Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 66

Θέμα: Επισκευή turbo σε 335i

  1. #31
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στρατο ειναι ευκολο να βγαλεις τα κολλαρα εξαγωγης των τουρμπο?
    Οταν λεω εξαγωγης εννοω τα κολλαρα που εχουν την πιεση προς την εισαγωγη.
    Εκει θα φανει αν "κατεβαζει" λαδι καποια τουρμπινα προς την εισαγωγη.
    Ειναι και αυτο ενα βημα

    Η ακομα πιο ευκολα να βγαλεις το κολλαρο της πεταλουδας?
    Δεν ξερω πως ειναι οι σωληνωσεις στο μοτερ αυτο.κρινε και αποφασισε για την πιο ευκολη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη z3 2.2 : 10-05-11 στις 13:52
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  2. #32
    Εγγραφή
    22-03-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.588
    Thanked
    1495
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Οπωσδηποτε αν τις βγαλεις εξω να τις ελεγξεις τι φθορα εχουν.
    βγαινουν παρα πολλα συμπερασματα κ για το μιγμα κ για τις θερμοκρασιες.
    A4 2.0 TFSI FWD B7
    - M3 E46 sold

  3. #33
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στρατο ειναι ευκολο να βγαλεις τα κολλαρα εξαγωγης των τουρμπο?
    Οταν λεω εξαγωγης εννοω τα κολλαρα που εχουν την πιεση προς την εισαγωγη.
    Εκει θα φανει αν "κατεβαζει" λαδι καποια τουρμπινα προς την εισαγωγη.
    Ειναι και αυτο ενα βημα

    Η ακομα πιο ευκολα να βγαλεις το κολλαρο της πεταλουδας?
    Δεν ξερω πως ειναι οι σωληνωσεις στο μοτερ αυτο.κρινε και αποφασισε για την πιο ευκολη
    Δημήτρη είναι εντελώς δύσκολο αυτό που λές έως αδύνατο. Είναι το δυσκολότερο σημείο του αυτοκινήτου για να βγεί και δεν έχει καμία πρόσβαση.

    Ισως το chargepipe να έβγαινε πιο εύκολα μιας και το έχω αλλάξει μόνος μου αλλά δεν θα βγάλω συμπεράσματα για 2 λόγους. Πρώτα απο όλα έτσι και αλλιώς λαδωμένο είναι. Δεν θα ξεχάσω την αντικατάσταση του μαμά intercooler που έβγαλε αρκετό λαδάκι το οποίο είναι φυσιολογικό. Για αυτό καποια στιγμή θα μπάξω oil catch can να δούμε τι μαζεύει. Η σκάστρα πετάει λίγα λαδάκια έξω έτσι και αλλιώς.

    Δευτερον δεν θα δείξει και πολλά. Αν υπάρχει διαρροή είναι στο πίσω μέρος, στο μαντέμι προς την εξάτμηση. Οπότε μπροστά δεν θα δούμε αν υπάρχει ζημιά.

    Εκτός αν έχεις εμπειρία απο τα Saab και πιστεύεις οτι κάπως έτσι θα έχουμε ολοκληρομένη εικόνα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο STREETRACING Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπωσδηποτε αν τις βγαλεις εξω να τις ελεγξεις τι φθορα εχουν.
    βγαινουν παρα πολλα συμπερασματα κ για το μιγμα κ για τις θερμοκρασιες.
    Η φθορά θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε. Οσο για το μείγμα έχουμε πληροφορίες. Αρκετά πλούσιο απο το λ που μετράω και αρκετά καυστικό λόγο της μεθανόλης.

    Οσο για τις θερμοκρασίες ας το αφήσουμε καλήτερα. Εκεί που τα Evo σταματάνε στην άκρη να κρυώσουν εγώ φτάνω στην θερμοκρασία λειτουργίας που παίζει στους 850 βαθμούς περίπου

  4. #34
    Εγγραφή
    08-10-10
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    27
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μακαρι να ειναι η εξατμιση που φταιει γιατι απο τι πρωτη κιολλας βολτα με το που μπηκε(μαρτυρας εγω)εβγαζε καπνιλα η δεξια μπουκα και μου χε κανει εντυπωση μονο η δεξια...

    Ρε δεν το κανεις μονοτουρμπινο να τελιωνει το θεμα???

  5. #35
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karizma Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στρατο 0-40 λαδι φορας;;;Εμενα γιατι μου βαζουν 5-30 στον Σπανο;;;

    Περα απο την πλακα μου δημιουργηθηκαν αποριες σχετικα με την συντηρηση των turbo και το κατα ποσο καταπονουνται και μικραινει ο χρονος ζωης τους σε βελτιωμενα μοτερ που δουλευουν παραπανω πιεση σε σχεση με το εργοστασιακη.

    Να ανοιξω ενα καινουριο thread προς συζητηση περι του θεματος;;;Με ενδιαφερει παρα πολυ
    Η BMW δεσμευει μονο τη χρηση LL04 λαδιων και δεν προσδιοριζει 5-30 ή 0-40. Προσωπικα, θα βαλω 0-40 στην επικειμενη αλλαγη και οταν βγω εκτος εγγυησης, θα ψαξω για LL04 σε 5-40.

    Τουρμπινες που δουλευουν με προγραμμα, εχουν "χοντρα" το μισο χρονο ζωης απο οτι αν δουλευαν με "μαμα" πιεσεις. Και αυτο με λογικη χρηση και καλη ψυξη μετα απο πιεση, με χαλαρη βολτα και οχι στο ρελαντι με turbo timer.
    "You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". - Marco Simoncelli R.I.P.

  6. The Following User Says Thank You to nfot For This Useful Post:

    120ie87 (10-05-11)

  7. #36
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνωμη μου ειναι αν μπορεις να το περασεις στην εγγυηση καντο, αλλα αν πας για επισκευη, καλυτερα παρε δυο τουρμπινες αρκετα μεγαλυτερες που θα συνεργαστουν με την εξατμιση ή φτιαξε τις υπαρχουσες μονος σου.Μπορεις να δεις και τις τουρμπινες σου με τα ματια σου σε τι κατασταση βρισκονται.Δηλαδη αν κουνιεται ο αξονας μεσα-εξω ,πανω-κατω.Το τελευταιο που νομιζω οτι φταιει ειναι το λαδι.Ισως ενα πιο χοντρο να βελτιωσει την κατασταση αλλα δεν νομιζω οτι ειναι η ενδεδειγμενη λυση.
    +100000000000000

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουρμπινες που δουλευουν με προγραμμα, εχουν "χοντρα" το μισο χρονο ζωης απο οτι αν δουλευαν με "μαμα" πιεσεις. Και αυτο με λογικη χρηση και καλη ψυξη μετα απο πιεση, με χαλαρη βολτα και οχι στο ρελαντι με turbo timer.



  8. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    120ie87 (10-05-11), Z4 DCT (12-05-11)

  9. #37
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    απο την στιγμη, που παρατηρησες τον καπνο μετα απο την αλλαγη της εξατμισης...πιθανον να ειναι τα λαδια του προηγουμενου σπασμενου κινητηρα...στον καταλυτη ή στο τελικο! παντως ...αν αποκλεισεις αυτο το ενδεχομενο,, η αλλαγη(επισκευη) των τουρμπο, εφοσον πιανουν τα χερια σου( και με την αμεριστη βοηθεια μας) μπορει να γινει απο εσενα με χαμηλο κοστος! επισης αν καταληξεις οτι φταιει η τουρμπινα ...βαλε το προγραμμα που δουλευει ατμοσφαιρα...ωστε να μην την ζοριζεις ...

  10. #38
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χαλαρή βολτούλα σήμερα και 1-2 ανοίγματα με μεθανόλη μέχρι τα 140. Ούτε καν ίχνος απο καπνό.....

  11. #39
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη είναι εντελώς δύσκολο αυτό που λές έως αδύνατο. Είναι το δυσκολότερο σημείο του αυτοκινήτου για να βγεί και δεν έχει καμία πρόσβαση.

    Ισως το chargepipe να έβγαινε πιο εύκολα μιας και το έχω αλλάξει μόνος μου αλλά δεν θα βγάλω συμπεράσματα για 2 λόγους. Πρώτα απο όλα έτσι και αλλιώς λαδωμένο είναι. Δεν θα ξεχάσω την αντικατάσταση του μαμά intercooler που έβγαλε αρκετό λαδάκι το οποίο είναι φυσιολογικό. Για αυτό καποια στιγμή θα μπάξω oil catch can να δούμε τι μαζεύει. Η σκάστρα πετάει λίγα λαδάκια έξω έτσι και αλλιώς.

    Δευτερον δεν θα δείξει και πολλά. Αν υπάρχει διαρροή είναι στο πίσω μέρος, στο μαντέμι προς την εξάτμηση. Οπότε μπροστά δεν θα δούμε αν υπάρχει ζημιά.

    Εκτός αν έχεις εμπειρία απο τα Saab και πιστεύεις οτι κάπως έτσι θα έχουμε ολοκληρομένη εικόνα.


    Στρατο,πως ειναι φυσιολογικο να εχεις λαδι στο cooler σου και στις σωληνωσεις?
    Και μαλιστα αρκετουτσικο?
    Στα Saab μια που τα αναφερες βγαζεις κολαρο να καθαρισεις πεταλουδα και ειναι χαρτι.και με μπολικα χλμ.

    Δεν θελω να σε ανησηχω με τους προβληματισμους μου και να σε βαζω σε σκεψεις,αλλα μου κανει περιεργο ετσι οπως το λες.
    Βεβαια το καθε μοτερ εχει και τις ιδιαιτεροτητες του.
    Αλλα και παλι εμενα μου κανει εντυπωση.

    Επισης πιστευω οτι αμα την εχουν ακουσει τα θρος και κατεβαζουν λαδακι θα ειναι και απο τις δυο πλευρες,απλα ειναι πιο ευκολο να το δεις απο τη μερια της εισαγωγης.
    Οχι στο δικο σου μοτερ ομως! χαχαχα.
    σκεφτομαι φωναχτα,τιποτα παραπανω

    Οτι και αν γραφω ειναι καθαρα θεμα εγκυκλοπαιδικων γνωσεων και επιμορφωσης μου.
    Ειμαι εδω για να μαθω!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη z3 2.2 : 11-05-11 στις 22:19
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  12. The Following 4 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    alexm (11-05-11), BILL007 (12-05-11), Stefanos_Cool (11-05-11), stratos (11-05-11)

  13. #40
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στρατο,πως ειναι φυσιολογικο να εχεις λαδι στο cooler σου και στις σωληνωσεις?
    Και μαλιστα αρκετουτσικο?
    Στα Saab μια που τα αναφερες βγαζεις κολαρο να καθαρισεις πεταλουδα και ειναι χαρτι.και με μπολικα χλμ.

    Δεν θελω να σε ανησηχω με τους προβληματισμους μου και να σε βαζω σε σκεψεις,αλλα μου κανει περιεργο ετσι οπως το λες.
    Βεβαια το καθε μοτερ εχει και τις ιδιαιτεροτητες του.
    Αλλα και παλι εμενα μου κανει εντυπωση.

    Επισης πιστευω οτι αμα την εχουν ακουσει τα θρος και κατεβαζουν λαδακι θα ειναι και απο τις δυο πλευρες,απλα ειναι πιο ευκολο να το δεις απο τη μερια της εισαγωγης.
    Οχι στο δικο σου μοτερ ομως! χαχαχα.
    σκεφτομαι φωναχτα,τιποτα παραπανω

    Οτι και αν γραφω ειναι καθαρα θεμα εγκυκλοπαιδικων γνωσεων και επιμορφωσης μου.
    Ειμαι εδω για να μαθω!!!
    Δήμητρη σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι τους προβληματισμους σου μαζί μας. Μακάρι να μπορούσα να επιβραβεύσω τις γνώσεις, το ήθος σου και την συνεισφορά σου στο φόρουμ με πολλά παραπάνω απο μερικά παλιοthanks και θετικά rep.

    Στο θέμα μας τώρα. Σήμερα ψιλοέντονη βόλτα, 1/4 του ντεπόζιτου βενζίνη αλλά τίποτα. Ούτε ίχνος απο καπνό.


    Οσο αφορά Δημήτρη το θέμα με το λάδι στο turbo. Χωρίς να είμαι σίγουρος, κάπου έχει την επιστροφή του λαδιού στην εισαγωγή και για αυτό το αρκετό λάδι.

    Επίσης, μην ξεχνάμε τότε που έβαλα το intercooler. Είχα περίπου 4000-4500 km και εδώ φαίνεται το αρκετό λάδι που έιχε μέσα το μαμά με σχετικά λίγα χιλιόμετρα.

    Αρκετή ποσότητα χύθηκε απο την εξαγωγή κατά το βγάλσιμο. Φαίνεται οτι είναι λερωμένο:



    Και εδώ μέσα στις κυψέλες φαίνεται αρκετό το λαδάκι αφού το αδειάσαμε:



    Τα ίδια και στο chargepipe όταν αλλαξαμε σκάστρα με τον Σπύρο και τον Φάνη.

    Δηλαδή απο την εισαγωγή δεν θα δούμε και πολλά. Η σκάστρα τώρα είναι λερωμένη στην εξαγωγή της με λάδι και πιστεύω έχει να κάνει με την ανατομία του μοτέρ.

    Οπως και να έχει στο ρελαντί δεν είδα καπνό σήμερα. Αν υπήρχε πρόβλημα στο turbo δεν θα κάπνιζε έστω και λίγο, δεν θα κάπνιζε και όταν είναι κρύο?

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP