Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Προβλημα με μπαταρια

  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή Προβλημα με μπαταρια

    Αγορασα προσφατα το μεγαλο obc απο αγγλια για το Ε36.Αφου ηρθε το δεματακι εκανα και μια βολτα απο μαντρες με μεταχειρισμενα και αγορασα μερικα καλωδιακια επιπλεον..

    Ακολουθησα το DIY που με προτεινε ο BILL007 (thnx bill ) εγκατεστησα το οbc.Ολα καλα λοιπον στην αρχη, με μια προχειρη ματια δουλευαν ολα σωστα.
    Το βραδυ πειραζα τις λειτουργιες του obc με κλειστη μηχανη.Το πρωι παω να βαλω μπροστα,αναβουν τα λαμπακια και ακουγεται ενα τρρρρρρρρρ σαν να βαρουσε κατι μεταλλικο.Το λαμπακι του abs,της μπαταριας καθως και των λαδιων ηταν αναμμενα.Ξαναδοκιμαζω 2η φορα παλι ο ιδιος θορυβος και βλεπω σιγα σιγα η ενταση των φωτων να σβηνουν.Αρχιζω να υποψιαζομαι την μπαταρια,ειχε κανει κατι παλαβα πριν καιρο αλλα δεν πολυ εδωσα σημασια.

    Χθες γυρισα απο χαλκιδηκη πιστευωντας οτι μετα απο τετοια αποσταση η μπαταρια θα ηταν οκ.Προσπαθω να βαλω σημερα μπροστα αλλα παλι τα ιδια..
    Σκεφτομαι τα εξης:
    1oν) Η μπαταρια ειναι στα τελευταια της και δεν επιδεχεται φορτιση.
    2ον) Η μπαταρια ειναι οριακα οκ αλλα με το βγαλε βαλε των πολων και σε συνδυασμο με πιθανη διαρροη ρευματος ηρθε και εδεσε το γλυκο.

    Επισης η μπαταρια ειναι 61ΑΗ.Στο bmwfans.info δινει 50,55,65ΑΗ.Ποια να προτιμησω? Δημιουργειται καποιο προβλημα αν βαλεις λαθος μπαταρια οπως εγινε στο δικο μου?

    Καθε βοηθεια,συμβουλη ευπροσδεκτη

  2. The Following User Says Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:

    BILL007 (14-08-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    18-11-10
    Περιοχή
    Lagadas - greece
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    2.181
    Thanked
    1370
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγορασα προσφατα το μεγαλο obc απο αγγλια για το Ε36.Αφου ηρθε το δεματακι εκανα και μια βολτα απο μαντρες με μεταχειρισμενα και αγορασα μερικα καλωδιακια επιπλεον..

    Ακολουθησα το DIY που με προτεινε ο BILL007 (thnx bill ) εγκατεστησα το οbc.Ολα καλα λοιπον στην αρχη, με μια προχειρη ματια δουλευαν ολα σωστα.
    Το βραδυ πειραζα τις λειτουργιες του obc με κλειστη μηχανη.Το πρωι παω να βαλω μπροστα,αναβουν τα λαμπακια και ακουγεται ενα τρρρρρρρρρ σαν να βαρουσε κατι μεταλλικο.Το λαμπακι του abs,της μπαταριας καθως και των λαδιων ηταν αναμμενα.Ξαναδοκιμαζω 2η φορα παλι ο ιδιος θορυβος και βλεπω σιγα σιγα η ενταση των φωτων να σβηνουν.Αρχιζω να υποψιαζομαι την μπαταρια,ειχε κανει κατι παλαβα πριν καιρο αλλα δεν πολυ εδωσα σημασια.

    Χθες γυρισα απο χαλκιδηκη πιστευωντας οτι μετα απο τετοια αποσταση η μπαταρια θα ηταν οκ.Προσπαθω να βαλω σημερα μπροστα αλλα παλι τα ιδια..
    Σκεφτομαι τα εξης:
    1oν) Η μπαταρια ειναι στα τελευταια της και δεν επιδεχεται φορτιση.
    2ον) Η μπαταρια ειναι οριακα οκ αλλα με το βγαλε βαλε των πολων και σε συνδυασμο με πιθανη διαρροη ρευματος ηρθε και εδεσε το γλυκο.

    Επισης η μπαταρια ειναι 61ΑΗ.Στο bmwfans.info δινει 50,55,65ΑΗ.Ποια να προτιμησω? Δημιουργειται καποιο προβλημα αν βαλεις λαθος μπαταρια οπως εγινε στο δικο μου?

    Καθε βοηθεια,συμβουλη ευπροσδεκτη
    δες και ελενξε φορτιζη ο δυναμος????? συνδεσε ενα απλο 12ρι βολτομετρο στο + καλωδιο του πολου μπατ. και στο σωμα και δες αν δινει 11-11,5 στο ρελαντι και εως 15 στοις ψηλες εισαι ενταξει αλλιως!!!!!
    ΥΓ. το τρρρρρρ ηταν το γραναζακι της μιζας που πολυ φυσικα εκανε ετσι αφου δεν επαρκουσαν σε υσχη τα αμπερωρια απο 12βολτ ρευμα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 850CSI : 14-08-11 στις 14:11

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπόν για εμένα αρχικά πρέπει να πας σε ένα ηλεκτρολόγο για να σου μετρήσει αν έχεις διαρροή και αν ναι να βρειτε το απο που. (μπορεί και να μην έχεις καν,αλλά κάντο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σε κάθε περίπτωση)

    Σε δεύτερη φάση για την επιλογή της μπαταρίας αυτό που θα σε βοηθήσει για να αποφασίσεις είναι να βρεις μέχρι πόσο σηκώνει το δυναμό.Στο Ε46 316 το δυναμό είναι για μέχρι 80Ah!Eγώ έχω 77Ah βάλει και είμαι υπερ-κομπλέ,μιας και έχω υψηλές καταναλώσεις.
    Γενικά όσο περισσότερα Ah τόσο καλύτερα.Ωστόσο πρέπει να προσέξεις μέχρι πόσο σηκώνει το δυναμό γιατί αν σηκώνεις μέχρι 80Ah και βάλεις 90Ah θα υπάρξει πρόβλημα!!!!

    Θα περιμένουμε νέα σου... Αλήθεια πόση ώρα έφαγες περίπου για να το βάλεις????Ισχύει αυτό που λένε ότι είναι χρονοβόρο???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 14-08-11 στις 14:20



  5. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Kostas_1 (15-08-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    υπαρχει περιπτωση να εχεις κανει καποιο λαθος στη συνδεσμολογια του obc και να σου τρωει την μπαταρια?

  7. #5
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η αληθεια ειναι οτι υποψιαζομαι διαρροη..Θα περιμενω να ανοιξει ο ηλεκτρολογος για να το τσεκαρουμε για να φυγει και αυτη η υποψια..Η αλλαγη της μπαταριας ειναι ευκολο,το ζορι θα ειναι αν εχει διαρροη..Υποψιαζομαι η ζημια να εγινε καπου με τις συνδεσεις του obc.

    Eιναι χρονοβορα διαδικασια..Εμενα μου πηρε αρκετα γιατι ειχε και αφορητη ζεστη και ειχα σκασει..Εχει και αρκετο λυσιμο (τιμονι,φαναρι μπροστρα,κονσολα,κοντερ,να διπλοτσεκαρεις τις συνδεσεις)..

    Δεν μου πολυαρεσε το αποτελεσμα γιατι το θεωρω κλασσικη ελληνικη τσαπατσοδουλεια.Με την πρωτη ευκαιρια θα παρω καλωδια με τα χρωματα τους καθως και τα μεταλλικα pins για να προσεγγισω καπως την εργοστασιακη εμφανιση..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skyline_IS : 14-08-11 στις 14:28

  8. The Following User Says Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:

    BILL007 (14-08-11)

  9. #6
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ενα update.

    Αρχικα το obc με εμφανιζε καταναλωσεις οτι να ναι,ειχα 15 λιτρα βενζινη και ελεγε οτι φτανουν για 50χλμ και αλλα κουλα..

    Η αληθεια ειναι οτι εκανα λαθος στη συνδεση του μωβ καλωδιου (data wire).To συνδεσα με ενα χοντρο μωβ καλωδιο ακριβως κατω απο την κολωνα τιμονιου.Κοιταζωντας καλυτερα στο λινκ το καλωδιο που θελουμε ειναι μωβ/ασπρο και 0,5mm.Εν τελει το αλλαξα και το συνδεσα με αυτο που επρεπε και διορθωθηκε η κατασταση.Περασα και τις αναλογες ρυθμισεις στα einheit,τσεκαραμε και το αμαξι στον ηλεκτρολογο και διαρροη 0.Αλλαξα και την μπαταρια με μια 64αρα για να εχω το κεφαλι μου υσηχο και ολα οκ.


    Το επομενο project που σκεφτομαι ειναι αυτο

  10. The Following 3 Users Say Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:

    BILL007 (25-08-11), bill_m3 (25-08-11), Jimmakos (25-08-11)

  11. #7
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για αυτό λοιπόν μην έχεις άγχος σε τέτοιες δουλειές

    Τέλος καλό όλα καλά!

  12. #8
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimmakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό λοιπόν μην έχεις άγχος σε τέτοιες δουλειές
    Καμια φορα πρεπει να σου βγαλουν το λαδι, να περασεις το σταδιο "αλλαζω 10 χρωματα" φοβουμενος τι σκ@τ@ λαθος εχω κανει και εν τελει να ειναι κατι απλο..


  13. The Following User Says Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:

    Jimmakos (25-08-11)

  14. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μετεφερα σε νεο θρεντ το νεο project

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=9599

  15. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    BILL007 (25-08-11)

  16. #10
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμια φορα πρεπει να σου βγαλουν το λαδι, να περασεις το σταδιο "αλλαζω 10 χρωματα" φοβουμενος τι σκ@τ@ λαθος εχω κανει και εν τελει να ειναι κατι απλο..

    Το χω περάσει ουκ ολίγες φορές..... Σε καταλαβαίνω....

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP