Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 55

Θέμα: Μπαταρια αυτοκινητου!

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Απο πότε η bosch είναι ικανοποιητικές?

    Το όλο thread είναι πολύ καλό αλλά στην βαθμολόγηση μπλέξανε τα μπούτια τους...

    Η μπαταρίες λίγο πολύ κάνουν την δουλειά τους εξαρτάται για τι χρήση την θές βέβαια.... Προσωπικά θεωρώ τον παράγοντα ζωής σχετικά ανύπαρκτο γιατί απο ότι έχουν δεί τα μάτια μου όλες λίγο πολύ ίδια διάρκεια ζωής έχουν....

    Και μην ξεχνάμε πως μια μπαταρία συντειρείται απο την καλή κατάσταση της γεννήτριας (δυναμό) και απο το πόσες ΓΕΙΩΣΕΙΣ εχει στο αυτοκίνητο....

    Ένα αμάξι με πολλές γειώσεις μπορεί να κρατήσει την μπαταρία πάντα φορτισμένη και πάντα ζωντανή....

    Ένα καλό check up για το δυναμό είναι το εξής: Μιζάρεις και αφού πάρει μπροστά ο κινητήρας αποσυνδέεις τον αρνητικό πόλο.... Σβήνεις καταναλωτές (λάμπες, ηχοσύστημα, φώτα ακόμα και τις πλαφονιέρες) και μετράς την τάση που υπάρχει στους πόλους με πολύμετρο χωρίς να έχεις συνδεδεμένη την μπαταρία (και όμως το αυτοκίνητο συνεχίζει και δουλεύει)...

    Δεδομένο χωρίς φορτίο φόρτισης και μοναδική κατανάλωση τα ηλεκτρικά του κινητήρα μετράς την τάση... Αν το δυναμό παράγει άνετα απο 13.8v και πάνω τότε είναι εντάξει, καλό θα είναι να πατήσουμε λίγο το γκάζι και ελέγχουμε αν ανεβάζει και άλλο τάση, συνήθως φτάνουν μέχρι 14.2v

    Αν αυτές οι τιμές είναι σωστές τότε δεν έχουμε πρόβλημα

    Πολλοί πάνε και αλλάζουν μπαταρίες κάθε μήνα λέγοντας οτι δεν είναι καλές και χαλάσανε, φυσικά και χαλάσανε αφού το ρεύμα φόρτισης δεν επαρκεί για αυτό ψάξτε το και πιο πίσω το πρόβλημα και μετά ας κατηγορήσουμε μια μπαταρία

  2. The Following 7 Users Say Thank You to Jimmakos For This Useful Post:

    kloukakis (25-05-11), nikos valvetronic (25-05-11), Nino (25-05-11), Paris218d (25-09-21), Stefanos_Cool (26-05-11), stratos (25-05-11), Vasilis (25-05-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.581
    Thanked
    6682
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω πιστευω οτι καποιες καθημερινες συνηθειες μπορουν να βοηθησουν την μπαταρια μας.Μερικες που εφαρμοζω εγω ειναι: 1.Κλεινω οροφη-παραθυρα πριν σβησω τη μηχανη 2.Βαζω μπρος με πατημενο συμπλεκτη παντα 3.Βαζω μπρος με διακοπτη φωτων στο 0 4.Οταν το καθαριζω και εχω ανοιχτες πορτες κλεινω απο την αρχη τις πλαφονιερες (ειναι και πολλες!) Ας προσθεσει καποιος καμια ιδεα ακομα να την εφαρμοσουμε

  4. The Following 3 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    individual (31-05-14), Jimmakos (25-05-11), Vasilis (25-05-11)

  5. #3
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos e46 16v Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πιστευω οτι καποιες καθημερινες συνηθειες μπορουν να βοηθησουν την μπαταρια μας.Μερικες που εφαρμοζω εγω ειναι: 1.Κλεινω οροφη-παραθυρα πριν σβησω τη μηχανη 2.Βαζω μπρος με πατημενο συμπλεκτη παντα 3.Βαζω μπρος με διακοπτη φωτων στο 0 4.Οταν το καθαριζω και εχω ανοιχτες πορτες κλεινω απο την αρχη τις πλαφονιερες (ειναι και πολλες!) Ας προσθεσει καποιος καμια ιδεα ακομα να την εφαρμοσουμε
    Εγω επισης κλεινω κλιματισμο,καθρεπτες και μερικες φορες και το ραδιο πριν σβησω τη μηχανη.
    quattro ist fur sissies

  6. #4
    Εγγραφή
    07-02-10
    Μηνύματα
    213
    Thanked
    131
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μηπως ξερει καποιος ?Ενω εχει τοποθετηθει νεα μπαταρια σε Ε46 ,σε ενα πρωινο με υγρασια κ κρυο κ λιγο μετα απο κανονικο ξεκινημα ,σε πορεια με μικρη ταχυτητα κ αναμμενα φωτα ,εκανε υπερταση κ τα φωτα για λιγο αναψαν περισσοτερο ...Μετα επανηλθε σε κανονικη κατασταση ...Εχει τυχει σε καποιον? Επαναλαμβανω η μπαταρια ειναι μιας εβδομαδας κ οταν την βαλαμε εγινε κ ελεγχος στο δυναμο για αν φορτιζει σωστα κ ηταν ο.κ...

  7. #5
    Εγγραφή
    07-02-10
    Μηνύματα
    213
    Thanked
    131
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δυστυχως το φαινομενο της υπερτασης εμφανιζεται συχνα στα παγωμενα πρωινα λιγο με α την εκκινηση...Σε διαγνωστικο που το ειδαμε εβγαλε υπερφορτισει στιγμιαια (πανω απο 18v) λογω δυναμου.Ο μαστορας ειπε πως πρεπει να παμε για επισκευη του δυναμου...Ακουγεται λογικο ...?Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον αλλο ..?

  8. #6
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savvas bmwdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω επισης κλεινω κλιματισμο,καθρεπτες και μερικες φορες και το ραδιο πριν σβησω τη μηχανη.
    Εγω δεν κανω τιποτα απο ολα αυτα......και η μαμα μπαταρια κρατησε ακριβως 9 χρονια

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP