Σελίδα 7 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 162

Θέμα: Αλοιφαδόροι: είδη και οδηγός σωστής χρήσης

  1. #61
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επειδή λέω το ΠΣΚ που μας έρχεται να γίνω και εγώ λίγο σαν τον τρελλό που είχε ποστάρει ο Monsta (πλάκα κάνω..), θα ξεκινήσω με πλαστελινούλα, μετά SRP και ακόμη δεν έχω αγοράσει κερί.....
    Το collinite που αναφέρετε πιο πάνω πού το πουλάνε....?
    Να πάω να πάρω ένα εαν είναι....

    (Υ.Γ: Πριν 3 εβδομάδες πέρασα το αυτοκίνητο με nanotechnology κερί της ΒΜW)

  2. #62
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή λέω το ΠΣΚ που μας έρχεται να γίνω και εγώ λίγο σαν τον τρελλό που είχε ποστάρει ο Monsta (πλάκα κάνω..), θα ξεκινήσω με πλαστελινούλα, μετά SRP και ακόμη δεν έχω αγοράσει κερί.....
    Το collinite που αναφέρετε πιο πάνω πού το πουλάνε....?
    Να πάω να πάρω ένα εαν είναι....

    (Υ.Γ: Πριν 3 εβδομάδες πέρασα το αυτοκίνητο με nanotechnology κερί της ΒΜW)
    Το collinite 915 πωλείται εδώ: https://www.swell.gr/car/index.php?p...mart&Itemid=72
    Είναι ένα πάρα πολύ δυνατό κερί από άποψη προστασίας και από τα καλά από άποψη αισθητικού αποτελέσματος.

    Αν τώρα το αμάξι σου έχει σκούρο χρώμα και θες περισσότερο βάθος, μπορείς να πάρεις το κορυφαίο lusso oro: https://www.swell.gr/car/index.php?p...mart&Itemid=72
    Το κερί αυτό προσφέρει πιο όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα από το 915, αλλά διαρκεί περίπου το μισό, δηλαδή κανα δίμηνο.
    Αν δε σε ενοχλεί να κερώνεις πιο συχνά το αυτοκίνητό σου και έχει και σκούρο χρώμα, τότε πήγαινε καλύτερα σε αυτό.

    PS Καλύτερα τέτοιες ερωτήσεις να γίνονται στο τόπικ με τις γενικές απορίες περί detailing, γιατί το παρόν αφορά μόνο τα περί των αλοιφαδόρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 18-11-10 στις 12:52
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  3. #63
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο και ζητώ συγγνώμη
    Μεταφέρομαι εκεί..

  4. #64
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ας μείνουμε on-topic.

    Πριν λίγες μέρες πήρα πίσω τον ηλεκτρονικό μου rotary τον FLEX (γομάρι τον λέω, γιατί είναι) από service. Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα έναν εφεδρικό των 150 ευρώ και το μόνο που έχω να πω τώρα που έχω πάλι το 'εργαλείο' στα χέρια μου είναι ......ουαου !!!

    Ο FLEX μπορεί να είναι θεόβαρος και δύσκολος για τον ερασιτέχνη, αλλά ο τρόπος λειτουργίας του είναι 'αλλού'. Κάτι σα V12 vs I-4. Καμία επαφή στο βελούδινο στροφάρισμα, αλλά και το συγκεκριμένο βάρος δεν είναι απλά περιττά κιλά, είναι ακριβώς μοιρασμένο στο μηχάνημα όπως πρέπει για να γίνει σωστή δουλειά.

    Επίσης περιορίζονται στο ελάχιστο τα ολογράμματα (ακόμα και με χοντρή αλοιφή), εκεί που με τον άλλο παιδευόμουνα να τα διορθώσω με τις ώρες.

    O FLEX μπορεί να κοστίζει 3 φορές τα χρήματα του κινέζικου και να είναι ασύμφορος για τον ερασιτέχνη, όμως ένα καλό εργαλείο σαν αυτό είναι must στα χέρια ενός επαγγελματία. Είναι τόσο καλός που δεν μπόρεσα να αντισταθώ και πήρα και το καινούριο τους μοντέλο σε παλμικό

  5. #65
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εννοείται Κώστα!
    Η Flex σαν μάρκα μπορεί να μην την ξέρουν πολλοί...., αλλά θεωρείται η top μάρκα σε ηλεκτρικά εργαλεία μαζί με τα Metabo (Bosch, Dewalt κλπ είναι πολύ πίσω..)
    Και ειδικά σε αλοιφαδόρους η Flex είναι μακράν μπροστά...

  6. #66
    Εγγραφή
    26-11-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλησπερα στην παρεα της BMW.Εγω προσωπικά δεν ειμαι κατοχος BMW,αλλα επειδη με ενδειαφερει το θέμα θα ηθελα ορισμενες απαντησεις απο οσους γνωριζουν.Ψάχνοντας για αλοιφαδορους στο google,μου εβγαλε η αναζητηση και το συγκεκριμενο forum,που ομολογω το βρηκα παρα πολυ ενδειαφερον οσον αφορα το συγκεκριμενο θέμα συζητησης σας.Ενδειαφερομαι να αγορασω εναν αλοιφαδορο αλλα δεν ξερω τι ακριβως,επροκειτο να το χρησιμοποιησω σε λεωφορειο, το οποιο αγορασθηκε καινουργιο και τωρα ειναι 2 ετων.Βεβαια οχι οτι χρειαζεται το χρωμα του καποια αναναεωση,γιατι ειναι καινουργιο ακομη,αλλα απο την αντιπροσωπια μου ειπαν οτι ενα κερωμα, χρειαζεται εάν θέλω να προστατεψω το χρωμα του(μεταλλικο,περλα).Βέβαια ημουν ετοιμος να παραγγειλω ενα μηχανημα της Einhell,αλλα μολις διαβασα το σχετικό αρθρο,κατεβασα ταχυτητα και ειπα να το ψαξω λιγο παραπανω σαν ασχετος ερασιτεχνης.Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον αλιφαδόρο οχι πολυ ακριβο μεχρι 100-120¤, και αλειφες,κερια γιατι στο εμποριο γινεται χαμος και σαν ασχετος μην φορτωθω καμια @αλακια, και τρεχω και δεν φτανω,και απο μαλλι βγω και κουρεμενος.Βρηκα ενα της EINHELL, σε καλη τιμη αλλα δεν ξερω τι σοι ειναι.Σαν ερασιτεχνης μου φαινοταν το ολο σκηνικο πανευκολο,αλλα μολις διαβασα τα παραπανω για φεγγαρια κ.α μου ηρθαν αστρα.Δεν θελω να προκαλεσω ζημια,θελω να κανω καλη δουλεια, γιατι τα 600¤ για γυαλισμα στην αντιπροσωπεια ειναι παρα πολλα.

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    nikosmagiq

  7. #67
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νικο καλως ηρθες στη παρεα.

    Κατσε να το δουν οι ειδικοι ....

  8. #68
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εχω μια ερωτηση:

    τα 'φεγγαρια' απο κακη χρηση αλοιφαδορου σημαινει οτι εχει παθει ζημια το βερνικι και δεν φτιαχνεται?
    πατα και εσυ ενα m3.. δεν πανε μια..

  9. #69
    Εγγραφή
    19-11-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αλοιφαδόροι: είδη και οδηγός σωστής χρήσης

    Το κερί μόνο με το χέρι το περνάμε.......


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #70
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikosmagiq Εμφάνιση μηνυμάτων
    μολις διαβασα τα παραπανω για φεγγαρια κ.α μου ηρθαν αστρα.Δεν θελω να προκαλεσω ζημια,θελω να κανω καλη δουλεια, γιατι τα 600¤ για γυαλισμα στην αντιπροσωπεια ειναι παρα πολλα.
    Μηχανήματα υπάρχουν πολλά, αλλά μιας που δεν έχεις ιδέα όσο αφορά τη χρήση του, θα σου πρότεινα να μη πάρεις κανένα, μιας που εγγυημένα θα κάνεις ζημιά. Πάρε 1-2 λίτρα κερί, 2-3 πακέτα βαμβάκι και καμιά 10αριά πανιά μικρο-ινών και ξεκίνα να απλώνεις και να σκουπίζεις ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω μια ερωτηση:

    τα 'φεγγαρια' απο κακη χρηση αλοιφαδορου σημαινει οτι εχει παθει ζημια το βερνικι και δεν φτιαχνεται?
    Εξαρτάται το πόσο βαθιά είναι η ζημιά. Μερικοί άσχετοι κάνουν ανεπανόρθωτη ζημιά. Τα 'απλά' φεγγάρια πάντως δεν είναι κάτι που δεν φτιάχνεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κερί μόνο με το χέρι το περνάμε.......

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ποιος το είπε αυτό ???

Σελίδα 7 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP