Πήγα μέχρι Πειραιά να φορτώσει ο Μάνος το Μ3 να πάει Κρήτη και μετά να τον πάρω μαζί με τον Χριστόφορο στο αεροδρόμιο. Ο Χριστόφορος μου ανέφερε οτι έβλεπε ασπρομπλέ καπνό στο "πάτα" ο οποίος μετά χανόταν απο την δεξιά εξάτμηση.

Οσο έβαζε το αμαξι ο Μάνος στο καράβι παρατήρησα την δεξιά εξάτμηση που πέταγε λίγο μπλε καπνό σε κάθε χρόνο. Μετά απο 5 λεπτά στο ρελαντί ο Χριστόφορος πάτησε μια ξερογκαζιά και ένα ντουμάνι έφυγε απο πίσω. Μάλλον στο ρελαντί μάζεψε λίγα λαδάκια και τα πέταξε πίσω.

Με λύπη μπορώ να πώ οτι η πίσω Mitsubishi TD03 μας αφήνει χρόνους σιγά σιγά στα 27.500 km. Και δεν είμαι για έξοδα αυτό τον καιρό. Είμαι για 2 μήνες ακόμα στην εγγύηση αλλά για να αλλαχτεί το τούρμπο στην εγγύηση θα πρέπει να μετατρέψω το αυτοκίνητο σε μαμά που το κόστος είναι απαγορευτικό. Μια καινούρια τουρμπίνα έχει περίπου 900 με 1200 ευρώ γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς συν το κόστος του συνεργείου που θα είναι κανένα 500άρικο.

Βρήκα αυτό στο ίντερνετ: https://baeturbosystems.com/turboser...acement-2.aspx

Είναι κίτ που επισκευάζει το θρος και τα τσιμουχάκια με κόστος κανένα 100άρικο με την αποστολή αλλά πρέπει να βάλουμε και το 500άρικο του συνεργείου.

Αρα θα αντέξει το τούρμπο μέχρι το τέλος του Καλοκαιριού που θα έχω μαζέψει πάλι τα χρήματα?