Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Φαρδιά Ζαντολάστιχα.

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή Φαρδιά Ζαντολάστιχα.

    Ισως σε μερικούς φίλους, να είναι γνωστή η άποψη που έχω εκφράσει κατά καιρούς,(και σ'αλλο φόρουμ) ότι δηλαδή δεν συμφωνώ για τα φαρδύτερα ζαντολάστιχα.
    Είμαι φανατικός λάτρης των κατασκευαστικών προδιαγραφών τι να κάνω;;;
    Παραδέχομαι βέβαια οτι το φαρδύτερο ζαντολάστιχο, προσθέτει στο αυτοκίνητό μας ομορφιά,αγριάδα,δυναμισμό, σαμπουκά κλπ κλπ. όμως........μέχρι εκεί.
    Αντε και λίγο καλύτερη πρόσφυση στο στεγνό. Δεν βλέπω κάτι άλλο......
    Απο καιρό λοιπόν τρωγόμουνα με τα ρούχα μου. Γιατί βλέπεις το προηγούμενο 320 που είχα φόραγε 205/55-16, ενώ αυτό που έχω σήμερα, το αγόρασα με 225/45-17.
    Και αφού δεν είχαν διαφορά ιπποδύναμης γιατί το παλιό ήταν πιο γρήγορο;;; Απορία ε;;;
    Ηρθε λοιπόν ο καιρός ν'αλλάξω λάστιχα.(Το πίεσα κι εγώ.) Και έκανα την αλλαγή βάζοντας την διάσταση που συστήνει ο κατασκευαστής (205/55-16)
    Εντυπώσεις απο την αλλαγή:
    α) Τα λάστιχα είναι καινούργια οπότε μεχρι στιγμής δεν διαπιστώνω απώλεια πρόσφυσης.
    β) Δεδομένης της σχετικά σφυχτής ανάρτησης που έχει το αυτοκίνητο μου,(ελατήρια- αμορτισέρ) μαλάκωσε η συμπεριφορά του στούς ασχημούς δρόμους της Αθήνας.(Είμαι & μεγάλος άνθρωπος!!)
    γ) Βελτιώθηκαν αισθητά οι επιταχύνσεις (τόσο ώστε να γίνονται αντιληπτές χωρίς μετρήσεις)
    Μετά απο εύλογο χρονικό διάστημα θα επανέλθω,για να συμπληρώσω και άλλες διαπιστώσεις όπως κατανάλωση, πλάγιοι άνεμοι κλπ κλπ.
    Στο μεταξύ εσείς μπορείτε να σχολιάζετε ........
    Που ξέρεις , μπορεί να ξαναβάλω τα παλιά. (Δουλειά δεν έχει ο διάβολος.......)

  2. The Following 5 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    BILL007 (14-01-10), bmwcompactjohn (18-01-10), jimdros (04-01-11), Stathis (14-01-10), Stefanos_Cool (14-01-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    φανταζομαι μιας και εχεις αλλαξει διασταση απο 17 σε 16...θα μιλας για πληρες σετ ζαντες -λαστιχα!! εχει μεγαλη διαφορα ...σε θεμα επταχυνσης-τελικης. Στο δικο μου ,απο 225/50/16 που πηγα σε 255/35/18(πισω)...η τελικη απο 220...σπανια πλεον ξεπερνα τα 200 και η επιταχυνση σαφεστατα εχει μειωθει!!

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φανταζομαι μιας και εχεις αλλαξει διασταση απο 17 σε 16...θα μιλας για πληρες σετ ζαντες -λαστιχα!! εχει μεγαλη διαφορα ...σε θεμα επταχυνσης-τελικης. Στο δικο μου ,απο 225/50/16 που πηγα σε 255/35/18(πισω)...η τελικη απο 220...σπανια πλεον ξεπερνα τα 200 και η επιταχυνση σαφεστατα εχει μειωθει!!
    χεχεχεχε έτσι..... για να τα κάνουμε 3λιτρα!!!!

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χμμμ κοίταξε Αντώνη, στα θέματα άνεσης και οικονομίας έχει σίγουρα κέρδος με την "υποβάθμιση" αυτή, αλλά, μιας και μιλάς για εργοστασιακές προδιαγραφές, μην ξεχνάς ότι και η BMW στην πλούσια σπορ έκδοση με 17ρες με 225 λάστιχα τα δίνει. Ακόμη και στα χειμερινά σετ με 17ρες 225 λάστιχα συνιστά.. απ' αυτό συμπεραίνω ότι το 225 δεν είναι εκτός προδιαγραφών ακόμη κι αν έχεις 16ρες αρκεί να είσαι σωστός στο φάρδος της ζάντας ώστε να μην "τσιτώνει" ή να μην "μαγουλιάζει" το λάστιχο.

    Τώρα από άποψη συμπεριφοράς, ευστάθειας κλπ... θα τα δεις μόνος σου και θα μας πεις ..το λογικό θα είναι να αισθάνεσαι το αυτοκίνητο πιο "χαλαρό κι ανάλαφρο" γενικώς

  6. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bill987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χεχεχεχε έτσι..... για να τα κάνουμε 3λιτρα!!!!
    προς το παρων θα αρκεστω στο νεο μου κιτακι κομπρεσσορα ...που θα ειναι ετοιμο στα τελη του μηνα...και οταν ειμαστε ετοιμοι παμε για τριλιτρο ...αλλα μονο με κομπρεσσορα πανω!!

  7. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φανταζομαι μιας και εχεις αλλαξει διασταση απο 17 σε 16...θα μιλας για πληρες σετ ζαντες -λαστιχα!! εχει μεγαλη διαφορα ...σε θεμα επταχυνσης-τελικης. Στο δικο μου ,απο 225/50/16 που πηγα σε 255/35/18(πισω)...η τελικη απο 220...σπανια πλεον ξεπερνα τα 200 και η επιταχυνση σαφεστατα εχει μειωθει!!
    Φυσικά .......πως αλλοιώς;;

  8. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bill987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χεχεχεχε έτσι..... για να τα κάνουμε 3λιτρα!!!!
    όντως, στους μεγαλύτερους/δυνατότερους κινητήρες μειώνονται κατά πολύ αυτά τα φαινόμενα!

  9. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμμμ κοίταξε Αντώνη, στα θέματα άνεσης και οικονομίας έχει σίγουρα κέρδος με την "υποβάθμιση" αυτή, αλλά, μιας και μιλάς για εργοστασιακές προδιαγραφές, μην ξεχνάς ότι και η BMW στην πλούσια σπορ έκδοση με 17ρες με 225 λάστιχα τα δίνει. .............
    Νίκο μου και το δικό μου (Ε46- Μ54) είναι foul option και είχε 17'' απο το εργοστάσιο, όμως στο prospectus "συστήνει" 16'' ακόμα και στην 325
    και οι μετρήσεις της είναι με αυτό το ελαστικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samaro : 14-01-10 στις 20:02

  10. #9
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    η δικια μου αποψη ειναι καπως διαφορετικη..καταρχην σε οποιαδηποτε αλλαγη ζαντας ελαστικου θα πρεπει να παραμενει ιδιο το ''βημα'' η τουλαχιστον να εχει πολυ μικρη αποκλιση με το εργοστασιακο ..απο κει και περα καθαρα απο θεμα οδηγικης συμπεριφορας η διαφορα στο φαρδος ενος πελματος ειναι η εξης: μεγαλυτερο πελμα = καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα πιο ''βαρυ'' τιμονι με μεγαλυτερη αισθηση σιγουριας και καλυτερο κρατημα στο στεγνο..μεγαλο αρνητικο η συμπεριφορα στο βρεγμενο ειδικα αν ειναι και φαγωμενα τα λαστιχα! τωρα στο θεμα των επιταχυνσεων ειναι περισσοτερο θεμα βαρους διοτι μιλαμε για μη αναρτωμενη μαζα ..για να γινω πιο ξεκαθαρος μπορει το ιδιο αυτοκινητο με μια ελαφρια 18αρα και μεγαλο πελμα να επιταχυνει καλυτερα απο οτι με 16αρα ζαντα και μικροτερο πελμα..τωρα στο θεμα των τελικων η αληθεια ειναι οτι οσο μεγαλυτερο πελμα εχουμε τοσο μεγαλυτερη τριβη αρα τοσο μικροτερη τελικη..Γουστα ειναι αυτα παντως..αλλος προτιμα το ενα αλλος το αλλο..παντως οι δρομοι στη χωρα μας ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και δεν προσφερονται για μεγαλους συνδυασμους σε ζαντολαστιχα διοτι η αποσβεσεις στους κραδασμους ειναι μηδενικες ειδικα αν φοραμε και κουτσουρα αναρτησεις

  11. The Following User Says Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    jimdros (04-01-11)

  12. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    η δικια μου αποψη ειναι καπως διαφορετικη..καταρχην σε οποιαδηποτε αλλαγη ζαντας ελαστικου θα πρεπει να παραμενει ιδιο το ''βημα'' η τουλαχιστον................
    Φίλε Νίκο, δεν βλέπω πού διαφωνούμε ......

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP