Σελίδα 7 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 5678917 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 569

Θέμα: Προϊόντα περιποίησης αυτοκινήτου που μας άρεσαν

  1. #61
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μιας και μιλαμε για αλοιφες κερια κλπ θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα σφουγκαρια γουνες κλπ των αλοιφαδορω!!εχω προσεξει οτι η καθε εταιρεια δουλευει διαφορετικα τις αλοιφες της!!πχ η meg δουλευει την χοντρη αλοιφη 86,84 κλπ με την γουνα (αυτη που ειναι απο ''προβατο'' η μαλλον καλυτερα ολοκληρο το προβατο τοσο μεγαλη και τοσομλιαρη που ειναι)και τις πιο ''ψιλες'' 82,80 κλπ με το σφουγκαρι(το κιτρινο)τα κερια τα δουλευει με ενα ακομα σφουγκαρι αν θυμαμαι καλα το μαυρο!!η 3Μ δουλευει εντελως το αναποδο δλ χοντρη ψιλη με σφουγκαρια και κερι με γουνα!!! και ρωταω τωρα εγω,υπαρχει ενας βασικος κανονας χρησης για τα σφουγκαρια γουνες κλπ στις αλοιφες?η πρεπει να πηγαινουμε με την καθε εταιρεια?το λεω αυτο γιατι η καθεμια εχει αλλη βαση για τα δικα της σφουγκαρια κλπ και το κοστος τους δεν ειναι καθολου μικρο!!

  2. The Following User Says Thank You to gyiama For This Useful Post:

    Vasilis (19-03-10)

  3. #62
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιας και μιλαμε για αλοιφες κερια κλπ θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα σφουγκαρια γουνες κλπ των αλοιφαδορω!!εχω προσεξει οτι η καθε εταιρεια δουλευει διαφορετικα τις αλοιφες της!!πχ η meg δουλευει την χοντρη αλοιφη 86,84 κλπ με την γουνα (αυτη που ειναι απο ''προβατο'' η μαλλον καλυτερα ολοκληρο το προβατο τοσο μεγαλη και τοσομλιαρη που ειναι)και τις πιο ''ψιλες'' 82,80 κλπ με το σφουγκαρι(το κιτρινο)τα κερια τα δουλευει με ενα ακομα σφουγκαρι αν θυμαμαι καλα το μαυρο!!η 3Μ δουλευει εντελως το αναποδο δλ χοντρη ψιλη με σφουγκαρια και κερι με γουνα!!! και ρωταω τωρα εγω,υπαρχει ενας βασικος κανονας χρησης για τα σφουγκαρια γουνες κλπ στις αλοιφες?η πρεπει να πηγαινουμε με την καθε εταιρεια?το λεω αυτο γιατι η καθεμια εχει αλλη βαση για τα δικα της σφουγκαρια κλπ και το κοστος τους δεν ειναι καθολου μικρο!!
    Kοίτα, γουνάκια είναι δύο ειδών, τα πρώτα είναι πολύ ισχυρές κοπτικές ικανότητες και χρησιμεύουν σαν cutting pad (αυτά είναι η πλειοψηφία) και υπάρχουν και μερικά που είναι αρκετά μαλακά και χρησιμοποιούνται σαν πολύ ελαφριά polishing pads. Κατά συνέπεια, τα πρώτα είναι αυτά που δουλεύει η meg με τις χοντρές αλοιφές της και τα δεύτερα, αυτά που δουλεύει η 3Μ για κέρωμα. Δεν είναι τα ίδια γουνάκια λοιπόν.

    Από εκεί και πέρα, θεωρητικά μπορούμε να δουλέψουμε οποιαδήποτε γυαλιστική αλοιφή με οποιοδήποτε pad, απλά θα αλλάζει η κοπτικότητα. Για παράδειγμα, αν χρησιμοποιήσουμε την 85 της meg με cutting pad, θα έχουμε έναν πολύ δυνατό κοπτικά συνδιασμό, αν τη χρησιμοποιήσουμε όμως με polishing pad, το αποτέλεσμα θα είναι πιο ήπιο. Απλά ο κανόνας είναι τις χοντρές αλοιφές να τις περνάμε με cutting pad, τις μεσαίες με Polishing και τις ψιλές ή τα sealants-glazes με finishing pad. Από εκεί και πέρα, ανάλογα την περίπτωση, μπορούμε να κάνουμε και τους συνδιασμούς που εξυπηρετούν καλύτερα την περίπτωσή μας. Εγώ για παράδειγμα, όταν θέλω πιο επιθετικό γυάλισμα, χρησιμοποιώ μια χοντρή αλοιφή με polishing pad (και όχι cutting που θα είναι πολύ επιθετικός συνδιασμός). Έτσι, δρα καλύτερα απ'ό,τι μεσαία αλοιφή-polishing pad, αλλά δεν τρώει και το βερνίκι που θα έτρωγε το cutting.

    Γενικά, όλες τις εταιρείες έχουν την βασική αρχή που είπα προηγουμένως, δηλαδή cutting pad-χοντρή αλοιφή, polishing-μεσαία, finishing-λεπτή, οπότε αγοράζοντας τρία βασικά pads (ένα από την κάθε κατηγορία), είσαι απόλυτα καλυμμένος. Τα γουνάκια δεν τα συμπαθώ και προτιμάω cutting pad σε μορφή σφουγγαριού, αλλά αυτό είναι προσωπικό θέμα. Συνεπώς, με τρία καλά pads, ένα από κάθε κατηγορία, καθάρισες. Και αν το χρώμα σου είναι σε σχετικά καλή κατάσταση, δε χρειάζεσαι ούτε cutting pad.

    Τέλος, δε θα συνιστούσα αγορά pads της meguiars από Ελλάδα, καθώς έχουν την εξωφρενική τιμή των 30 ευρώ! Αυτό συμβαίνει σε όλη την Ευρώπη, εκτός Αγγλίας που υπάρχουν ειδικές συμφωνίες και κοστίζουν γύρω στις 10 λίρες. Λιγότερο απ'τη μισή τιμή λοιπόν. Αν θες να αγοράσεις από Ελλάδα, προτείνω τα κορυφαία lake country (αυτά χρησιμοποιώ) με 12 ευρώ περίπου (η πλάκα είναι ότι στην Αγγλία είναι λίγο πιο ακριιβά από τα meg), ή τα πολύ καλά και φθηνότερα 3Μ.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. #63
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    η 3Μ δουλευει εντελως το αναποδο δλ χοντρη ψιλη με σφουγκαρια και κερι με γουνα!!!
    όχι ρε συ που το διάβασες αυτό? Γούνα για κερί? 'Η το μπλε σφουγγαράκι με τα βυζάκια με τη μπλε αλοιφή ή το μαύρο σφουγγαράκι (finishing pad) πάλι με τα βυζάκια για τη κόκκινη.

    Σε κανένα product guide δεν έχω δει να προτείνουν κερί με γούνα.

  5. #64
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εταιρεία: poorboys
    προϊόν: natural look dressing
    είδος: περιποίηση-προστασία εσωτερικού

    Το προϊόν αυτό της αμερικάνικης εταιρείας, είναι από τα πιο διάσημα στο εξωτερικό για την προστασία του εσωτερικού του αυτοκινήτου και πραγματικά, αξίζει και με το παραπάνω το hype αυτό. Είναι σε μορφή γαλακτώματος και αρκετά παχύρρευστο, οπότε είναι προτιμότερο να ψεξάζεται στο εκάστοτε application pad και όχι απευθείας στο εσωτερικό. Περνιέται πολύ εύκολα (όπως τα περισσότερα προϊόντα του είδους άλλωστε), το αφήνουμε λίγη ώρα να δράσει και μετά το αφαιρούμε με ένα microfibre. Δίνει ένα υπέροχο ματ φινίρισμα στο ταμπλό του αυτοκινήτου, ίσως το καλύτερο που έχω δει από προϊόν του είδους. Παράλληλα, αν θέλουμε πιο γυαλιστερό αποτέλεσμα, το περνάμε και δεύτερη φορά. Επίσης, αξίζει να σημειωθεί η πολύ ωραία μυρωδιά που έχει, η οποία όμως σε λίγες ώρες χάνεται. Τέλος, διαρκεί άνετα για ένα μήνα (ίσως και παραπάνω, απλά δεν έχει τύχει ποτέ να το αφήσω περισσότερο χωρίς να το ξαναπεράσω) και προστατεύει από αντηλιακή ακτινοβολία και ξεθώριασμα. Αν και είναι προϊόν dresing, που σημαίνει ότι δεν λειτουργεί ως καθαριστικό (συνίσταται πρώτα να έχουμε καθαρίσει καλά το εσωτερικό με ένα all purpose cleaner κατάλληλα αραιωμένο), έχω παρατηρήσει ότι έχει και καλές καθαριστικές ιδιότητες, οπότε είναι δυνατόν να αφαιρέσει και ορισμένους σχετικά εύκολους λεκέδες. Τέλος, όσον αφορά στη σκόνη, ούτε τη μαγνητίζει, αλλά ούτε και την απωθεί ιδιαίτερα, οπότε καλό είναι να έχουμε από κοντά και το γνωστό swiffer. Αν και είναι ιδανικό για ταμπλό, περνιέται (σύμφωνα με την εταιρεία) και σε τσιμούχες, ελαστικά κλπ. Η τιμή του είναι αρκετά φυσιολογική και ανέρχεται στα 14 περίπου ευρώ τα 16 Oz
    Attached Images Attached Images
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  6. #65
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για γαλάκτωμα για το εσωτερικό εγώ χρησιμοποιώ το εικονιζόμενο της Autoglym και είναι απλά ΚΟΡΥΦΗ!!!!




  7. #66
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για γαλάκτωμα για το εσωτερικό εγώ χρησιμοποιώ το εικονιζόμενο της Autoglym και είναι απλά ΚΟΡΥΦΗ!!!!

    Bασίλη, αν πας στο ποστ 24 θα βρεις παρουσίαση του προϊόντος αυτού. Πάντως, πράγματι είναι πολύ καλό, όχι όμως όσο το poorboys...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  8. #67
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bασίλη, αν πας στο ποστ 24 θα βρεις παρουσίαση του προϊόντος αυτού. Πάντως, πράγματι είναι πολύ καλό, όχι όμως όσο το poorboys...
    Aλήθεια είναι καλύτερο?Αν είναι να το δοκιμάσω... Eχω μανία με την καθαριότητα...

    Ξέρεις που μπορώ να το βρω εδώ στην Ελλάδα?



  9. #68
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aλήθεια είναι καλύτερο?Αν είναι να το δοκιμάσω... Eχω μανία με την καθαριότητα...

    Ξέρεις που μπορώ να το βρω εδώ στην Ελλάδα?
    Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο οπτικά, όσον αφορά στο ταμπλό. Για τσιμούχες, λαστιχάκια κλπ, το προϊόν της autoglym ίσως είναι λίγο καλύτερο, αν και το ιδανικότερο για εκεί είναι το Μ40 της meguiars. Θα σου πρότεινα να του ρίξεις μια ματιά, αφού σου τελειώσει το vinyl & rubber care, αφού δεν είναι ανάγκη να δώσεις χρήματα για ένα προϊόν παραπλήσιο (απλά λίγο καλύτερο σε οπτικό αποτέλεσμα) με αυτό που έχεις.

    Σου στέλνω ωστόσο pm με το μαγαζί που το αγόρασα, αλλιώς υπάρχει και το ίντερνετ, γιατί απ'ό,τι ξέρω δεν το εισάγουν πολλοί το προϊόν αυτό στην Ελλάδα, όπως και πολλά ακόμα αξιόλογα προϊόντα, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  10. #69
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαι ότι μου τελειώνει το μπουκαλάκι της autoglym...



  11. #70
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εταιρεία: Insta
    προϊόν: wash n wax (purple, yellow)
    είδος: σαμπουάν αυτοκινήτου με κερί

    Το σαμπουάν αυτό, όπως ανέφερα και σε άλλο τόπικ, είναι το πιο ολοκληρωμένο που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής. Καταρχάς, σε αντίθεση με την πλειοψηφία των σαμπουάν που περιέχουν κερί, έχει φοβερές καθαριστικές ικανότητες. Επιπλέον, είναι υπερσυμπυκνωμένο (που σημαίνει ότι χρησιμοποιούμε μικρές ποσότητες κάθε φορά), με ωραίο άρωμα και δίνει πολύ καλή λάμψη στο χρώμα, ενώ σε κάποιο βαθμό απωθεί και τα νερά κατά το ξέπλυμα, καθιστώντας το πιο εύκολο. Οι διαφορές του yellow με το purple είναι μόνο στο χρώμα και την οσμή, με το πρώτο να μυρίζει πορτοκάλι και το δεύτερο να μην έχω καταλάβει ακόμα επακριβώς ! Κατά τα άλλα, καμία διαφορά. Η τιμή του είναι 7 λίρες Αγγλίας το μισό λίτρο (γύρω στα 8-9 ευρώ δηλαδή) και δυστυχώς δε γνωρίζω αν κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Η ποσότητα πάντως, αν και φαίνεται μικρή, είναι αντίστοιχη (λόγω υψηλής συμπύκνωσης) του λίτρου άλλων σαμπουάν (όπως του μέτριου gold class της meguiars) καθιστώντας το και πολύ καλό value for money.
    Attached Images Attached Images
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    bill_m3 (18-04-10), zaharias (16-04-10)

Σελίδα 7 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 5678917 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP