Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 66

Θέμα: Επισκευή turbo σε 335i

  1. #11
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στρατο αν ειναι συννενοησιμοι στο συνεργειο μπορουν να κανουν πως δεν ειδαν και δεν ακουσαν. Και να το καλυψουν κανονικα.

    Οπως και να εχει 500 ευρω εργατικα για να αλλαχτει μια τουρμπινα ειναι εξωφρενικο θεωρω. Εχω αρπαχτει με μηχανικο για παραπλησια χρεωση σε τουρμπακι.
    Καπου στα μισα ειναι το νορμαλ.

    Το τουρμπο σιγουρα μπορει να επισκευαστει αρκει να μην την ακουσε απο ρηγμα.
    Οι καπνοι που περιγραφεις δειχνουν και μια αξιοσεβαστη καταναλωση λαδιου λογικα, ε?

    Αν ειναι φθορα θα εφτασε εκει σιγα σιγα και θα εδινε συνεχως σημαδια υποθετω. Το ενδεχομενο ρηγματος στο καβουκι εξαγωγης το εχεις αποκλισει?

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5438
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόνο ενα ενα ρε τσιφουτη?
    ναι ρε και πολυ σου ειναι.
    Μη κοιτας το Βασιλη που καθε Κυριακη τον πιανουν τα λαρτζιλικια του.



  3. The Following 3 Users Say Thank You to Χρίστος For This Useful Post:

    m-power_01 (08-05-11), Vasilis (09-05-11)

  4. #13
    Εγγραφή
    22-04-11
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    517
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για την τιμη εχω και εγω να σου προτεινω συνεργειο φιλου,δεν χρειαζεται να ειναι εξουσιοδοτημενο για να βγαλεις μια τουρμπινα.

    2ον)Εαν ταξεις ενα 100αρικο η πεις στον υπευθυνο του συνεργειο οτι θα τα βρουμε νομιζω θα κανεις δουλεια...

    3ον)Ασ'την να τα φτυσει και μετα αλλες τουρμπινες...οσο αντεξει
    997 Turbo

  5. #14
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι ρε τοιουτε μου...
    αν το πας σε εξουσιοδοτημενο τι δεν θα «αναγνωρισουν» Στρατο;
    μακαρι να βρεις την καταλληλη λυση γρηγορα και αξιοπιστα.
    Οχι και τοιούτος ρε Πάνο

    Το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγύησης απο την στιγμή που βάλεις χέρι. Μόνο ο Vishnu δεν ανιχνεύεται, όλα τα άλλα φαίνονται πάνω στο αυτοκίνητο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο micz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά? Πως το καταλαβαίνεις Στράτο εκτός από τον καπνό, ανάβει κανένα λαμπάκι μέσα πριν παραδώσει πνεύμα?
    Αν παραδώσει εντελώς προφανώς δεν θα σηκώνει πίεση ή θα κολλήσει στην χειρότερη. Επίσης κάποιο θέμα θα είχε και με την θερμοκρασία λαδιού η οποία ευτυχώς δεν ανεβαίνει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stefanos_Cool Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στράτο,

    ποιος έκανε την διάγνωση;

    και αυτός που έκανε την διάγνωση πως είναι σίγουρος ότι δεν είναι τσιμουχάκια βαλβίδων ή οδηγοί ή φλάτζα ή ελατήρια λαδιού...( και πολλά άλλα)

    λέω τώρα εγώ...

    τα λάδια σου τι χλμ. έχουν κάνει;
    Α ρε Στέφανε, μου εκανες την καρδιά περιβόλι. Την διάγνωση την έκανα εγώ. Επίσης βοηθάει το παρπάρισμα που κάνει η δεξιά εξάτμηση. Αν ήταν κάτι απο αυτά που ανέφερες τότε θα είχα καπνό και απο τις 2 εξατμήσεις.

    Τα λάδια μου είναι σχετικά φρέσκα, 1500 - 2000 km περίπου και έχει τσιμπήσει την επιτρεπτή ποσότητα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανε μια συζητηση με το συνεργειο που πηγαινεις, ισως μπορει να σε καλυψει αποκρυπτωντας καποια πραγματα.

    Σε αντιθετη περιπτωση, βαλε την μαμα εισαγωγη, βγαλε τον πικατσου, το μπεκ της μεθανολης και τραβα αντιπροσωπεια.

    Επισης το κοστος για το ανεβα κατεβα εργατικα μου ακουγεται καπως

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιπιλα...

    στεναχωρηθηκα μ αυτα που διαβασα!

    θα προτεινα (μιας κ δεν μπορω να σε καθοδηγησω μηχανολογικα) να μην κανεις βεβιασμενες κινησεις οσον αφορα τις αποφασεις σου !

    κανε μια ερευνα για το αν μπορεις να καλυφθεις εγγυηση...κ μετα βλεπεις!

    μην βιαζεσαι ομως!

    +2 φυσικα στον Σπυρο!
    Ας ελπίσουμε. Θα αρχίσω έρευνα στα εξουσιοδοτημένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στρατο αν ειναι συννενοησιμοι στο συνεργειο μπορουν να κανουν πως δεν ειδαν και δεν ακουσαν. Και να το καλυψουν κανονικα.

    Οπως και να εχει 500 ευρω εργατικα για να αλλαχτει μια τουρμπινα ειναι εξωφρενικο θεωρω. Εχω αρπαχτει με μηχανικο για παραπλησια χρεωση σε τουρμπακι.
    Καπου στα μισα ειναι το νορμαλ.

    Το τουρμπο σιγουρα μπορει να επισκευαστει αρκει να μην την ακουσε απο ρηγμα.
    Οι καπνοι που περιγραφεις δειχνουν και μια αξιοσεβαστη καταναλωση λαδιου λογικα, ε?

    Αν ειναι φθορα θα εφτασε εκει σιγα σιγα και θα εδινε συνεχως σημαδια υποθετω. Το ενδεχομενο ρηγματος στο καβουκι εξαγωγης το εχεις αποκλισει?
    Το ποσό είναι εξωφρενικό αλλά τόσο είναι περίπου δυστηχώς στο συνεργείο που πάω. Εδώ κοντά 400 ευρώ μου στοίχησαν το intercooler και τα downpipes σε μια μέρα.

    Το τούρμπο υπάρχει περίπτωση να επισκευάζεται γιατί είναι με θρός και όχι ρουλεμάν.

    Απο κατανάλωση λαδιού δεν έχω κάτι ιδιαίτερο εκτός απο τα γνωστά. Εχω την εντύπωση οτι έγινε απο προχτές με τα πατήματα με τον turbodog. Απο εδώ και στο εξής θα το παρατηρώ πιο συχνά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TTS05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την τιμη εχω και εγω να σου προτεινω συνεργειο φιλου,δεν χρειαζεται να ειναι εξουσιοδοτημενο για να βγαλεις μια τουρμπινα.

    2ον)Εαν ταξεις ενα 100αρικο η πεις στον υπευθυνο του συνεργειο οτι θα τα βρουμε νομιζω θα κανεις δουλεια...

    3ον)Ασ'την να τα φτυσει και μετα αλλες τουρμπινες...οσο αντεξει
    Γιώργο θα έχεις πμ σε λίγο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos : 29-05-11 στις 02:25

  6. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ρε Στέφανε, μου εκανες την καρδιά περιβόλι. Την διάγνωση την έκανα εγώ. Επίσης βοηθάει το παρπάρισμα που κάνει η δεξιά εξάτμηση. Αν ήταν κάτι απο αυτά που ανέφερες τότε θα είχα καπνό και απο τις 2 εξατμήσεις.

    Τα λάδια μου είναι σχετικά φρέσκα, 1500 - 2000 km περίπου και έχει τσιμπήσει την επιτρεπτή ποσότητα.
    σε όλα αυτά που σου λέω θα είχες καπνό από την μία εξάτμιση



    τσιμουχάκια βαλβίδων 1ου ή 2ου ή 3ου από καθρέφτη => δεξιά εξάτμιση
    ελατήρια λαδιού 1ου ή 2ου ή 3ου από καθρέφτη => δεξιά εξάτμιση
    φλάτζα μεταξύ 1ου ή 2ου ή 3ου από καθρέφτη => δεξιά εξάτμιση
    ρήγμα 1ου ή 2ου ή 3ου από καθρέφτη => δεξιά εξάτμιση
    οδηγοί βαλβίδων 1ου ή 2ου ή 3ου από καθρέφτη => δεξιά εξάτμιση

    για να είχες καπνό και από τις δύο θα έπρεπε αυτά που σου λέω παραπάνω να ήταν και στον 4ο 5ο 6ο (ή έστω στον 3ο ΚΑΙ 4ο), πράγμα αδύνατο για 30.000km κινητήρα.

    Ελπίζω όμως να είναι τουρμπίνα και να μην χρειαστεί να βγάλεις καπάκι βαλβίδων.

    Αν θέλεις να πάρεις και μια γνώμη από τον μηχανικό μου έλα για καφέ από το μαγαζί και πάμε παρέα να το δει.

  7. The Following 6 Users Say Thank You to Stefanos_Cool For This Useful Post:

    BILL007 (10-05-11), Kostas_1 (11-05-11), Nino (09-05-11), stratos (09-05-11), Tsakirakos (10-05-11), Vasilis (09-05-11)

  8. #16
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    σωστος ο στεφανος, το πιο σιγουρο ειναι να την ακουσε το τουρμπακι, (χαμηλωνεις πιεση) κοιτας τα λαδια σου το πηγαινεις ατουρμπιστο σχεδον και σου κραταει για καιρο, αν ειναι κατι αλλο το βλεπεις με μια μετρηση συμπιεσης...

  9. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    Vasilis (09-05-11)

  10. #17
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τι νουμερο λαδακι δουλευεις στρατο??οταν το αμαξι ειναι κρυο μετα τα πρωτα 2λεπτα μεχρι τα 5λεπτα βγαζει ντουμανακι??Για δες το και αυτο...γνωση 3ων τουρμπινων εχω αποκτισει ο φουστης!!!!!!

  11. The Following User Says Thank You to z3outofmind For This Useful Post:

    Panos 316T (10-05-11)

  12. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στρατο αν βγαλεις τη μεθανολη δε νομιζω να σου αρνηθουν την επισκευή.
    Δεν ξερω την πολιτικη τους αλλα με downpipes και cooler γιατι να στο αρνηθουν? λεω εγω τωρα.

    Δεν εχεις απ οτι καταλαβα καποιο εξουσιοδοτημενο στανταρ ε?
    εχε παντως το νου σου μη σκορπισει καμια τουρμπινα και γινει της καραπ@υταναρας.
    Οπου μπορω να βοηθησω και με οποιον τροπο δεν εχεις παρα να μου το πεις.
    Αμα λαχει παμε και στο συνεργειο του Γιαννη και τις πεταμε και τις δυο εξω!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos : 29-05-11 στις 02:26
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  13. #19
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3outofmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι νουμερο λαδακι δουλευεις στρατο??οταν το αμαξι ειναι κρυο μετα τα πρωτα 2λεπτα μεχρι τα 5λεπτα βγαζει ντουμανακι??Για δες το και αυτο...γνωση 3ων τουρμπινων εχω αποκτισει ο φουστης!!!!!!
    0-40 είναι το λάδι που έχω. 2-5 λεπτά δεν βγάζει τίποτα. Δεν φαίνεται τουλάχιστον να βγάζει έγχρωμο καυσαέριο απο πίσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στρατο αν βγαλεις τη μεθανολη δε νομιζω να σου αρνηθουν την επισκευή.
    Δεν ξερω την πολιτικη τους αλλα με downpipes και cooler γιατι να στο αρνηθουν? λεω εγω τωρα.

    Δεν εχεις απ οτι καταλαβα καποιο εξουσιοδοτημενο στανταρ ε?
    εχε παντως το νου σου μη σκορπισει καμια τουρμπινα και γινει της καραπ@υταναρας.
    Οπου μπορω να βοηθησω και με οποιον τροπο δεν εχεις παρα να μου το πεις.
    Αμα λαχει παμε και στο συνεργειο του Γιαννη και τις πεταμε και τις δυο εξω!!!!!
    Μήτσο η εγγύηση χάνεται απο την στιγμή που πειράξεις έστω και μια βίδα πάνω. Σκέψου να ανοίξουν καπώ και να δούν τις φιλτροχοάνες με την σκάστρα, πόσο μάλλον να το ακούσουν με τα downpipes και την εξάτμηση. Αν είναι θα σε ενημερώσω για να μου πείς για το συνεργείο που λές. Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου.


    Σήμερα έκανα 2 χαλαρές βόλτες μέχρι να ζεσταθούν τα λάδια και πάλι πίσω, χωρίς σκήσιμο. Ουτε καν υπήρχε κάποιος καπνός απο πίσω. Αν ήταν χτυπημένο το τούρμπο τότε σίγουρα θα έβγαζε ντουμάνι και ζεστό και κρύο.


    Υστερα απο συζήτηση με τον φίλο μου KOSTADAS μου είπε οτι μπορεί να συμβαίνει κάτι που δεν είναι απίθανο. Ο προηγουμενος ιδιοκτήτης της εξάτμισης είχε σπάσει turbo, μάλλον το πίσω (αρα την δεξια εξάτμηση). Σκεφτείτε οτι μόνο απο το intercooler αδειασε 0.5 λίτρο λάδι. Υπάρχει περίπτωση ποσότητα λαδιού να έμεινε στο μεσαίο καζανάκι και φυσικά να πότησε ο υαλοβάμβακας που έχει το τελικό. Μετά απο αυτό πούλησε το αυτοκίνητο και αγόρασα την εξάτμηση. Αρα, μόλις ζεσταίνεται αρκετά καίγεται το ποτισμένο λάδι και καθαρίζει η εξάτμηση. αν είναι κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνω μερικά δυνατά πατήματα να δούμε αν καθαρίσει και τελικά δεν φταίει το τούρμπο μου γιατί όπως έγραψα και πρίν δεν βγάζει συνέχεια καπνό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos : 29-05-11 στις 02:26

  14. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χαχαχα.Το συνεργειο του ΓΙΑΝΝΗ λεω!!!!χαχαχαχαχαχα!!!!

    Πολυ σωστη ιδεα παντως του Kostadas.δε μου πηγε καθολου εκει το μυαλο!

    οπως και να χει,συμπληρωσε λαδι και κανε μετρηση μετα απο καποια χλμ για να ξεκινησιες να εχεις καποια αποψη
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  15. The Following 2 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    BILL007 (10-05-11), stratos (10-05-11)

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP