Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 66

Θέμα: Επισκευή turbo σε 335i

  1. #21
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δημήτρη το λάδι το παρακολουθώ ανα εβδομάδα. Εχω την φυσιολογική κατανάλωση, δηλαδή 1/5 του ηλεκτρονικού δείκτη σε 2000 km περίπου. Αν συνεχίσει έτσι θα πρέπει να ζητήσει 1 λίτρο στα επόμενα 6000 km. Τώρα θα έχω το νου μου όμως πιο συχνά για μεγαλήτερη κατανάλωση.

    Αυτό που έγραψε ο Κώστας μου φαίνεται αρκετά παράξενο αλλα όχι απίθανο. Το θέμα είναι οτι αν γίνεται αυτό, έστω και λίγο δεν θα κάπνιζε? Η πρέπει να καεί η εξάτμηση για να φύγει? Η όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία στο turbo τότε καπνίζει. Γιατί αν είχε χτυπήσει turbo θα κάπνιζε συνεχώς, αλλά μήπως είναι στα τελευταία του?

    Θα το δώ για 1 μήνα ακόμα πώς θα συμπεριφερθεί και βλέπουμε

  2. #22
    Εγγραφή
    20-03-10
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.727
    Thanked
    2862
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν περναει λαδι απο το τουρμπο Στρατο τοτε δυσκολα τα πραγματα...το ιδιο επαθε και το ξαδερφακι μου με την τουρμπινα στο Leon. μακαρι να τη βγαλεις καθαρη αναιμακτα!
    Μη τα συζητας αδερφε...

  3. #23
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    0-40 είναι το λάδι που έχω
    Στρατο 0-40 λαδι φορας;;;Εμενα γιατι μου βαζουν 5-30 στον Σπανο;;;

    Περα απο την πλακα μου δημιουργηθηκαν αποριες σχετικα με την συντηρηση των turbo και το κατα ποσο καταπονουνται και μικραινει ο χρονος ζωης τους σε βελτιωμενα μοτερ που δουλευουν παραπανω πιεση σε σχεση με το εργοστασιακη.

    Να ανοιξω ενα καινουριο thread προς συζητηση περι του θεματος;;;Με ενδιαφερει παρα πολυ


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    Panos 316T (10-05-11), stratos (10-05-11)

  5. #24
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    0-40 είναι το λάδι που έχω. 2-5 λεπτά δεν βγάζει τίποτα. Δεν φαίνεται τουλάχιστον να βγάζει έγχρωμο καυσαέριο απο πίσω.
    τοτε φιλε η εξατμιση εχει υπολειματα η εαν σε λιγο καιρο αρχισει και μειώνεται ο χρονος που δεν εβγαζε ντουμανι το αμαξι,,κοιτας τα τουρμπινακια σου..
    εγω 0-40 εβαζα και εβαλα για δοκιμη 0-50ενεος και εδωσα λιγη παραταση για την ωρα στο ντουμανι...η τζογους η τα στεγανα της τουρμπινας πηραν ποδι και στα περναει στο μαντεμι..εγω αυτα εχω παθει οταν βγαζει ντουμανι το αμαξι σε παρετεταμενο ρελαντι 10+λεπτα και στο τελος με το που το εβαζα μπροστα και απο κρυο πλεον,ντουμανια....οταν ειναι ελατηριο κολλημενο,τσιμουχακια στις βαλβιδες κλπ εχω την εντυπωση πως ειτε κρυο ειτε ζεστο βγαζει παντα ντουμανι...και στο ρελαντι οταν εχουμε κολλημενο ελατηριο
    οταν ανοιξουμε την ταπα λαδιου θα πρεπει να εχουμε την λεγομενη μπουργανα....
    εαν σε εκεινη την φαση που βγαινει το ντουμανι απο πισω στο ρεαντι
    ανοιξουμε την ταπα λαδιου και δεν βγαζει καθολου αναθυμιασεις ο κινητήρας δεν ειναι ουτε τσιμουχακια ουτε ελατηρια κατα την δικη μου εμπειρια βεβαια γιατι στο παρελθον σε αλλο αμαξι εχει τυχη να αλλαξω ελατ.τσιμουχακια και κατι αλλα ψιψιψινια κοκοκοψαρα...(και τουρμπινα και τοτε δυστυχως)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos : 10-05-11 στις 13:11 Αιτία: ορθογραφία

  6. The Following 2 Users Say Thank You to z3outofmind For This Useful Post:

    BILL007 (10-05-11), Panos 316T (10-05-11)

  7. #25
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γιατί μου φαίνεται λογικό να χει ποτίσει το καζανάκι με λάδι απο τον παλιό ιδιοκτήτη? Άμα σε χαλαρή βόλτα δεν πετάει ντουμάνια πίσω τότε δεν θα χεις πρόβλημα!

    Στράτο αν είχε βαρέσει τουρμπίνα το αμάξι λογικά ρε φίλε και ρελαντί θα χες πρόβλημα και σε χαλαρή βόλτα.....

  8. #26
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Question

    Στρατο, μολις εβαλες την εξατμιση, ετυχε η καλη βολτα με πατηματακια κλπ., δηλαδη ανεβασε καλα θερμοκρασιες, ετσι ?
    Μετα την αλλη μερα που ειπες ησουνα πανω κατω μεσ'την Αθηνα την ημερα αρα παλι μεγαλες θερμοκρασιες ??
    Οπότε πιθανο να συμβαινει και αυτο που λετε με την εξατμιση νομιζω (ελπιζω).
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  9. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στράτο ψάξτο καλά το θέμα με την επισκευή και με κανα αδερφικό συνεργείο που θα κάνει τα στραβά μάτια. Μην ξεχνάς εγώ άλλαξα και τις 2 τουρμπίνες και δεν μπορούσες να πεις και το αμάξι μου νορμάλ υποθέτω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos : 29-05-11 στις 02:28

  10. #28
    Εγγραφή
    21-01-10
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    231
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απο την δικη μου εμπειρια πανω στα τουρμπατα το ντουμανι προερχεται απο τις τουρμπινες στο δαχτυλιδι στεγανοποιησης λαδιου.Τρεις φορες στο παρελθον ντουμανιαζα με μοτερ των 150000 km , νομιζοντας οτι ειναι το μοτερ αλλα τελικα ηταν οι τουρμπινες. Απο την αρχη που σε παρακολουθω να το τσιγλιζεις το 335 , εκτιμω - και στο εχω αναφερει - οτι οι μαμα τουρμπινες ειναι μικρες για αυτα τα αλογα που βγαζεις και καταπονουνται πολυυυυ απο τις θερμοκρασιες.Επισης αν θυμαμαι καλα μεχρι προτεινος δεν ειχες ελευθερη εξατμιση.Το backpressure που δημιουργουσες κατα την αποψη μου κοκκινιζε τα τουρμπακια μεχρι που αφησαν χρονους.Απο τη στιγμη που δεν ειναι ρουλεμανατες ,ειναι επισκευασιμες, αλλα εγω ουτε απο ενα χιλιομετρο!!!! δεν θα πλησιαζα στα γνωστα μαγαζια-τουρμπαδικα για επισκευη. Αν πιανουν τα χερια σου , μαρκαροντας την φτερωτη εισαγωγης με τον αξονα για να μην χασει την ζυγοσταθμιση και φωτογραφιζοντας κατα την αποσυναρμολογηση μπορεις να τοποθετησεις το κιτ επισκευης της τουρμπινας σου που πιθανως μπορεις να βρεις απο ebay στα 150ευρω.Η γνωμη μου ειναι αν μπορεις να το περασεις στην εγγυηση καντο, αλλα αν πας για επισκευη, καλυτερα παρε δυο τουρμπινες αρκετα μεγαλυτερες που θα συνεργαστουν με την εξατμιση ή φτιαξε τις υπαρχουσες μονος σου.Μπορεις να δεις και τις τουρμπινες σου με τα ματια σου σε τι κατασταση βρισκονται.Δηλαδη αν κουνιεται ο αξονας μεσα-εξω ,πανω-κατω.Το τελευταιο που νομιζω οτι φταιει ειναι το λαδι.Ισως ενα πιο χοντρο να βελτιωσει την κατασταση αλλα δεν νομιζω οτι ειναι η ενδεδειγμενη λυση.

  11. The Following 10 Users Say Thank You to bmw316turbo For This Useful Post:

    Jimmakos (10-05-11), Karizma Z4 (10-05-11), kloukakis (10-05-11), nikos1400 (10-05-11), paganis (10-05-11), Panos 316T (10-05-11), S8N (10-05-11), stratos (10-05-11), z3 2.2 (10-05-11), z3outofmind (11-05-11)

  12. #29
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karizma Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στρατο 0-40 λαδι φορας;;;Εμενα γιατι μου βαζουν 5-30 στον Σπανο;;;

    Περα απο την πλακα μου δημιουργηθηκαν αποριες σχετικα με την συντηρηση των turbo και το κατα ποσο καταπονουνται και μικραινει ο χρονος ζωης τους σε βελτιωμενα μοτερ που δουλευουν παραπανω πιεση σε σχεση με το εργοστασιακη.

    Να ανοιξω ενα καινουριο thread προς συζητηση περι του θεματος;;;Με ενδιαφερει παρα πολυ
    Δημήτρη Castrol Edge Sport βάζω στον Φλασκή 0-40. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω με συνθετικό 5-30 για να δώ αν μειωθεί η κατανάλωση. Ετσι και αλλιώς τώρα με την μεθανόλη το αλλάζω πιο συχνά το λάδι, όπως δρόμο θα πάρουν και τα μπουζί.

    Ευχαρίστως να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα αλλά η απάντηση είναι απλή. Σηκώνεις πίεση, στροφάρουν πιο πολύ τα τούρμο, ζεσταίνονται πιο πολύ οπότε λογικό είναι να παιθάνουν και νωρίτερα. Αλλά στα 27.500 km?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3outofmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    τοτε φιλε η εξατμιση εχει υπολειματα η εαν σε λιγο καιρο αρχισει και μειώνεται ο χρονος που δεν εβγαζε ντουμανι το αμαξι,,κοιτας τα τουρμπινακια σου..
    εγω 0-40 εβαζα και εβαλα για δοκιμη 0-50ενεος και εδωσα λιγη παραταση για την ωρα στο ντουμανι...η τζογους η τα στεγανα της τουρμπινας πηραν ποδι και στα περναει στο μαντεμι..εγω αυτα εχω παθει οταν βγαζει ντουμανι το αμαξι σε παρετεταμενο ρελαντι 10+λεπτα και στο τελος με το που το εβαζα μπροστα και απο κρυο πλεον,ντουμανια....οταν ειναι ελατηριο κολλημενο,τσιμουχακια στις βαλβιδες κλπ εχω την εντυπωση πως ειτε κρυο ειτε ζεστο βγαζει παντα ντουμανι...και στο ρελαντι οταν εχουμε κολλημενο ελατηριο
    οταν ανοιξουμε την ταπα λαδιου θα πρεπει να εχουμε την λεγομενη μπουργανα....
    εαν σε εκεινη την φαση που βγαινει το ντουμανι απο πισω στο ρεαντι
    ανοιξουμε την ταπα λαδιου και δεν βγαζει καθολου αναθυμιασεις ο κινητήρας δεν ειναι ουτε τσιμουχακια ουτε ελατηρια κατα την δικη μου εμπειρια βεβαια γιατι στο παρελθον σε αλλο αμαξι εχει τυχη να αλλαξω ελατ.τσιμουχακια και κατι αλλα ψιψιψινια κοκοκοψαρα...(και τουρμπινα και τοτε δυστυχως)
    Αυτό είναι το θέμα, οτι δεν έχω ξαναδεί λαδίλα απο πίσω. Αρα δεν πρέπει να είναι απο τους οδηγούς των βαλβίδων. Την τάπα φοβάμαι να την ανοίξω όσο είναι ρελαντί. Θα δοκιμάσω ακόμα 1 μήνα και φυσικά θα κάνει το ταξίδι της συνάντηση στους Ν. Πόρους οπότε θα δώ και πώς θα συμπεριφερθεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jimmakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί μου φαίνεται λογικό να χει ποτίσει το καζανάκι με λάδι απο τον παλιό ιδιοκτήτη? Άμα σε χαλαρή βόλτα δεν πετάει ντουμάνια πίσω τότε δεν θα χεις πρόβλημα!

    Στράτο αν είχε βαρέσει τουρμπίνα το αμάξι λογικά ρε φίλε και ρελαντί θα χες πρόβλημα και σε χαλαρή βόλτα.....
    Δεν έχει τίποτα οταν ζεσταθεί ούτε στο ρελαντί. Ισως να το πιέσω λίγο σήμερα να δούμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στρατο, μολις εβαλες την εξατμιση, ετυχε η καλη βολτα με πατηματακια κλπ., δηλαδη ανεβασε καλα θερμοκρασιες, ετσι ?
    Μετα την αλλη μερα που ειπες ησουνα πανω κατω μεσ'την Αθηνα την ημερα αρα παλι μεγαλες θερμοκρασιες ??
    Οπότε πιθανο να συμβαινει και αυτο που λετε με την εξατμιση νομιζω (ελπιζω).
    Νίκο αυτό ακριβώς έγινε. Την μεθεπόμενη μέρα το πάτησα λίγο μόνος μέχρι τα 180 οπότε δεν έφτασε τις θερμοκρασίες της συνάντησης και τότε είδα καπνό. Ας ελπίσουμε οτι είναι πρόβλημα της εξάτμησης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yodas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στράτο ψάξτο καλά το θέμα με την επισκευή και με κανα αδερφικό συνεργείο που θα κάνει τα στραβά μάτια. Μην ξεχνάς εγώ άλλαξα και τις 2 τουρμπίνες και δεν μπορούσες να πεις και το αμάξι μου νορμάλ υποθέτω.
    Αν γίνει κάτι θα το σπρώξω στην εγγύηση. Δεν θα με χάλαγαν 2 καινούριες τουρμπίνες αυτή τη στιγμή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την δικη μου εμπειρια πανω στα τουρμπατα το ντουμανι προερχεται απο τις τουρμπινες στο δαχτυλιδι στεγανοποιησης λαδιου.Τρεις φορες στο παρελθον ντουμανιαζα με μοτερ των 150000 km , νομιζοντας οτι ειναι το μοτερ αλλα τελικα ηταν οι τουρμπινες. Απο την αρχη που σε παρακολουθω να το τσιγλιζεις το 335 , εκτιμω - και στο εχω αναφερει - οτι οι μαμα τουρμπινες ειναι μικρες για αυτα τα αλογα που βγαζεις και καταπονουνται πολυυυυ απο τις θερμοκρασιες.Επισης αν θυμαμαι καλα μεχρι προτεινος δεν ειχες ελευθερη εξατμιση.Το backpressure που δημιουργουσες κατα την αποψη μου κοκκινιζε τα τουρμπακια μεχρι που αφησαν χρονους.Απο τη στιγμη που δεν ειναι ρουλεμανατες ,ειναι επισκευασιμες, αλλα εγω ουτε απο ενα χιλιομετρο!!!! δεν θα πλησιαζα στα γνωστα μαγαζια-τουρμπαδικα για επισκευη. Αν πιανουν τα χερια σου , μαρκαροντας την φτερωτη εισαγωγης με τον αξονα για να μην χασει την ζυγοσταθμιση και φωτογραφιζοντας κατα την αποσυναρμολογηση μπορεις να τοποθετησεις το κιτ επισκευης της τουρμπινας σου που πιθανως μπορεις να βρεις απο ebay στα 150ευρω.Η γνωμη μου ειναι αν μπορεις να το περασεις στην εγγυηση καντο, αλλα αν πας για επισκευη, καλυτερα παρε δυο τουρμπινες αρκετα μεγαλυτερες που θα συνεργαστουν με την εξατμιση ή φτιαξε τις υπαρχουσες μονος σου.Μπορεις να δεις και τις τουρμπινες σου με τα ματια σου σε τι κατασταση βρισκονται.Δηλαδη αν κουνιεται ο αξονας μεσα-εξω ,πανω-κατω.Το τελευταιο που νομιζω οτι φταιει ειναι το λαδι.Ισως ενα πιο χοντρο να βελτιωσει την κατασταση αλλα δεν νομιζω οτι ειναι η ενδεδειγμενη λυση.
    Σημαντικές οι πληροφορίες σου και σε ευχαριστώ. Η αλλαγή του λαδιού σε άλλο ιξώδες θα γίνει και για άλλους λόγους. Αν γίνει επισκευή των τουρμπινών θα την κάνω μόνος μου, δεν χρειάζονται άλλοι μαστροχαλαστές απο αυτά που πολλές φορές έχω ακούσει.

    Σημερα θα το ζεστάνω καλά και αυριο συνεργείο. Αν είναι όντως πρόβλημα αυριο θα καπνίζει πιο πολύ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos : 29-05-11 στις 02:29

  13. #30
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στράτο ψάξτο καλά το θέμα. Το δικό μου έχει 120.000 km και δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, εκτός από την αντλία βενζίνης υψηλής πίεσης που την άλλαξα ποιο πριν.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP