Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 84

Θέμα: Να το δωσω το si ???

  1. #21
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μου την επεσε μολις ενας συναδελφος ο οποιος εχει μια σκατοκουβαριστρα* πετρελαιο.

    Μου ειπε να παρω και εγω μια (να κρατησω το si φυσικα)....

    3 λιτρα πετρελαιο στα 100χλμ (επι 1,4 το λιτρο....) Μοντελο του 2009 το πηρε 8000 ευρω. Τελη κυκλοφοριας 3 ευρω....

    Με δουλευει ο ατιμος? 3 λιτρα
    (5,2 ευρω στα 100 χμλ βρε παιδια???)




    *smart

  2. The Following 2 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    nikos1400 (16-09-11), Ptboul (16-09-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    24-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.454
    Thanked
    1890
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι το καινουργιο θα εχει παραπανω βενζινες,ασφαλεια και σερβις/ανταλλακτικα ?

    Λιγοτερα τα υπολογιζω εγω....

    Ασφαλεια ψηλη λογω νεοτητας..

    Τα υπολοιπα λογω turbo...

  4. #23
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StratosZ4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλεια ψηλη λογω νεοτητας..

    Τα υπολοιπα λογω turbo...
    Αν εννοεις λογο νεοτητας του αυτοκινητου (αξιας δλδ) οτι θα ασφαλιστει για 30Κ σε σχεση με τα 20 που εχω τωρα στο si, ok, αλλα και παλι θα ειναι ελαχιστη η διαφορα.

    Για τα υπολοιπα παλι δεν νομιζω.... Δεν εχω ιδεα απο σερβις, βενζινες ενα 20% τουλαχιστον κατω εκτιμω

  5. #24
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εϊχε βγάλει το Auto-Triti (νομίζω) ένα τεύχος τον Αύγουστο που είχε πέντε ή έξι συγκριτικά από διαφορετικά μοντέλα, σε εκδόσεις βενζίνη & πετρέλαιο, για να συγκρίνει επιδόσεις και φυσικά κατανάλωση (πραγματική).

    Έτσι για να δούμε αν ισχύουν αυτά που λένε.

    Το ένα τεστ είχε 2 πεντακοσαράκια, το ένα ήταν με τον 1.2 ή τον 0.9 (θα σε γελάσω) και το άλλο φορούσε τον κινητήρα diesel της εταιρείας.

    Νικητής κατανάλωσης στα περισσότερα τεστ αποδείχθηκαν τα μοτέρ με βενζίνη. Και αυτό διότι για να κάνεις απόσβεσης της αγοράς (πετρέλαιο), πρέπει να κάνεις συγκεκριμένα χλμ / ετησίως, ειδάλλως δεν συμφέρει. ΑΝ θυμάμαι καλά έλεγε κάτι για 20-30.000 κάθε χρόνο.

    Αν βρω το τεύχος σπίτι, θα ανεβάσω στοιχεία.

  6. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    ntinos (16-09-11)

  7. #25
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαλό το μίνι, αλλά 30.000 ευρώ την εποχή αυτή για ένα τέτοιο αυτοκίνητο είναι κατά τη γνώμη μου πέταμα χρημάτων.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί θες να δώσεις το si. Η κατανάλωση που έχεις είναι (παραδόξως) πολύ καλή, ενώ και από βλάβες όπως λες δεν έχει βγάλει τίποτα σοβαρό για τα χλμ του.
    Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ο υψηλός κυβισμός (να'ναι καλά οι αθάνατες ελληνικές κυβερνήσεις με την ηλιθιότητα που τις δέρνει), κατά τ'άλλα δεν καταλαβαίνω γιατί να πας από ένα ιδιαίτερο, όμορφο και καλοστημένο αυτοκίνητο όπως η 320si σε ένα μικρό αυτοκίνητο με τούρμπο κινητήρα που έχει πολύ ακριβά σέρβις, είναι ιδιαίτερα υπερκοστολογημένο κατά τη γνώμη μου και ποιοτικά, όπως ολα τα μίνι, μετά από μερικά χλμ γίνεται κουδουνίστρα!
    Και θα πρέπει να δώσεις και καμια 15ριά χιλιάδες για όλα αυτά!

    Εντελώς λανθασμένη επιλογή κατά τη γνώμη μου.
    Αν θες σώνει και καλά καινούριο αυτοκίνητο, πήγαινε σε κάποιο 207rc που έχει ίδιο κινητήρα με το countryman, ή κάποιο Insignia με 180 άλογα που είναι όμορφο, ευρύχωρο, με καλή ποιότητα και ισορροπημένο οδηγικά, ή κάτι ανάλογο τέλος πάντων.
    Τα mini είναι καλά στημένα και όμορφα αυτοκίνητα, αλλά τα λεφτά που κοστίζουν τα βγάζουν εκτός συναγωνισμού και τα κάνουν ασύμφορα, εκτός κι αν έχει κάποιος λεφτά για πέταμα.

    Η κράτα λοιπόν το πολύ καλό σου αυτοκίνητο, ή δες κάτι άλλο.
    Μια ακόμα επιλογή ίσως να ήταν και ο νέος τουρμπάτος άσσος που δε νομίζω να έχει τρελές διαφορές σε τιμή με το countryman που κοιτάς.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  8. The Following 5 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    ghost-rider (16-09-11), ntinos (16-09-11), oldcarskickass (15-11-11), Ptboul (16-09-11), S8N (16-09-11)

  9. #26
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επίσης σκέψου ότι 130.000 χλμ = 80.000 μίλια. Τρίχες δηλαδή. Το μοτέρ μόλις που έστρωσε.

  10. The Following 4 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    120ie87 (16-09-11), ghost-rider (16-09-11), Ptboul (16-09-11), S8N (16-09-11)

  11. #27
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοεις λογο νεοτητας του αυτοκινητου (αξιας δλδ) οτι θα ασφαλιστει για 30Κ σε σχεση με τα 20 που εχω τωρα στο si, ok, αλλα και παλι θα ειναι ελαχιστη η διαφορα.

    Για τα υπολοιπα παλι δεν νομιζω.... Δεν εχω ιδεα απο σερβις, βενζινες ενα 20% τουλαχιστον κατω εκτιμω
    το ξαναλέμε ότι δεν έχει νόημα να μιλάς για πιο οικονομική συντήρηση από τη στιγμή που θα σκάσεις ζεστά περισσότερα από 12000 ευρώ...

    για να καταλήξεις σε δύο χρόνια με ένα μίνι που έχεις πληρώσει 30+ χιλιάρικα, να πωλείται 15

  12. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    ntinos (16-09-11)

  13. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης σκέψου ότι 130.000 χλμ = 80.000 μίλια. Τρίχες δηλαδή. Το μοτέρ μόλις που έστρωσε.

    Είναι σαν να μιλάς στον Γιάννη

  14. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    Monsta (16-09-11)

  15. #29
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλό το μίνι, αλλά 30.000 ευρώ την εποχή αυτή για ένα τέτοιο αυτοκίνητο είναι κατά τη γνώμη μου πέταμα χρημάτων.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί θες να δώσεις το si. Η κατανάλωση που έχεις είναι (παραδόξως) πολύ καλή, ενώ και από βλάβες όπως λες δεν έχει βγάλει τίποτα σοβαρό για τα χλμ του.
    Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ο υψηλός κυβισμός (να'ναι καλά οι αθάνατες ελληνικές κυβερνήσεις με την ηλιθιότητα που τις δέρνει), κατά τ'άλλα δεν καταλαβαίνω γιατί να πας από ένα ιδιαίτερο, όμορφο και καλοστημένο αυτοκίνητο όπως η 320si σε ένα μικρό αυτοκίνητο με τούρμπο κινητήρα που έχει πολύ ακριβά σέρβις, είναι ιδιαίτερα υπερκοστολογημένο κατά τη γνώμη μου και ποιοτικά, όπως ολα τα μίνι, μετά από μερικά χλμ γίνεται κουδουνίστρα!
    Και θα πρέπει να δώσεις και καμια 15ριά χιλιάδες για όλα αυτά!

    Εντελώς λανθασμένη επιλογή κατά τη γνώμη μου.
    Αν θες σώνει και καλά καινούριο αυτοκίνητο, πήγαινε σε κάποιο 207rc που έχει ίδιο κινητήρα με το countryman, ή κάποιο Insignia με 180 άλογα που είναι όμορφο, ευρύχωρο, με καλή ποιότητα και ισορροπημένο οδηγικά, ή κάτι ανάλογο τέλος πάντων.
    Τα mini είναι καλά στημένα και όμορφα αυτοκίνητα, αλλά τα λεφτά που κοστίζουν τα βγάζουν εκτός συναγωνισμού και τα κάνουν ασύμφορα, εκτός κι αν έχει κάποιος λεφτά για πέταμα.

    Η κράτα λοιπόν το πολύ καλό σου αυτοκίνητο, ή δες κάτι άλλο.
    Μια ακόμα επιλογή ίσως να ήταν και ο νέος τουρμπάτος άσσος που δε νομίζω να έχει τρελές διαφορές σε τιμή με το countryman που κοιτάς.

    Να πάρει 207rc με ημιάκαμπτο άξονα πίσω και κατανομη βάρους 60+% εμπρος/ 40-% πίσω??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ie87 : 16-09-11 στις 15:35

  16. #30
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 120ie87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πάρει 207rc με ημιάκαμπτο άξονα πίσω και κατανομη βάρους 60+% εμπρος/ 40-% πίσω??
    Ναι, αλλά αν είδες κάτι βιντεάκια χθες, μιλάμε για "άλλα επίπεδα πρόσφυσης"!

    Όπως και να 'χει Ντίνο, το SΙ είναι ωραίο και σπάνιο μηχάνημα και δε λέει να το σκοτώσεις για κάποια καινούργια υπερτιμημένη παπαρδέλα. Τα δε 12.000 (στην πραγματικότητα 20.000+ αλλά σε αφήνουμε να το διαπιστώσεις ο ίδιος σε μια αντιπροσωπεία) θα σου χρειαστούν οπωσδήποτε τον χειμώνα που έρχεται.

  17. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    ntinos (16-09-11)

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP