Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 485

Θέμα: [E36] ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Exclamation [E36] ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

    Σε αυτό το thread, αναφέρω προβλήματα και πως έχουν επιλυθεί (αυτά που γνωρίζω) που έχουν παρουσιαστεί στα Ε36 ώστε να αποτελέσει και μπούσουλας για τους ενδιαφερόμενους.
    Όσοι έχετε ακούσει για μαζικά προβλήματα ή είστε παθόντες παρακαλώ να τα αναφέρετε καθώς και τις λύσεις όπως επίσης και να με διορθώσετε όπου έχω κάνει σφάλμα(δεν νομίζω , είμαι άσφαλτος).

    Interior:
    κρεμάει ο ουρανός και οι πλαϊνές ταπετσαρίες , παθών και να δω πότε θα πάω να τα φτιάξω(μόνο τα πλαινά)
    κολλάνε τα τζάμια στο «ανέβα-κατέβα» , Γρύλος - μοτέρ
    κολλάει η κλειδαριά οδηγού ή συνοδηγού , μου κόλλαγε του συνοδηγού και είναι ένα μαραφέτι που κουμπώνει πάνω στον μηχανισμό της κλειδαριάς, το άλλαξα και οκ
    νεκρώνει ή δείχνει λάθος ο δείκτης βενζίνης , οφείλεται σε ένα καλωδιάκι που βρίσκεται στο φλοτέρ και θέλει αντικατάσταση
    μας αφήνει χρόνους ο «φακίρης» από το clima , έχει ενδείξεις στο clima αλλά είναι «νεκρό»,θέλει αντικατάσταση
    «φύσημα-σφύριγμα» από το παράθυρο οδηγού με πολλά χλμ,έχω μάθει να ζω μαζί του ,αν το χει επισκευάσει κάποιος ,ας το αναφέρει

    Exterior:
    θάμπωμα φαναριών , ανοίγεις , καθαρίζεις,κλείνεις μπορεί να χρειάζεται και τσιμουχάκια για καλή στεγανοποίηση
    νερά στο πορτ μπαγκάζ (σε κάποιες περιπτώσεις βρέχονται και τα καθίσματα),
    συνήθως μπαίνουν από τα φανάρια λόγω ότι έχει φρακάρει το λούκι
    κάψιμο λαμπών πίσω των STOP , νομίζω ότι το ντούι κάνει την βρωμοδουλειά εκτός και αν βολεύεστε στην αντικατάσταση των λαμπών (όπως και γω)

    Under the hood:
    διαρροή λαδιών υδραυλικού , το είχα φτιάξει παλαιότερα ,αλλά δεν θυμάμαι νομίζω ότι οφείλεται σε κάποιο μαρκούτσι που βρίσκεται κάτω από το δοχείο
    ασταθές ρελαντί και κομπιάσματα , μάλιστα…..εδώ παίζεις ανάμεσα σε λούφτ,βαλβίδα πρωινής,σωλινάκια (τρύπια ,ξεραμένα),αισθητήρας εκκ/ρου- Λάμδα,πολλαπλασιαστές , μπουζί
    κεντρικός άξονας- μεσαία τριβή , όταν πηγαίνετε με μια σταθερή ταχύτητα και πατήσετε απότομα το γκάζι ακούγεται ένα ΓΚΑΠ, οφείλεται στην μεσαία τριβή και αλλάζεις κάποιο λάστιχο
    ρουλεμάν διαφορικού , ακούς ένα θόρυβο-σφύριγμα που είναι ανάλογο με την ταχύτητα του αυτοκινήτου και προέρχεται από τον πίσω δεξιά τροχό.
    αντικαθιστάς το ρουλεμάν
    κροτάλισμα με το που κάνεις μιζιά , χαρακτηριστικός ήχος (σαν να έχεις ταξί ντίζελ)έχει παρατηρηθεί σε 36άρια με φορτωμένα χλμ. Οφείλεται στον εντατήρα καδένας όπου καλό είναι να αντικατασταθούν και τα δύο.(αυτό έχει παρατηρηθεί σε Μ43)
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  2. The Following 17 Users Say Thank You to Panos 316T For This Useful Post:

    andreas_R (11-01-13), bakalos (12-05-11), BILL007 (10-06-11), bill_m3 (11-05-11), bmw316turbo (11-05-11), GIWRGOSPR (24-07-11), Jimmakos (28-05-11), konstantinaM3 (07-07-11), leo328 (07-07-11), manos (11-05-11), nik200 (11-05-11), nikos1400 (11-05-11), S8N (28-05-11), z3outofmind (11-05-11), zaharias (11-05-11), ΜΙΧΑΛΗΣ (12-12-13)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP