Σελίδα 1 από 49 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 485

Θέμα: [E36] ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Exclamation [E36] ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

    Σε αυτό το thread, αναφέρω προβλήματα και πως έχουν επιλυθεί (αυτά που γνωρίζω) που έχουν παρουσιαστεί στα Ε36 ώστε να αποτελέσει και μπούσουλας για τους ενδιαφερόμενους.
    Όσοι έχετε ακούσει για μαζικά προβλήματα ή είστε παθόντες παρακαλώ να τα αναφέρετε καθώς και τις λύσεις όπως επίσης και να με διορθώσετε όπου έχω κάνει σφάλμα(δεν νομίζω , είμαι άσφαλτος).

    Interior:
    κρεμάει ο ουρανός και οι πλαϊνές ταπετσαρίες , παθών και να δω πότε θα πάω να τα φτιάξω(μόνο τα πλαινά)
    κολλάνε τα τζάμια στο «ανέβα-κατέβα» , Γρύλος - μοτέρ
    κολλάει η κλειδαριά οδηγού ή συνοδηγού , μου κόλλαγε του συνοδηγού και είναι ένα μαραφέτι που κουμπώνει πάνω στον μηχανισμό της κλειδαριάς, το άλλαξα και οκ
    νεκρώνει ή δείχνει λάθος ο δείκτης βενζίνης , οφείλεται σε ένα καλωδιάκι που βρίσκεται στο φλοτέρ και θέλει αντικατάσταση
    μας αφήνει χρόνους ο «φακίρης» από το clima , έχει ενδείξεις στο clima αλλά είναι «νεκρό»,θέλει αντικατάσταση
    «φύσημα-σφύριγμα» από το παράθυρο οδηγού με πολλά χλμ,έχω μάθει να ζω μαζί του ,αν το χει επισκευάσει κάποιος ,ας το αναφέρει

    Exterior:
    θάμπωμα φαναριών , ανοίγεις , καθαρίζεις,κλείνεις μπορεί να χρειάζεται και τσιμουχάκια για καλή στεγανοποίηση
    νερά στο πορτ μπαγκάζ (σε κάποιες περιπτώσεις βρέχονται και τα καθίσματα),
    συνήθως μπαίνουν από τα φανάρια λόγω ότι έχει φρακάρει το λούκι
    κάψιμο λαμπών πίσω των STOP , νομίζω ότι το ντούι κάνει την βρωμοδουλειά εκτός και αν βολεύεστε στην αντικατάσταση των λαμπών (όπως και γω)

    Under the hood:
    διαρροή λαδιών υδραυλικού , το είχα φτιάξει παλαιότερα ,αλλά δεν θυμάμαι νομίζω ότι οφείλεται σε κάποιο μαρκούτσι που βρίσκεται κάτω από το δοχείο
    ασταθές ρελαντί και κομπιάσματα , μάλιστα…..εδώ παίζεις ανάμεσα σε λούφτ,βαλβίδα πρωινής,σωλινάκια (τρύπια ,ξεραμένα),αισθητήρας εκκ/ρου- Λάμδα,πολλαπλασιαστές , μπουζί
    κεντρικός άξονας- μεσαία τριβή , όταν πηγαίνετε με μια σταθερή ταχύτητα και πατήσετε απότομα το γκάζι ακούγεται ένα ΓΚΑΠ, οφείλεται στην μεσαία τριβή και αλλάζεις κάποιο λάστιχο
    ρουλεμάν διαφορικού , ακούς ένα θόρυβο-σφύριγμα που είναι ανάλογο με την ταχύτητα του αυτοκινήτου και προέρχεται από τον πίσω δεξιά τροχό.
    αντικαθιστάς το ρουλεμάν
    κροτάλισμα με το που κάνεις μιζιά , χαρακτηριστικός ήχος (σαν να έχεις ταξί ντίζελ)έχει παρατηρηθεί σε 36άρια με φορτωμένα χλμ. Οφείλεται στον εντατήρα καδένας όπου καλό είναι να αντικατασταθούν και τα δύο.(αυτό έχει παρατηρηθεί σε Μ43)
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  2. The Following 17 Users Say Thank You to Panos 316T For This Useful Post:

    andreas_R (11-01-13), bakalos (12-05-11), BILL007 (10-06-11), bill_m3 (11-05-11), bmw316turbo (11-05-11), GIWRGOSPR (24-07-11), Jimmakos (28-05-11), konstantinaM3 (07-07-11), leo328 (07-07-11), manos (11-05-11), nik200 (11-05-11), nikos1400 (11-05-11), S8N (28-05-11), z3outofmind (11-05-11), zaharias (11-05-11), ΜΙΧΑΛΗΣ (12-12-13)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-05-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    162
    Thanked
    125
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω ειμαι παθων στα εξης:
    1)κρεμάει ο ουρανός και οι πλαϊνές ταπετσαρίες:προσπαθησα 2-3 φορες να κολλησω τον υπαρχων αλλα τζιφος!εβαλα καινουργιο αλκανταρα και ηρεμησα!

    2)φύσημα-σφύριγμα» από το παράθυρο οδηγού με πολλά χλμ:εγω το ειχα στο παραθυρου του συνοδηγου.ειχε κοπει η τσιμουχα σε καποιο σημειο και εμπαζε αερα.την αλλαξα και αντιο θορυβος!

    3)διαρροή λαδιών υδραυλικού:απ τα πιο συχνα προβληματα στα 36αρια.πολυ λαδι ομως!αλλαξα μοτερ και αντιο λαδια

  4. The Following User Says Thank You to manos For This Useful Post:

    Panos 316T (11-05-11)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μιας και εχουμε κοινο κινητηρα...να προσθεσω και εγω ενα, που εχω παρατηρησει στο δικο μου!
    - φλογερες...(πλαστικα εξαρτηματα διανομης νερου, ψυξης στο πισω και πλαινο δεξι μερος του κινητηρα, αξιας εκαστη 10ευρω), αναβουν απο θερμοκρασια και καποια στιγμη σπανε,,καλο ειναι να αλλαχθουν προληπτικα σε αυτοκινητα με 100.000χλμ και ανω, διοτι αν σπασουν στο σημειο που βρισκονται αντικαθιστανται δυσκολα και σιγουρα θα χρειαστει οδικη...

  6. The Following User Says Thank You to paganis For This Useful Post:

    Panos 316T (11-05-11)

  7. #4
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    κροτάλισμα με το που κάνεις μιζιά , χαρακτηριστικός ήχος (σαν να έχεις ταξί ντίζελ)έχει παρατηρηθεί σε 36άρια με φορτωμένα χλμ. Οφείλεται στον εντατήρα καδένας όπου καλό είναι να αντικατασταθούν και τα δύο.(αυτό έχει παρατηρηθεί σε Μ43)
    Πολυ σωστος,ετσι κανει κ το 30αρι μας με M43!!!
    Ι donut understeer...

  8. The Following User Says Thank You to Nick bmwlover For This Useful Post:

    Panos 316T (11-05-11)

  9. #5
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    πριν δυο εβδομαδες με θλιψη διαπιστωσα οτι αρχιζει και εμενα να ξεκολαει ο ουρανος...
    γνησιος M pack μαυρος...δεν παιζει να αντικατασταθει...
    καποιος τροπος να κολησει??
    ειναι πολυ λιγο αλλα σιουρα στο μελλον θα γινει περισσοτερο.
    τα παραθυρα...ναι!!!!θελω να τα φτιαξω!!!μου εχουν σπασει τα νευρα!@@@
    αυτο με το κροταλισμα ναι συμβαινει σε εμενα!!ειναι εξακυλινδρο.
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  10. The Following User Says Thank You to GEORGE316 For This Useful Post:

    Panos 316T (11-05-11)

  11. #6
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    O ουρανος αλλαχθηκες προσφατα γιατι σακουλιαζε 300 ευρα στην αντιπροσοπια μαζι με εργατικα σαν ανταλακτικο κανει 220-230 γιατι ειναι με το ξυλο μαζι δεν μπαινει σκετο υφασμα. Αυτα τα κολοπλαινα εχουνε κρεμασει ποσο θα θελει ο ταπετσερης αραγε?

  12. The Following User Says Thank You to dblade For This Useful Post:

    Panos 316T (11-05-11)

  13. #7
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδια με κρεμασμα των πλαινων ειχα και εγω προβλημα σε Ε46.
    Τα πισω τα εβαλα καινουρια.

    Τα μπροστινα τα κολλησα με βενζινοκολα μονος μου. Και εγιναν σαν καινουρια.

    Το ιδιο θα κανω καποια στιγμη και με τα μεσαια.γιατι ξεκολλησαν και αυτα.

    Η βενζινοκολα κανει πολυ καλη δουλεια.
    Δε θελει μονο να βαλει υπερβολικη ποσοτητα κανεις για να μην ξεχειλισει.
    Μετα το περνας με μια (καθαρη) πλαστικη σπατουλα για να καθησει καλα.

    ΔΕΝ κανει για τον ουρανο η μοντα. Αυτος εχει στρωμα αφρολεξ απο μεσα το οποιο συνηθως καταστρεφεται οταν κρεμασει. Θα φαινεται πολυ χαλια.
    Δεν ξερω αν μπορει να ξανακολληθει το ιδιο υφασμα η αν πρεπει να μπει αλλο.

  14. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    Panos 316T (11-05-11)

  15. #8
    Εγγραφή
    08-04-10
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    165
    Thanked
    106
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για εμενα αυτα προβληματα δεν ειναι!!!πως να μην κρεμασει ο ουρανος αν αφηνεις
    το αυτοκινητο στον ηλιο τον ελληνικο για 20 χρονια??
    Τα δικα μου τζαμια-το δικο μου ειναι μοντελο τελος 1991-δεν εχουν κολλησει
    ακομα...
    19 χρονων αυτοκινητο και οι κλειδαριες δουλευουν αψογα και ουδεποτε μου χαλασαν!!!!
    το clima ποτε δε με προδωσε...μονο η περιοδικη συντηρηση κανοντας του!!!
    Τα φαναρια τα εμπρος συμφωνω πως θαμπωνουν οταν το αυτοκινητο βρεχεται για
    πολλες ημερες..αλλα αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο..γιατι ΟΛΑ τα φαναρια
    των αυτοκινητων αεριζονται,δεν ειναι εντελως κλειστα..!!!!!
    Οσον αφορα τα νερα στο πορτ παγκαζ..εγω ουδεποτε εχω εντοπισει..παροτι το δικο
    μου εχει ''φαει'' πολυ νερο και χιονια οταν το ειχα στην ιταλια μαζι μου οταν σπουδαζα!!

    Το δικο μου ειχε αγοραστει απο καινουριο τελη του 1991 ως 316i M40.Μεχρι το 2003
    με αυτον το κινητηρα εκανε πανω απο 200.000 σκληρα χιλιομετρα χωρις να κανει
    Κ Ι Χ !!!!!Το εκανα 328 και ως σημερα δεν εχει βγαλει προβληματα ουτε αυτο.
    Ολα βεβαια τα χρονια συντηρειται σε επισημη αντιπροσωπεια και με ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικα
    ΠΑΝΤΑ!!!!!
    Για εμενα η σειρα ε36 ειναι ενα τερας αξιοπιστιας..εχοντας το στην οικογενεια κοντα
    20 σθναπτα ετη!!!!!!!!
    Το μονο του μειον ειναι η οχι τοσο καλη μελετη στους ''νεροχυτες'' στο πισω πορτ παγκαζ
    και συγκεκριμενα στο επιπεδο της κλειδαριας,στα σημεια που εγαπτεται το λαστιχο
    τα οποια σκουριαζουν.
    Αλλο λειτουργικο μειον ειναι ο ελιπης χωρος για τους πισω επιβατες.
    Αυτα τα ''λιγα'' μετα απο 20 χρονια συμβιωσης με μια ομορφη τετραπορτη 36αρα...

  16. The Following User Says Thank You to georgepap For This Useful Post:

    Panos 316T (11-05-11)

  17. #9
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    κοιτα.ειναι οντως τερας αξιοπιστιας το 36ρι..
    λογικο να κρεμασει λιγο ο ουρανος αν το αμαξι ειναι εκτεθιμενο κλπ.
    και εμενα ποτε μα ποτε ακομα και μετα απο δυνατες βροχες δε μου εβαλε νερα μεσα,
    ο χωρος πισω ειδικα για κουπε ειναι..αλλα κουπε ειναι τι περιμενεις???
    παρολα αυτα,οταν "χρειαστηκα" το πισω καθισμα με μεσιμο των εμπρος καθισματων ημουν σε σαλονι!!!
    η σωστη συντηρηση του αυτοκινητου παιζει σημαντικο ρολο,οπως και η προσοχη του στην οδηγηση.
    σημειωνω επισης οτι και τα δικα μου φαναρια ειναι αριστα ουτε θαμπωμενα ουτε κιτρινισμενα..
    οπως ολα τα πραγματα θελουν και αυτα λιγη προσοχη.
    αν τους δωσεις λιγη προσοχη θα ειναι μαζι σου....για παρα πολλα χρονια.
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  18. The Following User Says Thank You to GEORGE316 For This Useful Post:

    Panos 316T (11-05-11)

  19. #10
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    • κολλάνε τα τζάμια στο «ανέβα-κατέβα» , Γρύλος - μοτέρ
    Και εμενα.
    Αλλα εγω εχω την εντυπωση οτι εχουν φυγει απο τη θεση "κεντρο" και για αυτο κολλαει απο τη μια πλευρα. Του κανεις λιγο "πισω" και του ξαναδινεις και σιγα σιγα ανεβαινει πιο ευκολα. Μην το πατατε μονοκοπανια οταν βλεπετε και ζοριζεται ! Καντε λιγο πισω και ξαναδωστε του.
    Αυτο μεχρι να ξε-βαρεθουμε και να το φτιαξουμε.

    Να προσθεσουμε

    Under the hood:
    -Τα πλαστικα λουκια μπροστα απο το παρμπριζ που τρεχουν τα νερα κατω απο τον "καθρεπτη" για να πεσουν στο δρομο. Αν βουλωσει και η κλιση του δρομου εχει τη μουρη ψηλα, μπαινει το νερο στον εγκεφαλο ! Προσοχη !

    • ασταθές ρελαντί και κομπιάσματα , μάλιστα…..εδώ παίζεις ανάμεσα σε λούφτ,βαλβίδα πρωινής,σωλινάκια (τρύπια ,ξεραμένα),αισθητήρας εκκ/ρου- Λάμδα,πολλαπλασιαστές , μπουζί
    -Στο θεμα του μη-τραβηγματος χαμηλα επισης εχετε υπ'οψιν την γειωση της μπαταριας.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  20. The Following User Says Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    Panos 316T (11-05-11)

Σελίδα 1 από 49 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP