Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Ζ4 για track days...

  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ζ4 για track days...

    Εχω αποφασισει οτι το αμαξι δεν θελω να το δωσω....

    Θα ηθελα ομως να το βολταρω εστω και σε πιστα....θα ηθελα λοιπον τα φωτα σας για το τι χρειαζεται για να το μετατρεψω σε ενα αξιολογο αμαξι για track days, οχι σωνει και καλα για drift (ειμαι ασχετος) αλλα για για γυρους στην πιστα, ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ χωρις να κανω αλλαγες που μετα να μην μπορω να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση....αν αυτο ειναι εφικτο
    Μηχανολογικα (upgrade oil cooler κ.α)
    Εμφανισιακα (ζαντες- αναρτησεις, καθισματα, κ.α) ....και φυσικα ενα τρειλερ για την μεταφορα στην πιστα και πισω
    Θα μπορουσε θα μου πει καποιος να μπει και ετσι οπως ειναι σε πιστα χωρις να κανω τιποτα, αλλα ετσι οπως ειναι θα το ζορισω και ισως καταπονησω πολυ....και δεν θελω. θελω (πρωτα ο θεος αν μπορεσω και δεν ανατιναχθει το κρατος) να το κρατησω για τον μικρο.....
    Θα ηθελα ολων την βοηθεια-γνωμη, σε κοστος, ανταλακτικα.....(γνωμες)




    Επειδη καποιος θα σκεφτει και με το δικιο του γιατι κατεθεσα αφου τωρα θα κανω αλλα εξοδα?......Υπερβολικο τεκμηριο
    Δεν ειναι κριμα να ειναι μονο για βιτρινα?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  2. #2
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιάννη, πάνω στη σύγχυσή σου με τη κwλοκατάσταση, λες πράγματα που κάτω από διαφορετικές συνθήκες δε θα τα συζητούσες καν.


    Λοιπόν, ΔΕΝ θα το κάνεις track day car το Ζ για τους απλούστατους λόγους:


    1. Έχεις ήδη άγχος ''μη τυχόν και ζεσταθεί υπερβολικά''.

    2. Ακόμα κι αν αλλάξεις i/c, πάλι θα έχεις άγχος ...... ''μη τυχόν και ζεσταθεί υπερβολικά''.

    3. Αν ξεπεράσεις ψυχολογικά το (1) και το (2), με το που θα φτάσεις στη πίστα θα σε πιάσει το άγχος ......''Μα τι κάνω???? Μήπως μου ζεσταθεί υπερβολικά???''.

    4. Αν καταφέρεις να ξεπεράσεις το (1), το (2) και το (3), την ώρα πια που θα οδηγείς, θα σε πιάσεις τρελό άγχος ...... ''μη τυχόν και ζεσταθεί υπερβολικά''.

    5. Αν με κάποιο απίθανο τρόπο καταφέρεις να ξεπεράσεις και τα 4 παραπάνω, την ώρα που θα έχεις τελειώσει και θα είσαι με ανοιχτό το καπό, θα σκέφτεσαι: ''Μήπως ζεστάθηκε υπερβολικά??????''


    Άσε που μετά θα είσαι για full detailing όοοοοοοολο το αυτοκίνητο μέσα-έξω-πάνω-κάτω, πριν ησυχάσεις και μπορέσεις να κοιμηθείς το βράδυ.



    Πέρα της πλάκας ρε φίλε, πιστεύω ότι δεν είναι καλή ιδέα να χαλάσεις αυτό το πανέμορφο αμαξάκι και επιπλέον να του δημιουργήσεις και άσκοπες φθορές. Κράτα το και βγάζε το καμιά βόλτα εκεί γύρω γύρω να δουλεύει λίγο και βλέπουμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Υπομονή




    edit: Σκέφτεσαι να το τραβήξεις το τρέιλερ με τον άσσο ????? ΛοοοοοοΛ!!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 09-07-11 στις 09:03

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    Kostas_1 (09-07-11), nikos1400 (12-07-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    24-09-10
    Περιοχή
    Φιλοθέη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.502
    Thanked
    2548
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή,βάλτο όπως είναι στην πίστα να δεις εσύ ο ίδιος τι χρειάζεται και αν σου αρέσει και η οδήγηση σε πίστα.
    Μπες με το μαλακό και σιγά σιγά ανέβαζε ρυθμούς..
    Γνώμη μου:
    1.θα θες μπλοκέ(Δεν είναι απαραίτητο στην αρχή)
    2. αναρτήσεις(ούτε αυτό είναι απαραίτητο στην αρχή)
    3.IC μαζί με oilcooler
    αυτά στοιχίζουν περίπου 3500 ευρώ...Για αρχή...
    Εγώ από το να έριχνα λεφτά στο Ζ θα έπαιρνα κάτι φθηνό και θα το έκανα σιγά σιγά πιστάδικο.Για ντριφτ ή για χρόνους.
    Θα προτιμούσα να δώσω κάποια χρήματα για σεμινάρια ντριφτ ή για χρόνους.
    Θα έκανες και πιο σωστά μετά αυτό που θα σου άρεσε...
    Και έτσι να το βάλεις 10 φορές πίστα δεν παθαίνει τίποτα,αλλά αν το παρακάνεις
    θα αρχίσει να ζητά,κάτι που θα αποδειχθει ακριβό στη συνέχεια.
    Εν κατακλείδι βάλτο όπως είναι και αποφασίζεις στη συνέχεια...αν σε παίρνει κάνε και κάποια σεμινάρια αγωνιστικής οδήγησης.
    UP YOURS!

  5. #4
    Εγγραφή
    22-02-11
    Περιοχή
    underworld
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5.475
    Thanked
    15081
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dr. Yamastura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή,βάλτο όπως είναι στην πίστα να δεις εσύ ο ίδιος τι χρειάζεται και αν σου αρέσει και η οδήγηση σε πίστα.
    Μπες με το μαλακό και σιγά σιγά ανέβαζε ρυθμούς..
    Γνώμη μου:
    1.θα θες μπλοκέ(Δεν είναι απαραίτητο στην αρχή)
    2. αναρτήσεις(ούτε αυτό είναι απαραίτητο στην αρχή)
    3.IC μαζί με oilcooler
    αυτά στοιχίζουν περίπου 3500 ευρώ...Για αρχή...
    Εγώ από το να έριχνα λεφτά στο Ζ θα έπαιρνα κάτι φθηνό και θα το έκανα σιγά σιγά πιστάδικο.Για ντριφτ ή για χρόνους.
    Θα προτιμούσα να δώσω κάποια χρήματα για σεμινάρια ντριφτ ή για χρόνους.
    Θα έκανες και πιο σωστά μετά αυτό που θα σου άρεσε...
    Και έτσι να το βάλεις 10 φορές πίστα δεν παθαίνει τίποτα,αλλά αν το παρακάνεις
    θα αρχίσει να ζητά,κάτι που θα αποδειχθει ακριβό στη συνέχεια.
    Εν κατακλείδι βάλτο όπως είναι και αποφασίζεις στη συνέχεια...αν σε παίρνει κάνε και κάποια σεμινάρια αγωνιστικής οδήγησης.




    αυτα τα εχει τσαμπα απο τον κολητο του... μπαουερ
    αντε γεια...

  6. The Following User Says Thank You to hades7 For This Useful Post:

    m-power_01 (09-07-11)

  7. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη, πάνω στη σύγχυσή σου με τη κwλοκατάσταση, λες πράγματα που κάτω από διαφορετικές συνθήκες δε θα τα συζητούσες καν.


    Λοιπόν, ΔΕΝ θα το κάνεις track day car το Ζ για τους απλούστατους λόγους:


    1. Έχεις ήδη άγχος ''μη τυχόν και ζεσταθεί υπερβολικά''.

    2. Ακόμα κι αν αλλάξεις i/c, πάλι θα έχεις άγχος ...... ''μη τυχόν και ζεσταθεί υπερβολικά''.

    3. Αν ξεπεράσεις ψυχολογικά το (1) και το (2), με το που θα φτάσεις στη πίστα θα σε πιάσει το άγχος ......''Μα τι κάνω???? Μήπως μου ζεσταθεί υπερβολικά???''.

    4. Αν καταφέρεις να ξεπεράσεις το (1), το (2) και το (3), την ώρα πια που θα οδηγείς, θα σε πιάσεις τρελό άγχος ...... ''μη τυχόν και ζεσταθεί υπερβολικά''.

    5. Αν με κάποιο απίθανο τρόπο καταφέρεις να ξεπεράσεις και τα 4 παραπάνω, την ώρα που θα έχεις τελειώσει και θα είσαι με ανοιχτό το καπό, θα σκέφτεσαι: ''Μήπως ζεστάθηκε υπερβολικά??????''


    Άσε που μετά θα είσαι για full detailing όοοοοοοολο το αυτοκίνητο μέσα-έξω-πάνω-κάτω, πριν ησυχάσεις και μπορέσεις να κοιμηθείς το βράδυ.



    Πέρα της πλάκας ρε φίλε, πιστεύω ότι δεν είναι καλή ιδέα να χαλάσεις αυτό το πανέμορφο αμαξάκι και επιπλέον να του δημιουργήσεις και άσκοπες φθορές. Κράτα το και βγάζε το καμιά βόλτα εκεί γύρω γύρω να δουλεύει λίγο και βλέπουμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Υπομονή




    edit: Σκέφτεσαι να το τραβήξεις το τρέιλερ με τον άσσο ????? ΛοοοοοοΛ!!!!!!

    Μου την βαραει να το εχω κλειδωμενο χωρις να το βολταρω.....και απο την στιγμη που εχω αποφασισει να μην το δωσω, ψαχνω λυση...βεβαια μπορει μεχρι το σεπτεμβρη πολλα να αλλαξουν και να ξαναβγει κανονικα

    ΝΑΙ με τον ασσο ελεγα να το τραβαω.....λες να μην μπορει??
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  8. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dr. Yamastura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή,βάλτο όπως είναι στην πίστα να δεις εσύ ο ίδιος τι χρειάζεται και αν σου αρέσει και η οδήγηση σε πίστα.
    Μπες με το μαλακό και σιγά σιγά ανέβαζε ρυθμούς..
    Γνώμη μου:
    1.θα θες μπλοκέ(Δεν είναι απαραίτητο στην αρχή)
    2. αναρτήσεις(ούτε αυτό είναι απαραίτητο στην αρχή)
    3.IC μαζί με oilcooler
    αυτά στοιχίζουν περίπου 3500 ευρώ...Για αρχή...
    Εγώ από το να έριχνα λεφτά στο Ζ θα έπαιρνα κάτι φθηνό και θα το έκανα σιγά σιγά πιστάδικο.Για ντριφτ ή για χρόνους.
    Θα προτιμούσα να δώσω κάποια χρήματα για σεμινάρια ντριφτ ή για χρόνους.
    Θα έκανες και πιο σωστά μετά αυτό που θα σου άρεσε...
    Και έτσι να το βάλεις 10 φορές πίστα δεν παθαίνει τίποτα,αλλά αν το παρακάνεις
    θα αρχίσει να ζητά,κάτι που θα αποδειχθει ακριβό στη συνέχεια.
    Εν κατακλείδι βάλτο όπως είναι και αποφασίζεις στη συνέχεια...αν σε παίρνει κάνε και κάποια σεμινάρια αγωνιστικής οδήγησης.

    Γιατρε μου απο δικους μου (χωρις να ξερω ακριβως, περιπου) υπολογισμους, αν γινει λεω οτι θα φτασει στο 10000ρικο...
    Aπλα κανω σκεψεις και τις μοιραζομαι....τιποτα δεν ειναι σιγουρο, το σεπτεμβρη που θα εχουν τελειωσει και διακοπες, θα εχει δειξει και τι θα εχει γινει με την ολη κατασταση ...θα αποφασισω για το τι θα κανω μαζι του....δηλαδη για το αν θα μεινει ''βιτρινα'' η αν θα κανω κατι μαζι του...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  9. #7
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Z4 DCT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου την βαραει να το εχω κλειδωμενο χωρις να το βολταρω.....και απο την στιγμη που εχω αποφασισει να μην το δωσω, ψαχνω λυση...βεβαια μπορει μεχρι το σεπτεμβρη πολλα να αλλαξουν και να ξαναβγει κανονικα

    ΝΑΙ με τον ασσο ελεγα να το τραβαω.....λες να μην μπορει??
    Ρε άσε τις κλάψες και κοίτα να κατέβεις μεσοβδόμαδα καμιά παραλιά να βολτάρουμε τα cabriakia μας!!

    Υ.Γ:Θα φωνάξουμε και τον γδάρτη///Μ να δει τι πάει να πει διπλοσύμπλεκτο.
    Ο ηττημένος κερνάει Πιάτσα Καλαμάκι & μετά waffle house για να δείτε και κανα πιτσιρίκι με σορτσάκι και σαγιοναρούλα....

  10. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε άσε τις κλάψες και κοίτα να κατέβεις μεσοβδόμαδα καμιά παραλιά να βολτάρουμε τα cabriakia μας!!

    Υ.Γ:Θα φωνάξουμε και τον γδάρτη///Μ να δει τι πάει να πει διπλοσύμπλεκτο.
    Ο ηττημένος κερνάει Πιάτσα Καλαμάκι & μετά waffle house για να δείτε και κανα πιτσιρίκι με σορτσάκι και σαγιοναρούλα....
    Ο gdartis θα κερασει σουβλακια, γιατι κολονες θα φαει πολλες, λογο ees (εκανα και ομοιοκαταληξια) και θα βαρυνει.....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  11. #9
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν με πειράζει εμένα, γιατί όποιος χάσει θα με κεράσει και εμένα...
    Αλλα συμφωνώ με την τοποθέτησή σου, χαχαχα!!!

  12. #10

    Προεπιλογή

    Γιάννη για να πάς σε πίστα δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Στην πορεία θα φανεί αν ΘΕΣ κάτι. Δηλαδή ,ακόμα και το οιλ κούλερ θα μπορούσες να μην το βάλεις, απλά έναν γύρο θα μετράς δύο θα κρυώνεις! Στην πορεία μπορεί να σου λείπει στήριξη από το κάθισμα, ανάρτηση, φρένα κλπ
    Εγώ πιστεύω ότι πέρα από τα κουλερ, άντε και φρένα- διαφορικό (γιατί έτσι και αλλιώς θα τα έβαζες) δεν θα σου λείψει τίποτα.
    Είναι πραγματικά το τι ζητάς από το αμάξι και από την είσοδο σου στην πίστα...
    Ακόμα και η φθορά-καταπόνηση είναι σχετική. Υπό συνθήκες δεν διαφέρει καθόλου από έναν ''Άι Γιάννη''.
    Στο παραεπόμενο τρακ ντει, γιατι σε αυτό της Πέμπτης δεν μπορώ να πάω, αν θες πάμε μαζί να μπούμε με το δικό μου, να αποκτήσεις δική σου άποψη.

    υ.γ Να μην έχεις φάει

  13. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Z4 DCT (09-07-11)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP