Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: bmw m3 e30...ride for the first time..

  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή bmw m3 e30...ride for the first time..

    πριν απο καποιες μερες ειχα την τυχη να μπω σε ενα ακομα ονειρεμενο μου αμαξι (εμενα και αρκετων ακομα πιστευω εδω μεσα) σε ενα m3 e30 φουσκωτο..μετατροπη μεν, αψογη δε, και με το 2.3 μοτερ..με τα 220 αλογα (πανω κατω)..να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι ακριβως αντικειμενικος κριτης γιατι εχω μεγαλη αγαπη στα 30αρια..για το τροπο που οδηγιουνται (old school ρε αδερφε)

    δυστυχως ομως για το καημενο 30αρι στο μυαλο μου το μονο αμαξι αναλογης φιλοσοφιας ειναι το 46αρι m3 μου...αν και η οποιαδηποτε συγκριση ειναι αρκετα ακυρη..

    για αρχη το m3 οπως και γενικα τα 30αρια αλλα σε πολυ καλυτερο βαθμο..μου φανηκε αρκετα ελαφρυ και ευελικτο..επισης με το 4 κυλινδρο μοτερ μπροστα το αμαξι ηταν αψογα ζυγισμενο και η μουρη του ακολουθουσε ακριβως οτι της ελεγες..με το κωλο παντα να συμμετεχει ενεργα (ειπαμε 30αρια rules...)..σαν μοτερ..η κλασικη φιλοσοφια των πεταλουδων..δωσε στροφαρισμα και εκει στα δινω ολα..φοβερο σαν αισθηση..και πυραυλος για την εποχη του..αλλα για σημερα..που τα turbakia εχουν ξεπερασει τα 200ps..και τα 30 κιλα ροπης...δεν εχουν και φοβερη αποσταση απο ρεπριζ τουλαχιστον..γιατι στο φαναρι ειναι αλλη ιστορια..

    το αυτοκινητο ειναι εκπληκτικο δεν το συζητω..και εχει ολα τα χαρακτηριστικα ενος σπορτ αυτοκινητου...εχει γκαζια, πατημα, στησιμο και ειναι "κοφτερο" και ελαφρυ ταυτοχρονα...και καπου εκει με επιασε το παραπονο..και λεω αφου η bmw εφτιαξε ενα τοσο καλο αμαξι τοτε..γιατι στα επομενα της δεν βασιζεται ακριβως στο ιδιο πραγμα για να βγαλει ενα εξισου εκπληκτικο αμαξι..που ειναι φυσικα η ελλειψη βαρους..που ναι μεν ειναι προβλημα στο αδαη αλλα ειναι οπλο στα χερια ενος συνειδητοποιημενου οδηγου..ναι μεν πχ..το 46αρι μου εχει αλλα γκαζια, αλλο πατημα και ισως να ειναι και πολυ πιο ασφαλες (για το μεσο οδηγο) αλλα καπου στην πορεια αυτη η ωμοτητα που σου προσφερει το ξερο-ελαφρυ αμαξι χαθηκε....και το 46αρι m3 για τα κιλα του ειναι ενα εκπληκτικο αμαξι..ισως πολυ καλυτερο απο οτι οι προδιαγραφες του δειχνουν και οι αναλογιες κιλων ανα ιππο...αλλα κατι απο την αρχικη μαγεια του 30αριου εχει χαθει...και δεν ειναι τιποτα αλλο απο την αισθηση...οπως ειχε πει και o colin chapman (lotus) εχθρος της οδηγικης απολαυσης ειναι καθαρα το βαρος, οπου αυτο σε αναγκαζει να τα αλλαξεις ολα και το αμαξι να προσαρμοστει σε αυτο!!!!

    παντως το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι δεν ηταν τυχαια η αποδοχη και η επιτυχια που γνωρισε το m3 e30 στην εποχη του...και αν θα με ρωτουσατε αν ειναι το καλυτερο m3 που εχει βγει (εχωντας οδηγησει μ3 ε30, ε36 και ε46) μπορω να πω οτι μαλλον ναι..ειναι το καλυτερο για μενα...

  2. The Following 13 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    120ie87 (24-08-11), A8hnaios (24-08-11), aristent (24-08-11), Bassakos (24-08-11), BILL007 (24-08-11), chief (25-08-11), joseph (24-08-11), nikos1400 (25-08-11), Nino (25-08-11), Panos 316T (24-08-11), TSAF (24-08-11), zaharias (24-08-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    έβγαλε το CSL το οποίο θεωρώ προσωπικά διάδοχο της φιλοσοφίας ε30 μ3 έστω και σε light μορφή και πρόσφατα το gts που το θεωρώ μια σκέτη αποτυχία!

    αυτό που επιθυμείς/μούμε δεν νομίζω ότι το σκέφτεται καθόλου η εταιρεία...
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Panos 316T For This Useful Post:

    BILL007 (24-08-11), nik200 (24-08-11)

  5. #3
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στον βωμό του marketing και του ανταγωνισμού, προστέθηκε το ανάλογο βάρος που είναι αποτέλεσμα του πλούσιου εξοπλισμού των ημερών μας.
    Μόνο κάτι μικροί, τρόπος του λέγειν μικροί, κατά Αγγλία μεριά φτιάχνουν βολίδες που ούτε παρπρίζ δεν έχουν για την μη αύξηση του βάρους. Απλές πολεμικές μηχανές των δρόμων.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  6. The Following 5 Users Say Thank You to gant For This Useful Post:

    Dimzan (24-08-11), nik200 (24-08-11), nikos1400 (25-08-11), Panos 316T (24-08-11), Ptboul (24-08-11)

  7. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον βωμό του marketing και του ανταγωνισμού, προστέθηκε το ανάλογο βάρος που είναι αποτέλεσμα του πλούσιου εξοπλισμού των ημερών μας.
    Μόνο κάτι μικροί, τρόπος του λέγειν μικροί, κατά Αγγλία μεριά φτιάχνουν βολίδες που ούτε παρπρίζ δεν έχουν για την μη αύξηση του βάρους. Απλές πολεμικές μηχανές των δρόμων.
    Oχι μονο για κοιτα λιγο προς Zuffenhausen μερια. Η Porsche εχει την μεγαλυτερη παραδοση στα lightweight μοντελα.

    356 Speedster Carrera
    550 Spyder
    911 2.5 ST
    911 ducktail 2.7RS
    911 3.0RS
    911-964RS
    911-993 RS
    GT3
    the list goes on.
    Το Ε30 ειναι πραγματικα το καλυτερο Μ3.
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  8. The Following 4 Users Say Thank You to TSAF For This Useful Post:

    BILL007 (24-08-11), kplc16 (24-08-11), nik200 (24-08-11), Panos 316T (24-08-11)

  9. #5
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    θα συμφωνησω και με τους δυο..

    αλλο sport αμαξι..και αλλο αγωνιστικο..στο αγωνιστικο δεν χρειαζεται να υπαρχει τιποτα...πχ..gt3 rs...(αν και εχει και navi τωρα..ελεος!!!)..μοτερ, σασμαν, σασι, roll cage, 2 μπακετ..και φυγαμε για πιστα..στο sport βαζεις απλα ενα aircondition..οχι ολο το i drive...αν θελουν οι αγοραστες ναι να μπαινει χωρις χρεωση...καποιος προαιρετικος εξοπλισμος...ας το διαμορφωνουν οι αγοραστες δηλαδη..

    δηλαδη πχ..στο 46αρι το αμαξι για ειναι εξισου καλο με το 30αρι σε φιλοσοφια το αμαξι θα επρεπε να ειναι..γυρω στα 1400 κιλα..και οχι κοντα 1600..

    και μεταξυ μας..πως τα porsche ξεπουλανε σε rs μορφη..??η bmw δεν θα μπορουσε να κανει το ιδιο..???ακομα και το csl..ειναι βαρυ...

  10. #6
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Cool

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριν απο καποιες μερες ειχα την τυχη να μπω σε ενα ακομα ονειρεμενο μου αμαξι (εμενα και αρκετων ακομα πιστευω εδω μεσα) σε ενα m3 e30 φουσκωτο..μετατροπη μεν, αψογη δε, και με το 2.3 μοτερ..με τα 220 αλογα (πανω κατω)..να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι ακριβως αντικειμενικος κριτης γιατι εχω μεγαλη αγαπη στα 30αρια..για το τροπο που οδηγιουνται (old school ρε αδερφε)

    δυστυχως ομως για το καημενο 30αρι στο μυαλο μου το μονο αμαξι αναλογης φιλοσοφιας ειναι το 46αρι m3 μου...αν και η οποιαδηποτε συγκριση ειναι αρκετα ακυρη..

    για αρχη το m3 οπως και γενικα τα 30αρια αλλα σε πολυ καλυτερο βαθμο..μου φανηκε αρκετα ελαφρυ και ευελικτο..επισης με το 4 κυλινδρο μοτερ μπροστα το αμαξι ηταν αψογα ζυγισμενο και η μουρη του ακολουθουσε ακριβως οτι της ελεγες..με το κωλο παντα να συμμετεχει ενεργα (ειπαμε 30αρια rules...)..σαν μοτερ..η κλασικη φιλοσοφια των πεταλουδων..δωσε στροφαρισμα και εκει στα δινω ολα..φοβερο σαν αισθηση..και πυραυλος για την εποχη του..αλλα για σημερα..που τα turbakia εχουν ξεπερασει τα 200ps..και τα 30 κιλα ροπης...δεν εχουν και φοβερη αποσταση απο ρεπριζ τουλαχιστον..γιατι στο φαναρι ειναι αλλη ιστορια..

    το αυτοκινητο ειναι εκπληκτικο δεν το συζητω..και εχει ολα τα χαρακτηριστικα ενος σπορτ αυτοκινητου...εχει γκαζια, πατημα, στησιμο και ειναι "κοφτερο" και ελαφρυ ταυτοχρονα...και καπου εκει με επιασε το παραπονο..και λεω αφου η bmw εφτιαξε ενα τοσο καλο αμαξι τοτε..γιατι στα επομενα της δεν βασιζεται ακριβως στο ιδιο πραγμα για να βγαλει ενα εξισου εκπληκτικο αμαξι..που ειναι φυσικα η ελλειψη βαρους..που ναι μεν ειναι προβλημα στο αδαη αλλα ειναι οπλο στα χερια ενος συνειδητοποιημενου οδηγου..ναι μεν πχ..το 46αρι μου εχει αλλα γκαζια, αλλο πατημα και ισως να ειναι και πολυ πιο ασφαλες (για το μεσο οδηγο) αλλα καπου στην πορεια αυτη η ωμοτητα που σου προσφερει το ξερο-ελαφρυ αμαξι χαθηκε....και το 46αρι m3 για τα κιλα του ειναι ενα εκπληκτικο αμαξι..ισως πολυ καλυτερο απο οτι οι προδιαγραφες του δειχνουν και οι αναλογιες κιλων ανα ιππο...αλλα κατι απο την αρχικη μαγεια του 30αριου εχει χαθει...και δεν ειναι τιποτα αλλο απο την αισθηση...οπως ειχε πει και o colin chapman (lotus) εχθρος της οδηγικης απολαυσης ειναι καθαρα το βαρος, οπου αυτο σε αναγκαζει να τα αλλαξεις ολα και το αμαξι να προσαρμοστει σε αυτο!!!!

    παντως το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι δεν ηταν τυχαια η αποδοχη και η επιτυχια που γνωρισε το m3 e30 στην εποχη του...και αν θα με ρωτουσατε αν ειναι το καλυτερο m3 που εχει βγει (εχωντας οδηγησει μ3 ε30, ε36 και ε46) μπορω να πω οτι μαλλον ναι..ειναι το καλυτερο για μενα...
    Δωσε info,χρωμα,χαρακτηριστικα κτλ,ετοιμαζετε συναντηση Μ3 Ε30 μετα το καλοκαιρι να τον ειδοποιησω αν δεν τον ξερω το φιλο.

    Η Μ3 Ε30 ειναι οντως η καλυτερη Μ3 και αντιπροσωπευει εξαλλου αυτο για το οποιο κατασκευαστηκε........ειπαμε ομως,οι αναγκες και οι εποχες αλλαζουν.
    insane in the ///Midbrain

  11. The Following User Says Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    nik200 (24-08-11)

  12. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νικ αμα φτιαξεις φτερα μπροστινα, καπο μπροστα - πισω, προφυλακτηρες μπροστα - πισω και πορτες απο carbon το βαρος θα πεσει αρκετα. Αλλαζεις ολα τα τζαμια εκτος του μπροστινου με Lexan, βγαζεις τα μοτερ για κλειδαριες, καθρεπτες και τζαμια - τα παντα, φευγει τελειως το σαλονι μαζι με τα πλαινα και την επενδυση απο κατω και βαζεις μια πολυ λεπτη μοκετα, navi & clima φευγουν, επισης διωχνεις την υπερβολικα βαρια πλεξουδα, φτιαχνεις μια αλλη, τοποθετεις ενα heigo cage τιτανιου, αλλαζεις την αναρτηση με φουλ ρυθμιζομενη για να ειναι και πιο ελαφρια, αλλα φρενα πιο δυνατα αλλα και πιο ελαφρια, αλλη εξατμιση γιατι η μαμα ζυγισει αρκετα και εχεις φτιαξει το τελειο 46αρι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSAF : 24-08-11 στις 10:41
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  13. The Following 2 Users Say Thank You to TSAF For This Useful Post:

    fan1s_e21 (24-08-11), nik200 (24-08-11)

  14. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  15. The Following User Says Thank You to TSAF For This Useful Post:

    nik200 (24-08-11)

  16. #9
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δωσε info,χρωμα,χαρακτηριστικα κτλ,ετοιμαζετε συναντηση Μ3 Ε30 μετα το καλοκαιρι να τον ειδοποιησω αν δεν τον ξερω το φιλο.

    Η Μ3 Ε30 ειναι οντως η καλυτερη Μ3 και αντιπροσωπευει εξαλλου αυτο για το οποιο κατασκευαστηκε........ειπαμε ομως,οι αναγκες και οι εποχες αλλαζουν.
    φιλε γιαννη το παιδι επιθυμει την ανωνυμια του αυτοκινητου του..γιατι εχουν γινει πολλα κατα καιρους στο παρελθον..και αναγκαστικα εγω πρεπει να το σεβαστω αυτο..

  17. #10
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Exclamation

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε γιαννη το παιδι επιθυμει την ανωνυμια του αυτοκινητου του..γιατι εχουν γινει πολλα κατα καιρους στο παρελθον..και αναγκαστικα εγω πρεπει να το σεβαστω αυτο..
    Νικολα κανενα προβλημα,εγω ειδικα ξερω καλυτερα μιας και παρολιγο να κλαιω το Μ3 Ε46 μου πριν 1,5 χρονο οποτε οταν ειναι θα σου πω να τον ειδοποιησεις.
    insane in the ///Midbrain

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP