την μέτρησες επάνω στο αμάξι σβηστό να δεις πόσα βόλτ δίνει; Τι τύπου είναι; (κυρίως αν είναι gel) γιατί αυτό που είδα και από το νετ, είναι ότι αν έχεις gel πρέπει λέει και ο φορτιστής να είναι ανάλογος, αλλιώς δεν φορτίζει καλά λένε, τώρα πως γίνεται αυτό δεν ξέρω.

gyiama
22-04-12, 18:14
εχει πανω στην πορτα του πορτμπαγκαζ κουμπι(περιεργο αυτο που λες ρε δεν εχει πανω στο φιλετο με τις μπλαφονιερες της πινακιδας μπουτον?) το αλλο εσωτερικα ναι ειναι στον εξτρα εξοπλισμο για τα ευρωπαικα(στα αμερικανικα ηταν στανταρ). η μπαταρια οχι ειναι υγρου τυπου αλλα και τζελ να ηταν παλι ο φορτιστης μου κανει,ειναι παλμικος οποτε δεν ειναι θεμα φορτιστη. την μετρησα επανω στο αυτοκινητο και εδειξε 13.35 volt αλλα με πτωτικες τασεις,δλδ σιγα σιγα αρχισε να πεφτει 13.30 13.29 κλπ. την εβγαλα τωρα και μετρησα 13.70 αλλα νομιζω οτι παλι με πτωτικες τασεις ηταν. μου εκανε λιγο εντυπωση ομως μετρωντας τα αμπερ της ετσι ξερη χωρις φορτιο εβγαζε 800mA αλλα αυτο μπορει να ειναι επειδη ειναι χωρις φορτιο. κανονικα ποσο επρεπε να δειχνει γνωριζει κανεις?

oldcarskickass
22-04-12, 18:21
Ναι σωστός για το μπουτόν έχεις δίκιο!!

800ma δεν είναι τίποτα!! Αν και δεν έχω μετρήσει την μπαταρία, αλλά το ρεύμα που έδινε ο φορτιστής όταν τη φόρτιζα.

ΥΓ: ελπίζω να ξέρεις πως μετράνε τα amper με το πολύμετρο, γιατί πρέπει να αλλάξεις και τα καλώδια (το ground αν θυμάμαι).

gyiama
22-04-12, 18:24
ετσι λεω οτι ξερω χαχαχαχ.ναι ρε ξερω και μου κανει εντυπωση οτι μετα απο αρκετες ωρες σκετη και παλι δεν εχει φορτισει ακομα. κατι παιζει με την μπαταρια πιστευω και ειναι ασχετο με το κουμπι πισω

nikos valvetronic
22-04-12, 21:36
Πάνο παίζει να είναι από το μπουτόν ρε συ,αφού μετά από 20 λεπτά κόβεται η παροχή ρεύματος στο αυτοκίνητο εκτός από αλάρμ-ψείρες-κεντρικό κλείδωμα.Και εφόσον λες ότι
τελευταία σου κάνει και νούμερα το ξεκλείδωμα του πορτ-μπαγκαζ γενικά κάτι γίνεται εκεί.

nikos valvetronic
22-04-12, 21:41
εχει πανω στην πορτα του πορτμπαγκαζ κουμπι(περιεργο αυτο που λες ρε δεν εχει πανω στο φιλετο με τις μπλαφονιερες της πινακιδας μπουτον?) το αλλο εσωτερικα ναι ειναι στον εξτρα εξοπλισμο για τα ευρωπαικα(στα αμερικανικα ηταν στανταρ). η μπαταρια οχι ειναι υγρου τυπου αλλα και τζελ να ηταν παλι ο φορτιστης μου κανει,ειναι παλμικος οποτε δεν ειναι θεμα φορτιστη. την μετρησα επανω στο αυτοκινητο και εδειξε 13.35 volt αλλα με πτωτικες τασεις,δλδ σιγα σιγα αρχισε να πεφτει 13.30 13.29 κλπ. την εβγαλα τωρα και μετρησα 13.70 αλλα νομιζω οτι παλι με πτωτικες τασεις ηταν. μου εκανε λιγο εντυπωση ομως μετρωντας τα αμπερ της ετσι ξερη χωρις φορτιο εβγαζε 800mA αλλα αυτο μπορει να ειναι επειδη ειναι χωρις φορτιο. κανονικα ποσο επρεπε να δειχνει γνωριζει κανεις?

Έτσι συμπεριφέρεται η μπαταρία,όταν μετράς με το μοτέρ να δουλεύει βλέπεις στην ουσία
τι βγάζει το δυναμό(τουλάχιστον 13,5 volt).Μόλις σβήσεις το μοτέρ η τάση που μετράς σιγά σιγά πέφτει μέχρι να 'κάτσει' κάπου.

m-power_01
22-04-12, 21:45
Οι συνήθεις διαρροές ρεύματος σε Ε46 είναι από το πάνελ του κλιματισμού , και από το κοντέρ. Επίσης και από συναγερμους εμπορίου.

Tsakirakos
23-04-12, 00:42
απ το κουμπι μεσα στο αμαξι η απ το κλειδι ανοιγει κανονικα.

εχει τετοιο κουμπι το 46αρι???? 9 χρονια τωρα δεν το εχω δει ποτε!

giannis_compact
23-04-12, 00:51
εχει τετοιο κουμπι το 46αρι???? 9 χρονια τωρα δεν το εχω δει ποτε!

Κάποια είχαν και κάποια όχι Στέφανε. Μπροστά από το συμπλέκτη, πάνω από το αριστερό πόδι του οδηγού ;)

Kostase46
23-04-12, 06:56
ετσι λεω οτι ξερω χαχαχαχ.ναι ρε ξερω και μου κανει εντυπωση οτι μετα απο αρκετες ωρες σκετη και παλι δεν εχει φορτισει ακομα. κατι παιζει με την μπαταρια πιστευω και ειναι ασχετο με το κουμπι πισω

Πανό κάποτε το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα και ήταν απο τη δίαιτα του πορτ μπαγκαζ άνοιξε την και δες μήπως σπασανε τα καλώδια και βραχηκυκλωνουν.

gyiama
23-04-12, 07:55
οι μετρησεις εγιναν με σβηστο μοτερ χωρις να εχιε παρει μπρος χωρις να εχει ανοιξει πορτα με το κλειστο το ρευμα ηρεμιας. το θεμα ειναι οτι τωρα που φορτισα την μπαταρια με αποσυνδεδεμενους τους πολους φορτισε κανονικα στο ful.τωρα για το κουμπι του πορτμπαγκαζ μαλλον παει το μυαλο μου στην gm μιας και μπουτον αλλαξα και παλι τα ιδια κανει. καλωδια τσεκαρα και ειναι οκ δεν ειναι κομμενα.

gyiama
23-04-12, 07:57
Οι συνήθεις διαρροές ρεύματος σε Ε46 είναι από το πάνελ του κλιματισμού , και από το κοντέρ. Επίσης και από συναγερμους εμπορίου.


Πανό κάποτε το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα και ήταν απο τη δίαιτα του πορτ μπαγκαζ άνοιξε την και δες μήπως σπασανε τα καλώδια και βραχηκυκλωνουν.

Σπυρο φακιρη εχω αλλαξει τελευταια οποτε δεν ειναι απ το πανελ δλδ δεν μενει τπτ να δουλευει. το κοντερ δεν θα μου εκανε κατι?διαρροη απο κει πως θα την τσεκαρω?ο συναγερμος αν ειναι πιστευω θα ειχε θεμα γενικα.
κωστα τι ειναι αυτη η δίαιτα???????εμενα σε πορτμπαγκαζ μου κανει μιας και πλεον το κουμπι πισω ειναι νεκρο ενο παλαιοτερα δουλευε

BILL007
23-04-12, 12:01
πλεον το κουμπι πισω ειναι νεκρο ενο παλαιοτερα δουλευε

Αυτό είναι το πρόβλημα Πάνο...thumb Ανοιξε πίσω στο πορτ μπαγκάζ και ψάξε τα καλώδια όσο πιο καλά γίνεται thumb

Eγω είχα θέμα με το carpc, που μου ρούφαγε το τροφοδοτικό του όταν ήταν κλειστό thumb λίγο μεν,αλλά ικανό να μου φάει την μπαταρία με 5 μέρες ακινησία (έβαλα ρελέ και βρήκα την ησυχία μου).Το ίδιο είχε πάθει και Ζαχαρίας με τον ενισχυτή του και έβαλε κουμπί,αν θυμάσαι.

Απο την στιγμή που δεν έχεις κάτι τέτοια (ενισχυτές,carpc κτλπ) και αφού λες ότι ο διακόπτης δεν λειτουργεί, έχει θέμα με βραχυκύκλωμα.

Και όσο περίεργο και να σου φανεί,εγώ όταν μέτραγα για να βρω την διαρροή, τα ρεύματα ήταν πολύ μικρά σε σημείο που έλεγα σιγά που μπορούν να ξελιγώσουν την μπαταρία.Και όμως το βρήκα απο που είχα θέμα μέσω δοκιμών πρακτικά...

Για εμένα ξεκίνα με τον διακόπτη που δεν λειτουργεί και τα καλώδια που πάνε σε αυτόν thumb

Επίσης τσέκαρε αν το δυναμό σου λειτουργεί σωστά ;)

gyiama
23-04-12, 12:04
πριν απο λιγο παλι ξυλωσα το καλυμα του πορμπαγκαζ και το λαστιχο που περναει η καλωδιωση αλλα δεν βρηκα τπτ οσο και να εψαξα τα καλωδια δεν βρηκα τπτ. για την μπαταρια το μονο που μου παει το μυαλο ειναι απ την καμερα οπισθοπορειας να μενει ανοιχτη (να μην κλεινει το remote της οθονης οταν ειναι κλειστη η οθονη)αλλα και παλι 55αρα μπαταρια την τελειωνε σε 2-3 εβδομαδες περιπου τωρα 75αρα σε 1???? δεν στεκει. αυριο μαλλον παει ηλεκτρολογο μπας και βγαλουμε ακρη.

gyiama
23-04-12, 12:17
και τωρα που το σκεφτομαι καινα θελει το remote να μεινει ανοιχτο δεν γινεται μιας και κοβει το ρευμα εντελως το αυτοκινητο απο μονο του. και τωρα που το ξανασκεφτομαι η μπαταρια αρχισε να με αφηνει με το που αρχισε να κανει χαζα το πορτμπαγκαζ οποτε τωρα που το πορτμπαγκαζ εμεινε τελειως εμεινε και πολυ γρηγορα απο μπαταρια. αρα?????? ψαξε να βρεις τωρα τι συμβαινει........

BILL007
23-04-12, 12:18
Άρα φταίει το πορτ μπαγκαζ Πάνο...;) Κάνει μπαμ! ;)

gyiama
23-04-12, 12:28
να μην γυρισει το μυαλο μου και το κανω εγω μπαμ μπουμ αντε γιατι πολυ χαιδεμενο το εχω και ολο μλκιες βγαζει. καθεται και χαλαει μη το ........

BILL007
23-04-12, 12:32
Και εμένα τα ίδια κάνει...:p Tο πολυχαιδεύω και το προσέχω και όλη την ώρα με έχει στο καρφί και στο πέταλο...

Πολλές φορές έχω φτάσει να πω αυτό που είπες Πάνο...:D:D:D Ε46,BMW,Υπερβολική φροντίδα->σπάσιμο νεύρων...Τυχαίο????:hystericalbs1: