Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: National synergeiographic

  1. #21
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η φλάτζα ψευτοκάπακου δεν κάνει 570 αλλά 110¤ αν θυμάμαι καλά
    Απλά προς διευκρίνηση το αναφέρω!
    Detailing Madness

  2. #22
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Όλα τα Χ3 κάποια στιγμή χάνουν από κάτω. Η τάπα του λαδιού δε βιδώνει απ'ευθειας στο καρτερ αλλα σε μια αλουμινένια πλακέτα η οποία με τη σειρα της βιδώνει πάνω στο καρτερ.

    Η μπεμβε δε δίνει την μεταλλικη πλακετα αυτή σαν ανταλλακτικο. Θέλει προσεκτικό καθαρισμα η πλακετα από μεσα και το σπυρωμα. Πατεντα είναι αλλα δεν εχεις άλλη λύση.

    Εγώ σκέφτομαι ότι από την επόμενη αλλαγή λαδιών θα ξεβιδώνω κατ'ευθειαν την πλακετα.

  3. The Following User Says Thank You to gnx For This Useful Post:

    pilot (12-03-16)

  4. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα Χ3 κάποια στιγμή χάνουν από κάτω. Η τάπα του λαδιού δε βιδώνει απ'ευθειας στο καρτερ αλλα σε μια αλουμινένια πλακέτα η οποία με τη σειρα της βιδώνει πάνω στο καρτερ.

    Η μπεμβε δε δίνει την μεταλλικη πλακετα αυτή σαν ανταλλακτικο. Θέλει προσεκτικό καθαρισμα η πλακετα από μεσα και το σπυρωμα. Πατεντα είναι αλλα δεν εχεις άλλη λύση.

    Εγώ σκέφτομαι ότι από την επόμενη αλλαγή λαδιών θα ξεβιδώνω κατ'ευθειαν την πλακετα.
    Γιωργο εχει και συνεχεια η ιστορια!!! χαχαχ πηγα στο Μακη και το εφτιαξα θα γραψω σε λιγο!!!.

    υγ φοβερο χρωμα το καμπριο!!!

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    gnx (12-03-16), pilot (12-03-16), wheelman (12-03-16)

  6. #24
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εγώ σκέφτομαι ότι από την επόμενη αλλαγή λαδιών θα ξεβιδώνω κατ'ευθειαν την πλακετα.
    Το ξεβίδωμα της πλακέτας που λες γίνεται εύκολα;
    Θυμάμαι στου πατέρα μου το Χ3 για τη φλάντζα ψευτοκάπακου ήταν ολόκληρη μανούρα
    Detailing Madness

  7. #25
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συνέχεια..

    Πράξη 3η


    Τα βήματα βαριά και η διάθεση ακόμα χειρότερη, σαν από θαύμα η γυναίκα αντιλήφθηκε ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν ξεκίνησε την συνηθισμένη επική γκρίνια της που με κάποιο τρόπο γιγαντώνεται τα σαββατοκύριακα.
    -Τι έγινε? Το φτιάξες¨?
    Με δουλεύεις? Κορίτσι μου
    -Όχου εγώ φταίω που ρωτώ!!
    -Πότε θα παμε sup…
    Άσε με πρέπει να κάνω μερικά τηλεφωνήματα
    Τηλέφωνο σε jordan Κατς και Μαικ συμβουλές συζήτηση και φυσικά στην ερώτηση για κάποιο άλλο συνεργείο οι γνώμες ιδιες.
    Πάρε μου λέει και τον Πητ εκεί πάει και αυτός άλλα και ο Γιώργος το αμάξι του.
    Δευτέρα τηλέφωνο στο φίλο ptboul .
    -Γιάννη εγώ εύκολα συνεργείο δεν προτείνω αλλά ο Μάκης είναι και καλός και τίμιος παρτον τηλέφωνο να σου πει τη γνώμη του αυτά είπε μεταξύ άλλων o Πάνος και έτσι κανόνισα ραντεβού στον Μάκη.

    Για να μη κουράσω δεν θα γράψω τώρα για το πόσο καλή εντύπωση μου έκανε από τη πρώτη στιγμή η επίσκεψη μου στο συνεργείο.
    Για το πόσο ενδιαφέρον έδειξε και πόσο φιλικός ήταν το παλληκάρι, θα πω μόνο ότι το πρόβλημα που είναι σύνηθες στα Χ λογω κινητήρα αποκαταστάθηκε με αλλαγή της φλάντζας βαλβίδων και αλλαγή της φλάντζας στην αντλία κενού.
    Το κόστος μαζί με την εργασία έφτασε στο ποσό των 150 ευρώ που αντιστοιχεί στο ένα τέταρτο της πρώτης εκτίμησης στο άλλο συνεργείο.
    Να ειπωθεί ότι και τα δυο συνεργεία είναι εξειδικευμένα σε bmw.
    Δεν θα πω περισσότερα ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του λυπάμαι μόνο γιατί για το πρώτο συνεργείο στο παρελθόν έχα αναφερθεί με πολύ καλά λόγια…
    Το σίγουρο είναι ότι στο εξής βρήκα συνεργείο για να καλύπτει τις ανάγκες του Χ σε service κλπ.


    Υγ Μέσα στο συνεργείο είχε ένα 92αρι m3 (τι απίστευτος μπάσος θόρυβος) ένα Ε21 που μάθαινε ο πιτσιρικάς ( δεν πρεπει να ειχε γεννηθεί όταν αυτό κυκλοφόρησε) να το φτιάχνει από τον Πατέρα του Μάκη. Ένα 2002, αλλά αυτό που εμένα μου τράβηξε τη προσοχή και με γοήτευε ήταν ένα 46αρι κάμπριο σε ένα απίστευτο χρώμα!!!.
    Όταν έμαθα και ποιανού είναι το χάρηκα περισσότερο!!!

  8. The Following 7 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    Bitz (13-03-16), diosak (13-03-16), gant (13-03-16), gnx (13-03-16), isou (13-03-16), Leonidas_E39 (13-03-16), Vassilis ///M (13-03-16)

  9. #26
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Άλλαξες φλάντζα ψευτοκάπακου & φλάντζα κάρτερ στο παρελθόν;
    Γιατί εκεί τα εργατικά είναι πανάκριβα...
    Μπράβο πάντως για την ποιότητα και για την τιμή του συνεργείου αλλά και τιμιότητα του ιδιοκτήτη
    Detailing Madness

  10. #27
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξες φλάντζα ψευτοκάπακου & φλάντζα κάρτερ στο παρελθόν;
    Γιατί εκεί τα εργατικά είναι πανάκριβα...
    Μπράβο πάντως για την ποιότητα και για την τιμή του συνεργείου αλλά και τιμιότητα του ιδιοκτήτη
    οχι πρωτη φορα ειναι και μάλιστα για την ακριβεια πρώτη φορα σε όσα αμάξια είχα.
    Ααα και να σημειωθει πως το αμαξι εχει 58000 something χιλ , κατα την ταπεινη μου γνωμη, απαράδεκτο για την κατηγορία του...

  11. #28
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nino Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι πρωτη φορα ειναι και μάλιστα για την ακριβεια πρώτη φορα σε όσα αμάξια είχα.
    Ααα και να σημειωθει πως το αμαξι εχει 58000 something χιλ , κατα την ταπεινη μου γνωμη, απαράδεκτο για την κατηγορία του...

    Είναι τα προβλήματα που βγάζουν τα Χ3 2.0i.
    Τα 2.5-3.0 δεν βγάζουν τέτοια θέματα νομίζω χωρίς να μαι σίγουρος 100%
    Και εγώ τα έχω αλλάξει αυτά που ανέφερες
    Detailing Madness

  12. #29
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    707
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ωραιο θεματακι
    λοιπον δικια μου εμπειρια.το 98 φερνω απο την ολλανδια ενα golf 3 1.9tdi .με 350000 χλμ
    απο ιδιιωτη ελληνα. μεχρι το 2008 κανενα προβλημα σκυλος το tdi .μετα απο 11 χρονια 220000 το χιλιομετρα φυσικα.
    μετα απο ενα συντομο ελεγχο βλεπω λαδια στο ποτηρι των παραφλου.παω συνεργειο με σκοπο να αλλαξω φλατζα και τα σχετικα.
    εκει λοιπον η διαγνωση ηταν διαφορετικη. οχι δεν ειναι φλατζα ειναι τρυπιο το ψυγειο λαδιου και πρεπει να αλλαχθει.
    φυσικα εγω επιμενω και μετα απο εντονη διαφωνια με δικια μου ευθυνη ζηταω να ανοιχθει καπακι.
    για κακη μου τυχη δεν μπορω να ειμαι παρων στην επισκευη αλλα το ρεκτιφιε που πανε την κεφαλη ειναι γνωστος και μαθενω πως η κεφαλι ειναι σε καλη κατασταση απο νεροφαγωματα και τα σχετικα.
    κοστος επισκευης 1100 ευρω αλλα εκανα και ιμαντες ,τροχαλιες ενα καλο allaround σερβισακι.
    δεκα μερες μετα παθαινω υδραυλικη και το μοτερ σκαει στα χερια μου.
    παω σε αλλο συνεργειο (αυτο που παω και σημερα) και μου λενε πως περαν μιας επισκευης τησ κεφαλης και μιας φλατζας ολα τα ολα δεν εγιναν ποτε.
    ακολουθει συνεχεια
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  13. The Following 2 Users Say Thank You to LEONIDASKAL For This Useful Post:

    diosak (14-03-16), Nino (14-03-16)

  14. #30
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    707
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ξαναπαω συνεργειο το αυτοκινητο με σκοπο να ζητησω ευθυνες.απαντηση αντλια λαδιου στο καρτερ και ολα ηταν μια ατυχη συμπτωση.
    εκει τα πηρα φυσικα και επεσαν στην κυριολεξια μπουνιες.
    μετα απο απειλες και ενα εξοδικο το συνεργειο ανα λαμβανει ολο το κοστος επισκευης χωρις κανενα κοστος.
    κατεβαζουν μηχανη επισκευαζουν και μετα δεκα μερες μου το παραδιδουν με υφακι οτι μου εκαναν και χαρη.
    μετα δεκα μερες και ενω δεν ακουω το μοτερ στα καλα του ξαναπαω στο ******,
    διαγνωση στραβος στροφαλος στο σημειο την τροχαλιας του ιμαντα χρονισμου που μαλλον ευθηνεται για ολη την κατασταση και αλλαγη κινητηρα με κοστος 2000 ευρω
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  15. The Following User Says Thank You to LEONIDASKAL For This Useful Post:

    diosak (14-03-16)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP