Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Πίεση Ελαστικών

  1. #1
    Εγγραφή
    18-04-10
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    88
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή Πίεση Ελαστικών

    Σήμερα άλλαξα λάστιχα στο αυτοκίνητο μου e46 coupe facelift 2003 μοντέλο το οποίο έχει σύστημα για έλεγχο πίεσης ελαστικών. Ενώ περίμενα να δω μέσα στις ζάντες δίπλα στη βαλβίδα τους αισθητήρες δεν είχε κάτι τέτοιο. Δηλαδή σε εμένα δουλεύει μέσω του DSC και δεν έχει αυτούς τους αισθητήρες? Πάντως δούλευε κανονικά σε περίπτωση απώλειας πίεσης.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kellis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα άλλαξα λάστιχα στο αυτοκίνητο μου e46 coupe facelift 2003 μοντέλο το οποίο έχει σύστημα για έλεγχο πίεσης ελαστικών. Ενώ περίμενα να δω μέσα στις ζάντες δίπλα στη βαλβίδα τους αισθητήρες δεν είχε κάτι τέτοιο. Δηλαδή σε εμένα δουλεύει μέσω του DSC και δεν έχει αυτούς τους αισθητήρες? Πάντως δούλευε κανονικά σε περίπτωση απώλειας πίεσης.
    Ευχαριστώ
    Οπως το ειπες,αναγνωριζει μεσω των αισθητηρων στους τροχους την διαφορα των στροφων των τροχων. Σε περιπτωση απωλειας αερα σου βγαζει την ενδειξη.Ετσι αν αλλαξεις ζαντες παλι θα δουλευει κανονικα χωρις να χρειαστει να αλλαξεις κατι στις ζαντες.
    quattro ist fur sissies

  3. The Following 2 Users Say Thank You to savvas bmwdakias For This Useful Post:

    Kostas_1 (23-06-11), Panos 316T (26-06-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    18-04-10
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    88
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Απλά ρώτησα γιατί σε άλλο e46 είχα δει που είχε ένα πραγματάκι μέσα στη ζάντα πάνω στη βαλβίδα και μου έκανε εντύπωση. Ίσως επειδή εκείνο είναι πιο παλιό μοντέλο.
    Έχω βάλει καντράν από M3 και δεν θα δουλεύει μου είπε ο μάστορας που το έβαλε, αλλά αφού παίρνει από το DSC για ποιο λόγο δεν δουλεύει? Μήπως επειδή είναι το καντράν από παλιότερο μοντέλο M3 (πριν το 2003) σε σχέση με το δικό μου αυτοκίνητο?
    Ευχαριστώ

  5. #4
    Εγγραφή
    13-09-10
    Περιοχή
    Εδώ
    Μηνύματα
    1.477
    Thanked
    1476
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για ποίο λογο έβαλες κάντραν από m3?
    bmwfans.gr

    __________________
    عشق دریفت

  6. #5
    Εγγραφή
    01-02-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    20
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savvas bmwdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως το ειπες,αναγνωριζει μεσω των αισθητηρων στους τροχους την διαφορα των στροφων των τροχων. Σε περιπτωση απωλειας αερα σου βγαζει την ενδειξη.Ετσι αν αλλαξεις ζαντες παλι θα δουλευει κανονικα χωρις να χρειαστει να αλλαξεις κατι στις ζαντες.
    καλησπερα φιλε savva δηλαδη με τα παραπανω λεγομενα σου θα δουλευη κ σε εμενα ε90 που εχω αλαξει ζαντες κ πηστευωντασ οτι δεν υπαρχει περιπτοση να δοθλευη κ οτι εχει κατι επανω η μαμα ζαντα που δεν εχει φυσικα η καινουργια δεν το δοκιμασα καν

  7. #6
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για το ε90 δεν ξερω φιλε μου αλλα πολυ πιθανον να ειναι το ιδιο συστημα.Για κανε μια δοκιμη με ενα λαστιχο λιγο ξεφουσκωτο. Για δες θα σου βγαλει ενδειξη και πες μας και μας να ξερουμε.
    quattro ist fur sissies

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP