Σελίδα 11 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 182

Θέμα: Κιτρινη φυλη

  1. #101
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    συμπληρωνοντας,πρεπει επιτελους να βγουμε απο τη νοοτροπια που εχουμε...
    πολυ καλα ειπωθηκε οτι εχουμε ξεχσει μνημονια,μεσοπροθεσμα δευτερο δανειο ,τα παντα και ασχολουμαστε με τις απεργιες των ταριφαδων και το πως μας εμποδιζουν στις διακοπες μας...
    μηπως εχουμε ξεχασει οτι φετος οι μισοι συνανθρωποι μας ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΕS επειδη δεν εχουν λεφτα.και αυτο οχι γιατι ηταν σπαταλοι η τα εφαγαν στα μπουζουκια και στα καζινο,αλλα γιατι οι αμμεσοι και εμμεσοι φοροι γιναν τοσοι που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν.
    οσο για το τουρισμο που θιγεται...
    το εχουν θιξει εδω και 20 χρονια οι ιδιοι οι πολιτικοι και οι επιχειρηματιες που ασχολουνται...οταν ο ταριφας περιμενει στο αεροδρομιο το διμετρο ρωσιδι και το παππου τον γραφει κανονικα...οταν ο ταβερνιαρης δεν κανει το κοπο καν να αλλαξει το λαδι και γραφει αλλες τιμες εξω στη ταμπελα και αλλες στο καταλογο και για ενα ουζακι δυο ατομων η λυπητερη εγινε 45 ευρω....
    η ελλαδα θελει γκρεμισμα και χτισιμο απο την αρχη.τελος ...η κατασταση δε φτιαχνεται.
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  2. The Following 2 Users Say Thank You to GEORGE316 For This Useful Post:

    gkaras (21-07-11), oldcarskickass (21-07-11)

  3. #102
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGE316 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω σταθη θα διαφωνησω μαζι σου.
    πριν απο μια δεκαετια,εγω που ηθελα να ανοιξω ενα μαγαζι και να πουλαω ρουχα,επρεπε να βρω πρωτα απο ολα μαγαζι.ομως στα εξοδα του μαγαζιου ηταν και ο αερας που ζητουσαν..
    1000 ευρω το μηνα ενοικιο και 5 εκατομμυρια αερα...μαυρα λευτα που δε φαινοντουσαν πουθενα.αυτο το κρατος δεν το γνωριζε??
    μια χαρα το γνωριζε,αλλα προτιμησε να κανει τα στραβα ματια.
    εγω που ηθελα να ανοιξω το μαγαζακι μου η συμβιβαζομουν,τα εσκαγα και το ανιγα η τους εβριζα και εμενα υπαλληλος.
    ακριβως το ιδιο και με τις αδειες.οντως για το κρατος η αποκτηση της αδειας ηταν σχεδον τζαμπα.ομως το παρεμποριο ηταν γνωστο,κανενας δεν εκανε κατι γιαυτο,ουτε οι εμπλεκομενοι,ουτε η πολιτεια.
    σε αυτο ομως δε φταινε οι εμπλεκομενοι και δη αυτοι πουτα εδωσαν τα χρηματα.
    το οτι σαν ελληνες αμαυρωνουμε οτιδηποτε πιανουμε στα χερια μας ειναι γνωστο στο κοσμο ολο.
    ομως να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη.
    μας εχουν εμποτισει με την ιδεα οτι φταιμε εμεις για τη κατασταση...
    οχι δεν φταιμε εμεις..
    γταιει ενα και μοναδικο κρατος που οταν μια αγανακτησμενη εκανε καταγγελια σε ενα ταριφα γιατι ηταν αξεστος γιατι την εβρισε γιατι δεν εκανε καλα τη δουλεια του,επενεβαινε το συνδικατο των οδηγων και το θεμα απλα ξεχνιοταν.και ο τυπος συνεχιζε να δουλευει.
    αν ομως σε μια καταγγελια γινονταν οτι επρεπε να γινει,αυτα τα φαινομενα θα ηταν οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας.
    αν τα προστιμα επιβαλλονταν για παραδειγματισμο προς τους επιτηδευματιες και οχι σαν νταβατζιλικι του κρατους,τοτε θα μιλουσαμε για ευθυνη του ταριφα η του ανθρωπου που ηθελε να γινει ταριφας.

    Και τώρα δλδ γιατί δεν γίνεται ότι πρέπει να γίνει;

    Δλδ να πάνε μέσα οι κύριοι για συκοφαντική δυσφήμιση των τόπων όπου γίνονται όλα αυτά τα ωραία με τις φωτιές, για παρακώλυση συγκοινωνιών και άλλα;

    Γιατί δεν πάνε μέσα οι αστυνομικοί που παραβαίνουν το καθήκον τους με το να ΜΗΝ επιβάλλουν όπως ΠΡΕΠΕΙ το νόμο (και όχι όπως τους λέει ο κάθε βουλευτής), γιατί ο νόμος είναι απρόσωπος και ΚΑΝΟΝΙΚΑ απευθύνεται σε ΟΛΟΥΣ (εκτός από τους 300 μην ξεχνιόμαστε)

    Ξέρω ότι αν δούλευε έστω ένα κλάσμα από τα παραπάνω κάτι θα γινόταν, αλλά αυτό που γίνεται τώρα (ΔΛΔ που ένας έντιμος πολίτης ΔΕΝ μπορεί και ΔΕΝ ΘΑ βρει ΠΟΤΕ το δίκιο του) σε όρους Φυσικής ονομάζεται ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΤΩΣΗ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  4. The Following User Says Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    Nikos (21-07-11)

  5. #103
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    βεβαια να πανε μεσα.
    εφοσον μια πραξη τους εμποδιζει μια αλλη σαφεστατα να πανε μεσα.
    γνωμη μου παντα ηταν οτι ο πρωτοσ τομεας που πρεπει να λειτουργει σωστα ειναι η δικαιοσυνη.
    ξεκινωντας απο εκει ολα παιρνουν το δρομο τους σιγα σιγα.
    ομως οταν η δικαιοσυνη χωλαινει...
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  6. #104
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Που ειναι το κακο να γινουν εταιριες ταξι δηλαδη ?
    Να εχεις επιλογη βαση παροχης υπηρεσιων...και σε περιπτωση που συμβει κατι ασχημο να εχεις το δικαιωμα να τους μυνησεις χωρις ομως να εχουν την καλυψη κανενος συντεχνιακου συνδεσμου η ομοσπονδιας κλπ....
    Να μπαινεις σε καθαρο αυτοκινητο με ολα τα κομφορ, να το οδηγει ενας επαγγελματιας οδηγος που δουλευει για το ψωμι του και αισθανεται οτι πρεπει να ανταπεξερχεται στις υποχρεωσεις του προκειμενου να συνεχιζει να εχει αυτη τη δουλεια, διαφορετικα μενει ανεργος και στιγματισμενος στον κλαδο.....και που θα σε πηγαινει παντου χωρις γελοιες ερωτησεις του στυλ "παω Παπαγου...που πας ??" φυσωντας σου στη μουρη τον καπνο απ το Hellas Special λες και γνωριζομαστε απ το στρατο η πινουμε παρεα καφε.....και αν δεν πας Παπαγου τοτε δε μπαινεις μεσα στην κουρσα του βασιλια της ασφαλτου...
    Τωρα για οσους θελουν τον κλασσικο ελληναρα ταξιτζη με το αθλητικο φανελακι καλοκαιριατικα, τη μπουφαλο παντοφλα με το χαλικι, τη φραπεδια κρεμασμενη απ την autoplus ποτηροθηκη, το αρωμα απλυτης επι 5 ημερων μασχαλης , την καπνα απ το αφιλτρο που καιει μονιμα στο τασακι και τον dirty fm να παιζει με 140ντεσιμπελ ενω αυτος μιλαει στο κινητο και κανει γυρους κοντα στο σημειο που θελεις να σε παει γιατι τσακωνεται με την κυρα διοτι εκοψε η μπεσαμελ απ το παστιτσιο μην ανυσηχουν...... το ελληναριο δε πεθαινει ποτε....ολο και καποιες κατσαριδες θα επιζησουν της πυρηνικης εκρηξης.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Nikos For This Useful Post:

    oldcarskickass (21-07-11), Stathis (21-07-11)

  8. #105
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    1109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω με τους προλαλησαντες!

    ωστοσο...υπηρχε μια κατασταση , στην οποια προσφατα επενδυσαν καποιοι το υστερημα τους!

    ετσι τα βρηκαν...ετσι βαδισαν!


    σε καθε νομισμα υπαρχουν δυο οψεις παιδια!

    το μονο που θεωρω σιγουρο ειναι οτι στην σημερινη κατασταση ΔΕΝ πρεπει να φανατιζομαστε!


    ειναι το μονο που ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ Κ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ οι κυβερνωντες...


    πινουν το καφεδακι τους κ μαλωνουμε ολοι μεταξυ μας για τον Α ή τον Β λογο...


    πιστεψτε με, ειναι τακτικη η οποια εχει αποδοσει τα μεγιστα κ εκει πονταρουν!


    τα ειπες ολα βασιλη με 2 λεξεις.......
    πιστευω οτι ειναι η πιο σωστη απαντηση σε ολες τις αποριες που ειπωθηκαν σε ολο αυτο το θεμα.

  9. The Following User Says Thank You to individual For This Useful Post:

    Vasilis (21-07-11)

  10. #106
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E39COMP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικιο εχεις . Οταν βλεπω στραβα γυρω μου .... Βρισκομαι !!!



    Δυστυχως ή ευτυχως ετσι ξερω να γραφω , ετσι γραφω . Σου ζητώ συγνώμη αν σε ενοχλεί η αδυναμια μου να απαντησω με 10 λεξεις στις 10 λεξεις σου .



    Δεν μιλαω για τους υπολοιπους γιατι
    α) δεν ξερω πολλους απο την επαρχεια και
    β) στην Αθηνα μενω για την Αθήνα ξερω να μιλαω . Θα μπορουσα να σου φερω σε αντιπαραθεση τους ορους λειτουργιας των ταξι της Γερμανιας που εχει τυχει πολλες φορες να χρησιμοποιήσω αλλα θεωρω πως ειναι ΑΔΙΚΗ η συγκριση .



    Κομιστρα ταξι 2005

    Σημαία 1 ευρώ
    Μονή 0,34 ευρώ (από 0,32) αύξηση 6,3%
    Διπλή 0,64 ευρώ (από 0,60) αύξηση 6,7%
    Χρονομέτρηση 9,10 ευρώ (από 8,50) αύξηση 7,1%
    Νυχτερινό 0,64 ευρώ (από 0,60) αύξηση 6,7%
    Ελάχιστη διαδρομή (Αθήνα-Θεσσαλονίκη) 2,65 ευρώ (από 2,50) αύξηση 6%
    Ελάχιστη διαδρομή (λοιπή Ελλάδα) 2,85 ευρώ (από 2,70) αύξηση 5,6%
    Απλή κλήση 1,60 ευρώ (από 1,50) αύξηση 6,7%
    Ραντεβού 2,65 ευρώ (από 2,50) αύξηση 6%
    Από αεροδρόμιο-Αθήνα 3,20 ευρώ (από 3) αύξηση 6,7%
    Από αεροδρόμιο-Θεσσαλονίκη 2,65 ευρώ (από 2,50) αύξηση 6%
    Από λοιπά αεροδρόμια 2,15 ευρώ (από 2) αύξηση 7,5%
    Από ΚΤΕΛ, σιδηροδρομικούς σταθμούς, λιμάνια 0,86 ευρώ (από 0,80) αύξηση 7,5%
    Αποσκευές 0,32 ευρώ (από 0,30) αύξηση 6,7%

    -------------------------------------------------------------------

    Κόμιστρα ταξί 2011

    Εκκίνηση - Πτώση σημαίας ¤1,05

    Τιμολόγιο εντός περιμετρικής ζώνης ¤0,60

    Τιμολόγιο εκτός περιμετρικής ζώνης ¤1,05

    Ράδιο Ταξί - απλή κλήση ¤1,70

    Ράδιο Ταξί - ραντεβού ¤3 έως5

    Νυχτερινό Τιμολόγιο (24:00 - 05:00) ¤1,05

    Ελάχιστη αποζημίωση ¤2,80

    Από και προς το αεροδρόμιο ¤3,40

    Από λιμάνια - σιδ. σταθμούς και σταθμούς υπερ. λεωφορείων ¤0,95

    Χρονοχρέωση ανά ώρα ¤9,60

    Για κάθε αποσκευή άνω των 10 κιλών ¤0,35

    Για αναμονή πέραν των 20' κοινή συμφωνία οδηγού & επιβάτη

    Διόδιο & ναύλοι πλοίων βαρύνουν τον επιβάτη

    Οντως δεν γινεται να εξισωσω τα μεροκαματα των ταξιτζηδως του 2005 με το 2011 γιατι η αυξηση οπως θα δεις ειναι μεγαλύτερη του 45% ενω η δικη μου τσεπη εχει μειωση τουλαχιστον 25%



    Και αυτο βοηθησε την ανεργια ή υπηρξαν πολλοι ανεργοι που αγορασαν με 350000 αδεια ταξι στην Καστοριά ????



    Φυσικα και όχι αλλα οταν σε ρωτησω " ρε φιλε τι λεει αυτο το μπαρακι ??? Θες να παμε το βραδυ ??? " θα μου απαντησεις .... Μπαααααα εκει πουλανε ναρκωτικα και εχει πρεζονια οποτε δεν θα παμε και εσυ θα τους χαρακτηρισεις καπως και ας διακινει ναρκωτικα ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ εκει μεσα .... Σωστα ????



    Δεν μπαινω σε τετοιες διαδικασιες ποτε φιλε μου ευτυχως ή δυστυχως γιατι μετα μπορει να μου ζητησεις να συγκρινουμ ε και τα παπουτσια μας και τα σπιτια μας και ....Ειλικρινα σου μιλαω βαριεμαι με τετοια ζεστη να κανω συγκρισεις .... Αμα θες παμε να συγκρινουμε κανενα μαγιο με το περιεχομενο του σε καμμια παραλια ... Καλύτερα θα ειναι .



    Ειλικρινα χαιρομαι που δεν το κανεις γιατι αλλιως δεν θα ειε νοημα η κουβεντα .... Αμα συμφωνουσαμε ολοι θα εβγαινε πρωτος ο Φανης που ξεκινησε το θεμα , θα το εγραφε και μετα απλα εμεις αποκατω θα γραφαμε " Συμφωνω "



    Αστο το επιπεδο μου αδελφε και τους τόνους μου και μην τα αναφερεις γιατι σου ξαναγραφω την τελευταια μου προταση στο παραπανω post μου ....
    Υ.Γ Φιλε kplc16 προς θεου και σε καμμια περιπτωση δεν τα εχω με σενα και ουτε στην λεω , μην το παρεις ετσι και στραβα . Απλα πιαστηκα απο την φραση σου ωστε να βγαλω καπως τα εσωψυχα μου

    Αλλο εσώψυχα και αλλο επίπεδο . Δεν νομιζω αλλωστε να σε εθιξα καπου προσωπικα σε αντιθεση με σενα και τα γραφόμενα σου που παρακάτω θα διαπιστωσεις απο τα γραφομενα σου πως μου
    επιτιθεσαι και οχι φιλικα απαντωντας στην επιθεση μου.
    Αν θεωρεις , ξαναλέω , πως σου επιτιθομαι ....Συγνωμη αλλα ΔΕΝ ειναι ετσι .... Ειπα αυτα που ηθελα να πω και απλα καταπιαστηκα απο μια κουβεντα σου . Συγνωμη ξανα αν θεωρεις πως αυτο σε προσεβαλε . Σου υποσχομαι στο μελλον να μην ξαναχρησιμοποιησω πουθενα κουβεντα σου .

    Ευτυχως ομως , εγω εχω τους λόγους μου και μιλησα , οπως απαξιοτηκα ειδες εσυ , για τους ταξιτζηδες . Θελεις να μου πεις και εσυ τους δικους σου που υπεραμυνεσαι γιάυτους γιατι μετα απο καποιο σημειο βλέπω μονο υπεραμυνα και δεν βλεπω καν να βρισκεις κατι μεμπτο στην σταση τους. Μηπως εισαι αυτοκινητιστης ( οχι ταριφας , ζητω συγνωμη που το εγραψα ετσι παραπάνω γιατι και μενα μου την βαραει να με φωναζουν μπακαλη και φορτηγατζάουα ) και σου χαλασε η κυβερνηση την δουλεια ???
    Ονομαζομαι Νικος

    Ζω στη Θεσσαλονικη.Πολλα πραγματα μου φαινονται στραβα αλλα δε τα κατακρινω χωρις δευτερη σκεψη.

    Για το θεμα η γνωμη μου ειναι απελευθερωση εδω και τωρα αλλα υπο ορους.
    Δεν ''επιτρεπεται'' να εχω στη κατοχη μου 15 αδειες για παραδειγμα.

    Η Αθηνα- Πειραιας το 1996 ειχαν νομιζω 8500.

    Ειναι λυση να φτασουν οι αδειες τις 30000 και να περασουν στα χερια 5 οικογενειων;Αναζητουμε δηλαδη οικογενειες οι οποιες θα διαδραματισουν το ρολο των εφοπλοιστων της ασφαλτου;

    ΤΟ επαγγελμα το συγκεκριμενο ειναι καταδικασμενο εδω και χρονια.

    Το μελλον του ταξιτζη σε Θεσ/νικη και Αθηνα ειναι ζοφερο απο το 1990.


    Αυτος που αγορασε στη Καστορια ολοκληρη αδεια το2005 στη τιμη των 350000 ναι, δεν ηταν διορατικος.Ηταν ομως σε απογνωση και επρεπε να θρεψει τα παιδια του. Νοικοκυρηδες δεν ειμαστε μονο εμεις που εχουμε χομπυ το bmw.

    Νοικοκυρηδες ειναι κι αυτοι που ενδεχομενως καθονται μεσα σε ενα ταξι και παλευουν για μεροκαμματο.

    Τωρα για τους κλεφτες ταξιτζηδες τι να πω.Εκθετουν τους εαυτους τους απο μονοι τους.Ειναι αναξιοι σχολιασμου.

    Το ιδιο ισχυει και για τους σεξουαλικα πεινασμενους.


    Λεω ναι στην απελευθερωση κανενας ομως ιδοκτητης με περισσοτερη απο μιση αδεια Δ.Χ. στη κατοχη του.Μισο ταξι και τελος.ΟΧΙ ΚΑΙ μισο φορτηγο Δ.Χ. παραλληλα.

    Ειμαι εγκαθετος με τις εταιρειες ταξι και φορτηγων κλπ.

    Επισης ειναι πολυ ασχημο να χρωσταει καποιος σε μια τραπεζα 100000 ευρω για ενα προιον κι εγω να μπορω να αγοραζω το ιδιο προιον με 3000.

    Ναι να απελευθερωθουν οι αδειες των ταξι αλλα να οριστει μεγιστος αριθμος για καθε νομο. Ο αριθμος αυτος θα πρεπει να επανακαθοριζεται ανα τακτα χρονικα διαστηματα απο τον Περιφερειαρχη και τον αρμοδιο Υπουργο.

    Κανενας δε θα μπορει να εμπορευεται την αδεια του.Συνταξιοδοτηθηκες; θες να αλλαξεις επαγγελμα παραδιδεις στον επομενο αιτουντα-δικαιουχο, παιρνεις 1000 ευρω για τα σιδερα και τελος.


    Οσο για την φορολογια δεκαετιες ολοκληρες οι αυτοκινιτιστες τη βγαλαν στον αφρο.

    Μαυρο χρημα ομως δεν υπαρχει στην εμπορικη διακινιση των επαγγελματικων αδειων.

    Ας υποθεσουμε οτι αγοραζουμε δυο ιδια διαμερισματα στο ιδιο οικοδομικο συγκροτημα εγω κι εσυ.Και οι δυο αγοραζουμε στα 300000.
    Εσυ αγοραζεις με αντικειμενικη αξια -cash 80000.
    Εγω που αγοραζω με τραπεζικο δανειο βαζω αντικειμενικη αξια 280000.

    Σε αυτη τη περιπτωση δεν εχουμε φορ0διαφυγη και μαυρα ευρω;

    Αρα οι νομοι εχουν χαραμαδες για τους ταξιτζηδες η για καποιους αλλους και επωφελουνταν για δεκαετιες οι ταξιτζηδες;

    Οσο για τις κινιτοποιησεις των ταξιτζηδων την γνωμη μου τη παρεθεσα πολυ νωριτερα.Κανε οσο καιρο θες απεργεια αλλα μη κλεινεις δρομους και επιβατικους σταθμους.

    Και ειναι σιγουρο οτι πολλοι ταξιτζηδες στο βαθος του μυαλου τους δεν εχουν τις ανησυχιες που εχουν εγω.Δηαλαδη θα εχουν μετα απο δυο χρονια μεροκαμματο;
    Σιγουρα αυτο που τους απασχολει περισσοτερο ειναι αυτο που αγορασαν 200000 να το πουλησουν με τη μικροτερη δυνατη ζημια.

    Συναδελφος μου αγορασε μισο ταξι στο γιο του με το στερημα μιας ζωης +τραπεζικο δανειο.Ο συναδελφος πεθανε απο καρκινο.Που ηταν το κρατος οταν η τραπεζα του ενεκρινε το δανειο;

    Τελος θα πρπει να δειξουμε σεβασμο στη περιουσια του συνανθρωπου μας.
    Θα πρεπει να σταματησουμε να απαξιωνουμε το συνανθρωπο μας τη περιουσια του και το επαγγελμα του.

    ΠΕΡΙΦΡΟΝΙΣΗ ΚΑΙ ΨΟΓΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

  11. The Following 4 Users Say Thank You to kplc16 For This Useful Post:

    Driver M (21-07-11), GEORGE316 (21-07-11), gkaras (21-07-11), Konstantinos E60 (21-07-11)

  12. #107
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αλλοι μαμησαν αυτον τον τόπο οχι οι αυτοκινητιστές !!! Εμεις γιατι ζοριζόμαστε τόσο με την πάρτη τους ??
    Ας παρουν τον πούλο πρώτα κατι αρχιλαμόγια βουλευτες, κατι δικαστικοί, κατι γιατροί,κατι διοικητες νοσοκομειων που εχουνε φαει ΤΑ μυρια και δεν τους πειραζει κανείς και μετα "καθαρίζουμε" και τους δρόμους !!
    Και οχι Νίκο δεν ειναι κακό να δημιουργηθούν εταιρείες αλλα πολύ θα ηθελα να δω τα κριτήρια κατω απο τα οποία θα δημιουργηθουν !! (...αν ευνοούνται ΚΑΠΟΙΟΙ ας πούμε ??? )

    Δεν ειμαι ουτε ταξιτζής ουτε νταλίκαμαν ουτε εχω κάποιο συμφερον αλλα δεν μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο κλεβουν τις περιουσίες καποιων ανθρωπων.

  13. #108
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    γενικός το επίπεδο του έλληνα πρέπει να ανέβει. και αυτό δεν πάει μόνο στους ταξιτζήδες, αλλά σε
    όποιον θέλει να λέγεται επαγγελματίας μέσα σε μία ευρωπαική (το ξέρω του κ@λου τα 9μερα
    έτσι όπως γίναμε και με την ευρώπη) χώρα...και το λέω αυτό γιατί έχω παράδειγμα που μου συνέβη
    πρίν μία ώρα περίπου...
    πάνω σε μια σοβαροί κουβέντα με έναν συνεργάτη για μια πολύ καλή δουλειά που ετοιμάζουμε για
    τον σεπτέμβρη σε μια έκθεση στην αγγλία, μπαίνουν δύο μαραγκοί (αυτοί που δουλεύουν ακόμα
    στα υπόγεια με το ίδιο στύλ εδώ και 30 χρόνια), και διακόπτουν με το έτσι θέλω την κουβέντα
    χωρίς να έχουν έστω και την παραμικρή στοιχειώδη ευγένεια να ρωτήσουν αν μπορώ να κάτσω
    να δούμε τι ακριβώς θέλουν. τες πα, μου δείχνουν ένα σχέδιο που τους πείγε η πελάτισα τους σε
    χαρτί, σχεδιασμένο απο αρχιτέκτονα διακοσμητή...δλδ η γυναίκα πλήρωσε για αυτό το χαρτί, και
    αυτοί με την σειρά τους της είπαν ότι γίνεται...τες πα πάλι, το κομμάτι είχε κάνα δυο
    κολλήματα, που ήθελε σκέψη και κάνα δυο πειράματα για να δούμε αν θα γινόταν ακριβώς όπως
    το ήθελε η πελάτισα, και αν όχι, να μιλήσουν μαζί της να της πούνε τι και πως, και να αποφασίσει
    τι τελικά θέλει να κάνει...
    απάντηση επιπλοποιού...έλα μωρέ τώρα. επιστήμη το κάναμε!!!τράβηξε εκεί μια μ@λ@κισμένη
    5 γραμμές χωρίς να ξέρει, τα πείρε μετά η άλλη η μ@λ@κισμένη, και τα έφερε σε εμάς...θα σου
    πώ εγώ τι θα κάνουμε. έτσι έτσι και έτσι...μα ρε μάστορα αυτό δεν έχει καμμία σχέση με αυτό
    που ζητάει η γυναίκα.
    έλα μωρέ θα τα πάρει...τι θα κάνει μήπως???έχει δώσει και τα μισά λεφτά προκαταβολή για τα
    υπόλοιπα έπιπλα, της παραδώσαμε και κάποια μέχρι τώρα, τι θα κάνει???
    ωραίος επαγγελματίας εεε???δυστηχώς γεμίσαμε απο τέτοιους...
    πρέπει να ανέβει το επίπεδο κάποτε γενικά, σε όλους τους κλάδους...τώρα όσον αφορά τους
    συγκεκριμένους για τους οποίους άνοιξε το θρεντ, τα πράγματα που πρέπει να κάνουν για να
    λέγονται σωστοί επαγγελματίες, είναι πολύ λίγα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thomelef : 21-07-11 στις 13:32
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  14. #109
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Mε αυτη τη λογικη ας βγουν και κατοχοι πολυτελων αυτοκινητων να κλεινουν δρομους που σκασανε 100αρες + για ενα αυτοκινητο και τωρα το δινουν 20 και 30κ ευρω γιατι το αγαπητο κρατος αποφασισε πως χρειαζεται λεφτα..

    Μην τα ισωπεδωνουμε ολα...

  15. The Following User Says Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:

    A8hnaios (21-07-11)

  16. #110
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οχι Νίκο δεν ειναι κακό να δημιουργηθούν εταιρείες αλλα πολύ θα ηθελα να δω τα κριτήρια κατω απο τα οποία θα δημιουργηθουν !! (...αν ευνοούνται ΚΑΠΟΙΟΙ ας πούμε ??? )
    Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο....διοτι αν σκεφτουμε ποια ζωα βλαχαδερα θεσπιζουν κριτηρια λειτουργειας του κρατους, των νομων και των κανονισμων στην Ελλαδα τοτε σωθηκαμε......ας δουμε για παραδειγμα τις "πανεμορφες" πολεις μας που βασιστηκαν πανω στον πολεοδομικο σχεδιασμο και διαταξεις του ΥΠΕΧΩΔΕ και αμεσως εχεις ενα τρανταχτο παραδειγμα ελληνικης ηλιθιοτητας στα καλυτερα της με υπογραφη παναξιων καραμπουρτζοβλαχων πολεοδομων, μηχανικων και αρχιτεκτονων των πολυτεχνειων μας , υπαλληλων των αρμοδιων υπουργειων και δημοσιων υπηρεσιων.....
    Παλι Chamouni θα τα κανουν οπως ειχε πει οτι θα κανει καποτε τη χωρα ο μεγας εθναρχης εκ Σερρων.

Σελίδα 11 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP