Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 162

Θέμα: Αλοιφαδόροι: είδη και οδηγός σωστής χρήσης

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης αλλα και επειδη τι πιο βαρετο απο το να συμφωνουν ολοι με ολα εχω να πω το εξης
    Οσο τεραστια και αν ειναι η ικανοποιηση που σου δινει η δημιουργια οταν κανεις κατι μονος σου θα πρεπει να εκτιμαται αναλογως της καταστασης και του βαθμου δυσκολιας του εγχειρηματος, το γυαλισμα -κερωμα ενος (ισως και πανακριβου) αυτοκινητου δεν ειναι το ιδιο με την αλλαγη μιας λαμπας ή καποιας αλλης ασημαντης "επεμβασης".
    Αυτο που θελω να πω ειναι σε καποιους πιανει το χερι τους που λεγαμε ή και εχουν εμπειρια αλλα υπαρχει πολυς κοσμος που δεν το΄χει το αθλημα, εδω επαγγελματιες υπαρχουν που ειναι σκιντζηδες.
    Τεσπα εγω προσωπικα εχοντας δει παρα πολλες φορες τα λεγομενα φεγγαρια που γινονται... δεν θα τον χρησιμοποιουσα στο αμαξι μου μιας και δεν εχω την παραμικρη δεξιοτεχνια της τεχνικης χρησης του.

    Αυτό που λες είναι πολύ σωστό. Απλά οι παλμικοί αλοιφαδόροι είναι σχεδόν αδύνατο να δημουργήσουν προβλήματα, ακόμα και πολύ απλά όπως τα φεγγάρια που ανέφερες (που είναι αρκετά εύκολα στην αφαίρεσή τους από κάποιο ειδικό), γιατί όπως είπα δεν δημιουργούν μεγάλη θερμότητα στη λαμαρίνα και έτσι το χρώμα δεν κινδυνεύει. Το πιο πιθανό είναι να μην δεις επιθυμητά αποτελέσματα επειδή σαν μηχάνημα είναι πολύ ήπιο και πιθανόν να μην αφαιρέσει στο 100% κάποιες ατέλειες του χρώματος (πχ αράχνες, οξειδώσεις), παρά να χαλάσει το χρώμα. Ωστόσο, αν κάποιος δεν έχει καμία σχέση με το χώρο του detailing δε χρειάζεται να ασχοληθεί απευθείας με αλοιφαδόρους. Ας κάνει κάποια βασικά πράγματα με το χέρι και μόλις καταλάβει λιγάκι τη νοοτροπία τότε ας χρησιμοποιήσει έναν orbital αλοιφαδόρο για αρχή και στη συνέχεια αν το κατέχει έναν rotary, αφού προπονηθεί πρώτα σε παλιές λαμαρίνες και μάθει να λειτουργεί σωστά το μηχάνημα. Πάντως, οι rotary δεν είναι για όλους και όπως σωστά ειπώθηκε, αν κάποιου δεν πιάνει το χέρι του καλύτερα να μην ασχοληθεί. Εδώ και υποτιθέμενοι επαγγελματίες του χόρου κάνουν χοντρές πατάτες μερικές φορές με τέτοιους αλοιφαδόρους, πόσο μάλλον ερασιτέχνες και χομπίστες...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 25-12-09 στις 22:16
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  2. #12
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστές συμβουλές driver M.

  3. #13
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδια πηρα και γω αλοιφαδορο.Εχω λοιπον την εξης απορια:θελω πολυ να γυαλιζω το αυτοκινητο,αλλα καποιοι μου λενε πως αν βαζω συχναζ αλοιφη γυαλισματος θα προκαλεσω ζημια στο αυτοκινητο.Ισχυει κατι τετοιο?Τι αλοιφη προτεινετε?

  4. #14
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Γιάννη τι αλοιφαδορο αγορασες και τι αλοιφη σκοπευεις να χρησιμοποιησεις;

  5. #15
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ειναι της BOSCH φιλε!Δε θυμαμαι ακριβως μοντελο θα κοιταξω το κουτι.Απο αλοιφες δε ξερω!Να παρω του εμποριου?Κατι σε sonax,autoglym?Η γνησια της BMW τι λεει?Καμια γνωμη κανεις?

  6. #16
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Λοιπον, εαν η αλοιφές δεν ειναι χοντρες πχ autoglym και χρησιμοποιησεις τον αλοιφαδόρο σύμφωνα με τις οδηγίες δεν προκαλεις καμία ζημιά.

    Και της BMW ανήκουν σε αυτη τη κατηγορία.

  7. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Yπάρχουν πολλά είδη γυαλιστικών αλοιφών, από τις πολύ ψιλές που περιέχουν ελάχιστα abbrasives και μπορούν να χρησιμοποιούνται αρκετά συχνά για επιφανειακό καθαρισμό του χρώματος, ώστε να απορροφηθεί μετά καλύτερα το κερί , για να αφαιρούν πολύ ψιλές αράχνες κλπ, μέχρι τις πολύ χοντρές αλοιφές, που πρέπει να χρησιμοποιούνται με πολύ προσοχή και μόνο τοπικά, για την αφαίρεση γρατζουνιών, έντονης αράχνης, οξειδώσεων κλπ. Υπάρχουν πολλές βαθμίδες γενικά, με τις πιο ψιλές να είναι ουσιαστικά ακίνδυνες, αφού αφαιρούν ελάχιστο βερνίκι και τις χοντρές να αφαιρούν αρκετό βερνίκι και να χρησιμοποιούνται μόνο για πολύ ταλαιπωρημένα χρώματα.

    Ανάλογα με την κατάσταση του χρώματος του αυτοκινήτου σου λοιπόν, διαλέγεις το πόσο δραστική αλοιφή θα χρησιμοποιήσεις. Πάρε κι ένα πίνακα που δείχνει την επιθετικότητα μερικών από τις πιο δημοφιλείς γυαλιστικές αλοιφές της αγοράς:https://thedetailinghandbook.com/Polish_Chart.aspx
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  8. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (17-05-10)

  9. #18
    Εγγραφή
    15-10-10
    Περιοχή
    Nea Smurni
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    78
    Thanked
    77
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν δεν θέλετε να δώσετε κάνα 300άρι για επαγγελματικό αλοιφαδόρο, ικανοποιητικής απόδοσης είναι οι EINHELL, γερμανικοί, πολύ καλό value for money. Κάποια σειρά τους ήταν με ψηφιακό μετρητή στροφών, και έκαναν κανα 70άρι στο Prakriker. Αλοιφές υπάρχουν πολλών ειδών, από πολύ χοντρές και μεσαίες για αντιχαρακτικά βερνίκια, χοντρές και μεσαίες για συμβατικά βερνίκια, ψιλές, αλοιφές που έχουν συστατικά βερνικιού για πιο στιλπνό γυάλισμα, καθώς επίσης και αλοιφές μόνο και μόνο για τις αράχνες από πλυντήρια.

  10. #19
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 3M_alexandros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν θέλετε να δώσετε κάνα 300άρι για επαγγελματικό αλοιφαδόρο, ικανοποιητικής απόδοσης είναι οι EINHELL, γερμανικοί, πολύ καλό value for money. Κάποια σειρά τους ήταν με ψηφιακό μετρητή στροφών, και έκαναν κανα 70άρι στο Prakriker. Αλοιφές υπάρχουν πολλών ειδών, από πολύ χοντρές και μεσαίες για αντιχαρακτικά βερνίκια, χοντρές και μεσαίες για συμβατικά βερνίκια, ψιλές, αλοιφές που έχουν συστατικά βερνικιού για πιο στιλπνό γυάλισμα, καθώς επίσης και αλοιφές μόνο και μόνο για τις αράχνες από πλυντήρια.

    Πολύ σωστά.
    Τον einhell έχω κι εγώ (τον οποίο τον είχε πρόσφατα προσφορά το πράκτικερ με 57 ευρώ περίπου αν κι εγώ τον είχε πάρει 65) και είναι μια χαρά εργαλείο! Απλά χρειάζεται να δώσει κάποιος γύρω στα 15 ευρώ επιπλέον για ένα backing plate, γιατί αυτό που έχει είναι τεράστιο.
    Κατά τ'άλλα, είναι άριστο value for money και το συστήνω ανεπιφύλακτα.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  11. #20
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά.
    Τον einhell έχω κι εγώ (τον οποίο τον είχε πρόσφατα προσφορά το πράκτικερ με 57 ευρώ περίπου αν κι εγώ τον είχε πάρει 65) και είναι μια χαρά εργαλείο! Απλά χρειάζεται να δώσει κάποιος γύρω στα 15 ευρώ επιπλέον για ένα backing plate, γιατί αυτό που έχει είναι τεράστιο.
    Κατά τ'άλλα, είναι άριστο value for money και το συστήνω ανεπιφύλακτα.
    Όταν λες backing plate τι ακριβώς εννοείς...?
    Είμαι ψιλοάσχετος...
    Πάντως και εγώ κάτι σε einhell έλεγα να ξεκινήσω...

Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP