Σελίδα 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 182

Θέμα: Κιτρινη φυλη

  1. #11
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    798
    Thanked
    766
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    φιλε δε συμφωνω καθολου μαζι σου. και ουτε ταριφας ειμαι ουτε συγγενη ταριφα εχω. και εγω τους εχω βρισει απειρες φορες για την ανυπαρκτη παιδεια τους για τον τροπο οδηγησης τους που φρεναρουν οπου βρουν για να παρουν πελατη, για τις διπλοκουρσες που κανουνε, για την επιλογη διαδρομης, για τα πειραγμενα ταξιμετρα ακομα για τα πεσιματα που κανουν σε οποια γκομενα παρουν κουρσα. αλλα για ολα αυτα που προανεφερα εχει και τις ευθυνες τις η πολιτεια που δεν επερνε αδειες επιτοπου μετα απο καθε καταγγελια ωστε να μαζευτει η ασυδοσια σε αυτο το κλαδο. το λεω ως παθων γιατι κατηγγηλα ταριφα που δε του αρεσε η διαδρομη που του ειπα και η απαντηση του αστυνομικου που καθοταν ολως τυχαια στο πεζοδρομιο αφου κατεγραψε το περιστατικο ηταν κανε καταγγελια στο υπουργειο μεταφορων η στο συνδικατο του. τρεχα γυρευε δηλαδη. οσο αφορα το θεμα που θιγεις ειμαι εντελως αντιθετως και εχουν δικιο οι ταριφες να φωναζουν. δεν μπορει μια κυβερνηση απο τη μια μερα στην αλλη να ανατρεπει οικογενειακους προγραμματισμους μιας ζωης και να απαξιωνει μια αδεια που καποιος εσκασε ακομα και 200000 ευρω. και θα πει καποιος οι περισσοτεροι την πηραν πριν 30 και 20 χρονια. αλλα εστω και το 10% που τις πηρε προσφατα δε το στελνεις στη φυλακη με ενα νομο που φερνεις απο τη μια μερα στην αλλη. αυτα τα πραγματα θελουν σχεδιασμο και οι σοβαρες κυβερνησεις δινουν τουλαχιστον μια 10 ετια περιθωριο μεχρι να επελθει η πληρης απελευθερωση. αλλα ακομα και αυτο να παραβλεψουμε με την ανεργια στο 16% η πληρης απελευθερωση θα διπλασει τον ηδη μεγαλο αριθμο των 15000 ταξι της αθηνας με οτι αυτο συνεπαγεται στο κυκλοφοριακο αλλα και στο επιπεδο διαβιωσης των επαγγελματιων

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Moufas E46 For This Useful Post:

    Andreas_E92 (20-07-11), dark knight (20-07-11), gkaras (21-07-11), Panos 316T (20-07-11)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Moufas E46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε δε συμφωνω καθολου μαζι σου. και ουτε ταριφας ειμαι ουτε συγγενη ταριφα εχω. και εγω τους εχω βρισει απειρες φορες για την ανυπαρκτη παιδεια τους για τον τροπο οδηγησης τους που φρεναρουν οπου βρουν για να παρουν πελατη, για τις διπλοκουρσες που κανουνε, για την επιλογη διαδρομης, για τα πειραγμενα ταξιμετρα ακομα για τα πεσιματα που κανουν σε οποια γκομενα παρουν κουρσα. αλλα για ολα αυτα που προανεφερα εχει και τις ευθυνες τις η πολιτεια που δεν επερνε αδειες επιτοπου μετα απο καθε καταγγελια ωστε να μαζευτει η ασυδοσια σε αυτο το κλαδο. το λεω ως παθων γιατι κατηγγηλα ταριφα που δε του αρεσε η διαδρομη που του ειπα και η απαντηση του αστυνομικου που καθοταν ολως τυχαια στο πεζοδρομιο αφου κατεγραψε το περιστατικο ηταν κανε καταγγελια στο υπουργειο μεταφορων η στο συνδικατο του. τρεχα γυρευε δηλαδη. οσο αφορα το θεμα που θιγεις ειμαι εντελως αντιθετως και εχουν δικιο οι ταριφες να φωναζουν. δεν μπορει μια κυβερνηση απο τη μια μερα στην αλλη να ανατρεπει οικογενειακους προγραμματισμους μιας ζωης και να απαξιωνει μια αδεια που καποιος εσκασε ακομα και 200000 ευρω. και θα πει καποιος οι περισσοτεροι την πηραν πριν 30 και 20 χρονια. αλλα εστω και το 10% που τις πηρε προσφατα δε το στελνεις στη φυλακη με ενα νομο που φερνεις απο τη μια μερα στην αλλη. αυτα τα πραγματα θελουν σχεδιασμο και οι σοβαρες κυβερνησεις δινουν τουλαχιστον μια 10 ετια περιθωριο μεχρι να επελθει η πληρης απελευθερωση. αλλα ακομα και αυτο να παραβλεψουμε με την ανεργια στο 16% η πληρης απελευθερωση θα διπλασει τον ηδη μεγαλο αριθμο των 15000 ταξι της αθηνας με οτι αυτο συνεπαγεται στο κυκλοφοριακο αλλα και στο επιπεδο διαβιωσης των επαγγελματιων
    Φιλε μουφα καταλαβαινεις οτι μιλαμε για μαυρες αδειες με μαυρα λεφτα? Φταιει το κρατος (φταιει!) που εσενα πριν 5 χρονια σου ηρθε η φωτιση να μου σκασεις (ή να χρεωθεις δανειο) 200 μαυρα χιλιαρικα για να σου δωσω μια αδεια που ειχα? Μηπως φταιει το μυαλο σου που αντι να κοιταξεις τι θα γινει μελλοντικα (εδω και 10 χρονια λενε για ανοιγμα κλειστων επαγγελματων), εσυ κοιταξες τη καβατζα του νεοελληνα "ας φαμε σημερα και απο αυριο βλεπουμε"..

    Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω, ελπιζω ναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fanisk : 19-07-11 στις 22:44

  4. #13
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το κρατος θεατης...

    Ο τουρισμος αναβηκε χαρη στα γεγονοτα που εγιναν αιγυπτο,τυνησια κλπ και αντι να λεμε ευχαριστω που εκατσαν ετσι τα πραγματα και να κοιταξουμε να κρατησουμε τον υγιη τουρισμο και να ξαναρθουν ο καθενας κατεβαινει τσουπ και κλεινει δρομους,αεροδρομια λιμανια..

    Αν ο τουριστικο κλαδος τωρα τους μυνησει για απωλεια εσοδων θα τα πληρωσουν οι σατα,ματα?

    Να απελευθερωθει τωρα το επαγγελμα,ουτε με ηπιο τροπο , μπαμ και εξω και οσοι χασαν λεφτα τα χασαν..Το ξεραν οτι θα ανοιξει το επαγγελμα αλλα σφυριζαν αδιαφορα..

    Ο αλλος ελεγε να εναρμοστουν με τα ευρωπαικα προτυπα..Εχουν δει και ποιες ειναι οι υπηρεσιες των ταξι στην ευρωπη??
    Αρτια συντηρημενα ταξι,οδηγοι ευγενικοι και οχι μπουρτζοβλαχοι αξυριστοι με το τσιγαρο να ντουμανιαζει μεσα

    Οταν παιρνεις ενα πελατη ειτε με κληση ειτε χωρις ΠΑΙΡΝΕΙ μονο εσενα και οχι αλλους 2-3 οπως γινεται εδω.Και αν πετυχεις κανα παραξενο την εκατσες..

    Οταν ειναι να πας αεροδρομιο ερχεται και κουβαλαει τις βαλιτσες σου (ΝΑΙ καλα διαβασατε,κουβαλαει τις βαλιτσες χωρις εξτρα χρεωση).

    Οταν καλεις ταξι δεν σε χρεωνει και την διαδρομη που κανει για να ερθει να σε παραλαβει οπως γινεται εδω (ο λακαμας εδωσα καποτε 15 ευρω σε ταξι απο ωραιοκαστρο ηλιουπολη γιατι ο μαγκας ηρθε απο νικοπολη)..

    Πλεον προτιμω να μην πιω,να καψω 3-4 ευρω παραπανω παρα να παρω ταξι.

  5. #14
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μία ελάφρυνση που έχει μία νέα εταιρεία (για παράδειγμα) Φαν είναι ότι μπορεί να 'δείξει' ζημιές για τα πρώτα τρία χρόνια. Επίσης όταν άνοιξα εγώ την επιχείρηση πριν σχεδόν 7 χρόνια, υπήρχαν ένα σωρό επιδοτήσεις από κοινοτικά πλαίσια, όπου νέοι επιχειρηματίες πήραν μπόλικο χρήμα.

    Όμως γιατί πρέπει να ναι απαραίτητα 'μαύρα' τα λεφτά μιας άδειας ταρίφα? Δε γνωρίζω, αλλά αν πάρει κάποιος μία ή μισή άδεια κασεράκι, δεν έχει πόθεν έσχες? Όσο γι αυτούς που το πήρανε με δόσεις, πως είναι μαύρα?

    Και αν γίνεται αυτό για ν ανοίξουν εταιρείες ταξί όπως στο εξωτερικό.......άρα εκείνοι που χουν φράγκα θα γίνουν πλουσιότεροι. Και οι μεμονωμένοι μικροί θα 'πεινάσουν', μιας και ο ανταγωνισμός θα ναι πάρα πολύ έντονος. Βέβαια αυτό θα φέρει και κάποια 'καλά'....

  6. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    Andreas_E92 (20-07-11)

  7. #15
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Z4 DCT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kωστα....κακο του κεφαλιου τους...εδω και 10 χρονια ξερουν οτι εχουμε υποχρεωση λογο ευρωπαικης ενωσης, να ανοιξουν τα κλειστα επαγγελματα
    Αλλα εδω στο ελλαντα ολοι λεγανε...ελα μωρε σιγα μην γινει....ε να που εγινε...ολοι τους το ηξερα και απλα το κρυβανε κατω απο το χαλακι......ηταν να γινει πριν 2 χρονια, οι αλλοι το εκαναν γαργαρα, καποτε θα γινοταν...ειδικα οποιος αγορασε αδεια εδω και 2 χρονια, λυπαμαι αλλα ειναι αξιος της μοιρας του
    Ακριβώς Ετσι !!
    Το γνώριζαν χρόνια τώρα !!!
    Ομως, όπως όλοι οι Ελληνες που ανήκουν σε μία συντεχνία , πιστεύουν πως καμμία κυβέρνηση δεν θα τολμήσει να πάρει το πολιτικό κόστος.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    nikos1400 (19-07-11), Ptboul (20-07-11)

  9. #16
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    798
    Thanked
    766
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μουφα καταλαβαινεις οτι μιλαμε για μαυρες αδειες με μαυρα λεφτα? Φταιει το κρατος (φταιει!) που εσενα πριν 5 χρονια σου ηρθε η φωτιση να μου σκασεις (ή να χρεωθεις δανειο) 200 μαυρα χιλιαρικα για να σου δωσω μια αδεια που ειχα? Μηπως φταιει το μυαλο σου που αντι να κοιταξεις τι θα γινει μελλοντικα (εδω και 10 χρονια λενε για ανοιγμα κλειστων επαγγελματων), εσυ κοιταξες τη καβατζα του νεοελληνα "ας φαμε σημερα και απο αυριο βλεπουμε"..

    Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω, ελπιζω ναι.
    και εγω οταν αγορασα σπιτι περυσι και εσκασα 200000 βρεθηκαν καποιοι εξυπνακηδες και λεγανε γιατι δεν πηρες ταξι να εισπρατεις 2 χιλιαρικακια το μηνα και να εισαι αραχτος. και οταν τους ελεγα καποια στιγμη θα απελευθερωθει μου λεγανε εδω ειναι ελλαδα και κανεις δεν θα παρει τετοια αποφαση για τους γνωστους λογους. οσο αφορα τα μαυρα θα διαφωνησω η μεταβιβαση της αδειας ηταν μια καθολα νομιμη διαδικασια. τωρα οσο αφορα τα ποσα αυτα τα καθοριζε η αγορα με βαση την προσφορα και την ζητηση

  10. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία ελάφρυνση που έχει μία νέα εταιρεία (για παράδειγμα) Φαν είναι ότι μπορεί να 'δείξει' ζημιές για τα πρώτα τρία χρόνια. Επίσης όταν άνοιξα εγώ την επιχείρηση πριν σχεδόν 7 χρόνια, υπήρχαν ένα σωρό επιδοτήσεις από κοινοτικά πλαίσια, όπου νέοι επιχειρηματίες πήραν μπόλικο χρήμα.

    Όμως γιατί πρέπει να ναι απαραίτητα 'μαύρα' τα λεφτά μιας άδειας ταρίφα? Δε γνωρίζω, αλλά αν πάρει κάποιος μία ή μισή άδεια κασεράκι, δεν έχει πόθεν έσχες? Όσο γι αυτούς που το πήρανε με δόσεις, πως είναι μαύρα?

    Και αν γίνεται αυτό για ν ανοίξουν εταιρείες ταξί όπως στο εξωτερικό.......άρα εκείνοι που χουν φράγκα θα γίνουν πλουσιότεροι. Και οι μεμονωμένοι μικροί θα 'πεινάσουν', μιας και ο ανταγωνισμός θα ναι πάρα πολύ έντονος. Βέβαια αυτό θα φέρει και κάποια 'καλά'....
    Κωστα οι αδειες αυτες βγηκαν..καποτε και εχουν συγκεκριμενη τιμη (δεν θυμαμαι ακριβως). Αλλο ποσο γραφουν πανω και αλλο ποσο τις πουλανε. Να γινουν οι εταιριες γιατι ο Ελληνας μια ζωη ******ς, τσαμπα μαγκας και καμακης θα ειναι.

    Πας Λονδινο και ο "Αγγλαρας" σου φορτωνει τις αποσκευες, ντρεπεσαι μη του λερωσεις το πατακι, σπανια ακουει μουσικη και αν το κανει ειναι τοσο χαμηλη η ενταση που τα μισα δεν τα ακους, μυριζει χειρουργειο μεσα και οχι Καρελια αφιλτρο, και αμα βαλεις τη γυναικα σου μεσα δεν θα τη κοιτα απο τους 30 μινι καθρεπτες που εχει παντου στο παρμπριζ. Δεν θα σου πει ποτε "ωωωωωω ρε μεγαλε τοσο μακρια θα παμε?", και δεν θα σου ανοιξει ποτε κουβεντα αν δεν μιλησεις εσυ πρωτος. Για σταματημα στο τελευταιο δευτερολεπτο δεν το συζηταμε!

    Στην Ελλαδα περαν μερικων Κυριων που εχω πετυχει με ταξι, ντυσιμο και τροπους στην εντελεια, εχω συναντησει και εγω δεν ξερω ποσους καμμενους με σαγιοναρα και βερμουδα, χωρις A/C μη καψει ντιζελ, μποχα και ντουμανι που ενοχλει ακομα και μενα που καπνιζω, Ερα Σπορτ στο μαξιμουμ μη και χασουμε τη φαση, θα σου ανοιξει κουβεντα ειτε εχεις ορεξη ειτε οχι, θα ακουσεις ενα σωρο φιδια για παρτουζες με 20 Τσεχες φοιτητριες, και αμα βαλεις και καμια φιλη με κοντη φουστα μεσα πρεπει να του λες ωπααααα θα τρακαρουμε γιατι εχει αλλου τα ματια του.

    Με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.. λυπαμαι για οσους πραγματικα τιμουν το επαγγελμα και τον πελατη τους, δυστυχως οι περισσοτεροι δεν ειναι σαν αυτους ομως και θα ειναι καλυτερα, πιστευω, χωρις αυτους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fanisk : 19-07-11 στις 23:08

  11. The Following 4 Users Say Thank You to fanisk For This Useful Post:

    A8hnaios (20-07-11), Dioskouroi (20-07-11), Monsta (20-07-11), oldcarskickass (20-07-11)

  12. #18
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα οι αδειες αυτες βγηκαν..καποτε και εχουν συγκεκριμενη τιμη (δεν θυμαμαι ακριβως). Αλλο ποσο γραφουν πανω και αλλο ποσο τις πουλανε. Να γινουν οι εταιριες γιατι ο Ελληνας μια ζωη ******ς, τσαμπα μαγκας και καμακης θα ειναι.

    ΟΚ δεν το ήξερα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας Λονδινο και ο "Αγγλαρας" σου φορτωνει τις αποσκευες, ντρεπεσαι μη του λερωσεις το πατακι, σπανια ακουει μουσικη και αν το κανει ειναι τοσο χαμηλη η ενταση που τα μισα δεν τα ακους, μυριζει χειρουργειο μεσα και οχι Καρελια αφιλτρο, και αμα βαλεις τη γυναικα σου μεσα δεν θα τη κοιτα απο τους 30 μινι καθρεπτες που εχει παντου στο παρμπριζ. Δεν θα σου πει ποτε "ωωωωωω ρε μεγαλε τοσο μακρια θα παμε?", και δεν θα σου ανοιξει ποτε κουβεντα αν δεν μιλησεις εσυ πρωτος. Για σταματημα στο τελευταιο δευτερολεπτο δεν το συζηταμε!

    Στην Ελλαδα περαν μερικων Κυριων που εχω πετυχει με ταξι, ντυσιμο και τροπους στην εντελεια, εχω συναντησει και εγω δεν ξερω ποσους καμμενους με σαγιοναρα και βερμουδα, χωρις A/C μη καψει ντιζελ, μποχα και ντουμανι που ενοχλει ακομα και μενα που καπνιζω, Ερα Σπορτ στο μαξιμουμ μη και χασουμε τη φαση, θα σου ανοιξει κουβεντα ειτε εχεις ορεξη ειτε οχι, θα ακουσεις ενα σωρο φιδια για παρτουζες με 20 Τσεχες φοιτητριες, και αμα βαλεις και καμια φιλη με κοντη φουστα μεσα πρεπει να του λες ωπααααα θα τρακαρουμε γιατι εχει αλλου τα ματια του.

    Με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.. λυπαμαι για οσους πραγματικα τιμουν το επαγγελμα και τον πελατη τους, δυστυχως οι περισσοτεροι δεν ειναι σαν αυτους ομως και θα ειναι καλυτερα, πιστευω, χωρις αυτους.

    ^^

    Πιστεύω πως όλοι έχουμε τις δικές μας μοναδικές ιστορίες, ως επιβάτες ταξί.

  13. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    σκεφτειτε ομως το εξης απλο: οτι μπορει μια μερα στο επαγγελμα σας να βρεθειτε με τη μιση δουλεια και τα μισα λεφτα επειδη υπαρχει ξαφνικα η διπλασια-τριπλασια προσφορα εργασιας. Εχετε μινι μαρκετ? ανοιγουν 2 ιδια τριγυρω. Εχετε γραφειο λογιστικο? ανοιγουν 2-3 ιδια τριγυρω..

    ποσο μαλλον στα ταξι που παιρνουμε το πρωτο μπροστα μας.

    Δεν εχω θεμα με την απελευθερωση. Εχω θεμα με τον τροπο που γινεται, και τη γενικοτερη σταση του κρατους στη δημιουργια του αλαλουμ. Αντι να βοηθησουν οι πολιτικοι να κρατηθουν χαμηλα οι τονοι και να μην εχουμε αναταραχες κανουν το αντιθετο.

    Επισης τα ταξι ειναι πανακριβα. Και οσο επεφτε η κινσηη τους ανεβαζαν τιμες. Αποτελεσμα οτι μαζι με την ελευση της κρισης εχουν ριξει πανω απο 50% τα κερδη τους.

    Οσοι πηραν αδεια τα τελευταια χρονια και δεν τηνε χουν ξεπληρωσει απλα ειναι καταδικασμενοι. Αυτο ειναι το προβλημα.

    Α ξεχασα.. λεφτα υπαρχουν!

    edit
    φανη αν και γενικα διαφωνω με τον τροπο που τα πες στην αρχη το τελευταιο σου ποστ με βρισκει απολυτα συμφωνω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 19-07-11 στις 23:15

  14. #20
    Εγγραφή
    11-01-10
    Περιοχή
    Egaleo
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    337
    Thanked
    175
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φανη μαζι σου με χιλια ειμαι!!να βαλουν μυαλο οι κιτρινοφυλιαριδες..

Σελίδα 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP