Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 72

Θέμα: [Ε46] Οδική συμπεριφορά

  1. #1
    Stradale Guest

    Προεπιλογή [Ε46] Οδική συμπεριφορά

    Δεν βρήκα άλλο θρεντ να μιλάει αποκλειστικά για οδική συμπεριφορά (αν υπάρχει παρακαλώ παρακάμψετε με εκεί) για αυτό και άνοιξα αυτό.

    Το έναυσμα το πήρα από την παρατήρηση ότι το αμάξι δεν έχει καλή πρόσφυση μπροστά, έχω την αίσθηση ότι είναι αρκετά υποστροφικό για τόσο δυνατό πισωκίνητο. Υπόψην ότι δεν κινούμε Ελλάδα και η άσφαλτος εδώ είναι πραγματικά το κάτι άλλο,οπότε θέμα δρόμου δεν τίθεται.

    Φοράει TOYO T1-R σε πολύ καλή κατάσταση, τα οποία βέβαια νομίζω δεν του ταιριάζουν έχουν πολύ μαλακά πλαινα, φανταστείτε το κινώ με 36 πίεση σίγουρα. Όταν ζεσταθούν κάπως λύνεται το πρόβλημα αλλά γενικά θέλω την μούρη βιδωμένη και μέχρι να το πετύχω δεν θα ηρεμισω

    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι γενικά σε καλό οδόστρωμα πως έχετε παρατηρήσε ιτην συμπεριφορά του Μ3, να ξέρω και εγώ πως κινούμε και τι ζητάω από το αμάξι πριν προβώ σε δραστικές αλλάγες (βλ.ανάρτηση κτλ)

  2. The Following User Says Thank You to Stradale For This Useful Post:

    nik200 (01-06-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.086
    Thanked
    634
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η Μ3 ειναι αυτοκινητο το οποιο σπανιως δειχνει σημαδια υποστροφης!
    Αυτο μπορει να οφειλεται ειτε απο τον οδηγο ειτε απο στησιμο του αυτοκινητου.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to SuperSonic For This Useful Post:

    nik200 (01-06-12), Ptboul (01-06-12)

  5. #3
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το Μ3 Ε46 ειναι υποστροφικο αμαξι σε γεννικες γραμμες.
    Υπερστροφη βγαζει σε εξόδους στροφων και αυτό οφειλεται κυριως στην δυναμη που εχει. Υπερστροφη ισχυος βγαζει δηλαδη μονο.
    Ομως ειναι υποστροφικο.

    Αν θες να αλλαξει το αμαξι συμπεριφορά, πρεπει να αλλαξεις την γεωμετρια της αναρτησης.

  6. The Following 5 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    EVERGET (01-06-12), kostas 325 (01-06-12), nik200 (01-06-12), pilot (01-06-12), Thomelef (01-06-12)

  7. #4
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    στο δρομο...δηλαδη πολυ κατω απο τα ορια του το αμαξι ειναι αρκετα ουδετερο-ελαφρα υποστροφικο..ακομα ομως και στο οριο του δυσκολα βγαζει μουτρα..πολυ δυσκολα..μηπως κατι παιζει με την ευθυγραμμιση σου....την εχεις τσεκαρει??το αμαξι ειναι λιγο υποστροφικο για να σου δειξει το οριο του..και μετα γινεται υπερστροφικο στις εξοδους για να κλεισει την τροχια του και να τοποθετηθει..δηλαδη για αμαξι δρομου..ειναι σχεδον τελειο..αν ψαχνεις για κατι ακομα πιο καθαροιμο τοτε βαζεις ολη την αναρτηση του csl....που το αμαξι πραγματικα γινεται τελειο..αλλα ξεχνας την ανεση στο ταξιδι..

    υγ..μην ξεχνας οτι το αμαξι ειναι βαρυ..και οτι αν του κανεις ενα πιο επιθετικο set up αναρτησης..το αμαξι μπορει να γινει αρκετα επικινδυνο..καθως μολις ξεκολλησει η μαζα..θα σε φτασει οπου να ναι..γιαυτο προτεινω και την μαμα αναρτηση csl...για να εχεις το κεφαλι σου υσηχο..(χωρις φυσικα να σημαινει οτι το αμαξι ειναι ευκολο ετσι...)

  8. The Following 4 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    doctore (02-06-12), EVERGET (01-06-12), pilot (01-06-12), zaharias (01-06-12)

  9. #5
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όπως τα λένε οι προλαλήσαντες, το Μ3 είναι πολύ ουδέτερο αυτοκίνητο και στο όριό του θα δεις ελαφριά υποστροφή, η υπερστροφή έρχεται μόνο όταν την προκαλέσεις. Πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να πειραματιστείς με γεωμετρία ώστε να το κάνεις υπερστροφικό καθώς έτσι το αμάξι θα χάσει την προοδευτικότητα των αντιδράσεων του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVERGET : 01-06-12 στις 10:56
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  10. The Following User Says Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    nik200 (01-06-12)

  11. #6
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    μου φαινεται οτι επιασα τι γινεται..

    φιλε stradale...στην στροφη πριν μπεις του δινεις γκαζι????γιατι το μ3 για να μπει θελει γκαζακι...μην το λυπασαι...ισως και γιαυτο σου φαινεται υποστροφικο..καθως εκεινη την ωρα λιγο πλαναρει (περισσοτερο αισθηση του οδηγου ειναι!!!)..και για να κλειδωσει το μπλοκε καλα και να βαλει την μουρη μεσα..θελει γκαζι...οπως σου πα..ειναι βαρυ αμαξι..

  12. #7
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω αυτο που εχω να πω για να δειξω οτι το αμαξι ειναι υποστροφικο ειναι:
    Εαν ο οποιοσδηποτε προσπαθησει εστω και για μιση ωρα να οδηγησει το αμαξι σε μια πιστα γργορα, με γραμμες και στο οριο που ο καθενας μπορει, με τις εργοστασιακες ρυθμισεις, δεν θα μεινει λάστιχο μπροστα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chief : 01-06-12 στις 11:20

  13. The Following User Says Thank You to chief For This Useful Post:

    kostas 325 (01-06-12)

  14. #8
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μια μετρηση θερμοκρασιας στα ελαστικα μπροστα - πισω μετα απο μια γρηγορη διαδρομη η ενα περασμα σε πιστα δειχνει την αληθεια.

  15. #9
    Stradale Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου φαινεται οτι επιασα τι γινεται..

    φιλε stradale...στην στροφη πριν μπεις του δινεις γκαζι????γιατι το μ3 για να μπει θελει γκαζακι...μην το λυπασαι...ισως και γιαυτο σου φαινεται υποστροφικο..καθως εκεινη την ωρα λιγο πλαναρει (περισσοτερο αισθηση του οδηγου ειναι!!!)..και για να κλειδωσει το μπλοκε καλα και να βαλει την μουρη μεσα..θελει γκαζι...οπως σου πα..ειναι βαρυ αμαξι..
    Όχι δεν δίνω γκάζι στην είσοδο,μετα την κορυφή της στροφής του δίνω,όταν μπαίνω προσπαθω να φρέναρω όσο πιο αργά γινεται και μετα στριβω.

    Ευθυγραμμηση δεν εχω κάνει ακόμα,αλλα ειναι στα προσεχές.τι ρυθμίζεται μαμά;toe και camber;ή μπορουμε και caster;

    Η ανάρτηση απο το csl ακούγεται καλη περιπτωση γιατι με έχουν κουράσει οι coilover μέχρι να τις στησεις

  16. The Following User Says Thank You to Stradale For This Useful Post:

    nik200 (01-06-12)

  17. #10
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stradale Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν δίνω γκάζι στην είσοδο,μετα την κορυφή της στροφής του δίνω,όταν μπαίνω προσπαθω να φρέναρω όσο πιο αργά γινεται και μετα στριβω.

    Ευθυγραμμηση δεν εχω κάνει ακόμα,αλλα ειναι στα προσεχές.τι ρυθμίζεται μαμά;toe και camber;ή μπορουμε και caster;

    Η ανάρτηση απο το csl ακούγεται καλη περιπτωση γιατι με έχουν κουράσει οι coilover μέχρι να τις στησεις
    δοκιμασε το αλλα με προσοχη (σε δρομο με χωρο και χωρις κινηση)..δωστου γκαζι (μην λυπηθεις τα χιλιομετρα....)..κανε του και μια μαμα ευθυγραμμιση..μετα να δεις διαφορες....και αν ακομα δεν εισαι ευχαριστημενος τοτε πας σε μια ακριβη λυση σαν την csl αναρτηση!

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP