Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Φαρδιά Ζαντολάστιχα.

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή Φαρδιά Ζαντολάστιχα.

    Ισως σε μερικούς φίλους, να είναι γνωστή η άποψη που έχω εκφράσει κατά καιρούς,(και σ'αλλο φόρουμ) ότι δηλαδή δεν συμφωνώ για τα φαρδύτερα ζαντολάστιχα.
    Είμαι φανατικός λάτρης των κατασκευαστικών προδιαγραφών τι να κάνω;;;
    Παραδέχομαι βέβαια οτι το φαρδύτερο ζαντολάστιχο, προσθέτει στο αυτοκίνητό μας ομορφιά,αγριάδα,δυναμισμό, σαμπουκά κλπ κλπ. όμως........μέχρι εκεί.
    Αντε και λίγο καλύτερη πρόσφυση στο στεγνό. Δεν βλέπω κάτι άλλο......
    Απο καιρό λοιπόν τρωγόμουνα με τα ρούχα μου. Γιατί βλέπεις το προηγούμενο 320 που είχα φόραγε 205/55-16, ενώ αυτό που έχω σήμερα, το αγόρασα με 225/45-17.
    Και αφού δεν είχαν διαφορά ιπποδύναμης γιατί το παλιό ήταν πιο γρήγορο;;; Απορία ε;;;
    Ηρθε λοιπόν ο καιρός ν'αλλάξω λάστιχα.(Το πίεσα κι εγώ.) Και έκανα την αλλαγή βάζοντας την διάσταση που συστήνει ο κατασκευαστής (205/55-16)
    Εντυπώσεις απο την αλλαγή:
    α) Τα λάστιχα είναι καινούργια οπότε μεχρι στιγμής δεν διαπιστώνω απώλεια πρόσφυσης.
    β) Δεδομένης της σχετικά σφυχτής ανάρτησης που έχει το αυτοκίνητο μου,(ελατήρια- αμορτισέρ) μαλάκωσε η συμπεριφορά του στούς ασχημούς δρόμους της Αθήνας.(Είμαι & μεγάλος άνθρωπος!!)
    γ) Βελτιώθηκαν αισθητά οι επιταχύνσεις (τόσο ώστε να γίνονται αντιληπτές χωρίς μετρήσεις)
    Μετά απο εύλογο χρονικό διάστημα θα επανέλθω,για να συμπληρώσω και άλλες διαπιστώσεις όπως κατανάλωση, πλάγιοι άνεμοι κλπ κλπ.
    Στο μεταξύ εσείς μπορείτε να σχολιάζετε ........
    Που ξέρεις , μπορεί να ξαναβάλω τα παλιά. (Δουλειά δεν έχει ο διάβολος.......)

  2. The Following 5 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    BILL007 (14-01-10), bmwcompactjohn (18-01-10), jimdros (04-01-11), Stathis (14-01-10), Stefanos_Cool (14-01-10)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP