Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Διαστασεις Ελαστικου

  1. #11
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MikeT328E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλως σε 9αρα ζαντα δεν μπαινει κατω απο 235 λαστιχο...
    Μπαινει.. Μπαινει..
    Απλα θα ειναι απο λιγο εως πολυ τσιτα.. Εξαρταται απο τη μαρκα και το μοντελο.. Φοραω 225/40/18 σε 9αρες..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να τραβάει καλύτερα και να έχω λιγότερη κατανάλωση. Άμα βάλω 225 παντού τι θέμα θα έχω; Στην τελική άμα δεν μπαίνει θα βάλω 235. Μου αρέσει η 17αρα και ας καίει λίγο παραπάνω. Απλά ήρθε η ώρα να αλλάξω λάστιχα και ρωτάω για να πάω την βέλτιστη επιλογή.

    Υπ όψιν σε στροφιδια κτλ δεν συμμετέχω μόνο ταξίδια.
    Εξαρταται.. Αν βαλεις Continental 225/45 εμπρος πισω πιστευω οτι θα εισαι ΟΚ.. Στο λεω γιατι φοραω τωρα Conti sc2 225 σε 9αρα..
    Αυτο που εχω δει ειναι οτι μπορει να εχουμε ιδιας διαστασης ελαστικα, σε ιδιας διαστασης-φαρδους ζαντες, αλλα διαφορετικων εταιρειων.. το καθενα καθεται διαφορετικα..
    Δηλαδη, αλλο προστατευει τη ζαντα, αλλο βγαζει τη ζαντα πιο εξω, αλλο εχει τεντωμενο πλαινο κτλ..

    Δεν ειναι σωστο παντως για την 9αρα το 225 αλλα αν οδηγεις νορμαλ δεν θα χεις προβλημα..


    ΧΙΟΣ-CHIOS


  2. The Following User Says Thank You to zaharias For This Useful Post:

    joseph (21-08-11)

  3. #12
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Salonica . . .
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    5586
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θεμα θα εχω φιλε μου? Φανταζομαι δεν αναφέρεσαι στο εμφανισιακά κομματι?

    Λοιπον βρηκα την απόδειξη αγορας. το 1 ζεύγος ειναι 8Χ17 5Χ120 ΕΤ 35 και το αλλο ζευγος ειναι 9Χ17 5Χ120 ΕΤ 40

    Περαν των ελαστικων που ταιραζουν στο αμαξι, ειναι οκ αυτες οι ζαντες για το Ε36?
    Θα ειναι τραβηγμενο το λαστιχο σου . . .

    Αλλα οκ 225 μπορεις να βαλεις δεν θα εχεις τοσο θεμα . . .

    Ναι οι ζαντες ειναι για ε36 μην ανησυχεις . . .

  4. #13
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Smile

    ^ ίσως να έπρεπε να βάλεις ζάντες το πολύ 8x17 με ελαστικά 215/45/17. Αυτός ο συνδυασμός δεν κόβει σημαντικά το αυτοκίνητο, δεν έχει πολύ σφάλμα το κοντέρ, δεν επηρεάζει σημαντικά την κατανάλωση, ιδιαίτερα με πιέσεις 33psi εμπρός, 34psi πίσω.

    Επίσης, όσο πιο φαρδύ το ελαστικό, τόσο μεγαλύτερη η ευαισθησία στην υδρολίσθηση στη βροχή...

    Τα ελαστικά σου είναι υπερβολικά φαρδιά για το αυτοκίνητο και σίγουρα επιβαρύνουν την κατανάλωση και τις επιδόσεις... αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... !

  5. #14
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραια αρα εαν καταλαβα μπορω να βαλω οριακα 225 στη πισω ζαντα. Το προβλημα που θα μπορουσα να εχω απο τ0 224 πιο θα ηταν ομως?
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP