Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Υπάρχει λύση τελικά???? N43

  1. #1
    Εγγραφή
    14-02-11
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    187
    Thanked
    171
    Rides
    1

    Προεπιλογή Υπάρχει λύση τελικά???? N43

    Καλησπέρα. Λοιπόν να μην τα πολυλογώ, το αμάξι εδώ και ένα μήνα ξεκίνησε πάλι τα μικρο-ρεταρισματάκια του στα 30000χλμ. Τώρα είμαι στα 31000. Καταλαβαίνω δηλαδη μια μικρή απροθυμία να ανεβάσει στροφές στιγμιαία στο εύρος 1000-2500rpm μέχρι 3η-4η. Επειδή αργότερα φαντάζομαι που θα καταλήξει αυτό (πολλαπλασιαστές, κτλ), υπάρχει τελικά κάποια σίγουρη λύση ασχέτως κόστους? Αν αλλαχθούν όλα τα μπεκ, πολλαπλασιαστές, μπουζί με καινούργια με τους τελευταίους κωδικούς θα δούμε φως? Λοιπόν μια μικρή προιστορία του αυτοκινήτου είναι εδώ: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=61&page=4

  2. #2
    Εγγραφή
    14-02-11
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    187
    Thanked
    171
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τίποτα ρε παιδιά??? Είναι να πάω για service σε καναν μήνα, λαδάκια, φίλτρα, υγρά κλπ. Σκεφτόμουν αν το πρόβλημα είναι μπεκ, πολλαπλασιαστές, μπουζί να τα παραγγείλω από εξωτερικό που έχω βρεί καλές τιμές. Αλλά θα πάψουν τα ρεταρίσματα ή όχι?

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κοιτα η διαγνωση μεσω ιντερνετ ειναι αδυνατη, γιαυτο και υπαρχει δυσκολια σε απαντησεις και προτασεις.

    Βλεποντας το λινκ που εδωσες, εχω μια ερωτηση: Πολλαπλασιαστη οταν χαλασε, αλλαξες μονο τον 1 ή ολους? Γιατι αν αλλαξες μονο τον 1, τοτε ηταν απλα θεμα χρονου... Οι πολλαπλασιαστες, οταν χαλασει 1, πρεπει να αλλαζουν ΟΛΟΙ μαζι.

    Για ρεταρισματα, θα κοιταγα επισης και ελεγχο-καθαρισμα του MAF. Επισης στα φαναρια σου παιζει το ρελαντι? Αν ναι, πες τους να σου περασουν την τελευταια εκδοση s/w για το αμαξι σου.

    Παντως αυτα θελουν ψαξιμο, δεν μπορει κανεις να προτεινει ετσι χωρις ελεγχο...

  4. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    Nino (15-08-11)

  5. #4
    Εγγραφή
    07-07-10
    Περιοχή
    halkida
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    761
    Thanked
    761
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    να σου πω κι εγω που τα εχω αλλαξει ΟΛΑ.μπεκ πολλαπλασιαστες μπουζι λ νοξ δυο φορες και τις τελευταιες εκδοσεις προγραμμα, βαζω και συχνα 100αρα βενζινη.λοιπον στα μπεκ τους πολλαπλασιαστες και στα μπουζι εχουν βγαλει νεα βελτιωμενα , αρα πας και τα αλλαζεις και βαζεις τα νεα, οσο για τις στροφες που πεφτουν στα φαναρια οταν σταματας, ακου ...το αμαξι δουλευει με 650 στροφες, ανεβασε το ρελαντι στο +70 δηλαδη 720 και ανεβασε το ρελαντι με φορτιο στο +40, εγω αυτο εκανα και πεφτει ξανα αλλα πλεον δεν παει τοσο χαμηλα ωστε να τρεμει...

    ελπιζω να βοηθησα.
    ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)

  6. The Following User Says Thank You to halkida116mpack For This Useful Post:

    S8N (15-08-11)

  7. #5
    Εγγραφή
    14-02-11
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    187
    Thanked
    171
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Με τα φανάρια δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα σε σχέση με το ρελαντί. Ούτε τρέμει το αυτοκίνητο σε χαμηλές στροφές. Πολλαπλασιαστή άλλαξα μόνο τον έναν γιατί δεν μου περνούσαν και τους άλλος στην εγγύση και το θεώρησα κοροιδία να τα σκάσω στην bmw ενώ ήμουν στην εγγύηση. Το γνωρίζω ότι έπρεπε να αλλαχθούν όλοι( Το απαίτησα, μάλιστα, μιλώντας στον υπεύθυνο και δεν το δέχθηκαν), αλλά είχα κατα νου να ασχοληθώ αυτή την περίοδο που έχω χρόνο και που πλησιάζει το service, οπότε το άφησα έτσι. Όσον αφορά την βενζίνη βάζω μόνο από γνωστό μου βενζινάδικο, που φημίζεταιότι έχει καλή βενζίνη και έχω βάλει και 2 φορές μέχρι τώρα καθαριστικό μπεκ. Το αυτοκίνητο είναι κατασκευής 8/2007 αν θυμάμαι καλά πάντως....

  8. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lefterishatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα φανάρια δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα σε σχέση με το ρελαντί. Ούτε τρέμει το αυτοκίνητο σε χαμηλές στροφές. Πολλαπλασιαστή άλλαξα μόνο τον έναν γιατί δεν μου περνούσαν και τους άλλος στην εγγύση και το θεώρησα κοροιδία να τα σκάσω στην bmw ενώ ήμουν στην εγγύηση. Το γνωρίζω ότι έπρεπε να αλλαχθούν όλοι( Το απαίτησα, μάλιστα, μιλώντας στον υπεύθυνο και δεν το δέχθηκαν), αλλά είχα κατα νου να ασχοληθώ αυτή την περίοδο που έχω χρόνο και που πλησιάζει το service, οπότε το άφησα έτσι. Όσον αφορά την βενζίνη βάζω μόνο από γνωστό μου βενζινάδικο, που φημίζεταιότι έχει καλή βενζίνη και έχω βάλει και 2 φορές μέχρι τώρα καθαριστικό μπεκ. Το αυτοκίνητο είναι κατασκευής 8/2007 αν θυμάμαι καλά πάντως....
    Τι ειναι αυτο?? ειναι αξιοπιστο?....νομιζω οτι σε τετοια αμαξια με αμεσο ψεκασμο που δουλεβει με τρελες πιεσεις στο καυσιμο, ισως αυτα τα αμφιβολου ποιοτητας ''βοηθητικα'' να μην ειναι και πολυ καλη λυση
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  9. #7
    Εγγραφή
    14-02-11
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    187
    Thanked
    171
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι ειναι αυτο?? ειναι αξιοπιστο?....νομιζω οτι σε τετοια αμαξια με αμεσο ψεκασμο που δουλεβει με τρελες πιεσεις στο καυσιμο, ισως αυτα τα αμφιβολου ποιοτητας ''βοηθητικα'' να μην ειναι και πολυ καλη λυση
    Δεν νομίζω να κάνει κακό. Ειδικός δεν είμαι, αλλά κάτι σαν πρόσθετο που έχουν και ορισμένες βενζίνες φαντάζομαι είναι. Το έχω βάλει γιατί πιστεύω πως το θέμα της βενζίνης στην Ελλάδα πονάει από τα διυλιστήρια πιο πολύ... Προκοπή πάντως δεν είδα...χαχα....

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP