Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Kenwood KVT-524DVD

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή Kenwood KVT-524DVD



    Εμπαξα με χαρά το Kenwood KVT-524DVD στο Ε46.
    Είχα τις αμφιβολίες μου στην αρχή, γιατί το συγκεκριμένο είναι με ανακλινόμενη οθόνη που όταν ανοίγει κρύβει λίγο τις εξόδους του κλιματισμού, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό καθώς μπορεί να λειτουργεί ακόμα και συρταρωμένο στη θήκη του χωρίς να χρειάζεται να έχεις όλη την οθόνη απλωμένη.
    Διπλωμένο λειτουργεί σε ολα τα mode ακόμα και στο navigation, όπου ακούς τις οδηγίες απλά δεν βλέπεις τον χάρτη.

    Λοιπόν, το συγκεκριμένο κέρατο, μπορεί να αλλάξει χρώμα στα display και να γίνει πορτοκαλί, όπως επίσης μπορεί να αλλάξει και το skin της οθόνης όπου μπορεί να μπεί πορτοκαλί (amber) μενού, καθώς και wallpaper BMW για ομορφιά.

    Η οθόνη είναι 7'' και είναι αφής.
    Η λειτουργία της είναι απλή και κατανοητή, χωρίς τρελά μενού και υπομενού, με μεγάλα κουμπιά ωστε να μην χρειάζεται να συγκεντρώνεις το βλέμμα σου εκεί και όχι στο δρόμο.
    Έχει DVD Player που παίζει τα πάντα, με μόνο πρόβλημα την φωτεινότητα στα μπροστινά καθίσματα.
    Σίγουρα δεν μπορεί ο διπλανός σου να βλέπει DVD χωρίς να σε ενοχλεί όταν οδηγείς, αν δεν έχεις κατεβάσει το κοντράστ στο 4/10.
    Η Οθόνη έχει καλη ανάλυση και για έναν παράξενο λόγο φαίνεται καλύτερα απο τα πίσω καθίσματα. Ισως είναι η κοντινή απόσταση που τονίζει κάποιες μικρές ατέλειες.
    Εχει θύρα USB και συνεργάζεται με iPone και με έναν έξτρα (που επίσης έμπαξα) αντάπτορα δουλεύει αρκετά καλά και με Bluetooth Handsfree.
    Έξτρα επίσης είναι ο δέκτης της τηλεόρασης (ΔΕΝ τον έβαλα) και έξτρα επίσης το NAVI το οποίο έβαλα και έτσουξε λίγο γιατί πάει πακέτο με τους ορίτζιναλ χάρτες ελλάδας και ευρώπης της MLS και το destinator.
    Ολο το κόλπο αυτό δίνει ήχο σε έναν τελικό τετρακάναλο Sony XM-4060GTX με ηχεία Focal μπροστά και MB Quart πίσω.

    Το αποτέλεσμα?
    Είναι καλό. Σε ήχο είναι ισάξιο και καλύτερο απο το harman kardon που βάζει η BMW.
    Σε ομορφιά, όχι.
    Παρόλο που μπήκε εκείνο το φιλέτο στην τρύπα για να ταιριάξει η πηγή, και παρόλο που όταν είναι κλειστή είναι κατάμαυρη και δεν ενοχλούν κουμπιά κτλ κτλ, υπολείπεται του εργοστασιακού.
    Το Navi είναι άψογο, έχει πολυ καλό σήμα και η λειτουργία καθοδήγησης είναι πολύ καλή.
    Δουλεύει σε δικό του ηχείο (το αριστερό του οδηγού) και όταν μιλάς στο τηλέφωνο, ακούς μουσική ή βλέπεις DVD σε ενημερώνει πολύ διακριτικά για το τι πρέπει να κάνεις.

    Σαν αγορά το συνιστώ έναντι του Alpine IVAD106R που επίσης είδα στο μαγαζί, κυρίως λόγω των κουμπιών του και των χρωμάτων του (απο λειτουργίες πάνω κάτω το ίδιο πράγμα) αλλά και του Clarion VRΧ888RBT που είναι πρακτικά η ίδια συσκευή αλλά με άλλο πληκτρολόγιο.

    H όλη εγκατάσταση (NAVI-BT) έγινε πίσω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού όπου τα κουτιά χώρεσαν μια χαρά, ενώ ο ενισχυτής παίζει στο πορτ μπαγκαζ άνετα στην πλάτη του καθίσματος. (την πιάνει όλη όμως).

    Ικανοποιημένος λοιπόν απο την πρώτη επαφή με το μηχάνημα αυτό.

    Tips - Ψάχνοντάς το, βήκα τιμές που είχαν απόκλιση έως και 160 ευρώ για το μηχάνημα. Η παγίδα είναι πως σου δίνουν 160 φτηνότερα την πηγή αλλά σου χρεώνουν ακριβότερα το NAVI και το BT.
    Σε μαγαζί που ήμουν έτοιμος να πάω αφού είχα ακούσει καλή τιμή, μετά δεν ξέρω τι με φώτισε και ρώτησα τιμή για ολο το κόλπο, όπου τελικά το έδινε πιό ακριβά απο τον ακριβότερο που είχα βρεί μέχρι στιγμής.

    Ο συνάδελφος Σιτάθης μπορεί να σας πει και αυτός τη δική του άποψη μιας και έχει το προηγούμενο μοντέλο αν θυμάμαι καλά στην κατοχή του.

  2. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (25-07-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    το νεο παιχνιδι του σιταματη, απλα "τα σπαει"...
    ειναι πολυ ευχρηστο και εχει ενα καρο δυνατοτητες...
    αντε καλοριζικο....

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ορίστε και μερικές πρόχειρες φωτό από το κενγουντάκι.
    είπαμε ορίτζιναλ BMW δεν γίνεται με τίποτα, αλλά τουλάχιστον δεν είναι ενοχλητικό και κυρίως δεν ξηλώθηκε το μισό αμάξι για να μπει.

    Ιδου το μηχανημα κλειστό


    Οθόνη έναρξης, σύντομα θα έχει τον Snoopy πάνω στο σπιτάκι του


    Βασικό Μενού

  5. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (25-07-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μπέζος - Παπαδοπούλου, θεϊκή σειρά Απαράδεκτοι


    το Ναβιγάτορ


    και η Ανάλυση του Ναβιγάτορ.


    κλείσιμο αλλά με ανοιχτή την πηγή (να παίζει δλδ)

  7. #5
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ψιλοαβολο να μη εχει display οταν ειναι 'μαζεμενο"

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  8. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ψιλοαβολο να μη εχει display οταν ειναι 'μαζεμενο"
    εχει τα κουμπιά απο κάτω που αλλάζουν σταθμό (preset) ανεβάζουν φωνή και προχωράνε τραγούδια στο CD ή το DVD ανάλογα.
    Το καλό είναι ότι αν έχεις βάλει πάνω το iphone adaptor δουλεύει και απο το iphone ολο το σύστημα, οπότε ντάξει, μικρό το κακό.

    Πάντως μαζεμένο μου κάνει καλύτερο, με ολο εκείνο το πανελ μπροστά στη μούρη μου θυμάμαι το στρατό τα άρματα με τα ρανταρ...

  9. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ψιλοαβολο να μη εχει display οταν ειναι 'μαζεμενο"
    αυτο ειναι αληθεια ! εχω μια 1din panasonic και η ελιψη display ειναι φοβερα αβολη ...ειναι και ενας απο τους λογους που παω για 2din !
    bbs rules ....

  10. #8
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει τα κουμπιά απο κάτω που αλλάζουν σταθμό (preset) ανεβάζουν φωνή και προχωράνε τραγούδια στο CD ή το DVD ανάλογα.
    Το καλό είναι ότι αν έχεις βάλει πάνω το iphone adaptor δουλεύει και απο το iphone ολο το σύστημα, οπότε ντάξει, μικρό το κακό.

    Πάντως μαζεμένο μου κάνει καλύτερο, με ολο εκείνο το πανελ μπροστά στη μούρη μου θυμάμαι το στρατό τα άρματα με τα ρανταρ...
    ειχα βαλει και εγω 1 din περσι,το καλοκαιρι σου κοβει το ''φρεσκο" θανατος.....
    δεν συγκρινεται εργονομικα τουλαχιστον με τοποθετηση 2din.
    μεγεια παντως καλη η ποιοτητα

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  11. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ, βασικά μου έδειξε και ενα 2din αλλά μου έλεγε κάτι τρελά ότι πρέπει να κοψει απο πίσω, να κατεβάσει το κλίμα κατω και ότι θέλει 2 μέρες + ενα πλαίσιο που κάνει κάμποσα λεφτά και καθώς το Ε46 είναι πλέον χόμπυ και όχι καθημερινό, είπα να μην το τολμήσω, μιας και έχει προτεραιότητα ένα άλλο έξοδο που έχει να κάνει με τα θαλασσινά πλάσματα και ειδικά αυτά που έχουν 8 πόδια.

  12. #10
    Εγγραφή
    29-12-09
    Περιοχή
    nea smyrni
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    387
    Thanked
    467
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σταματη ποσο αν επιτρεπεται? Ειμαι παντως φαν του οριτζιναλ (το οποιο και εμπαχθη πριν 3 μηνες).. Το κακο ειναι οτι ειναι ακριβο και οτι τα περισσοτερα aftermarket ειναι καλυτερα σε αναλυση και ταχυτητα ανταποκρισης... Οσο για το ξηλωμα μη το φοβασαι, απο εμπειρο μαστορα ειναι σαν να μην εγινε ποτε!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP