Σελίδα 46 από 49 ΠρώτηΠρώτη ... 364445464748 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 451 έως 460 από 485

Θέμα: [E36] ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

  1. #451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι βάνες με τον ανεμιστήρα δεν πρέπει λογικά να έχουν καμία σχέση...αν δεν έχεις τη δυνατότητα να το φτιάξεις, πήγαινε τουλάχιστον να σου που τί φταίει και πόσο κοστίζει να ξέρεις...

    Για να ξέρεις...αν σου ξανατύχει, όταν η μονάδα αναβοσβήνει από μόνη της, ευθύνεται ένα πυκνωτάκι όπου το αλλάζεις μόνος σου με κόστος 0,50¤...τζάμπα είχες δώσει τα 100¤, αλλά πλέον ο χρόνος έκανε απόσβεση στη χασούρα...
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
    Πηγα σε εναν ηλεκτρολογο μου ειπε να τσεκαρω τον ανεμιστηρα.
    Σημερα τον τσεκαρα .... λειτουργει κανονικα.
    Τον ξεσυνδεσα και τον δοκιμασα απευθειας απ την μπαταρια και δουλευει.
    Μετα ξανασυνδεσα τα φισακια του και λειτουργησε για καπια λεπτα μετα οχι.....
    εκλεισα τον διακοπτη ξαναναψε αλλα ξανασταματησε. Το εκανα μερικες φορες ακομα πατουσα και τα κουμπια απο την μοναδα ξεκινουσε αλλα ξανασταματουσε και παρατηρησα οτι στην ανακυκλωση δουλευει πολυ πιο δυνατα απ οτι στην τερμα σκαλα χωρις ανακυκλωση. . Ξαναλεω οτι εχω αλλαξει τον φακιρη μεταχειρησμενο βεβαια, μηπως κι αυτος που πηρα ειναι προβληματικος?
    Αυριο λεω να παω σε εναν ηλεκτρονικο να τσεκαρω και την πλακετα απ την μοναδα να αποκλεισω κι αυτο το ενδεχομενο αλλα αν ειναι κι αυτη καλη μετα τι αλλο να κοιταξω???

  2. #452
    Εγγραφή
    10-12-12
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    623
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κωστα σου βγαζει ζεστη αλλα δεν δυναμωνει η ενταση; Η δυναμωνει και χαμηλωνει η ενταση χωρις να βγαζει ζεστη; Επισης μηπως βγαζει ζεστη κανονικα αλλα μονο στην μια απο τις 2 πλευρες; Πχ μονο στου συνοδηγου ζεστη ενω στου οδηγου κρυο η το αντιθετο;
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι'αυτόν που θα προσπαθήσει. Μ.Α.

  3. #453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tsik.D. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα σου βγαζει ζεστη αλλα δεν δυναμωνει η ενταση; Η δυναμωνει και χαμηλωνει η ενταση χωρις να βγαζει ζεστη; Επισης μηπως βγαζει ζεστη κανονικα αλλα μονο στην μια απο τις 2 πλευρες; Πχ μονο στου συνοδηγου ζεστη ενω στου οδηγου κρυο η το αντιθετο;

    Δεν βγαζει αερα καθολου ετσι δεν μπορω να ξερω τι συμβαινει με την θερμοκρασιατου αερα ακομα, ας δουλεψει πρωτα ο ανεμιστηρας και το ζεστο κρυο νομιζω ειναι σχετικα πιο ευκολο να διορθωθει.
    Αλλαξα φακιρη (μεταχεορισμενο) θα μπορουσε να ετυχε κι αυτος ελλατωματικος?
    Ελεγξα τον ανεμιστηρα (λειτουργικος).
    Εμεινε η μοναδα να τσεκαρω.
    Επισης ψαχνοντας εδω βρηκα αυτο https://gr.bmwfans.info/parts-catalo...s_for_ac_unit/
    θα μπορουσε μηπως να φταιει το εξαρτημα 2 (Αντίσταση βαθμίδες ανεμιστήρα) που δειχνει?

  4. #454
    Εγγραφή
    19-07-14
    Μηνύματα
    186
    Thanked
    399
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΚΩΣΤΑΣΠ82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους
    Ειμαι νεος στο φορουμ και εχω αντιμετωπισει κι εγω διαφορα μικροπροβληματα που εχουν αναφερθει οπως
    ουρανος
    ταπετσαριες
    ντουλαπακι
    παραθυρα
    τα οποια και τα διορθωσα σχετικα ευκολα μονος μου
    Εχω ομως ενα προβλημα εδω και 2 χρονια το οποιο δεν μπορω να παω σε συνεργειο για οικονομικους λογους...
    Ο ανεμιστηρας του καλοριφερ δεν λειτουργει και ειναι το ψηφιακο διζωνικο (Ε36 316 coupe 96 β εξαμηνο)
    Αρχικα αχισε να κανει ενα περιεργο θορυβο σαν να ζοριζετε ο ανεμιστηρας ωσπου καποια στιγμη σταματησε να λειτουργει εντελως. Ομως αν επεφτα σε καμια λακουβα ξαναξεκινουσε ωσπου σταματησε να γινετε και αυτο. Την τελευταια φορα που λειτουργησε παλι δουλευε ζορικα φυσικα παρατηησα οτι οταν ανοιγα τον διακοπτη των φωτων αλλαζαν και οι στροφες του. Τωρα εχει να δουλεψει κανα εξαμηνο. Επισης ο αερας που βγαινει με την φυσικη ροη τον χειμωνα βγαζει κρυο και το καλοκαιι ζεστο.
    Να σημειωσω οτι η ηλεκτρονικη μοναδα λειτουγρει κανονικα.
    Τι μπορω να κοιταξω σιγα σιγα για να βρω καμια ακρη γιατι δεν παλευεται αλλο ετσι.



    Φίλε, κατα 99,9% τα συμπτώματα που περιγράφεις οφείλονται στην ηλεκτρονική οθόνη του διζωνικού κλιματισμού. Το ίδιο ακριβώς ειχα πάθει κι εγώ, έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο με σένα. πρέπει να πάς σε κάποιον ηλεκτρονικό (όχι ηλεκτρολόγο, δεν θα ασχοληθεί). Να φανταστείς εγώ το πήγα σε κάποιον που επισκευάζει τηλεοράσεις. το κόστος είναι μηδαμινό. σε μένα έκανε μια απλή κόλληση στην πλακέτα απ΄ότι μου είπε. απλά άνοιξέ το και πήγαινέ του το ανοικτό. αν θες περισσότερες πληροφορίες στείλε μου πμ.

  5. #455
    Εγγραφή
    19-07-14
    Μηνύματα
    186
    Thanked
    399
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VasilisG85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε, κατα 99,9% τα συμπτώματα που περιγράφεις οφείλονται στην ηλεκτρονική οθόνη του διζωνικού κλιματισμού. Το ίδιο ακριβώς ειχα πάθει κι εγώ, έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο με σένα. πρέπει να πάς σε κάποιον ηλεκτρονικό (όχι ηλεκτρολόγο, δεν θα ασχοληθεί). Να φανταστείς εγώ το πήγα σε κάποιον που επισκευάζει τηλεοράσεις. το κόστος είναι μηδαμινό. σε μένα έκανε μια απλή κόλληση στην πλακέτα απ΄ότι μου είπε. απλά άνοιξέ το και πήγαινέ του το ανοικτό. αν θες περισσότερες πληροφορίες στείλε μου πμ.
    να συμπληρώσω, τα δικά μου συμπτώματα ήταν : δούλευε σαν τρελή η τροχαλία του air condition, η οθόνη μερικές φορές τα γράμματα φαινόντουσαν λιγότερο φωτεινά από το κανονικό,έβγαζε ότι να'ναι αέρα(ζεστό ή κρύο, ανάλογα με τα κέφια του)

  6. #456

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VasilisG85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να συμπληρώσω, τα δικά μου συμπτώματα ήταν : δούλευε σαν τρελή η τροχαλία του air condition, η οθόνη μερικές φορές τα γράμματα φαινόντουσαν λιγότερο φωτεινά από το κανονικό,έβγαζε ότι να'ναι αέρα(ζεστό ή κρύο, ανάλογα με τα κέφια του)
    Ευχαριστω βασιλη
    Τα συμπτωματα που περιγραφεις τα ειχα το 2005 κουνουσες την μπλε φυσα απο πισω δουλευε σταματουσε ή χτυπουσες λιγο το ταμπλο και ξαναδουλευε.
    Αλλαζοντας την μοναδα τοτε λυθηκε το προβλημα.
    Τωρα αυτο που εχω ειναι οτι δεν βγαζει αερα πουθενα. Καιεχω ψαξει οσα αναφερω στα προηγουμενα ποστ.

  7. #457
    Εγγραφή
    10-12-12
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    623
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΚΩΣΤΑΣΠ82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βγαζει αερα καθολου ετσι δεν μπορω να ξερω τι συμβαινει με την θερμοκρασιατου αερα ακομα, ας δουλεψει πρωτα ο ανεμιστηρας και το ζεστο κρυο νομιζω ειναι σχετικα πιο ευκολο να διορθωθει.
    Αλλαξα φακιρη (μεταχεορισμενο) θα μπορουσε να ετυχε κι αυτος ελλατωματικος?
    Ελεγξα τον ανεμιστηρα (λειτουργικος).
    Εμεινε η μοναδα να τσεκαρω.
    Επισης ψαχνοντας εδω βρηκα αυτο https://gr.bmwfans.info/parts-catalo...s_for_ac_unit/
    θα μπορουσε μηπως να φταιει το εξαρτημα 2 (Αντίσταση βαθμίδες ανεμιστήρα) που δειχνει?
    σε ρωτησα για να καταλαβω τι ζημια εχεις.. στην περιπτωση που ηταν σαν και το δικο μου προβλημα να τσεκαρες τις βανες του καλοριφερ.. τωρα ομως με αυτα που περιγραφεις δυστηχως δεν μπορω να σε βοηθησω. καλητερα θα ηταν να πας σε καποιον ειδικο πιστευω .. ελπιζω να λυθει γρηγορα το προβλημα !!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι'αυτόν που θα προσπαθήσει. Μ.Α.

  8. #458

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tsik.D. Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ρωτησα για να καταλαβω τι ζημια εχεις.. στην περιπτωση που ηταν σαν και το δικο μου προβλημα να τσεκαρες τις βανες του καλοριφερ.. τωρα ομως με αυτα που περιγραφεις δυστηχως δεν μπορω να σε βοηθησω. καλητερα θα ηταν να πας σε καποιον ειδικο πιστευω .. ελπιζω να λυθει γρηγορα το προβλημα !!
    οι βανες ειναι ενταξει το τσεκαρα σημερα που δουλευε.....
    οτι να ναι μ εχει τρελανει
    απ την μερα που τσεκαρα το βεντηλατερ εχει αρχισει και δουλευει για κανα 2 λεπτα και μετα σταματαει ξαναξεκιναει οποτε του καπνισει.... αλλα και παλι δεν δουλευουν ολα σωστα, δεν ξερω ανα ολα αυτα ειναι τυχαια αλλα δεν μπορεσα ακομα λογω δουλειας να παω να τσεκαρω και την πλακετα....
    Κατι μου λεει οτι εκει θα ειναι το προβλημα αλλα και οτι ο φακιρης που αλλαξα ειναι επισης προβληματικος....

  9. #459
    Εγγραφή
    26-06-10
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    191
    Thanked
    94
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, επειδή έχει γραφτεί και δεν το βρίσκω .... έχω Ε36 Κουπέ και έχω πρόβλημα με το παράθυρο του οδηγού ενω κατεβαίνει κανονικά, όταν το ανεβάζω κολλάει σε δύο σημεία και σταματά να ανεβαίνει.
    Αν μπορείται και μέσω π.μ.
    σας ευχαριστώ

  10. #460
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    486
    Thanked
    649
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαλησπέρα ! Φωτισμού το πρόβλημα!

    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ειχε αλλάξει ολα τα λαμπάκια του εσωτερικού φωτισμού του αυτοκινήτου σε led (της κακιάς ωρας κ της μαύρης λύπης) μαζι κ της πινακίδας ,με αποτέλεσμα να καούν κ όσα δεν κάηκαν φλασάρουν λες κ είσαι στη Barbarella με τον Μπίλια κ τον Γαρδέλη !!!

    Eχετε τοποθετήσει-δοκιμάσει εσείς τίποτα led της προκοπής για να μου προτείνετε ?

  11. The Following User Says Thank You to aggelosmk2 For This Useful Post:

    BILL007 (19-11-14)

Σελίδα 46 από 49 ΠρώτηΠρώτη ... 364445464748 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP