Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ανάκληση για μπεκ

  1. #1
    Εγγραφή
    17-04-11
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    69
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ανάκληση για μπεκ

    Χθες πηγα την 740 για αναβάθμιση λογισμικού στο συνεργείο.Λίγο πριν γίνει η αναβάθμιση όμως,τους έβγαλε το μήνυμα για αντικατάσταση μπεκ για το συγκεκριμένο VIN,ως ανάκληση.Έχει ακούσει κανείς κάτι ανάλογο έστω σε 335i,μιας και φοράμε τον ίδιο κινητήρα?

  2. The Following User Says Thank You to GTZ For This Useful Post:

    BILL007 (24-09-20)

  3. #2
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πριν κανα μηνα, κατι ειχε παρει κι εμενα το αυτι μου, αλλα ενω πηγα το 35αρι μου για service, μου ειπαν οτι δεν υπαρχει ανακληση, αλλα οδηγια αντικαταστασης των μπεκ αν παρουσιαστει καποιο προβλημα.
    "You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". - Marco Simoncelli R.I.P.

  4. #3
    Εγγραφή
    17-04-11
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    69
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το "πρόβλημα",αν ποτέ παρουσιαστεί ,μπορεί να έχει ολέθριες συνέπειες για το μοτέρ.Δεν θα ήθελα να φανταστώ τι θα μπορούσε να συμβεί αν π.χ. ένα μπέκ αρχίζει να κολλάει και να μην ψεκάζει καθόλου καύσιμο στον αντίστοιχο κύλινδρο.
    Πάντως,ο τεχνικός μου είπε οτι θα ελέγξει αν οι κωδικοί των υπαρχόντων μπεκ,ταιριάζουν με αυτούς της τεχνικής οδηγίας.Αν όχι,η εντολή είναι να αντικατασταθούν!

  5. #4
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    πηγα σε εναν μηχανικο για ενα θορυβο που ειχα σε μηχανη και μου βρηκε 2 μπεκ να υπολειτουργουν.η μετρηση εγινε με διαγνωστικο με ζεστη μηχανη μετα απο βολτα.δεν συστηνει καθαρισμο αλλα αντικατασταση.μου ανεφερε οτι εχει τυχει σε αυτοκινητο να εχει αλλαξει 3 φορες σειρα μπεκ.το αποδειδει στις βενζινες.η 100ασταρα μου ειπε ειναι μονοδρομος για τον Ν43 μου.μου συστησε να δοκιμασω να ριξω ενα καθαριστικο μηχανης σε ενα ντεποζιτο ,αυτο της wurth η' οποιο αλλο νομιζω.και να ξαναπαω για μετρηση .και αν δεν..να ξαναριξω κιαλλο..αν δεν μετα το 2ο καθαριστικο ,να παμε για αλλαγη.300 ευρω το ενα συν εργασια.

    αμεσως καλω ενα ειδικο συνερεγειο που ασχολειται με καθαρισμο μπεκ και μου λενε οτι αυτα τα συγκεκριμενα δεν καθαριζονται.

    καλω την αντιπροσωπεια και μου λεει οτι μπορω να δοκιμασω αν οι γερμανοι τα αντικαταστησουν χωρι χρεωση ,παρα μονο τα εργατικα.υποψιν αυτο....τους ρωτησα γιατι τα μπεκ χαλανε? ειναι αναλωσιμα,λενε..οι βενζινες ρωταω?,οχι μου λενε,μεχρι εκει η εξηγηση.ομως προληπτικα βαζε ενα καθαριστικο στο ρεζερβουαρ ,επιτρεπεται,η' δικο μας η' απεξω.μα αφου δεν ειναι οι βενζινες λετε.ε,δεν πειραζει προληπτικα καλο κανει.να βαζω 100ασταρα? οχι δεν συστηνεται απο την μαμα.ναια αλλα η 95αρα δεν ειναι 95 στην ελλαδα.ναι μου λεει αλλα η 100αρα δεν ξερυμε τι καθαριστικα εχει και τι κακο μπορει να κανει στην μηχανη...οκ.κλεινω την συζητηση.
    ξεχασα να πω,οτι αμφισβητησε την διαγνωση σε εξειδικευμενο που εκανα γιατι οταν με ρωτησε πωε εγινε η διαγνωση με ζεστη η' κρυα μηχανη ,του ειπα με ζεστη,ειπε οτι δεν εγινε σωστα,με κρυα πρεπει να γινεται.και μαλιστα εντελωε κρυα.δλδ. να το παω απογευμα εκει,να το αφησω μεχρι την αλλη μερα να κρυωσει και να το δουν το πρωι .τοσο κρυο..δεν ξερω αν αληθευει η' αν καποια λαμογια παιζει.


    εγω στεκομαι στο εξης..στα 50.000 αλλαξα ολα τα μπεκ σε αντιπροσωπεια με καλη θεληση απο τους γερμανους.τωρα 60.000 χιλ μετα ξανα το ιδο προβλημα.εψαξα στο ιντερνετ να δω τι συμβαινει γιατι δεν μπορω να ακουω συνεχεια οτι μονο οτι η βενζινη φταιει.γιατι σε καποιες μαρκες δεν υπαρχει τετοιο θεμα? γιατι σε παλιοτερο ιταλικο μου αυτοκινητο αμμεσου ψεκασμου δεν υπηρχε τετοιο θεμα?

    οποτε ψαχνοντα συμπερανα τα εξης:

    1) ο κινητηρας αυτος,Ν43 εχει κακο κατασκευαστικο σχεδιο στην λειτουργια του και ανεβαζει πολυ την θερμοκρασια του με αποτελεσμα να χαλανε ολα τα εξαρτηματα της τροφοδοσιας.

    2) ολοι οι κινητηρες αμμεσου ψεκασμου -υψηλης συμπιεσης πρεπει να βαζουν 100αρα παροτι συστηνεται 95αρα και καθαριστικο ανα 3μηνη -6μηνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 18-09-20 στις 08:37

  6. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (24-09-20), Paris218d (25-09-21)

  7. #5
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επισης να προσθεσω οτι ο αντιπροσπωος μου ειπε οτι οφειλεται και στον τροπο οδηγησης..δλδ. τον ρωταω,(σαν να μην ξερω)? να κανετε συχνα ταξιδια για ανοιγματα του κινητηρα..λεω, δλδ οταν αγοραζα το αυτοκινητο μου ειπατε οτι να κανω ταξιαδια και να βαζω 100ασταρα βενζινη και καθαριστικο? μηοως μου ειπατε οτι αν δεν τα κανω αυτα θα εχω προβληματα με τα μπεκ και ολη την τροφοδοσια? μηπως μου τα ειπατε ολα αυτα και εγω δεν σας ακουσα και αγορασα αυτο το αυτοκινητο παρολο που λειτουργει καλα με αλλο τροπο? και φταιω εγω τωρα? η' ,μηπως αγορασα ενα αυτοκινητο καθημερινοτητας που δεν ειναι Μ3 αλλα πρεπει να του συμπεριφερομαστε σαν τετοιο? να το ηξερα να παω αλλου για αυτοκινητο καθημερινοτητας..δεν πηρα απαντηση..ετσι ειναι τα συγχρονα αυτοκινητα λεει..

    εγω παντως του λεω κανω 500 χιλ. τον μηνα ταξιδια και το ανοιγω μεχρι τις 4000 στροφες για ωρα.αρα δεν φταιει ο τροπος οδηγησης του λεω φταιει οτι ειναι φτιαγμενο απροσεκτα σαν μηχανημα και συνεχεια βγαζει θεματα.

  8. #6
    Εγγραφή
    05-09-21
    Περιοχή
    Nikaia
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    4
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εμενα μια τεχνικη διορθωση Νο 0011870500 την οποια Πηγα στον Σφακιανακη , εσβησε μεσα απο το BMW CONNECTING αλλα στο βαζοντας το VIN του αυτοκινητου στο Διαδικτυο συνεχιζει να υπαρχει σαν εκκρεμοτητα , Δεν ξερω βεβαια και ποσο χρονο θελει να ενημερωθει το διαδικτυο , αν ξερει καποιος ας απαντησει

  9. The Following User Says Thank You to Paris218d For This Useful Post:

    BILL007 (25-09-21)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP