Σελίδα 1 από 17 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 162

Θέμα: Αλοιφαδόροι: είδη και οδηγός σωστής χρήσης

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή Αλοιφαδόροι: είδη και οδηγός σωστής χρήσης

    Eπειδή το car detailing (περιποίηση του αυτοκινήτου ελληνιστί) είναι μια από τις αγαπημένες μου ασχολίες και τα τελευταία τρία χρόνια έχω εντρυφήσει αρκετά στον τομέα αυτό (ερασιτεχνικά πάντα), σας παραθέτω δύο από τους πιο πλήρεις οδηγούς χρήσης αλοιφαδόρου που έχω βρει στο ίντερνετ και πιο συγκεκριμένα στο www.detailingworld.co.uk, ένα από τα μεγαλύτερα και πιο εξειδικευμένα site του χώρου παγκοσμίως.

    Ο πρώτος οδηγός αφορά τους περιστροφικούς αλοιφαδόρους (rotary polishers) που γενικά είναι κάπως απαιτητικοί στη χρήση τους (από την άποψη ότι μπορεί να προκληθούν ζημιές στο χρώμα αν δε χρησιμοποιηθούν σωστά) και ενδείκνυνται για πιο ταλαιπωρημένα χρώματα. Καλό είναι πριν τη χρήση τέτοιου αλοιφαδόρου να εξασκηθεί κανείς σε κάποια παλιά λαμαρίνα ή σε κάποιο παλιό αυτοκίνητο, μέχρι να "πάρει τον αέρα" του μηχανήματος.
    https://www.detailingworld.co.uk/for...ction+polisher

    Ο δεύτερος οδηγός αφορά τους παλμικούς αλοιφαδόρους (dual action ή orbital polishers), οι οποίοι είναι πολύ πιο κατάλληλοι από τους πρώτους για ερασιτεχνική χρήση, αφού η κίνησή τους δεν είναι αμιγώς κυκλική και γι'αυτό το λόγο αναπτύσσουν πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες σε σχέση με τους rotary και έτσι είναι πολύ δύσκολο να γίνει ζημιά στο βερνίκι λόγω κακής χρήσης. Το μόνο μειονέκτημά τους είναι ότι υστερούν κάπως σε αποτελεσματικότητα σε σχέση με τους rotary ως προς την αφαίρεση μεγάλων γρατζουνιών, "χοντρής αράχνης" και μερικών άλλων φαινομένων που συναντώνται σε παλαιότερα ή μη σωστά περιποιημένα χρώματα. Ωστόσο, για απλά γυαλίσματα σε πιο καινούρια χρώματα, κέρωματα (αν και εκεί να προτιμάτε το χέρι) κλπ. είναι πολύ αποδοτικοί και φιλικοί.
    https://www.detailingworld.co.uk/for...ction+polisher

    Φαντάζομαι ότι όσοι ασχολούνται ζεστά με το θέμα του car detailing, θα βρουν τους οδηγούς αυτούς πολύ κατατοπιστικούς και χρήσιμους. Αλλά και για τους υπόλοιπους, ποτέ δεν είναι αργα!
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  2. The Following 6 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    BILL007 (04-04-12), Dathanaso (15-02-11), Karizma Z4 (07-02-12), Propulsive (04-07-10), Stefanos_Cool (17-06-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδή το car detailing (περιποίηση του αυτοκινήτου ελληνιστί) είναι μια από τις αγαπημένες μου ασχολίες και τα τελευταία τρία χρόνια έχω εντρυφήσει αρκετά στον τομέα αυτό (ερασιτεχνικά πάντα), σας παραθέτω δύο από τους πιο πλήρεις οδηγούς χρήσης αλοιφαδόρου που έχω βρει στο ίντερνετ και πιο συγκεκριμένα στο www.detailingworld.co.uk, ένα από τα μεγαλύτερα και πιο εξειδικευμένα site του χώρου παγκοσμίως.

    Ο πρώτος οδηγός αφορά τους περιστροφικούς αλοιφαδόρους (rotary polishers) που γενικά είναι κάπως απαιτητικοί στη χρήση τους (από την άποψη ότι μπορεί να προκληθούν ζημιές στο χρώμα αν δε χρησιμοποιηθούν σωστά) και ενδείκνυνται για πιο ταλαιπωρημένα χρώματα. Καλό είναι πριν τη χρήση τέτοιου αλοιφαδόρου να εξασκηθεί κανείς σε κάποια παλιά λαμαρίνα ή σε κάποιο παλιό αυτοκίνητο, μέχρι να "πάρει τον αέρα" του μηχανήματος.
    https://www.detailingworld.co.uk/for...ction+polisher

    Ο δεύτερος οδηγός αφορά τους παλμικούς αλοιφαδόρους (dual action ή orbital polishers), οι οποίοι είναι πολύ πιο κατάλληλοι από τους πρώτους για ερασιτεχνική χρήση, αφού η κίνησή τους δεν είναι αμιγώς κυκλική και γι'αυτό το λόγο αναπτύσσουν πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες σε σχέση με τους rotary και έτσι είναι πολύ δύσκολο να γίνει ζημιά στο βερνίκι λόγω κακής χρήσης. Το μόνο μειονέκτημά τους είναι ότι υστερούν κάπως σε αποτελεσματικότητα σε σχέση με τους rotary ως προς την αφαίρεση μεγάλων γρατζουνιών, "χοντρής αράχνης" και μερικών άλλων φαινομένων που συναντώνται σε παλαιότερα ή μη σωστά περιποιημένα χρώματα. Ωστόσο, για απλά γυαλίσματα σε πιο καινούρια χρώματα, κέρωματα (αν και εκεί να προτιμάτε το χέρι) κλπ. είναι πολύ αποδοτικοί και φιλικοί.
    https://www.detailingworld.co.uk/for...ction+polisher

    Φαντάζομαι ότι όσοι ασχολούνται ζεστά με το θέμα του car detailing, θα βρουν τους οδηγούς αυτούς πολύ κατατοπιστικούς και χρήσιμους. Αλλά και για τους υπόλοιπους, ποτέ δεν είναι αργα!
    Πολύ καλό και χρήσιμο για όλους μας!!!

    Μπράβο!!!

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Είμαι φαν του detailing και επειδή έχω αμελήσει με το θέμα τον τελευταίο καιρό, θα μου φανούν πολύ χρήσιμες αυτές οι οδηγίες.

    Έχω να συμπληρώσω κι εγώ κάποιες πιό "hardcore" πρακτικές κυρίως για επιδιορθώσεις μικροζημιών κλπ. αλλά θα αναφερθώ σ' αυτές σε μελλοντικά μου thread..

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    άλλα έξοδα τώρα.....!

    δεν μας έφταναν ολα τα άλλα....θα αρχίζουμε κ να το τρίβουμε επαγγελματικά!!!

    Να σαι καλά φίλε μου που μας μπριζώνεις μ αυτά τα ωραία κόλπα....

  6. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    Dathanaso (15-02-11)

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να'στε καλά παιδιά! Βασίλη δεν είναι και πολλά τα λεφτά που απαιτούνται για έναν μέσο αλοιφαδόρο, μερικά pads και 2-3 αλοιφές, μπροστά στη δουλειά που κάνουν! Με λίγο παραπάνω από 150 ευρώ είσαι καλυμμένος αρχικά και με τον καιρό η συλλογή μεγαλώνει, όπως και ο εθισμός...κάτι σαν το μπάξιμο ένα πράμα!
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  8. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ να σας πω την αλήθεια, τον φοβάμαι ολίγον τον αλοιφαδόρο...
    Μου φαίνεται θα καταστρέψω το χρώμα!!

  9. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bill987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να σας πω την αλήθεια, τον φοβάμαι ολίγον τον αλοιφαδόρο...
    Μου φαίνεται θα καταστρέψω το χρώμα!!
    και καλα κανεις... ο αλοιφαδορος θελει "χερι" και φυσικα σε οποιον το'χει του φαινεται πολυ απλο αλλα δεν ειναι.
    Λιγο να σου "φυγει" θα γεμισει το αμαξι φεγγαρια...

  10. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    εμενα θα μ ενδιαφερε παντως να μου προτεινει ο συμφορουμιτης ...ποιον θα μπορουσα να παρω που να μην προκαλεσω ζημια......!

  11. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα θα μ ενδιαφερε παντως να μου προτεινει ο συμφορουμιτης ...ποιον θα μπορουσα να παρω που να μην προκαλεσω ζημια......!

    Kαταρχάς, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παίρνεις παλμικό που (σχεδόν) ό,τι και να κάνεις, ζημιά στο χρώμα δεν προκαλείται. Οι πιο συνηθισμένοι είναι οι εξής: ο πιο οικονομικός που είναι της kestrel: https://www.shinearama.co.uk/product...d=KES-DAS6KIT2 και ο ακριβότερος που είναι της meguiars: https://www.shinearama.co.uk/product.php?id=MEG-G220.

    Οι διαφορές τους είναι πραγματικά ελάχιστες, οπότε εγώ θα πήγαινα με κλειστά μάτια για τον αλοιφαδόρο της kestrel. Στο link που δίνω προσφέρεται και με δύο βασικά pads, οπότε παίρνεις και 2 αλοιφές (μια χοντρή και μια πιο ψιλή) και καθάρισες. Και ο meg βέβαια προσφέρεται με διάφορα pads, αν ψάξεις λίγο το site που σου έδωσα θα βρεις κάποιες ενδεικτικές τιμές. Για αγορές από Ελλάδα απλά θα απογοητευτείτε. Ο kestrel δεν νομίζω καν ότι υπάρχει και ο meg ξεκινάει από 220+ ευρώ και μαζί με κάποιες αλοιφές και pads που δίνονται σαν σετ χτυπάει 300-350!

    Πάντως παιδιά, όσοι ασχολείστε έστω και λίγο με την περιποίηση του αυτοκινήτου ένας αλοιφαδόρος θα σας ήταν πολύ χρήσιμος, αφού εξαφανίζει αράχνες και γρατζουνιές όπου το χέρι δε μπορεί με τίποτα (δεν πα να είσαι και ο Hulk!) και αν μιλάμε για παλμικό αλοιφαδόρο οι κίνδυνοι είναι απειροελάχιστοι. Πιστεύω ότι είναι ένα χρήσιμο μπάξιμο που θα βγάζει πίσω τα λεφτά του για μια ζωή...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 25-12-09 στις 21:07
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  12. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης αλλα και επειδη τι πιο βαρετο απο το να συμφωνουν ολοι με ολα εχω να πω το εξης
    Οσο τεραστια και αν ειναι η ικανοποιηση που σου δινει η δημιουργια οταν κανεις κατι μονος σου θα πρεπει να εκτιμαται αναλογως της καταστασης και του βαθμου δυσκολιας του εγχειρηματος, το γυαλισμα -κερωμα ενος (ισως και πανακριβου) αυτοκινητου δεν ειναι το ιδιο με την αλλαγη μιας λαμπας ή καποιας αλλης ασημαντης "επεμβασης".
    Αυτο που θελω να πω ειναι σε καποιους πιανει το χερι τους που λεγαμε ή και εχουν εμπειρια αλλα υπαρχει πολυς κοσμος που δεν το΄χει το αθλημα, εδω επαγγελματιες υπαρχουν που ειναι σκιντζηδες.
    Τεσπα εγω προσωπικα εχοντας δει παρα πολλες φορες τα λεγομενα φεγγαρια που γινονται... δεν θα τον χρησιμοποιουσα στο αμαξι μου μιας και δεν εχω την παραμικρη δεξιοτεχνια της τεχνικης χρησης του.

Σελίδα 1 από 17 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP