Σελίδα 1 από 57 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 569

Θέμα: Προϊόντα περιποίησης αυτοκινήτου που μας άρεσαν

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Thumbs up Προϊόντα περιποίησης αυτοκινήτου που μας άρεσαν

    Αυτό το τόπικ, είναι παρόμοιο με αυτό που αφορά προϊόντα που δεν μας άρεσαν, μόνο που έχει ως σκοπό να γράψουμε τις εμπειρίες μας για κάποια προϊόντα που δοκιμάσαμε και μας ικανοποίησαν αρκετά, ώστε τα μέλη που να βοηθηθούν για την επιλογή κάποιων προϊόντων που αξίζουν τα λεφτά τους και κυρίως, κάνουν καλή δουλειά.

    εταιρεία: Collinite
    προϊόν: insulator wax 845
    είδος: κερί

    Πρόκειται για συνθετικό κερί σε υγρή μορφή (δεν εννοώ σε σπραίυ!). Είναι το αγαπημένο μου κερί, καταρχάς γιατί περνιέται πανεύκολα αλλά κυρίως γιατί προσφέρει πραγματικά πολύ καλή προστασία, καλύτερη από αυτή που προσφέρουν πολλά κεριά σε πάστα. Κάνει υπέροχο beading και κρατάει απροβλημάτιστα με συχνές βροχοπτώσεις τουλάχιστον δύο μήνες ενώ σε πιο ήπιες καιρικές συνθήκες μπορεί να ξεπεράσει τους 3. Παράλληλα, προσφέρει και αρκετά καλό οπτικό αποτέλεσμα (τηρουμένων των αναλογιών, αφού δεν είναι φυσικό κερί αλλά συνθετικό). Μέχρι πρώτινος δεν εισαγόταν στην Ελλάδα και η παραγγελία του γινόταν αποκλειστικά από site του εξωτερικού, αλλά τον τελευταίο καιρό το εισάγουν πολύ λίγα μαγαζιά στην Αθήνα με περίπου 19.50 ευρώ, τιμή την οποία κατά τη γνώμη μου αξίζει μέχρι τελευταίου cent.
    Attached Images Attached Images
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 21-01-10 στις 20:42 Αιτία: αιτηση συντακτη για συγχωνευση ποστς με φωτο
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    Monsta (21-01-10), munchen (28-01-10), NickE60 (26-01-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εταιρεία: Autoglym
    προϊόν: Super Resin Polish
    είδος: all in one

    Το προϊόν αυτό είναι κυρίως ένα πολύ ελαφρύ γυαλιστικό, ωστόσο ονομάζεται all in one γιατί έχει και κάποιες προστατευτικές ικανότητες που συναντώνται σε κεριά, αλλά και fillers τα οποία επίσης συναντώνται σε κεριά και σκοπός τους είναι να γεμίζουν τις πολύ ψιλές αράχνες και μικρογρατζουνιές ώστε να μη φαίνονται, τουλάχιστον για μερικούς μήνες από την τοποθέτηση του προϊόντος.
    Συνιστώ το προϊόν αυτό, πρώτον γιατί τοποθετείται πανεύκολα αφού είναι υγρό (και στεγνώνει μέσα σε 2-3 λεπτά), αλλά κυρίως επειδή είναι ιδιαίτερα ήπιο για αμάξωμα, αφού ουσιαστικά αφαιρεί (αν περαστεί με αλοιφαδόρο) απειροελάχιστο βερνίκι. Παρόλα αυτά, είναι ιδανικό για πολύ ψιλή αράχνη και βοηθάει τα πλείστα στην προετοιμασία του χρώματος για ένα επερχόμενο κέρωμα, αφού αφήνει μια εντελώς λεία επιφάνεια. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί ως τελική αλοιφή γυαλίσματος, αφού έχει προηγηθεί χοντρή και μέση, ώστε να δώσει τέλειο φινίρισμα.
    Προϊόν πασπαρτού πραγματικά, με μοναδικό μειονέκτημα την τιμή, αφού η μικρή συσκευασία (322ml) κάνει στη χώρα μας 22 ευρώ. Aν το παραγγείλει κανείς απο εξωτερικό όμως, παίρνει με 20 ευρώ περίπου τη συσκευασία του λίτρου, τιμή πραγματικά πολύ λογική.
    Attached Images Attached Images
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. #3
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το τόπικ, είναι παρόμοιο με αυτό που αφορά προϊόντα που δεν μας άρεσαν, μόνο που έχει ως σκοπό να γράψουμε τις εμπειρίες μας για κάποια προϊόντα που δοκιμάσαμε και μας ικανοποίησαν αρκετά, ώστε τα μέλη που να βοηθηθούν για την επιλογή κάποιων προϊόντων που αξίζουν τα λεφτά τους και κυρίως, κάνουν καλή δουλειά.

    εταιρεία: Collinite
    προϊόν: insulator wax 845
    είδος: κερί

    Πρόκειται για συνθετικό κερί σε υγρή μορφή (δεν εννοώ σε σπραίυ!). Είναι το αγαπημένο μου κερί, καταρχάς γιατί περνιέται πανεύκολα αλλά κυρίως γιατί προσφέρει πραγματικά πολύ καλή προστασία, καλύτερη από αυτή που προσφέρουν πολλά κεριά σε πάστα. Κάνει υπέροχο beading και κρατάει απροβλημάτιστα με συχνές βροχοπτώσεις τουλάχιστον δύο μήνες ενώ σε πιο ήπιες καιρικές συνθήκες μπορεί να ξεπεράσει τους 3. Παράλληλα, προσφέρει και αρκετά καλό οπτικό αποτέλεσμα (τηρουμένων των αναλογιών, αφού δεν είναι φυσικό κερί αλλά συνθετικό). Μέχρι πρώτινος δεν εισαγόταν στην Ελλάδα και η παραγγελία του γινόταν αποκλειστικά από site του εξωτερικού, αλλά τον τελευταίο καιρό το εισάγουν πολύ λίγα μαγαζιά στην Αθήνα με περίπου 19.50 ευρώ, τιμή την οποία κατά τη γνώμη μου αξίζει μέχρι τελευταίου cent.
    Ερωτησούλες:

    1) Περνιέται και με αλοιφαδόρο?

    2) Μπορείς να μου πεις ποιο μαγαζί το έχει για να το δοκιμάσω? Είτε εδώ είτε με πμ.

    3) Made in ........?

    Thanks!!!!

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτησούλες:

    1) Περνιέται και με αλοιφαδόρο?

    2) Μπορείς να μου πεις ποιο μαγαζί το έχει για να το δοκιμάσω? Είτε εδώ είτε με πμ.

    3) Made in ........?

    Thanks!!!!
    1)Ναι Κώστα, περνιέται άνετα με finishing pad.

    2)Θα σου στείλω με πμ καλύτερα για να μην κάνω διαφήμιση.

    3)Η collinite είναι μια από τις παλαιότερες και πιο εξειδικευμένες, στην κατασκευή κεριών, εταιρείες της Αμερικής. Έχει λίγα προϊόντα (όλα κεριά), αλλά πραγματικά θαυματουργά! Πρόσφατα προμηθεύτηκα το 915 που είναι κερί πάστα και σε τεστ (ανάμεσα στα περισσότερα κεριά της αγοράς) του αγγλικού site detailing world, αποδείχτηκε ότι κρατάει περισσότερο από 6 μήνες! Μένει να το δοκιμάσω και στην πράξη και να ποστάρω εντυπώσεις...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω πάλι χρησιμοποιώ το meguiars gold σε υγρη μορφη.

    Απλώνεται ευκολα, και από διάρκεια αντέχει περίπου 1-2 μηνες, ή 3-4 βροχές.

    Γενικά ευχαριστημένος είμαι. Από τιμη δεν ξέρω γιατι τα περισσότερα από αυτά τα είδη τα αγοράζω από το εξωτερικό.


  7. #6
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    εταιρεία: Autoglym
    προϊόν: Super Resin Polish
    είδος: all in one

    για μερικούς μήνες από την τοποθέτηση του προϊόντος.


    αφαιρεί (αν περαστεί με αλοιφαδόρο) απειροελάχιστο βερνίκι.
    Επειδή χρησιμοποιούσα τα συγκεκριμένα προϊόντα αποκλειστικά για 3 χρόνια πριν εμπλουτίσω τη γκάμα μου και με άλλες εταιρείες (μερικές πολύ ακριβές) να κάνω το σχόλιό μου.

    Συγκεκριμένα από την SRP έχω ακόμα στο μαγαζί ένα γεμάτο 5-λιτρο.

    Λοιπόν πολύ σωστά όλα αυτά που έγραψες εκτός από το quote παραπάνω.

    Για να κρατήσει λοιπόν η SRP ....μερικούς μήνες, πρέπει αυτούς τους μήνες να το πλένεις μόνο με ......νερό. Έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και με το σαπούνι της AUTOGLYM (που είναι από τα καλύτερα στην αγορά!) η SRP φεύγει μετά από λίγα μόλις πλυσίματα. Αν πλένεις το αυτοκίνητο 1 φορά τη βδομάδα όπως εγώ, στο 2ο μήνα πρέπει να το ξαναπεράσεις αλοιφή. Αν το πλένεις 1 φορά το μήνα θα κρατήσει 3-4 μήνες, το καλοκαίρι λιγότερο.

    Όσο για το αν αφαιρεί βερνίκι, αυτό είναι εντελώς λάθος, καθώς η SRP δεν περιέχει compounds και στη χρήση με αλοιφαδόρο προτείνεται το πορτοκαλί μεσαίο σφουγγάρι (γυάλισμα) ή το μαλακό άσπρο / μαύρο αυγουλωτό (κέρωμα). Αν ακολουθηθούν λοιπόν αυτές οι οδηγίες , όχι μόνο δεν αφαιρείς βερνίκι, αλλά στη πραγματικότητα προσθέτεις πάχος "μ" (μικρά) τα οποία φαίνονται και στη μέτρηση με παχύμετρο βαφής.

    Πάντως πράγματι πρόκειται για μία πασπαρτού αλοιφή, μέτριας ποιότητας, σε μέτρια τιμή, που περιέχει σιλικόνη και είναι ένας από τους λόγους που έχω σταματήσει να τη χρησιμοποιώ.

    Στα +

    Πασπαρτού αλοιφή για αρκετές / διαφορετικές χρήσεις
    Εύκολη στη χρήση & πολύ εύκολη στο σκούπισμα

    Στα -

    Μικρή αντοχή

  8. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή χρησιμοποιούσα τα συγκεκριμένα προϊόντα αποκλειστικά για 3 χρόνια πριν εμπλουτίσω τη γκάμα μου και με άλλες εταιρείες (μερικές πολύ ακριβές) να κάνω το σχόλιό μου.

    Συγκεκριμένα από την SRP έχω ακόμα στο μαγαζί ένα γεμάτο 5-λιτρο.

    Λοιπόν πολύ σωστά όλα αυτά που έγραψες εκτός από το quote παραπάνω.

    Για να κρατήσει λοιπόν η SRP ....μερικούς μήνες, πρέπει αυτούς τους μήνες να το πλένεις μόνο με ......νερό. Έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και με το σαπούνι της AUTOGLYM (που είναι από τα καλύτερα στην αγορά!) η SRP φεύγει μετά από λίγα μόλις πλυσίματα. Αν πλένεις το αυτοκίνητο 1 φορά τη βδομάδα όπως εγώ, στο 2ο μήνα πρέπει να το ξαναπεράσεις αλοιφή. Αν το πλένεις 1 φορά το μήνα θα κρατήσει 3-4 μήνες, το καλοκαίρι λιγότερο.

    Όσο για το αν αφαιρεί βερνίκι, αυτό είναι εντελώς λάθος, καθώς η SRP δεν περιέχει compounds και στη χρήση με αλοιφαδόρο προτείνεται το πορτοκαλί μεσαίο σφουγγάρι (γυάλισμα) ή το μαλακό άσπρο / μαύρο αυγουλωτό (κέρωμα). Αν ακολουθηθούν λοιπόν αυτές οι οδηγίες , όχι μόνο δεν αφαιρείς βερνίκι, αλλά στη πραγματικότητα προσθέτεις πάχος "μ" (μικρά) τα οποία φαίνονται και στη μέτρηση με παχύμετρο βαφής.

    Πάντως πράγματι πρόκειται για μία πασπαρτού αλοιφή, μέτριας ποιότητας, σε μέτρια τιμή, που περιέχει σιλικόνη και είναι ένας από τους λόγους που έχω σταματήσει να τη χρησιμοποιώ.

    Στα +

    Πασπαρτού αλοιφή για αρκετές / διαφορετικές χρήσεις
    Εύκολη στη χρήση & πολύ εύκολη στο σκούπισμα

    Στα -

    Μικρή αντοχή
    Συμφωνώ ότι δεν αφαιρεί βερνίκι, αλλά έγραψα απειροελάχιστο για την περίπτωση που κάποιος τη ζορίσει υπερβολικά με αλοιφαδόρο. Δεν ξέρω τι συμβαίνει τότε, καθώς δεν χρειάζεται πολλή επιμονή για το πέρασμά της, απλά επειδή δεν ήθελα να εγγυηθώ σίγουρα για κάτι που δεν ήμουν απόλυτα βέβαιος, έγραψα απειροελάχιστο.

    Σχετικά με τη διάρκεια, δεν είπα ότι για μήνες προστατεύει το χρώμα. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση, αφού επαναλαμβάνω δεν είναι κερί, αλλά all in one προϊόν. Απλά, είπα ότι για μερικούς μήνες (1,5-2, max 3) τα fillers καλύπτουν με σχετική επιτυχία τις ψιλές αράχνες, όλα αυτά όμως με την προϋπόθεση ότι μετά την SRP θα έχουμε περάσει κι ένα καθαρό κερί. Γι'αυτό έγραψα ότι είναι κατάλληλη για την προετοιμασία του χρώματος για επερχόμενο κέρωμα. Σε περίπτωση που το αμάξωμα δεν περαστεί μετά με κερί, τότε το SRP προσφέρει ελάχιστη προστασία και τα fillers του, αφού δεν υπάρχει το κερί ως προστατευτικό σώμα, φεύγουν πολύ εύκολα, όπως σωστά είπες, με το πλύσιμο.
    Εν κατακλείδι, αν θέλουμε καλά και κυρίως μεγαλύτερης διάρκειας αποτελέσματα πάντα κερώνουμε μετά την SRP και γενικά τα all in one προϊόντα...

    Αυτό για τη σιλικόνη πάλι δεν το ξέρω, πάντως οι ξένοι detailers το χρησιμοποιούν αρκετά χωρίς να αναφέρουν κάποιο πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 21-01-10 στις 21:17
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  9. #8
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων

    κάποιος τη ζορίσει υπερβολικά με αλοιφαδόρο.


    μετά την SRP θα έχουμε περάσει κι ένα καθαρό κερί. Γι'αυτό έγραψα ότι είναι κατάλληλη για την προετοιμασία του χρώματος για επερχόμενο κέρωμα. Σε περίπτωση που το αμάξωμα δεν περαστεί μετά με κερί, τότε το SRP προσφέρει ελάχιστη προστασία και τα fillers του, αφού δεν υπάρχει το κερί ως προστατευτικό σώμα, φεύγουν πολύ εύκολα, όπως σωστά είπες, με το πλύσιμο.
    Εν κατακλείδι, αν θέλουμε καλά και κυρίως μεγαλύτερης διάρκειας αποτελέσματα πάντα κερώνουμε μετά την SRP και γενικά τα all in one προϊόντα...



    Αυτό για τη σιλικόνη πάλι δεν το ξέρω, πάντως οι ξένοι detailers το χρησιμοποιούν αρκετά χωρίς να αναφέρουν κάποιο πρόβλημα.
    Καλό είναι η SRP να περνιέται μόνο με το χέρι από τον ερασιτέχνη. Ένας σωστός επαγγελματίας δεν θα ζορίσει ποτέ ούτε θα υπερ-θερμάνει το βερνίκι - όχι όμως ότι δεν υπάρχουν και "στόκοι" στο δικό μας επάγγελμα...

    Μετά την SRP ένα προϊόν που προτείνει η autoglym για κέρωμα είναι η "χρυσή".

    Το πρόβλημα που δημιουργεί το κάθε είδους σιλικονούχο προϊόν σε ένα μαγαζί που κάνει και βαφές, είναι ανεπανόρθωτο. Τη στιγμή που πας να ρίξεις βερνίκι, δημιουργούνται παντού "ανοίγματα" ή "κρατήρες" με αποτέλεσμα να χρειαζεται επανα-βαφή!

    Τεσπά ευχαριστούμε για το τοπικ Άρη, θέλω πολύ να ακούσω κι άλλες εμπειρίες από άλλες μάρκες γυαλιστικών.

  10. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι η SRP να περνιέται μόνο με το χέρι από τον ερασιτέχνη. Ένας σωστός επαγγελματίας δεν θα ζορίσει ποτέ ούτε θα υπερ-θερμάνει το βερνίκι - όχι όμως ότι δεν υπάρχουν και "στόκοι" στο δικό μας επάγγελμα...

    Μετά την SRP ένα προϊόν που προτείνει η autoglym για κέρωμα είναι η "χρυσή".

    Το πρόβλημα που δημιουργεί το κάθε είδους σιλικονούχο προϊόν σε ένα μαγαζί που κάνει και βαφές, είναι ανεπανόρθωτο. Τη στιγμή που πας να ρίξεις βερνίκι, δημιουργούνται παντού "ανοίγματα" ή "κρατήρες" με αποτέλεσμα να χρειαζεται επανα-βαφή!

    Τεσπά ευχαριστούμε για το τοπικ Άρη, θέλω πολύ να ακούσω κι άλλες εμπειρίες από άλλες μάρκες γυαλιστικών.
    Τώρα κατάλαβα γιατί ανέφερες τη σιλικόνη...

    Να είσαι καλά Κώστα! Κι εγώ περιμένω γνώμες και κριτικές όλων των συμφορουμιτών (και δικές σου φυσικά μιας και είσαι ο πλέον έμπειρος) πάνω σε προϊόντα που έχουν δοκιμάσει και πιστεύουν ότι αξίζει τον κόπο να τα δοκιμάσουμε κι εμείς...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  11. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Είχε ο πατέρας μου κάποτε μια σειρα με αλοιφές τις οποίες είχε φέρει απο το εξωτερικό και

    τις οποίες δεν μπορώ να τις βρώ εδω.Εχω δει την συγκεκριμένη μάρκα σε αρκετές

    εκπομπές ,συνήθως Αμερικάνικες,με βελτιώσεις και ανακατασκευές αυτ/ων. Du pont

    λεγοταν και πραγματικά έκαναν θαυματα....

Σελίδα 1 από 57 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP