Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: Παρουσιαση Ε89 Ζ4 Power Techniques Magazine

  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή Παρουσιαση Ε89 Ζ4 Power Techniques Magazine

    Πριν περιπου 1,5 μηνα ειχα μια προταση απο το εν λογω περιοδικο για την παρουσιαση του αυτοκινητου μου στο τευχος Μαιου,μιας και ειχαν παρουσιαστει στο παρελθον βελτιωμενοι Ν54 σε καροτσες σειρας 3(Στρατος),σειρας 1(DIM135),αλλα ποτε σε καροτσα Ε89 Ζ4 και μαλιστα με κιβωτιο DCT.

    Δεχτηκα την προταση με μεγαλη χαρα και το ραντεβου για την φωτογραφηση και τις μετρησεις του αυτοκινητου κλειστηκε με συνοπτικες διαδικασιες για την πρωτη διαθεσιμη ημερα με καλο καιρο μετα την εβδομαδα του Πασχα.

    Ετρεχα και δεν εφτανα για να προλαβω την παρουσιαση...Ο κυριος Δημητριαδης προσφερθηκε και ρυθμισε το αυτοκινητο μου Μεγαλη Παρασκευη και μου αφιερωσε ολη την μερα του γι αυτο και τον ευχαριστω ιδιαιτερα.Οι προσπαθειες μου δε να βρω διαθεσιμο και δευτερο καινουριο πισω ελαστικο ηταν ακαρπες,γι αυτο και πηγα στις μετρησεις ετσι οπως ημουν,με μικρο αντικτυπο στο θεμα τον επιδοσεων απο σταση,μιας και το αυτοκινητο ξεκινουσε μονοπαντα και εφευγε προς τα αριστερα.Κατι δεκατακια θα τα κερδιζαμε και απο κει σιγουρα και θα γραφαμε κατι καλυτερο!!!Επισης η αφαιρεση του κοφτη στροφων παλι δεν βοηθησε στο 400αρι,αφου ο δεικτης στροφων με το Launch Control ενεργοποιημενο,εκανε "βουτια" στις 7250-7300rpm με αποτελεσμα να "κρεμαει" τραγικα στην αλλαγη απο 1η σε 2α.Ειναι στα αμεσα σχεδια μου να το φτιαξω το θεμα οταν επιστρεψω Αθηνα,αφου ο κοφτης θα ερθει παλι γυρω στις 6800-6900rpm.

    Πολυ καλο κλιμα στην φωτογραφηση,η οποια εγινε κοντα σε καποιο θερμοκηπιο στην περιοχη του Μαραθωνα και ακολουθως εγιναν και οι καθιερωμενες μετρησεις στην γνωστη "Κρυφη" ευθεια.Σχετικα καλη ασφαλτος,λιγο σκονισμενη εξαιτιας των εντονων αερηδων την ημερα εκεινη,αλλα αξια συμμαχος στις επιδοσεις απο σταση.Παρολη την επιθυμια μου να μετρηθει το αυτοκινητο στην Περιφερειακη Αιγαλεου(λογω καλυτερης ποιοτητας οδοστρωματος)πηρα αρνητικη απαντηση,διοτι εκει δεν θα μπορουσαμε να ολοκληρωσουμε μετρηση και να εχουμε εικονα για επιδοσεις στο χιλιομετρο απο σταση.

    Ο "light" πρωτο σταδιο Ν54(λογω ελλειψης aftermarket ελευθερης εξατμισης,καθως και εισαγωγης) του Ζ4 εκλεψε τις εντυπωσεις στις μετρησεις και ετσι εγινε το πιο αποδωτικο 35αρι που εχει περασει απο τις σελιδες του Power Techniques.Οχι ομως σε απολυτα νουμερα ροπης και ιπποδυναμης,μιας και εκει τα πρωτια κατεχει το 335 του συμφορουμιτη Στρατου.

    Το μοναδικο μελανο σημειο της παρουσιασης ειναι το τυπογραφικο λαθος των συντακτων,κατα το οποιο δηλωθηκε οτι το αυτοκινητο μου εχει 70kg ροπης στον στροφαλο(που τετοια τυχη;;;)!!!

    Τελειωνοντας,θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στο περιοδικο Power Techniques,που μου εδωσε την δυνατοτητα να προβαλω στον κοσμο τις δυνατοτητες που εχει αυτο το τεχνολογικο διαμαντι της αυτοκινησης που λεγεται Ν54.Διπλο μπραβο στους δυο συντακτες του περιοδικου(Βασιλης και Δανιηλ),χαρη στους οποιους το περιοδικο εξακολουθει να τυπωνεται και να κυκλοφορει(ακομα και ο τομεας των εκδοσεων παρουσιαζει κριση!!!).

    Σας παραθετω αυτουσιες τις μετρησεις οπως παρουσιαζονται στο περιοδικο,αλλα χωρις φωτογραφικο υλικο απο την παρουσιαση μιας και προσωρινα δεν εχω την δυνατοτητα.


    Παμε λοιπον:

    ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ ΑΠΟ ΣΤΑΣΗ

    km/h*******sec

    0-60*******2.75
    0-80*******3.65
    0-100******4.68
    0-120******5.93
    0-140******7.54
    0-160******9.39
    0-180*****11.63
    0-200*****14.46
    0-220*****17.95
    0-240*****22.77


    ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΑΠΟ ΣΤΑΣΗ

    m********** sec@km/h

    18********* 2.41@53.21
    60********* 4.41@95.51
    100******** 5.76@117.60
    200******** 8.44@149.89
    400******* 12.69@187.14
    600******* 16.30@211.09
    800******* 19.57@227.55
    1000*******22.66@239.52


    ΡΕΠΡΙΖ


    km/h********** sec

    80-110******** 1.8
    100-140******* 2.87



    km/h********** sec

    100-140******* 2.85
    140-180******* 3.95


    ROLL-ON

    km/h********* sec

    60-120******* 3.48
    60-160******* 6.98
    60-200******* 12.16


    Ο Θεος να σας εχει ολους καλα!!!

    Δημητρης


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  2. The Following 6 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    bill_m3 (27-05-11), bimmer-corfu (17-11-11), gant (27-05-11), S8N (27-05-11), stratos (27-05-11), z3outofmind (27-05-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karizma Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων

    0-160******9.39

    0-200*****14.46

    WTF???????

  4. #3
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπράβο ρε Δημήτρη. Χαίρομαι που έχεις ίσως ένα απο τα γρήγορα και low profile και πανέμορφα Ζ4 που κυκλοφορούν. Ο Καράφλας (Δημητριάδης) απέδειξε μια ακόμα φορά τις ικανότητες του και το μεράκι που έχει. Μπράβο και στους δυό σας.

    Με τον Δημήτρη δεν έχω καμία επαφή σε επιδώσεις. Αυτό για δύο λόγους. Εχει ένα απίστευτο κιβώτιο που σε 4 αλλαγές ταχύτητας δίνει πλεονέκτημα πάνω απο 1.2 δευτερόλεπτα και στο οτι λόγω προγραμματισμού είναι πιο γεμάτο μετά τις 5000 rpm ενώ εμένα πέφτει η δύναμη λόγω συντηριτικού αβάνς.

    Μπράβο ρε Δημήτρη. Μετά το τεύχος Ιανουαρίου που ήταν το δικό μου θα πάω ξανά στο περίπτερο για να θαυμάσω την ασπρούλα σου

  5. The Following 2 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    Karizma Z4 (27-05-11), S8N (27-05-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο ρε Δημήτρη. Χαίρομαι που έχεις ίσως ένα απο τα γρήγορα και low profile και πανέμορφα Ζ4 που κυκλοφορούν. Ο Καράφλας (Δημητριάδης) απέδειξε μια ακόμα φορά τις ικανότητες του και το μεράκι που έχει. Μπράβο και στους δυό σας.

    Με τον Δημήτρη δεν έχω καμία επαφή σε επιδώσεις. Αυτό για δύο λόγους. Εχει ένα απίστευτο κιβώτιο που σε 4 αλλαγές ταχύτητας δίνει πλεονέκτημα πάνω απο 1.2 δευτερόλεπτα και στο οτι λόγω προγραμματισμού είναι πιο γεμάτο μετά τις 5000 rpm ενώ εμένα πέφτει η δύναμη λόγω συντηριτικού αβάνς.

    Μπράβο ρε Δημήτρη. Μετά το τεύχος Ιανουαρίου που ήταν το δικό μου θα πάω ξανά στο περίπτερο για να θαυμάσω την ασπρούλα σου
    Θα μας τρελανεις Στρατο!!!Μονο κατι δεκατακια εχουμε ρε φιλε διαφορα...Τα αυτοκινητα μας ειναι το ιδιο ακριβως!!!

    Ασε που το δικο σου τωρα πηρε τα πανω του με την εξατμιση!!!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  7. #5
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να σημειωσω πως οι μετρησεις εγιναν οπως επιβαλει το περιοδικο,δηλαδη με 2 ατομα και ρεζερβουαρ στο 1/2(το δικο μου ηταν στα 3/4 εκεινη την μερα),δηλαδη μεικτο βαρος γυρω στα 1730 κιλα


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  8. #6
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και το 400άρι είναι καλό για δικίνητο. Το τετρακίνητο ΤΤ μου (265) το είχε στα 14.2 αν θυμάμαι καλά. Χαρακτηριστικά σκεφτείτε πως νέο S3 (TFSI) με big turbo (TD06 20G) και 420 στρόφαλο έχει μετρηθεί από το Power 0-400 sta 12,56 και ταχύτητα εξόδου 185 km/h.

  9. #7
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δημήτρη δεν έχουμε επαφή. Στο πάτα πετάγεσαι 2 αυτοκίνητα μπροστά (τουλάχιστον με το παλιό set-up σου) γιατί όχι και τώρα. Στις αλλαγές πρέπει να βάλω τον καλήτερο μου ευατό αλλα και πάλι..... Εχεις 7 σχέσεις και είσαι πιο κοντός και στα ψηλά σε μάζευα. Τώρα θα ήθελα πολύ να δοκιμάσουμε να δούμε διαφορές. Ξέρεις οτι δεν έχω κολλήματα. Ελπίζω στην ερχόμενη εβδομάδα να ξαναδοκιμάσουμε.

    Ενσταση για τον κόφτη στροφών. Μην παίζεις με αυτά, και καλός προγραμματισμός να γίνει, ξεμένεις απο καύσιμο. Μην το ζορίζεις τόσο. Σκέψου οτι την τετάρτη την αλλάζω στις 6100 γιατί δεν έχει νόημα μετά

  10. #8
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    WTF???????

    Μπάξε ένα ess τώρα που σου κανα τα κονέ κι άστα λόγια.

  11. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δημήτρη σε έξοδα μας βάζεις!!!

    Θα το πάρω αύριο να θαυμάσω το θηρίο σου!!

  12. The Following User Says Thank You to bill_m3 For This Useful Post:

    Karizma Z4 (27-05-11)

  13. #10
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη δεν έχουμε επαφή. Στο πάτα πετάγεσαι 2 αυτοκίνητα μπροστά (τουλάχιστον με το παλιό set-up σου) γιατί όχι και τώρα. Στις αλλαγές πρέπει να βάλω τον καλήτερο μου ευατό αλλα και πάλι..... Εχεις 7 σχέσεις και είσαι πιο κοντός και στα ψηλά σε μάζευα. Τώρα θα ήθελα πολύ να δοκιμάσουμε να δούμε διαφορές. Ξέρεις οτι δεν έχω κολλήματα. Ελπίζω στην ερχόμενη εβδομάδα να ξαναδοκιμάσουμε.

    Ενσταση για τον κόφτη στροφών. Μην παίζεις με αυτά, και καλός προγραμματισμός να γίνει, ξεμένεις απο καύσιμο. Μην το ζορίζεις τόσο. Σκέψου οτι την τετάρτη την αλλάζω στις 6100 γιατί δεν έχει νόημα μετά
    Και εγω περιπου τοσο στροφαρω Στρατο,αντε λιγο παραπανω,απλα θα τον φερω εκει μονο για το Launch Control και για τον λογο που εξηγησα παραπανω.Καλο θα του κανει!!!

    Θα δοκιμασουμε σε εναν μηνα περιπου που επιστρεφω!!!Δεν θυμαμαι να με μαζευες Στρατο στα ψηλα,με οποιο setup και αν ειχα...Εκει ειναι εξαλλου το δυνατο μου σημειο!!!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP