Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: 1303s GERMAN LOOK

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή 1303s GERMAN LOOK

    Το αυτοκινητο που θα δειτε στα Video & στις foto παρακατω ειναι ενα 1303s του 1975 το οποιο εχει ανεβασει τον πυχη πολυ ψηλα στην οικογενεια του German Look.

    Το αυτοκινητο ανηκει στον Herr Lange και ο μαστορας που το εστησε δεν ειναι αλλος απο τον μεγαλο Udo becker. To αυτοκινητο που χρησιμοποιηθηκε σαν βαση ειναι ενα σκαθαρι 1303s. H μεγαλη διαφορα των 1303s απο τα απλα 1303 ειναι οτι η VW τα εβγαζε με την πολυποθυτη κρεμαγιερα και οχι με τον κλασσικο ατερμωνα. Το αυτοκινητο αφου προετοιμαστηκε απο φανοποια, ραφτηκε ολο με αργκον στα “ευαισθητα σημεια”, τοποθετηθηκε ενα εργο τεχνης cage της Heigo μεσα και της ιδιας εταιριας μπροστα και πισω μπαρες.
    Αλλαχτηκαν απο κατω ολα τα ψαλιδια με αλλα απο την ξαδελφη 944 turbo αλλα της 2ης γενιας που ειναι τα αλουμινενια (1ης γενιας 944 – 220hp, 2ης γενιας 250). Τα μπροστα και πισω ακρα της 944 μπαινουν στον 1303 χωρις το παραμικρο modification. Straight bolt on story. Τα πισω φρενα ειναι παλι απο την ξαδελφη Porsche αλλα αυτη την φορα απο 993rs τα μικρα (4 πιστονα). Tα μπροστα ομως ειναι απο 996 gt 2 (6 πιστονα) γιατι το κτηνος πρεπει να σταματαει (ιδιο συνδιασμο απο φρενα εχω και εγω στον δικο μου).



    Τo μοτερ ειναι type4 της VW και ξεκινησε την καργιερα του πανω σε μια ταπεινη 914/4 ως το κλασσικο 2 λιτρο injection. Απο αυτο το μοτερ το μονο που εχει παραμεινει ειναι ο κορμος και οι κεφαλες που βεβαια δεχτηκαν της εργασιες του Udo ωστε να δεχτουν τα καινουργια σφυρηλατα πραγματα.. Ολα τα υπολοιπα ανταλλακτικα βγηκαν στην συνταξη. Ο στροφαλος αλλαχτηκε με ενα Αμερικανο σφυρηλατο της Scat στα 86mm. Τα κυλινδρο πιστονα μεγαλωσαν και πλεον στην θεση τους ειναι ενα σετ πιστονια της JE στα 105mm με nicasil κυλινδρα. Ολα αυτα τα καλουδια ανεβασαν την χωρητικοτητα στα 2,9 λιτρα. Οι κεφαλες δουλευτηκαν παρα πολυ, μεγαλωσαν οι βαλβιδες και αλλαχτηκαν με αλλες τιτανιου, οι οποιες ειναι κουφιες και γεματες με νατριο για καλυτερη απαγωγη θερμοτητας. Ο εκκεντροφορος ειναι μυστικων προδιαγραφων κατασκευης του Udo. Αντλια βενζινης απο 993rs, τετραπεταλουδο 50αρια της Weber Alpha, ecu της Megasquirt, εξατμιση custom , ψυγειο λαδιου παλι απο 993rs, φανα ψυξης 11φυλη απο 935 Porsche και πολλα αλλα. Το αρχικο συνολο εβγαλε 250 αλογα τα οποια δεν θεωρουνται και κανα φοβερο νουμερο στις διαφορες οικογενειες του German Look, αλλα επειδη το αυτοκινητο ειναι παναλαφρο (750 kg) με γεματο ντεποζιτο του ιδιοκτητη του ειναι υπερ αρκετα.
    Το πιο μαγικο παντως της ιστοριας ειναι το σασμαν της Hewland που τοποθετηθηκε το οποιο ειναι sequential 6 speed. Το σασμαν απο μονο του κανει ολη την διαφορα σε αυτο το αυτοκινητο.

    Το κοστος του αυτοκινητου εφτασε τα 65000 euro. Βεβαια μονο το σασμαν κανει 17000 καινουργιο.
    ΑΠΛΑ ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΤΟ και ας μην αρεσει στο φιλο μου τον Monsta.





    Attached Images Attached Images
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  2. The Following 3 Users Say Thank You to TSAF For This Useful Post:

    Eleni (05-03-12), Stathis (17-07-11), zaharias (18-07-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παλαβέ!

  4. #3
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ειμαι σιγουρος οτι αυτο του αρεσει.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λογικα απο μοτερ ειμαι αρκετα πιο δυνατος γιατι πρεπει να ειμαι αναμεσα στα 275 με 280 αλογα αλλα ειμαι με 901 σασμαν που σε σχεση με το hewland ειναι σαν εχω 120 αλογα μονο. Επισης δεν εχω τετοιο cage και τετοιο ντεποζιτο αλλα που θα παει θα παρω και εγω ATL & heigo.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSAF : 15-07-11 στις 14:02
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  6. #5
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικα απο μοτερ ειμαι αρκετα πιο δυνατος γιατι πρεπει να ειμαι αναμεσα στα 275 με 280 αλογα αλλα ειμαι με 901 σασμαν που σε σχεση με το hewland ειναι σαν εχω 120 αλογα μονο. Επισης δεν εχω τετοιο cage και τετοιο ντεποζιτο αλλα που θα παει θα παρω και εγω ATL & heigo.
    Δημητρη (αν δε κανω λαθος το ονομα σου), εχεις σηκωσει thread σχετικο με το σκαθαρι σου;

    Αυτο το 2.9 ποσο μπορεις να το δηλωσεις;

    Με το κτεο τι γινεται;

  7. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη (αν δε κανω λαθος το ονομα σου), εχεις σηκωσει thread σχετικο με το σκαθαρι σου;

    Αυτο το 2.9 ποσο μπορεις να το δηλωσεις;

    Με το κτεο τι γινεται;

    Δεν κανεις λαθος Δημητρης ειναι το ονομα μου. Οχι δεν εχω σηκωσει thread με το δικο μου το 03. Το δικο μου ειναι δηλωμενο 1,2. Με το κτεο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  8. #7
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αφιερωμένο στο φίλο μου το Δημήτρη.







    Θα το βλέπεις κάθε μέρα και θα ραγίζει η καρδιά σου ε Μήτσο???

  9. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα το βλέπεις κάθε μέρα και θα ραγίζει η καρδιά σου ε Μήτσο???
    Πραγματικα μου ραγιζει την καρδια αλλα υπαρχουν και μακακες εκει εξω που το μονο που ξερουν ειναι να καταστρεφουν.
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  10. #9
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κανεις λαθος Δημητρης ειναι το ονομα μου. Οχι δεν εχω σηκωσει thread με το δικο μου το 03. Το δικο μου ειναι δηλωμενο 1,2. Με το κτεο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
    οι εξι κυλινδροι δε βγαζουν ματια;

    Εδω αλλος παει σε μετατροπη ε46 330 κι οχι σε μ3 γιατι το εξαπεταλουδο ειναι εμφανεστατο και διακριτο στο πλεον ασχετο.

  11. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι 6 cylinder τα μοτερ αυτα. Ειναι 4 cylinder. Σιγα μην εκοβα εγω το αυτοκινητο μου. Αυτα τα μοτερ ξεκινησαν απο 2,0 λιτρα και φτανουν μεχρι 3,1 λιτρα.
    WRC is for boys
    GROUP B was for men

  12. The Following User Says Thank You to TSAF For This Useful Post:

    BILL007 (27-10-11)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP