Σελίδα 5 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 182

Θέμα: Κιτρινη φυλη

  1. #41
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακριβώς!! πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει αυτό! Πιστεύω απόλυτα πως και οι 300 πουλημένοι είναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ και ηλίθιοι ΑΛΛΑ και πολλοί ''επαγγελματίες'' πήγαν γυρεύοντας..πούλο λοιπόν και ξεκαθάρισμα και σίγουρα όποιος είναι άξιος θα αντεπεξέλθει.
    Επίσης μακάρι να πάρουν τον πούλο και οι βολεμένοι στις ΔΕΚΟ που αντί να στέκονται σούζα στον πολίτη που τους πληρώνει, σου βγάζουν το λάδι και σε ειρωνεύονται και από πάνω!! Ρε ΟΥΣΤ!
    άσε ρε γιώργο με τα μ******α πια!!!όπως είπε και ο νίκος. ΠΟΥΛΟ ΟΛΟΙ!!!
    ιδιωτικοποιήσεις, και άντε στην ευχή του θεού. εδώ με όλους αυτούς τους ηλίθιους,
    φτάσαμε στο σημείο να βλαστημάμε που γεννηθήκαμε και μένουμε στην μπανανία...
    κ@λοκράτος ρε γμτ. τπτ απολύτως δεν δουλεύει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 21-07-11 στις 11:37
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  2. #42
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχην ξαναλεω οτι δεν ειναι ολοι ετσι, σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν σωστοι επαγγελματιες...
    στην προηγουμενη ακριβως απεργια οι "μαγκες" ξερετε, οι επαγγελματιες οδηγοι ταξι (για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις) μπηκαν στο υπουργειο μεταφορων (αν δεν κανω λαθος) που τελουσε υπο καταληψη απο μηχανολογους κλπ, και με το ετσι θελω και με βια εσπασαν την καταληψη γιατι ειχαν ραντεβου να μιλησουν με τον υπουργο....
    περσι αν θυμαστε απεργουσαν, θυμαστε τον λογο????
    Απεργουσαν και φωναζαν γιατι τους υποχρεωσαν να κοβουν αποδειξεις.... το αυτονοητο???
    σας κοβουν αποδειξεις?
    υ.γ Συγνωμη αλλα ειμαι προκατειλημενος....
    ναι ρε οκ...είναι γνωστό πως παντού υπάρχουν κακοί, υπάρχουν και καλοί...το θέμα είναι
    άλλο. Η ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΟ ΤΣΙΦΛΙΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ.
    ΟΥΤΕ ΕΓΩ, ΟΥΤΕ ΕΣΥ, ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ Π@@ΣΤΗΣ. εκεί είναι το θέμα.
    τα υπόλοιπα, με αφήνουν αδιαφορο. αυτοί έδωσαν 100κ για μια άδεια, και εγώ έχω
    φάει πάνω απο 200κ πιστόλια. να προσέχαμε και αυτοί και εγώ...
    και να σου πώ και κάτι???άντε οι αθηναίοι...τα λαμόγια οι δικοί μας που τα μισά ταξί
    είναι απο μέσα βαμμένα κίτρινα γιατί όλα έχουν βγάλει άδεια στην αθήνα επειδη
    είχε το μισό κόστος???τι να πούμε για αυτούς δλδ???
    και τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω τον λόγο σαν ελεύθερος επαγγελματίας, αν θέλω
    να γίνω ταξιτζής γιατί να μην μπορώ...λογαριασμό θα δώσω???
    όλα αυτά γιατί???γιατί όπου υπάρχουν χωμένα αυτά τα @@ οι συνδικαλιστές, τότε
    έχουμε τέτοια αποτελέσματα με κινητοποιήσεις και ταλαιπωρεία του κοσμάκι...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  3. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    oldcarskickass (20-07-11)

  4. #43
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    1109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    διαβασα ολα τα ποστ προσεκτικα και θελω να κανω μερικες διευκρινησεις.....
    ημουν για 8 χρονια ιδιοκτητης ταξι (1996-2004).
    1)δεν υπαρχει ξεχωριστο χαρτι που να ειναι η περιβοητη αδεια ταξι που λεμε....
    η αδεια ειναι,η αδεια κυκλοφοριας του αυτοκινητου,που σε καποιο σημειο εχει τα αρχικα,
    ΕΔΧ...που σημαινει επιβατικο-δημοσιας-χρησης....ενω τα ιχ γραφουν ΕΙΧ (επιβατικο-ιδιοτικης-χρησης......δηλαδη η διαφορα ειναι το γραμμα Δ.........
    οποτε οταν γινεται μια αγορα η πωληση......αφορα το αμαξι......και φυσικα στο τιμολογιο που κοβεται,αναγραφεται η τρεχουσα τιμη (στην καλυτερη περιπτωση)του αυτοκινητου.
    2)ολες αυτες οι αδειες ολων των ΔΧ οχηματων οταν πρωτοβγηκαν δινοντουσαν δωρεαν......πληρονωντας μονο χαρτοσημα-παραβολα κλπ και φυσικα την αγορα αυτοκινητου-φορτηγου-λεωφορειου κλπ....
    3)ολοι οι ταξιτζιδες-λεφωρειατζηδες κλπ δεν ειναι ιδιοι,οπως και στα περισσοτερα επαγγελματα πιστευω και ειδικοτερα στην επαρχια τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα τουλαχιστον για τις συμπεριφορες των οδηγων........που οντως σε αθηνα και θεσσαλονικη εχω συναντησει και εγω συμπεριφορες που αναφερθηκαν σε προηγουμενα ποστ.
    4)για την απελευθερωση να πω οτι οταν ειχα παρει το ταξι το 1996,ηδη ακουγοταν απο οτι μου ελεγαν οι παλαιοτεροι αρκετα χρονια πιο πριν.......αλλα οπως προαναφερθηκε απεκλειαν ολοι αυτην την περιπτωση,περιγραφοντας την σημερινη κατασταση.......
    οτι δηλαδη θα γινει χαμος,θα μπλοκαρουν τα παντα κλπ.......αυτα δηλαδη που βλεπουμε σημερα.........και λεγοντας χαρακτηριστικα οτι......ποιος θα τολμησει να κανει κατι τετοιο????..........ελα ομως που δεν ηξεραν για το ΔΝΤ!!!
    5)τελος να πω οτι επειδη απο πολυ παλια υπηρχε ενας αγραφος νομος,ο οποιος ελεγε οτι μια αδεια δημοσιας,ειναι σαν να εχεις ενα οικοπεδο,του οποιου η αξια μονο ανεβαινει (και αυτο πραγματικα ισχυε).....και επιπλεον βγαζεις και μεροκαματο.

    ολα αυτα που ειπα παρανω ηταν ΟΛΑ με τις ευλογιες του κρατους.....
    τι θελω να πω?...
    πρωτα απο ολα να ξερετε οτι οι αδειες δημοσιας δεν πολουντε.....μονο μεταβιβαζοντε....
    πωλειται μονο το αυτοκινητο.....
    γιατι τοτε εκτος απο την υπεραξια του αυτοκινητου που πληρωνε ο αγοραστης του βαζανε και ενα νταβατζιλικι περιπου 3.000 ευρω ως φορο μεταβιβασης????
    πως δηλαδη βαζουν φορο σε κατι που δεν εχει τιμη???
    το ρωτησε ενας φιλος στην εφορια αυτο και η απαντηση ηταν.....
    '''ελα ρε φιλε......νομιζεις οτι το κρατος δεν γνωριζει τι γινεται με τις αδειες????...
    να μην παρει και αυτο το μερτικο του????'''

    ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΕΔΩ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΘΕΣΗ....ΥΠΕΡ Η ΚΑΤΑ....ΑΛΛΑ ΔΙΕΥΚΡΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!

  5. The Following 8 Users Say Thank You to individual For This Useful Post:

    A8hnaios (20-07-11), Dimitrios (02-08-11), Dioskouroi (24-07-11), gkaras (21-07-11), oldcarskickass (20-07-11), pilot (20-07-11), Thomelef (20-07-11), Κωνσταντίνος (20-07-11)

  6. #44
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πάντως κατά γενική ομολογία, ο έλληνας όταν έχει κάποιο πρόβλημα, αντί να κοιτάξει να πάρει με το
    μέρος του τον συμπολίτη του, κάνει το πάν για να τον φέρει απέναντί του.
    και μάλιστα αυτό, γίνεται σε σημείο που κάνει τον δεύτερο να πεί χέστηκα για σένα και για τα
    προβλήματα σου...
    εγώ είμαι πεπεισμένος πως αυτή η χώρα δεν αλλάζει, για το γεγονός του ότι είμαστε και θα είμαστε
    ελληνάρες γαιδούρια...ένα απέραντο μπ@@ρδέλο, που πλέον δεν συμμαζέυεται με τπτ...απο που
    να ξεκινήσεις και που να τελειώσεις...όλα στο ποδάρι, και της τελευταίας στιγμής, δεν βαριέσαι μωρέ,
    και πάει λέγοντας.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  7. #45
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    πολλες ανακριβειες εχουν ειπωθει σε αυτο το thread.Δε θα σχολιασω ομως ουτε μια για να μη θυμωσει κανεις μαζι μου.

    Για αλλη μια φορα θα τα χωσω στους mods που δε μπλοκαραν το thread εγκαιρα.

    Εχουν καταλαβει μερικοι οτι το φορουμ αφορα την αγαπη μας για τα bmw κατα κυριο λογο;

    Το να εχει καποιος εμπαθεια με ενα κλαδο επαγγελματιων ειναι κατανοητο απο μερους μου (οχι ομως και αποδεκτο).

    Δεν γουσταρετε τους ταξιτζηδες και τους υπαλληλους των Ελτα και ποσους αλλους ακομα.Ειναι αναγκη να τους βριζετε δημοσια;

    Δηλαδη τι πρεπει να κανουν ολοι αυτοι, να γινουν εργοστασιαρχες να αγορασουν ενα μ6;

    Η μηπως θελετε να παρατησουν τις δουλειες τους και να δουλεψουν σε σας για 600 ευρω.

    οχι αλλη χολη ρε παιδια για το συνανθρωπο.ΕΛΕΟΣ.

    επι του thread εχω να πω οτι στιριζω τον απεργο οχι ομως αυτον που παρακολυει τη λειτουργια του κρατους.

  8. The Following User Says Thank You to kplc16 For This Useful Post:

    Andreas_E92 (21-07-11)

  9. #46
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων

    το ίδιο και όταν σταμάτησαν αν φορολογούνται ΤΕΚΜΑΡΤΑ και ανεξάρτητα από το πόσο βγάζουνε, με το ποσό των 1200 ¤ το χρόνο,


    Που και στα 12Κ αφαιρούσαν τις εισφορές τους από τον ΟΑΕΕ και έτσι έβγαιναν πάντα αφορολόγητοι.


    Άραγε υπάρχει ταρίψ που να χει πληρώσει έστω μία χρονιά φόρο εισοδήματος ??

  10. #47
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    316
    Thanked
    114
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν το ιδιο το κρατος ειχε καταργησει τη μεταβιβαση της αδειας απο τον ενα ιδιωτη στον αλλο ουτε μαυρα θα υπηρχαν ουτε προβλημα υπεραριθμων αδειων.Θελεις να φυγεις απο το επαγγελμα λογο συνταξης ή αλλου προβληματος καταθεση της αδειας στο υπουργειο και ο επομενος ετουμενος για παραλαβη.Ισχυει και για τα φορτηγα αυτο.Και οχι ελα παρε παρε

  11. #48
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν θες να ανοίξεις μια καφετέρια (ταξί) και πληρώσεις αέρα ¤100000 (άδεια ταξί) και το μαγαζί πάει άπατο, δεν εχασες ¤100000 μαύρα με τη μία;

    Εαν όλοι οι ιδιοκτήτες καφε που δε τραβηξαν έβγαιναν στους δρόμους ζητώντας τον αέρα που πλήρωσαν τι θα γινόταν;
    οταν δινεις 100000 για να φτιαξεις καφενειο πας για 70 ευρω μεροκαματο με δωδεκα ωρες εργασια τη μερα;

  12. #49
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χμ...μαυρες αδειες,μαυρα λεφτα, τι σημαινει ακριβως αυτο? οτι δεν πληρωσαν φορο μεταβιβασης? μηπως με ληστρικα επιτοκια δεν δανειστηκαν και δουλευαν να τα ξεπληρωσουν?
    δεν βλεπω να θιγει κανενας τα μαυρα χρηματα της αγορας κατοικιας με τις"ευλογιες" του ιδιου του κρατους και των χρηματοπιστωτικων ιδρυματων!
    Ολοι μας φταινε.. τη μια αστυνομικοι την αλλη εναεριτες την αλλη δημ υπαλληλοι την αλλη φορτηγατζηδες,την αλλη ταξιτζηδες την αλλη αγροτες την αλλη υπαλληλοι καθαριοτητας,πυροσβεστες, την αλλη εκπαιδευτικοι και παει λεγοντας... που σε καποιους απο αυτους θα επρεπε να δωσουν Γη και Υδωρ οχι να κανουν περικοπες.
    Τι ειναι ολοι αυτοι εμεις δεν ειμαστε? μηπως ειναι ολοι τρελλοι ,καλοπερασακηδες με απιστευτα εισοδηματα και το μονο που φοβουνται ειναι το ξεβολεμα?
    οχι κυριοι βλεπουν το σπιτι τους και τα ονειρα τους να γκρεμιζονται, κοιτανε και δεν βλεπουν φως για το μελλον των παιδιων τους, γιατι, γιατι ετσι αποφασισαν καποιοι.
    Καποιοι που δεν τους αγγιζει τιποτα απο ολα αυτα, που και τα λεφτουδακια τους ειναι ασφαλη στην ελβετια και κατεχουν ακινητη περιουσια.
    Διαιρει και βασιλευε!!! αυτο κανουν και μονο ετσι παντα καταφερνουν να κανουν οτι θελουν
    Δεν θελω να μπω σε καμια αντιπαραθεση με κανεναν ουτε εχω καμια μα καμια υστεροβουλια,αλλα πριν αβιαστα κρινουμε τους παντες ας κανουμε και λιγο την αυτοκριτικη μας ( με πρωτο εμενα), εμεις που "περασαμε" το χαρο απο το κτεο με τους γνωστους τροπους, που καναμε παζαρι σε αγοραπωλησια χωρις αποδειξη,που προσλαβαμε στα σπιτια μας ,στα κτηματα μας για εργασιες διαφορων ειδων ανασφαλιστους.που σηκωσαμε σε μια νυχτα το αυθαιρετο που λαδωσαμε για εξυπηρετηση μας εφοριακους ,πολεοδομους μεχρι και δικαστικους... κλπ αυτα ειναι τα μαυρα χρηματα και οχι η τιμη των δημοσιας χρησεως που στο φιναλε καθοριστηκε απο τον νομο της προσφορας και ζητησης.
    Μαυρα χρηματα ηταν εκεινη την εποχη του χρηματιστηριου που καναν φτερα αλλα εκει δεν "ανοιξε" ρουθουνι...
    Α και μιας και το φερε η κουβεντα υπαρχουν στην αγορα κατι δεικτες που απο αυτους αντιλαμβανονται τη συσωρευση του μαυρου χρηματος και ετσι στηνουν της κομπινες , ναι για το χρηματιστηριο μιλαω.
    Σιγουρα τα δικαιωματα του καθενα σταματανε εκει που αρχιζουν τα δικαιωματα του αλλου, αλλα δεν ειναι παντα τοσο απλο...
    Οταν πιανει φωτια το σπιτι μας ειναι που σε πιανει η τρελλα οχι οταν καιγεται του γειτονα...
    Αυριο η φωτια μπορει να ερθει και στη δικη σας αυλη...


    υγ ουδεμια σχεση εχω,ειχα με τη κατα τα αλλα εως και "αντιπαθητικη" αυτη κιτρινη φυλη.

  13. The Following 4 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    Andreas_E92 (21-07-11), gkaras (21-07-11), nikos-Mpacket (21-07-11), Κωνσταντίνος (20-07-11)

  14. #50
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολλες ανακριβειες εχουν ειπωθει σε αυτο το thread.Δε θα σχολιασω ομως ουτε μια για να μη θυμωσει κανεις μαζι μου.

    Για αλλη μια φορα θα τα χωσω στους mods που δε μπλοκαραν το thread εγκαιρα.

    Εχουν καταλαβει μερικοι οτι το φορουμ αφορα την αγαπη μας για τα bmw κατα κυριο λογο;

    Το να εχει καποιος εμπαθεια με ενα κλαδο επαγγελματιων ειναι κατανοητο απο μερους μου (οχι ομως και αποδεκτο).

    Δεν γουσταρετε τους ταξιτζηδες και τους υπαλληλους των Ελτα και ποσους αλλους ακομα.Ειναι αναγκη να τους βριζετε δημοσια;

    Δηλαδη τι πρεπει να κανουν ολοι αυτοι, να γινουν εργοστασιαρχες να αγορασουν ενα μ6;

    Η μηπως θελετε να παρατησουν τις δουλειες τους και να δουλεψουν σε σας για 600 ευρω.

    οχι αλλη χολη ρε παιδια για το συνανθρωπο.ΕΛΕΟΣ.

    επι του thread εχω να πω οτι στιριζω τον απεργο οχι ομως αυτον που παρακολυει τη λειτουργια του κρατους.
    μην μπερδεύεσαι...τα χώνουμε σ'αυτούς που με ότι στραβό τους τυχαίνει απο αυτούς
    που οι ίδιοι ψήφισαν, κανονίζουν να την πληρώνει ο συμπολίτης τους...
    και φυσικά θα βάλω χολή όταν κάποιοι αποφασίζουν να μου κόψουν το ρεύμα χωρίς
    να φταίω εγώ για αυτό που τους συμβαίνει.
    και φυσικά θα βγάλω χολή σε αυτούς που κλείνουν τους δρόμους με ότι αυτό συνεπάγεται.
    τελικά μου φαίνεται πως εδώ πέρα τα έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα...δεν φταίμε
    σε τπτ εμείς ακόμα και αν ο ραγκούσης αποφασίσει να καταργήσει το επάγγελμα του ταξιτζή.
    ξαναλέω...Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΦΛΙΚΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ
    ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ...
    όσο για το τελευταίο σου σχόλιο, να σου απαντήσω...
    δεν έχω Μ6, και κανένας υπάλληλος μου δεν παίρνει 600 ευρώ. 600 ευρώ είναι μόνο
    το ένσημο τους. τα δώρα τους είναι τα ίδια με αυτά που παίρνουν όλα αυτά τα χρόνια,
    και στο χέρι παίρνουν τα διπλά και κάποιοι +κάτι παραπάνω απο αυτά που ανάφερες...
    δεν νομίζω να ειναι και άσχημα για έναν υπάλληλο του ιδιωτικού τομέα.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    oldcarskickass (20-07-11), yodas (02-08-11)

Σελίδα 5 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP