Σελίδα 2 από 57 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 569

Θέμα: Προϊόντα περιποίησης αυτοκινήτου που μας άρεσαν

  1. #11
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχε ο πατέρας μου κάποτε μια σειρα με αλοιφές τις οποίες είχε φέρει απο το εξωτερικό και

    τις οποίες δεν μπορώ να τις βρώ εδω.Εχω δει την συγκεκριμένη μάρκα σε αρκετές

    εκπομπές ,συνήθως Αμερικάνικες,με βελτιώσεις και ανακατασκευές αυτ/ων. Du pont

    λεγοταν και πραγματικά έκαναν θαυματα....
    H Dupont είναι στους τοπ 5 κατασκευαστές χρωμάτων στη παγκόσμια αγορά παρέα με PPG, Sikkens, Standox, Speis Hecker.

    Από αλοιφές δεν ήξερα ότι διαθέτουν πάντως....μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτο από τα μπουκαλάκια αν τα έχεις ακόμα?

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    cgi.ebay.com/1959-Ad-Dupont-Car-Polish-Wax-Your-Weight-Silver-Dollar

    http://www.worthpoint.com/.../black-...-car-polish-ad - Προσωρινά αποθηκευμένη

    Μιλάμε για αρκετά χρόνια πίσω τέλη δεκαετίας '80.Δεν νομίζω να παράγονται ακόμη.
    Πάντως τα μπουκαλάκια ήταν ίδια και πρέπει να έχω στην αποθήκη ένα ξεραμένο.
    Συλλεκτικά....χεχε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Konstantinos E60 : 21-01-10 στις 22:10

  3. #13
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδιά πριν 2 μήνες περίπου πήγα το αμάξι και το κέρωσα με νανοστοιχεία σε έναν ψείρα επαγγελματία του είδους.
    Πριν όμως το κέρωμα με αλοιφαδόρο, έβγαλε κάτι από ένα ντουλάπι, που έμοιζε σαν ένα μεγάλο κομμάτι πλαστελίνης. Μου το έδειξε, τον ρώτησα αν είναι πλαστελίνη αλλά εντέχνως, απέφυγε να μου απαντήσει.
    Αφού το έπλασε με τα χέρια του λίγη ώρα, άρχισε να το σέρνει πάνω στο αμάξωμα.
    Εμεινα έκπληκτος απ την γυαλάδα που άφηνε και το ότι αυτό μαύριζε ενώ ήταν χρώματος κάτι σαν μπλέ.
    Το ξαναέπλαθε και συνέχισε με τον ίδιο τρόπο σε όλο το αμάξι.
    Μήπως γνωρίζει κανείς τι υλικό μπορεί να ήταν;
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  4. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ηταν πηλος που αφαιρει τους επιφανειακους ρυπους πανω απο το αυτοκινητο και τυχον επικαθησεις απο δεντρα κλπ!!!αλλα αν περασεις το αυτοκινητο με πηλο δεν γυαλιζεις τπτ ουτε αφηνει γυαλαδα!!ισως το λιπαντικο που εβαζε για να μην κολλαει ο πηλος αυτο να γυαλιζε!!!

  5. #15
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    .......ψείρα επαγγελματία του είδους........

    ..............αλλά εντέχνως, απέφυγε να μου απαντήσει.
    Ο "ξύπνιος" συνάδελφος που νομίζει ότι ανακάλυψε το τροχό και το κρατάει μυστικό όσο καλύτερα μπορεί, μη τυχόν και του κλέψουν τη τέχνη. ΕΛΕΟΣ!!!!!

    Λοιπόν φίλε μου, άκου δυο πραγματάκια που ποτέ δε θα σου πει ο "ψείρας επαγγελματίας" του είδους....

    Πρώτον: Η πλαστελίνη ΔΕΝ δίνει καμία απολύτως λάμψη στο αυτοκίνητο. Αντίθετα, αφαιρεί την ατμοσφαιρική ρύπανση, τα κατάλοιπα δέντρων και γενικά ότι ξένο σώμα κάθεται πάνω στη βαφή του αυτοκινήτου, μαζί με ότι κερί ίσως έχει μείνει, αφήνοντάς το εντελώς καθαρό αλλά και απροστάτευτο. Αν το αυτοκίνητο ήταν τόσο βρώμικο από τα παραπάνω ίσως να σου φάνηκε πιο καθαρό, αλλά σίγουρα όχι πιο γυαλιστερό. Εάν θες να δεις γυαλάδα, το αυτοκίνητο πρέπει να γυαλιστεί και στη συνέχεια να κερωθεί.

    Δεύτερον: Τα προϊόντα ΝΑΝΟ δεν προσφέρουν καμιά σπουδαία προστασία, ή τίποτα καλύτερο από κάποιο καλό συνθετικό κερί. Όσο αφορά τη γυαλάδα έχω δοκιμάσει και τη σειρά της Percenta και της Sonax και δεν έχω δει καμία απολύτως διαφορά (πριν / μετά) σε θέμα γυαλάδας. Κρίμα γιατί περίμενα πολύ περισσότερα μετά από αυτά που είχα διαβάσει και μου είχαν πει.

    Συγκεκριμένα, σε Lambo Gallardo μαύρη και μετά από εφαρμογή ΝΑΝΟ, η "αράχνη" παρέμεινε και μάλιστα ήταν τόσο έντονη που δεν υπήρχε περίπτωση να παραδωθεί το αυτοκίνητο στο πελάτη σε αυτή τη κατάσταση. Οπότε γδύθηκε και γυαλίστικε κανονικά με τα παραδοσικά υλικά.

    Γενικά μετά από αυτές τις δύο προσπάθειες θεωρώ απάτη τα προϊόντα ΝΑΝΟ για τη βαφή του αυτοκινήτου. Εκεί που έχω δει να κάνουν δουλειά, είναι στη αδιαβροχοποίηση υφασμάτων, αν και εκεί η αντοχή τους είναι πολύ πολύ μικρή και ασύμφορη σε σχέση πάντα με τη τιμή τους.

    Όσο για το "κρυφό μυστικό", τον πυλό (clay bar) να συμπληρώσω ότι μπορείς να τον βρεις σε καλά χρωματοπωλεία (αυτοκινήτων), σε διάφορες μάρκες (3Μ), περίπου στα 35-50 ευρώ και για σαπουνάκι μπορείς να βάλεις το σαπούνι που πλένεις το αυτοκίνητο σε ένα ψεκαστήρι και να το ψεκάζεις στην επιφάνεια που δουλεύεις με τη πλαστελίνη. Πάντα δουλεύεις σε βρεγμένη επιφάνεια ένα ένα κομμάτι και το βρέχεις συχνα με νερό και σαπούνι. Ξεπλένεις στο τέλος καλά, σκουπίζεις και στη συνέχεια περνάς δύο χέρια καλό κερί με το χέρι σε κλειστό χώρο.

    Εάν τυχόν σου γλυστρίσει από τα χέρια και σου πέσει κάτω, ΑΠΛΑ ΤΗ ΠΕΤΑΣ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ και παίρνεις καινούρια.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    gant (26-01-10), nikos1400 (05-08-11)

  7. #16
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Monsta;18472]Ο "ξύπνιος" συνάδελφος που νομίζει ότι ανακάλυψε το τροχό και το κρατάει μυστικό όσο καλύτερα μπορεί, μη τυχόν και του κλέψουν τη τέχνη. ΕΛΕΟΣ!!!!!

    Λοιπόν φίλε μου, άκου δυο πραγματάκια που ποτέ δε θα σου πει ο "ψείρας επαγγελματίας" του είδους....

    Φίλε Monsta, ευχαριστώ για την άριστη απάντηση σου.

    Παραπάνω μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά.
    Δεν ήθελα να πώ πως γυάλισε, αλλά γλυστρούσε το χέρι μου στην επιφάνεια.
    Υπ όψιν πως το χρώμα του αυτοκινήτου είναι σε άριστη κατάσταση παρά τα 6 χρονάκια του, επειδή σχεδόν πάντοτε είναι στην πυλωτή.
    Τώρα για την "μαυρίλα" που έβγαζε, απόρησα γιατί το αμάξι μόλις το χα βγάλει απο πλυντήριο.
    Τέλος με τον πηλό, δεν χρησιμοποίησε ούτε νερό ούτε σαπούνι, απλά τον έσερνε πάνω στην επιφάνεια ξηρό.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  8. #17
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος με τον πηλό, δεν χρησιμοποίησε ούτε νερό ούτε σαπούνι, απλά τον έσερνε πάνω στην επιφάνεια ξηρό.

    Πλάκα κάνεις έτσι???? Εκτός του ότι μπορεί να κάνει ζημιά στο χρώμα, ο πυλός δεν σέρνεται πάνω στην επιφάνεια, θέλει κάποια λιπαντική ουσία - τουλάχιστον νερό - αλλιώς απλά κολλάει.

  9. #18
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλάκα κάνεις έτσι???? Εκτός του ότι μπορεί να κάνει ζημιά στο χρώμα, ο πυλός δεν σέρνεται πάνω στην επιφάνεια, θέλει κάποια λιπαντική ουσία - τουλάχιστον νερό - αλλιώς απλά κολλάει.
    Οχι δεν κάνω καθόλου πλάκα, τον δούλευε σκέτο, του είχε δώσει μια κυλινδρική μορφή και τον έσερνε απαλά απαλά είναι η αλήθεια.

    Οταν διάβασα λοιπόν και στο ποστ του gyama αλλά και στο δικό σου για νερό η και σαπούνι, χάζεψα!!
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  10. #19
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν κάνω καθόλου πλάκα, τον δούλευε σκέτο, του είχε δώσει μια κυλινδρική μορφή και τον έσερνε απαλά απαλά είναι η αλήθεια.

    Οταν διάβασα λοιπόν και στο ποστ του gyama αλλά και στο δικό σου για νερό η και σαπούνι, χάζεψα!!
    Όχι ΕΓΩ χάζεψα!!!

    Αυτό που μου περιγράφεις απλά δεν γίνεται - δεν υπάρχει. Η πλαστελίνη ΔΕΝ δουλεύεται στεγνή, είναι ακριβώς σαν να λες πλύσιμο αυτοκινήτου χωρίς ξέπλυμα. Απλά δεν γίνεται, και αν υποθέσουμε ότι προσπαθείς να το κάνεις α) κάνεις ζημιά στο αυτοκίνητο β) καταστρέφεις τη πλαστελίνη αφού έχει μαζέψει όλη τη βρώμα πάνω της.

    Και ηλίθιος να σαι θα καταλάβεις κάποια στιγμή ότι "κάτι κάνω λάθος". Αλλά πρέπει να σαι και αγράμματος, για να μη καταφέρεις να διαβάσεις ούτε τις απλές οδηγίες που αναγράφονται στο πίσω μέρος της, πριν ανοίξεις τη συσκευασία.

    Αν θες στείλε μου με πμ τα στοιχεία αυτουνού του κλόουν να μάθουμε ποιος είναι, μήπως και σώσουμε κανένα άλλο καημένο αυτοκίνητο. Δεν πρόκειται βέβαια ποτέ να αναφερθεί κανείς στο πρόσωπό σου.

  11. #20
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για να μη παρεξηγηθώ, το 'σαι' στο β ενικό δεν αναφέρεται δε σένα....

Σελίδα 2 από 57 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP