Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ερωτήσεις σχετικά με αγορά Ε36

  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ερωτήσεις σχετικά με αγορά Ε36

    Γεια σας αγαπητοί συμφορουμήτες. Σας ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν κάποιες από τις ερωτήσεις μου έχουν συζητηθεί στο παρελθόν, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής θέμα:

    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά ενός Ε36 316i που το βλέπω κάθε μέρα τις τελευταίες μέρες και μου κλείνει το μάτι, αφού το δικό μου 2λιτρο αυτοκίνητο πλέον δε μου κλείνει το μάτι, αλλά μου φωνάζει να στήσω κώλο. Τέλος πάντων...

    Το εν λόγω Ε36 είναι άσπρο, αψεγάδιαστο εξωτερικά και ανήκει σε ηλικιωμένο άντρα που πριν λίγους μήνες κατέθεσε πινακίδες. Το αυτοκίνητο είναι σταθμευμένο στο ίδιο σημείο και δεν έχει μετακινηθεί καθόλου τους τελευταίους 3 με 4 μήνες τουλάχιστον.

    Δεν ξέρω όμως χρονολογία, ούτε αν είναι facelift ή όχι. Ωστόσο έχει διζωνικό κλιματισμό και δερμάτινα καθίσματα.

    Ξεκαθαρίζω πως δεν έχω πάει το αυτοκίνητο σε κάποιο συνεργείο, ούτε έχω ξεκαθαρίσει με τον εαυτό μου και τον ιδιοκτήτη αν θέλω το αυτοκίνητο ή οχι. Με απασχολούν όμως τα εξής ερωτήματα, για να πάρω μια απόφαση:

    1. Τι διαφορές έχει το facelift Ε36 από το pre-facelift. Οι διαφορές είναι ουσιαστικές, ή μόνο οπτικές?

    2. Αν πούμε ότι αύριο συναντώ τον ιδιοκτήτη και ξεψαχνίζω το αυτοκίνητο, πριν το πάω σε συνεργείο. Τι πρέπει να προσέξω? Τι πρέπει να αναζητήσω? Δεν ξέρω τι χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο, αλλά πως μπορώ να δω αν είναι γυρισμένα?

    3. Η ακινησία τι επιπτώσεις μπορεί να έχει?

    4. Το αυτοκίνητο αυτή τη στιγμή δεν έχει πινακίδες. Μπορεί να γίνει μεταβίβαση χωρίς αυτές?

    5. Γενικά, τι κόστος χρήσης θα πρέπει να περιμένω από το συγκεκριμένο μοντέλο? Συγκριτικά, με την χρήση και οδηγώντας σαν τον Όσιο Πατάπιο, με το Volvo βγάζω 9l/100km μέση κατανάλωση. Δυστυχώς όμως έχει τεράστιο κόστος σέρβις και ανταλλακτικών. Για το BMW τι θα πρέπει να περιμένω?

    6. Από εξοπλισμός γενικά τι παίζει με τα Ε36? Οι φορτωμένες εκδόσεις τι περίπου είχαν? Βγήκαν με ESP?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με λίγα λόγια απο αυτά που ξέρω.
    Το κόστος συντήρησης είναι μιρκό, αν σκεφτείς μάλιστα οτι το Ε36 είναι το best seller και βρίσκεις ανταλλακτικά στο περίπτερο. Η ακινησία έχει κατα βάση επιπτώσεις στα πλαστικά και μονωτικά που ξεραίνονται, αλλά μετά απο τόσα χρόνια μάλλον θα θέλουν αλλαγή ετσι κι αλλιώς. Μηχανικά προβλήματα λόγο ακινησία θα έχει σε περίπτωση που δεν κούνησε για ΠΟΛΥ καιρό. Κατανάλωση εκεί που περιγράφεις. Θα τσεκάρεις απο το VIN χρονολογία και θα μάθεις αν είναι εισαγωγής ή όχι. Αν είναι εισαγωγής να τσεκάρεις το αμάξωμα ΠΟΛΥ καλά απο κάτω για σκουριές σοβαρές.

    Σχετικά με το facelift δεν ξέρω διαφορές πέρα απο οπτικές, αλλα στα Ε36 όλα γίνονται σχετικά εύκολα. Αν δεν είναι το κάνεις. Μηχανικά δεν ξέρω αν έχουν μικροδιαφορές. ESP αν είναι απο τα πρώτα δεν θα έχει και αν δεν έχει δεν θα μπορείς και να βάλεις, εκτός εαν κάνεις τρελές μετατροπές σε εγκεφάλους καλώδια και αισθητήρες, δλδ ξέχνα το. Αλλά η συμπεριφορά του Ε36 είναι κορυφαία και δεν πολυχρειάζεται, ίσα ίσα που κατα τη γνώμη μου το ESP σε "παραλύει" αν θέλεις οδηγηκά και χάνεις την εκγρήγορσή σου. Και εγώ στη αρχή το ήθελα, αλλά δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή που δεν το έχω, μάλιστα το αντίθετο όσο κουλό και αν φαίνεται.

    Δες εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8047 τα γνωστά θεματάκια και δες τα όσο μπορείς με μια πρώτη ματιά μόνος σου απο κοντά.
    Αν είναι καλό χτύπα το, το Ε36 είναι έρωτας!!!!!!!!!!!!!

  3. The Following 2 Users Say Thank You to kloukakis For This Useful Post:

    GiannisRob (25-06-11), Panos 316T (25-06-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    13-09-10
    Περιοχή
    Εδώ
    Μηνύματα
    1.477
    Thanked
    1476
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για μετάβαση θέλει κτεο, άδειά κυκλοφορίας και τα τέλη κυκλοφορίας πληρωμένα
    bmwfans.gr

    __________________
    عشق دریفت

  5. The Following User Says Thank You to ziaba For This Useful Post:

    GiannisRob (25-06-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    13-09-10
    Περιοχή
    Εδώ
    Μηνύματα
    1.477
    Thanked
    1476
    Rides
    1

  7. The Following User Says Thank You to ziaba For This Useful Post:

    GiannisRob (25-06-11)

  8. #5
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στον 1,5 χρονο συμβιωσης με το 36αρι πλην το σερβις το μονο προβλημα που μου εβγαλε ηταν τρομπαφρενου οπου το πισω φως των φρενων αναβε οποτε ηθελε..
    Τωρα η διαφορες των προφειλιφτ με φειςλιφτ ειναι μονο οπτικες απ οσο γνωριζω.

    Με χαλαρη και οικονομικη οδηγηση εκτος πολης εχω καταφερει καταναλωση 8λτ/100χλμ.Εντος πολης με οικονομικη οδηγηση δεν το εχω υπολογισει αλλα δεν καιει ιδιαιτερα.

    Τωρα τα συνηθηστερα εξτα των Ε36 ειναι
    -αεροδυναμικο πακετο Μ
    -Σπορ Καθισματα
    -Θερμαινομενα Καθισματα
    -Ηλιοροφη
    -Αεροσακοι Πλαινοι
    -Πισω ηλεκτρικα Παραθυρα
    -Αντισπιν
    -Cruise Control
    -Πισω δισκοφρενα
    -Υπολογιστης Ταξιδιου

    Οπως ειπε και ο kloukakis αν ειναι εισαγωγης κοιταξτε απο κατω για σκουρια.Ενα θεματακι με ραγισμενους θολους εχω ακουσει επισης.

    Ελπιζω να σε βοηθησα

  9. The Following User Says Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:

    GiannisRob (26-06-11)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP