Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: VW Tiguan 2.0 TSi

  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή VW Tiguan 2.0 TSi

    Εδώ και περίπου δέκα μέρες έχουμε στο μαγαζί μία Tiguna για διάφορες εργασίες....επισκευή γρατζουνιών, βιολογικό καθαρισμό, βάψιμο ζαντών σε ανθρακί σατινέ, ενίσχυση τιμονιού με παχύτερο υλικό και ντύσιμο με φρέσκο δέρμα, αλλά και το σημαντικότερο ίσως.......ντύσιμο με μεμβράνη χρώματος ματ μαύρο.






    Εδώ θέλω να σταθώ και να πω δυο λόγια για το αμάξι που btw συμπαθώ ιδιαίτερα από την ημέρα που παρουσιάστηκε. Ένα-κόμμα-τέσσερα έχω οδηγήσει πολλές φορές στο παρελθόν, αλλά με το 2-λιτρο βαφτίστηκα αυτές τις μέρες. Βέβαια ο συγκεκριμένος κινητήρας δεν μου είναι άγνωστος, μιας και τον μοιράζεται με το GTI που είχα στο παρελθόν. Το κιβώτιο που φορούσε ήταν το dsg.

    Έκανα λοιπόν συνολικά ~120-130 χλμ αυτές τις μέρες. Οι εντυπώσεις είναι φυσικά θετικότατες, μιας που ο 2.0L ταιριάζει γάντι τόσο στο gti, όσο και στη τιγκούνα. To μεγάλο + που έχει το suv είναι ότι δε γλυστράει πουθενά, σπάνια το φέρνεις σε δύσκολη θέση αφού η πρόσφυση είναι πάρα πολύ καλή στη δική μας άσφαλτο σαπούνι. Δεν κάνεις βέβαια ταρζανιές και δε το τοποθετείς όπως το gti διότι θα πετάξει μούτρα, αλλά συνολικά είναι τρομερά προβλέψιμο και ο πίσω άξονας πολλαπλών συνδέσμων δουλεύει υπέροχα.

    Αυτό βέβαια που μ εντυπωσίασε περισσότερο είναι οι ρεπρίζ, καθώς λίγο το χαϊδεύεις και από 6η έχει κατεβάσει 5η ή και 4η, λιγάκι παραπάνω και τσουκ νάτη η 4η ή ακόμα και η 3η. Αλλά δε χρειάζεται να πιέσεις τόσο πολύ, ούτε να οδηγείς στα κόκκινα. Με 4η επιταχύνει τόσο μεστά και γεμάτα που προσπερνάς δύο-δύο τους προπορευόμενους. Απίθανο μοτέρ. Και όχι, στο συγκεκριμένο αμάξι δεν θα επέλεγα ποτέ να του ανεβάσω πίεση με το πρόγραμμα κάποιου βελτιωτή. Τόσο καλό είναι εντελώς εργοστασιακό.

    Στα πλυν θα έβαζα κάποιους τριγμούς που ακουγόντουσαν στο εσωτερικό, όμως το αμάξι είχε αρκετά χλμ στη πλάτη του και έχει περάσει αρκετά καλοκαίρια στους κατσικόδρομους της Τζιας. Άλλο ένα μείον είναι η κατανάλωση, καθώς αν κινείσαι με 90-100 βλέπεις 8άρια, αν όμως είσαι σε κίνηση και 1η-2α-3η-στοπ και ξανά μανά, τότε βλέπεις 14άρια. Τρελές διαφορές.

    Πάντως αν ήμουν στην αγορά για sport suv σήμερα, στα χρήματα που στοιχίζουν αυτά τα αυτοκίνητα, ο σοβαρότερος υποψήφιος θα ήταν η Tiguna 2.0 TSi.

    Χ3 2.0 ???

    Sorry bmx, sorry S8N.

    VW rulezzzz* babyyyyyyyy











    *Στο δρόμο της επιστροφής σήμερα, μου άναψε ξαφνικά το λαμπάκι για τη πίεση ελαστικών. Σταματάω να ελέγξω, όλα οκ. Σβήνω, ξανανάβω ακόμα εκεί Μήπως προσπέρασα κανένα Ε60 2.0 f/l αέρα και έφαγα καμιά μούντζα ???

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    120ie87 (26-07-11), aggelosmk2 (26-07-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή


  4. #3
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ντιγκούνα ντεν αρέσ σντον κύριο Στάθη??

  5. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    Stathis (26-07-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μεταξύ σοβαρού και αστείου, με ενδιαφέρει το θέμα με το παχύτερο τιμόνι. Είναι κάτι που μου λείπει απίστευτα στο δικό μου αυτοκίνητο, και να είμαι ειλικρινής, έχει που γυρνάει στο μυαλό μου αρκετό καιρό τώρα. Για πες καμιά λεπτομέρια, ίσως και καμία φωτό, έτσι για να παίρνουμε ιδέες, Κώστα!

  7. #5
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα βγάλω φωτό αύριο Γιάννη. Αλλά δεν έχω από το 'πριν' για να συγκρίνεις.

    Να σου πω την αλήθεια, το τιμόνι του Γιάννη Ζ4 DCT είναι ακόμα καλύτερο. Αν δε κάνω λάθος του το φτιαξε ο Βρανάκης.

  8. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Χ3 2.0 ???

    Sorry bmx, sorry S8N.

    VW rulezzzz* babyyyyyyyy


    Monsta, you foken SUCK...Passat lover








    *Στο δρόμο της επιστροφής σήμερα, μου άναψε ξαφνικά το λαμπάκι για τη πίεση ελαστικών. Σταματάω να ελέγξω, όλα οκ. Σβήνω, ξανανάβω ακόμα εκεί Μήπως προσπέρασα κανένα Ε60 2.0 f/l αέρα και έφαγα καμιά μούντζα ??? [/QUOTE]

  9. #7
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Α ΧΑ ΧΑ ΧΑ told you I would do it !!!!!!!!!! Suckaaaaaaa



  10. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    ............................
    .................................................. .....................................
    Πάντως αν ήμουν στην αγορά για sport suv σήμερα, στα χρήματα που στοιχίζουν αυτά τα αυτοκίνητα, ο σοβαρότερος υποψήφιος θα ήταν η Tiguna 2.0 TSi.

    Χ3 2.0 ???

    Sorry bmx, sorry S8N.

    VW rulezzzz* babyyyyyyyy
    :
    Εγώ πάλι, αν αγόραζα σήμερα SUV, θα έπαιρνα το κατά πολύ φθηνότερο αλλά εξ'ίσου καλό (η καλύτερο;; ) Mitsubisi ASX. 1.8 4X4 Diesel



  11. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταξύ σοβαρού και αστείου, με ενδιαφέρει το θέμα με το παχύτερο τιμόνι. Είναι κάτι που μου λείπει απίστευτα στο δικό μου αυτοκίνητο, και να είμαι ειλικρινής, έχει που γυρνάει στο μυαλό μου αρκετό καιρό τώρα. Για πες καμιά λεπτομέρια, ίσως και καμία φωτό, έτσι για να παίρνουμε ιδέες, Κώστα!
    Πήγαινε στην πεμβε στην Πατρα! Τραβα στα ανταλλακτικά, ζήτα τον Βασίλη ,πες του ότι σε εστειλα εγώ , και πες του το πρόβλημα σου. Θα μάθεις εκεί λεπτομέρειες.

  12. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    GiannisRob (26-07-11)

  13. #10
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με Volvo κυκλοφορώ κύριε Σπύρο. Εξεχάσθης?

    Τέσπα, αντικατάσταση δέρματος με καλύτερης ποιότητας και πάχυνση της στεφάνης το έχω δει και στου Ηλία, που το είχε κάνει πριν κάτι μήνες. Αρκετά καλό αποτέλεσμα, αλλά όχι τέλειο.

    Ο Βασίλης @ Ανταλλακτικά, σε τι θα μπορούσε να με βοηθήσει? Αν πχ. μπορούσε να μου συστήσει κάποιον εδώ στην Πάτρα, θα ήταν εξαιρετικό, αλλά να πάρω τιμόνι BMW Performance δύσκολο.

    Όσο για τη συζήτηση με θέμα "παχύτερο τιμόνι" κουβέντα να γίνεται!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP