Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: επιστημη και ανθρωπινο μυαλο

  1. #1
    Εγγραφή
    31-12-09
    Μηνύματα
    634
    Thanked
    268
    Rides
    1

    Προεπιλογή επιστημη και ανθρωπινο μυαλο

    διαβαστε το γρηγορα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη patriNOS : 20-10-10 στις 14:57

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ελεγα κι εγω, γιατι διαβαζω τοσο γρηγορα...

  3. #3
    Εγγραφή
    31-12-09
    Μηνύματα
    634
    Thanked
    268
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελεγα κι εγω, γιατι διαβαζω τοσο γρηγορα...

    χαχαχα. σταθη αυτο ισχυει σε οτι κειμενο και να το προσπαθησεις αρκει να ειναι το πρωτο γραμμα ιδιο και το τελευταιο. επισης το κειμενο δεν πρεπει να εχει ορθογραφικα και να ειναι σε greeklish.

    αυτη η συνήθεια του μυαλου μας να αποστηθίζει μια λεξη και να μπορουμε να την διαβαζουμε και ας ειναι αναγραμματισμενη εχει και τα καλα και τα κακα της... το βασικοτερο κακο ειναι οτι για παραδειγμα σε ενα κειμενο με πολλα ορθογραφικα δυσκολευομαστε να το αναγνωσουμε... σε αυτο ευθύνεται η μνημη του μυαλου που συνανταει γραμματα που δεν θα επρεπε με αποτελεσμα να δυσκολευτει να τα επεξεργαστει..

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραίο!Έχω ξανακάνει παρόμοιο τεστάκι!Όπως ακριβώς τα λες είναι φίλε μου...



  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    πολυ σωστα, οποτε όποιος φιλος μας δεν ειναι καλος στην ορθογραφια μπορει να χρησιμοποιει το ενσωματωμενο λεξικο και να διορθωνει με δεξι κλικ στο ποντικι τις λεξεις που υπογραμμιζονται με κοκκινο.
    ωστε να μας διευκολυνει στη γρηγορη αναγνωση...

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    patriNOS (16-01-10), tmilatos (16-01-10)

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Βορειοπειραιωτης
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο patriNOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαβαστε το γρηγορα
    Tο φαινομενο αυτο συμβαινει διοτι ο εγκεφαλος λογω κεκτημενης ταχυτητας αναγνωσης(συμβαινει μονο στην a priori γνωση της γλωσσας,δηλαδη την εμπειρικη-μητρικη ή την αρτια κεκτημενη) συλλαμβανει μονο το 1ο και το τελευταιο γραμμα των λεξεων για να τις επεξεργαστει πιο γρηγορα...Σε αντιθετη περιπτωση εχουμε δυσλειτουργιες στην αναγνωση ή την ομιλια(κεκεδισμος,κωφοτητα φθογγων κτλ...)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rosinante : 16-01-10 στις 15:36

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Rosinante For This Useful Post:

    Stathis (16-01-10), Stefanos_Cool (16-01-10)

  9. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Rosinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο φαινομενο αυτο συμβαινει διοτι ο εγκεφαλος λογω κεκτημενης ταχυτητας αναγνωσης(συμβαινει μονο στην a priori γνωση της γλωσσας,δηλαδη την εμπειρικη-μητρικη ή την αρτια κεκτημενη) συλλαμβανει μονο το 1ο και το τελευταιο γραμμα των λεξεων για να τις επεξεργαστει πιο γρηγορα...Σε αντιθετη περιπτωση εχουμε δυσλειτουργιες στην αναγνωση ή την ομιλια(κεκεδισμος,κωφοτητα φθογγων κτλ...)
    Πολύ σωστά!

  10. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κι εγώ την έχω διαβάσει αυτή την έρευνα και είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Απλά, πρέπει οι λέξεις να είναι ανάλογες του περικειμένου τους (ότι προηγείται και ό,τι ακολουθεί τη λέξη), δηλαδή να έχουν μια νοηματική συνοχή, ώστε να ενεργοποιείται η μνήμη του ανθρώπινου εγκεφάλου και να αποκωδικοποιεί αμέσως τις εκάστοτε λέξεις. Αν για παράδειγμα βάλουμε άσχετες μεταξύ τους λέξεις σε ένα κείμενο χωρίς να βγαίνει νόημα, τότε είναι πολύ πιο δύσκολο να ανασύρουμε πληροφορίες για το ποιά είναι η λέξη που έχει τους φθόγγους της σε τυχαία σειρά (πλην πρώτου και τελευταίου). Φυσικά, αυτό ισχύει όταν μιλάμε για μεγάλες λέξεις, όχι 5-6 χαρακτήρων. Το φαινόμενο αυτό είναι άλλη μια πτυχή της γλωσσικής ικανότητας του ανθρώπου, που σχετίζεται με το πως σκεφτόμαστε, η οποία οδηγεί στη γλωσσική πραγμάτωση που είναι (για να το πω απλά) η μεταφορά των όσων σκεφτόμαστε σε λόγο, προφορικό κατά κύριο λόγο αλλά και γραπτο.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    Stathis (16-01-10), Stefanos_Cool (16-01-10)

  12. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Βορειοπειραιωτης
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ την έχω διαβάσει αυτή την έρευνα και είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Απλά, πρέπει οι λέξεις να είναι ανάλογες του περικειμένου τους (ότι προηγείται και ό,τι ακολουθεί τη λέξη), δηλαδή να έχουν μια νοηματική συνοχή, ώστε να ενεργοποιείται η μνήμη του ανθρώπινου εγκεφάλου και να αποκωδικοποιεί αμέσως τις εκάστοτε λέξεις. Αν για παράδειγμα βάλουμε άσχετες μεταξύ τους λέξεις σε ένα κείμενο χωρίς να βγαίνει νόημα, τότε είναι πολύ πιο δύσκολο να ανασύρουμε πληροφορίες για το ποιά είναι η λέξη που έχει τους φθόγγους της σε τυχαία σειρά (πλην πρώτου και τελευταίου). Φυσικά, αυτό ισχύει όταν μιλάμε για μεγάλες λέξεις, όχι 5-6 χαρακτήρων. Το φαινόμενο αυτό είναι άλλη μια πτυχή της γλωσσικής ικανότητας του ανθρώπου, που σχετίζεται με το πως σκεφτόμαστε, η οποία οδηγεί στη γλωσσική πραγμάτωση που είναι (για να το πω απλά) η μεταφορά των όσων σκεφτόμαστε σε λόγο, προφορικό κατά κύριο λόγο αλλά και γραπτο.
    Κανω quote στο φιλο driverM επειδη δε μπορω να υποβαλω ποστ αλλιως...

    Υπαρχει και μια αλλη μελετη(ασκηση) φοβεροτερη που μου αρεσει ιδιαιτερα...

    Η ικανοτητα να μπορεις να γραφεις εμμετρα(σαν ποιηση) με λεξεις που φωνητικα να ακουγονται ελληνικες αλλα να μην υπαρχουν, να μη σημαινουν τιποτα δηλαδη...Καποια μερα θα σας κανω μια παρουσιαση καθως τωρα δε μπορω να ανασυρω τετοιου ειδους εργασια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rosinante : 16-01-10 στις 16:56

  13. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    πολυ ενδιαφερον ακουγεται...

    οσο για το προβλημα σου, κανε αποσυνδεση σβησε ολα τα κουκις και κανε μια δοκιμη.
    αν εξακολουθησει ενημερωσε μας...
    παρουσιαζεται αυτο το θεματακι σποραδικα σε καποια μελη χωρις ιδιαιτερο λογο...

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP