Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Πειρακια σε 116

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Z4 DCT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ολα βαζω απο το ιδιο πρατηριο (shell), και ποτε δεν ειχα προβλημα, μαλλον η γυναικα μου στις διακοπες εβαλε απο κανα τρομπα....
    Στρωνει αμα βαζω καλη η θελει αυτο το renox?
    Το renox ουσιαστικά ειναι προγραμμα που μπερδευει τον αισθητηρα Nox μπας και σταματάει να χαλαει το μίγμα.Κάντο δεν εχεις να χασεις τίποτα ετσι κι'αλλιως ο Nox σου θα εχει καταχωρημένες καμιά 50αρια σφάλματα.Είναι απο τα "καλά" αντ/κα της BMW....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Konstantinos E60 : 15-09-11 στις 15:03

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    halkida116mpack (16-09-11), Nick bmwlover (15-09-11)

  3. #12
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    απο το καλοκαιρι ειχα πειρακια ..παντα εβαζα απλη 95αρα απο bp 2 πρατηρια με καλη βενζινη..ενας μηχανικος που πηγα μου υπεδειξε να βαζω 100αρα..διαβασα αρκετα και καταλαβα οτι οσοι εχουν μοτερ υψηλης πανω απο 10-11 πρεπει να βαζουν 100αρα για να αποφυγουν τα πειρακια.εγω βεβαια ειχα μια δυσαρεστη εμπειρια με γνωστο bp που οταν εβαλα 100αρα μου πεταξε λαμπακια.ειπα οτι μαλλον δεν κανει για το δικο μου.τωρα ομως που ειχα πειρακια ηταν μονοδρομος.πηγα σε ενα εταιρικο εκο και εβαζα για 2 μηνες,εκει που απο πισω ειναι τα γραφεια..η τιμη ηταν σταθερη για πολλους μηνες ενω αλλων ανεβαινε..δεν μπορω να πω οτι ειδα τεραστια διαφορα...ενιωθα το αυτοκινητο και πιο βαρυ..ιδεα μου? οχι..διαβαζω κριτικες γουγλη και ειπα να παω αρκετα μακρια απο μενα και να βαλω απο καπου που εχει πολυ καλες κριτικες για καυσιμα.bp παλι,της σελ με ολη αυτη την καγκουρια με 10 διαφορετικες βενζινες και τους πιεστικους υπαλληλους δεν την μπορω...οποτε βαζω εδω και 3 μηνες απο το συγκεκριμενο πρατηριοα και ειδα διαφορα στην λειτουργια..το πρωι κρυο ανεβαζει πιο πανω αβανς μεχρι να ανεβει το λαδι και ο κινητρας λειτουργει οπως καινουριος..δεν ειμαι της αποψης οτι ανεβαζει αλογα και τετοια,δεν ξερω αν το κανει αλλα δεν με ενδιαφερει ..αυτο που με ενοιαζε ειναι να μην εχω πειρακια και λειτουργει ομαλα..και αυτο το καταφερε..οποτε σαν συμπερασμα ειναι οτι:

    το δικο μου λειτουργει καλυτερα με 100αρα
    σημασια εχει το πρατηριο και οχι η εταιρεια.

    σκεφτομαι τωρα να δοκιμασω και την ελιν 100αρα γιατι με βολευει και ενα ακομα πρατηριο που αποτιειδα εχει και καλες κριτικες για καθαρα καυσιμα..αν εχει δοκιμασει κανεις ελιν 100αρα ας πει εντυπωσεις γιατι δεν βρισκω καποια κριτικη..αν και οπωε ειπα σημασια εχει το πρατηριο και οχι η μαρκα.

  4. #13
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κανονικα κανενα απο τα νορμαλ αυτοκινητα αλλα ακομα και τα πιο ζορισμενα πχ μ3 δε θα πρεπε να θελει 100αρα για να δουλεψει απροβληματιστα, ασχετα απο τις επιδοσεις.
    Για παραδειγμα αν δεις στην ταπα της βενζινης σχεδον ολα λενε ron 91-98 που σημαινει οτι και με κατω απο απλη 95αρα θα πρεπει να δουλεψει απροβληματιστα, παλι ασχετα με το αν εχει πτωση αποδοσης η οχι , που σε ενα δυναμομετρο οι διαφορες ειναι ποσοστιαια πολυ πιο μικρες απ οτι εχουμε στο μυαλο μας.

    Στην πραγματικοτητα ομως επειδη ο καθενας κανει τα ματζουνια του με τις βενζινες προκειμενου να βγαλει κερδος, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν παιρνουμε αυτο που πληρωνουμε.
    Αυτο βεβαια δε συμβαινει με ολους, αλλα ειναι τοσο λιγοι αυτοι που δεν κλεβουν, που ειναι καθαρα θεμα τυχης να πεσεις σε καλο, καθως δεν προκειται κανεις να καταλαβει το παραμικρο παρα μονο αν παρει δειγμα και το περασει απο χημικο ελεγχο. Οπως λες και εσυ και συμφωνω 100% το θεμα δεν ειναι η εταιρια αλλα ο εκαστοτε βενζινας.
    Επισης η πλειοψηφια των οδηγων εκτος του οτι δε θα καταλαβουν το παραμικρο διοτι ειναι ασχετοι, ειναι τετοιος ο τροπος οδηγησης τους, που δε θα χρειαστουν σχεδον ποτε κατι παραπανω απο τα καυσιμα τους παρα μονο να πηγαινουν απο το σημειο Α στο σημειο Β.

    Περα απ αυτο , τα αυτοκινητα μας εχουν και αυτα τις αδυναμιες τους και δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι δουλευουν στην εντελεια....για παραδειγμα ολοι εχουμε αισθητηρες κρουσης αλλα ποιος μας λεει οτι δουλευουν παντα σωστα και οτι φταιει η βενζινη? Η οτι τα μπεκ μας ειναι σε αριστη κατασταση και ψεκαζουν ολα τελεια και συμμετρικα το ενα με το αλλο? Η οτι το βανος δουλευει σωστα? Η οτι η συμπιεση ειναι σωστη και συμμετρικη ανα κυλινδρο? Η οτι ειμαστε οκ απο υποπιεσεις σωληνακια διαρροες ? Η οτι οι λ οι nox κλπ διαβαζουν σωστα ? κλπ κλπ...

    Εγω εδω και χρονια αμφιταλαντευομαι για παραδειγμα για το τι ειναι πιο σωστο..να βαζω στην bp που και καλα εχει καλο ονομα αλλα ειναι πανακριβη σε σχεση με ολα τα πρατηρια ειδικα στην απλη? Να βαζω στη shell που εχει την 98αρα σε τιμη απλης στις προσφορες αλλα δεν ξερω κατα ποσο το 98 ειναι 98 ? Να βαζω σε διαφορες θεωρητικα πιο δευτερες πχ silk oil , revoil κλπ που η 100αρα ειναι σχετικα φθηνη?
    Απο τη μια δε θελω να ξαναασχοληθω ποτε και να βαζω παντου απλη προκειμενου να ησυχασει η τσεπη μου και το μυαλο μου... και απο την αλλη το μικροβιο με τρωει και θελω τις επιδοσεις και την απροβληματιστη λειτουργια γιατι θελω το αμαξι να δουλευει οπως πρεπει χωρις να διακινδυνευω επειδη ο καθε αλητης βενζινας κανει τα δικα του.
    Διαφορες στη δυναμη ειναι δυσκολο να αντιληφθουν, καθως μονο και μονο απο ψυχολογικης πλευρας, αν μας εδιναν ενα αμαξι που πηγανει επαληθευμενα παντα το ιδιο, τη μια θα μας φαινοταν οτι πυροβολαει και την αλλη οτι δεν παει βημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ///Maniac : 14-02-21 στις 19:54

  5. #14
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε Χ1 Ε84 20ix του 2013 βελτιωμενο εβαζα μετα την βελτιωση παντα κατοσταρα χωρις προβληματα.Μετα απο προτροπη γνωστου δοκιμασα την 95αρα της elin,δυο χρονια τωρα κανενα προβλημα.Βεβαια βαζω παντα απο το ιδιο πρατηριο.Σε αγνωστο παντα κατοσταρα.

  6. The Following User Says Thank You to DIM27 For This Useful Post:

    dreamer (15-02-21)

  7. #15
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    πιστευεω οτι ειναι αυτο που ειπες ,αναλογα το αυτοκινητο και τι κατασκευη εχει ο κινητηρας και το συστημα τροφοδοσιας.αναλογα μετα το καυσιμο και η χρηση,μην το ξεχναμε αυτο.ειχα ιταλικο παραγωγης '96 και καταπινε τα παντα,ποτε δεν εβγαλε ο κινητηρας ουτε ενα θεμα ασχετα αν αλλαξα ολα τα ηλεκτρικα.οπως ακουω και σημερα και διαβαζω κριτικες οδηγων με αλλες μαρκες-μοντελλα που παλι καταπινουν τα παντα.με ιδια χρηση .
    στα δικα μας προφανως ειναι ετσι φτιαγμενα για ολα αυτα που ειπε ο πιο πανω που ειναι πολυ ευαισθητα στην κακη βενζινη και προκαλουνται αμεσως προβληματα. τα δικα μας ειναι κατι σαν δοκιμαστες βενζινων ας πουμε ...δεν μπορουν να καταπιουν τα σκαρτα καυσιμα με τιποτα.οποτε πρεπει να βαζουμε καταρχην καλο καυσιμο.τωρα 95- 100 ο καθενας το κρινει.παντως αυτο που διαβασα σε πολλα αρθρα που δεν τα εχω τωρα προχειρα ειναι οτι κινητηρες υψηλης θελουν πολλα οκτανια,το λιγοτερο 98 αλλα στην ελλαδα πρεπει να βαζεις τουλαχιστον 100 για να εισαι σιγουρος οτι εχεις 98 η' 95 οπως εχει ειπωθει ξανα και οτι δεν θα κανει πειρακια καποτε.καλυτερα λιγα χρηματα παρπανω στην βενζινη παρα μετα σε επισκευες διαφορων εξαρτηματων που δεν ειναι και φθηνα.

    το θεμα χρηση τωρα ερχεται σε συνδυασμο με το παρπανω συμπερασμα του ευαισθητου συστηματος τροφοδοσιας.αφου ειναι ετσι φτιαγμενο πρεπει για να ειμαστε σιγουροι ορι δεν θα ''μπουκωσει'' να κανουμε βολτες 1 φορα την εβδομαδα με πολλες στροφες για ''καθαρισει'' λιγο το συστημα.μου το υπεδειξαν αυτο σαν συμβουλη και απο αντιπροσωπεια.το οποιο βεβαια τους μειωνει γιατι δεν αγορασαμε Μ αλλα ενα αυτοκινητο απλης χρησης ,μεταφορας και οχι αγωνιστικου τυπου για να μπουκωνει.κατι που βεβαια δεν χρειαστηκε ποτε στα παλια μου αυτοκινητα αλλα και τωρινα αλλων εταιρειων που ακουω.

  8. #16
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μεγαλη αληθεια που ποναει.Αλλα αυτοκινητα δεν παρουσιαζουν κανενα θεμαμε τις βενζινες.Μιλαω για αμεσου ψεκασμου και τουρμπο.Και βεβαια ποτε προβλημα με πολ/στες και μπεκ.

  9. #17
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    για πολ/στες εχω ακουσει πλεον ειναι αναλωσιμο σαν τα μπουζι.για μπεκ βγαζουν και αλλα με την διαφορα οτι καθαριζονται ,σε εμας πανε για πεταμα τα αμεσου.εντω μεταξυ πως γινεται αυτο ? στη σελ, την v power racing ,.εκτος απο εναν βλακα που δεν παιζεται,μεχρι και πλυσιμο αναλογα την βρωμια χρεωνει,ολοι την εχουν ιδια τιμη και στην κανονικη και στην εκπτωση.πως ? ολοι την το ιδιο κερδος να εχουν? στις αλλες εταιρειες παιζει αναλογα το πρατηριο ,στην σελ ιδια παντου.

  10. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    για πολ/στες εχω ακουσει πλεον ειναι αναλωσιμο σαν τα μπουζι.για μπεκ βγαζουν και αλλα με την διαφορα οτι καθαριζονται ,σε εμας πανε για πεταμα τα αμεσου.εντω μεταξυ πως γινεται αυτο ? στη σελ, την v power racing ,.εκτος απο εναν βλακα που δεν παιζεται,μεχρι και πλυσιμο αναλογα την βρωμια χρεωνει,ολοι την εχουν ιδια τιμη και στην κανονικη και στην εκπτωση.πως ? ολοι την το ιδιο κερδος να εχουν? στις αλλες εταιρειες παιζει αναλογα το πρατηριο ,στην σελ ιδια παντου.
    Τα περισσότερα πρατήρια Shell ειναι ιδιόκτητα της εταιρίας. Δες στις αποδείξεις και θα καταλάβεις



  11. #19
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το ξερω βασιλη,ειναι ιδιοκτητα που τα νοικιαζει σε διαφορετικο διαχειριστη,το ιδιο κανει και η εκο-bp αλλα οι τιμες ανα περιοχη διαφερουν και σε ολες τις βενζινες.το παραξενο με την σελ ειναι ομως οτι διαφερουν μεταξυ τους στις αλλες βενζινες αλλα στην v power racing εχουν ιδιες τιμες.

  12. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (16-02-21)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP